Hodinky měsíce října 2019

Původně jsem měl v plánu na úvod článku napsat již klasicky něco o ročním období nebo počasí, pak jsem si ale uvědomil, že matička příroda si sama není jistá, co přesně se nám venku děje.

V čem ale jistota vždy je a bude, je naše měsíční rubrika Hodinky měsíce! Přinášíme vám naprosto úžasné kousky od dvou gigantů hodinářského umění – Japonců Seiko a Švýcarů Certina. Hodnotit je budou dvojice Jiří a Jiří. Přeji příjemné čtení.

Seiko 5 Sports SRPD61K1

Před nedávnem k nám konečně dorazila dlouho očekávaná nová řada Seiko 5 Sports a proto jsem pro tento měsíc neomylně zalovil právě v těchto vodách. Tato nová řada japonského giganta Seiko na první pohled navazuje na legendární model SKX, i když to výrobce takto neprezentuje. Ať si říká kdo chce co chce, podobnost s SKX dle mého názoru nemůže být zcela náhodná (stačí se podívat na tvar pouzdra či design indexů a ruček) a za sebe mohu říci, že jsem za ni rád. Model SKX je totiž dlouhodobě prakticky nedostupný a možnost jeho dodání je doslova ve hvězdách. Nová řada Seiko 5 Sports je tedy vítanou alternativou.

Kdo by si myslel, že jsem měl problém s výběrem mezi 27 dostupnými variantami, tak se mýlí. Pro mě je totiž jednoznačným favoritem „petrol“ verze Seiko 5 Sports SRPD61K1. Zelená je v současné době v kurzu, ale hlavně právě tato petrolejově zelená barva číselníku mi vyloženě padla do oka. Zvláště na její efekty pod různým úhlem světla se vždy rád znovu a znovu dívám. Nemusím snad dodávat, že si mě tento model získal nejen svým vzhledem, ale také svými vlastnostmi. Poměr cena/kvalita nemusím u značky Seiko snad už ani zmiňovat, půjdeme tedy malinko více do hloubky a chtě nechtě se nevyhneme drobnému srovnání s legendou SKX.

Seiko SRPD61K1 se dodává na ocelovém tahu s plnými dílky, který lze v této cenové relaci označit za velmi kvalitní. To je první rozdíl oproti modelu SKX, který se dodával na tahu Jubilee a osobně jej považuji za krok kupředu (i když mnohý fanoušek modelu SKX se mnou jistě nebude souhlasit). Dalším vylepšením je pak použití strojku Seiko 4R36, který disponuje hackingem (zastavení sekundové ručky při nařízení) a možností manuálního nátahu. Velmi praktické jsou kromě vysoké spolehlivosti i funkce ukazatele data a dne v týdnu. Tento strojek, vyrobený a vyvinutý přímo firmou Seiko, lze pozorovat průhledným dýnkem. Chválím také využití vrtaných nožek pouzdra, což velmi usnadňuje výměnu řemínků a náramků i pro méně trénovaného uživatele v této oblasti.

Na sluníčku zazáří nejkrásněji.
Lumibrite v akci.

Samozřejmostí je přirozeně i excelentní luminiscence Lumibrite na ručkách a indexech, se kterou mám jen ty nejlepší zkušenosti. Ostatně neznám snad nikoho, u koho by tomu bylo jinak. Velice praktické je umístění korunky na pozici 4. hodiny, což je u značky Seiko velice časté řešení u potápkově laděných modelů a ze zkušeností s používáním modelu SKX009 (který má téměř totožné pouzdro) jej hodnotím jako extra pohodlné. Dobrým dojmem na mě působí i příjemně cvakající potápěčská luneta, otočná samozřejmě jedním směrem. Voděodolnost tohoto modelu je 100 m, což je oproti SKX mírné zhoršení, protože model SKX měl voděodolnost 200 m a navíc ještě potápěčskou normu ISO 6425. To s sebou nese i absenci šroubovací korunky, která je u SRPD61K1 stlačovací. Nutno však dodat, že na běžné činnosti smrtelníka ve vodě, jako je plavání či šnorchlování parametr voděodolnosti 100 metrů bohatě postačí. Sklíčko Hardlex (minerál se safírovou vrstvou) hodnotím jako dostačující, už jen proto, že je mírně zapuštěno pod úrovní lunety. Poškrábání tedy není zcela snadné, sám na svých třech „potápkových“ hodinkách se zapuštěným Hardlexem nemám ani po měsících či letech užívání ani škrábanec. Ostatně také čekat na hodinkách za 7290 Kčin-house mechanickým strojkem safírové sklíčko už by bylo snad příliš troufalé.

Na samotný závěr jsem si nechal trochu kontroverzní věc a tou je nové logo Seiko 5 na číselníku. Někoho nechává chladným, někoho štve a někomu se líbí. Já patřím do první skupiny, nové logo mě ani zvlášť nenadchlo, ani mi nevadí. Ani nápis Automatic ve spodní části číselníku na mě nepůsobí nijak rušivě, ačkoli už jsem zaznamenal i záporné reakce na něj. Rozporuplné reakce na nové logo však lze docela dobře chápat, protože logo řady Seiko 5 se změnilo po desítkách let. Logicky tedy bude trvat nějakou dobu, než si na něj fanoušci zvyknou. Osobně si však myslím, že postupem času přijmou fanoušci značky i další zákazníci nové logo za své a že je docela dobře možné, že se modely nové řady Seiko 5 Sports mohou stát stejným trhákem a legendou, jako například jejich „předchůdce“ SKX. Proč? Výborný, chytlavý design, skvělé zpracování a spousta muziky za málo peněz. Zkrátka Seiko.

Ohlasy kolegů

„Dle mě velmi důstojný nástupce legendárních SKX. Ať už to Seiko takto bude nebo nebude označovat, brání se tomu jenom velmi těžko a je to možná zbytečné. Detail, který na hodinkách baví mě, je zkosení sklíčka u lunety a obecně nádherně zpracovaný ciferník. Ač vlastním želvy, tyhle nové Seiko 5 Sport mě začínají lákat!“
Jiří Štencek

„Klasické potápky od Seika, pro někoho náhrada za populární model SKX. Osvědčený strojek 4R36, zajímavá zelená barva, jenom ten safír by jim slušel víc. Zajímavé hodinky na léto.“
Martin Jasovský

„Zajímavý efekt číselníku, zelená barva pro odvážné majitele, proč ne? Celkově zajímavé automatické hodinky v této cenové kategorii.“
– Jakub Novák

Klady:

 • Výborný poměr cena/kvalita
 • Skvělé zpracování
 • Sunburst efekt petrolejového číselníku
 • In-house kalibr 4R36 s hackingem a možností manuálního nátahu
 • Legendární luminiscence Lumibrite
 • Alternativa za velmi těžko dostupné SKX
 • Tah z plných dílků
 • Průhled na strojek

Zápory:

 • Voděodolnost „pouze“ 100 m (pro drtivou většinu uživatelů však dostačující)
 • Absence šroubovací korunky
 • Absence safírového sklíčka (vyváženo výbornými vlastnostmi za dobrou cenu)

Autor: Jiří Bareš

HODINKY MĚSÍCE: Seiko 5 Sports SRPD61K1

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Certina DS Action Powermatic 80 C032.430.16.041.00

Všechno to začalo už představením novinky Certina C032.426.16.041.00, kterou výrobce avizoval v červnu 2018. Ta se bohužel do ČR nakonec nedostala. Údajně šlo o edici pouze pro Švýcarsko. Každopádně mě natolik uhranuly, že jsem na ně nepřestal myslet. Když pak Certina přišla s novou verzí v provedení Powermatic 80, bylo rozhodnuto! Bereme jich dostatek na sklad a já si je poprvé zkouším na ruce. Odolávám! Přece nepotřebuji další hodinky. Navíc další v kombinaci tmavý ciferník a hnědá kůže. Za pár dní přijíždí Míra – obchoďák od Certiny, o hodinkách se vášnivě bavíme a už je mám zase na ruce. Tentokrát jsem neodolal.

Prvně jmenovaný model Certina C032.426.16.041.00 byl postaven na strojku ETA 2824 bez ukazatele dne v týdnu a s rezervou chodu klasických 40 hodin. Novinka má strojek ETA Powermatic 80.111 s rezervou až 80 hodin. Strojek má 23 kamenných uložení a frekvence stroje činí 3 Hz (21.600 polokmitů za hodinu). Cenově je o 2000 Kč levnější, což je určitě plus.

Některým hodinkovým nadšencům hodinky připomínají model Omega Aqua Terra, jiným dokonce Omega Railmaster, ale pro mě je to prostě Certina.

Detaily dělají mistry

Broušené části pouzdra, linie leštěné plochy vedoucí od nožičky hodinek přes korunku až k druhé nožce pouzdra. Stejný efekt je použit i u lunety, která je z vrchní strany a z boku broušená a prostřední zkosená část je leštěná. To jsou ty detaily, které vedou k dokonalosti. Signovaná korunka DS je samozřejmostí. Tím se dostáváme k typickému Double Security konceptu od Certiny.

Odolnost jménem DS Concept

I takto elegantní hodinky disponují „dvojím jištěním“, jak zní překlad Double Security konceptu, který byl představený už v roce 1959. Ten znamená:

 • zesílené safírové sklíčko,
 • těsnění na hřídeli korunky,
 • dvojité těsnění v korunce,
 • speciální těsnění zadního víčka
 • a zesílené samotné zadní víčko.

Více se o této technologii a obecně o Certině dozvíte v článku Zápisky ze školení Certina.

Krása provedení je neoddiskutovatelná

Na ciferník se kouká s radostí. Jeho modrá barva mění barvy v průběhu dne v závislosti na zdroji a směru světla. Při pohybu s hodinkami je na nich vidět nádherný sunburst efekt. Oranžové zakončení sekundové ručičky pak ladí s nápisem 200M/660FT na ciferníku. Barva také skvěle ladí se světle hnědým koženým řemínkem. Datumovka je dle mého v hezčím provedení, než u prvně zmiňovaného modelu (menší a tím i decentnější). Na komplikaci den v týdnu nelpím, ale pokud ji hodinky mají, je to pro mě příjemným bonusem a zde mě na ciferníku nijak neruší.

Vysokou nositelnost zajišťuje rozumný průměr pouzdra 41mm a díky své výšce 12,5mm se pohodlně vejdou pod manžetu košile.

Kožený řemínek má motýlkovou sponu, což přidává na každodenní praktičnosti v nošení a delší životnosti samotného řemínku. Prošitý je krásnou šedo-modrou nití a působí velmi elegantně.

Průhled dýnkem poskytuje pohled na rotor strojku, který nese hrdě název značky Certina a dovětek „Mechanical watches since 1888“. Rovnou ale doplním, že jsem viděl i zdobnější rotory (výřezy, reliéfy a podobně).

Voděodolnost je 200m a to mimo jiné zajišťuje šroubovací korunka. Je jasné, že díky koženému řemínku se mnou hodinky vodu asi nezažijí, ale nemusím se o ně bát, kdyby se mnou do vody čistě náhodou spadly.

Luminiscence není z nejsilnějších, ale je potřeba říct, že jsem zhýčkaný potápkami Seiko se silným nátěrem. Na ručičkách je luminiscence intenzivní a stejně tak na 1., 3., 6. a 9. pozici. Na indexech mezi těmito hodnotami už je velmi slabý proužek, který moc lumi-vrstvy nedostal. U takto elegantních hodinek to ale nevadí a rozhodně je výsledek více než dostačující.

Závěrečné resumé

Když jsem je měl podruhé na ruce, věděl jsem, že budou mou jasnou volbou jako hodinky měsíce. Jejich nošení po 3 týdny to jenom potvrdilo. Sebevíc jsem se snažil, nenašel jsem žádnou negativní stránku a možná jsem jenom zaslepený. Už dlouho se mi ale nestalo, abych hodinkám takhle propadnul (naposledy s Bulovou v lednu 2019). Hodinky můžu jenom doporučit a moc rád si poslechnu váš názor na ně.

Cena hodinek: 17890 Kč
Zakoupit můžete na Helveti.cz

Varianty hodinek Certina DS Action Powermatic 80

Existují hned čtyři varianty těchto hodinek a já osobně bych preferoval právě tuto modro-hnědou kombinaci.

Ohlasy kolegů

„Na tomto modelu se mi líbí naprosto univerzální vzhled (takový kus si dovedu představit i k obleku) a sportovní vlastnosti (WR 200m, safírové sklíčko, systém DS), takže se o ně nemusíte bát i při běžném nošení. Navíc rezerva chodu 80 hodin a osvědčená kombinace modrý číselník+hnědá kůže. Za tuto cenu skutečně mnoho muziky!“
Jiří Bareš

„Oceňuji jednoduchý, přehledný číselník s krásnou modrou barvou. Navíc vlastnosti jako WR 200m, safírové sklo a strojek Powermatic 80 s dlouhou rezervou nátahu. Pro mě perfektní univerzální hodinky.“
Martin Jasovský

„Pěkné společenské hodinky, jako bonus k nim WR 200 a rezerva chodu 80 hodin. Velice populární kombinace modré a hnědé mě zkrátka baví.“
Jakub Novák

Klady:

 • Nádherně zpracované hodinky se skvělou odolností
 • Safírové sklíčko s antireflexem
 • Rezerva chodu 80 hodin
 • Skvělé zpracování (detaily broušení / leštění)

Zápory:

 • Nenašel jsem

Autor: Jiří Štencek

HODINKY MĚSÍCE: Certina DS Action Powermatic 80 C032.430.16.041.00

Jiří Štencek

Zakladatel, majitel, cestovatel a outdoorový nadšenec, hodinkový učenec a hybatel veškerého dění v Helveti. V neposlední řadě také hrdý otec.

Zase za měsíc se budeme těšit u našeho pravidelného seriálu Hodinky měsíce. Máte nějaký tip na hodinky, které byste chtěli zrecenzovat? Pošlete nám jej.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *