Hodinky měsíce ledna 2019

Leden se u nás nese ve znamení rekapitulace a shrnování roku 2018. Postupně jsme vám psali o tom, jak byl rok 2018 u nás na doraz, které byly nejprodávanější hodinky roku 2018 a také jsme na poradě rozhodli o hodinkách roku. Nyní přinášíme opět dva tipy na hodinky, které nás něčím zaujaly. O nové limitce Seiko tentokrát píše Martin, nováček v našem týmu a druhé hodinky vám představí Roman, který si vybral novinku od Casio z řady G-Shock. Co si o představených hodinkách myslíte vy? Napište nám!

Za tým Helveti.cz Jiří Štencek.

Seiko SPB085J1 – Urushi Byakudan-nuri Limited Edition

Na začátek nového roku 2019 jsem pro Vás vybral další limitovanou edici Seiko z řady Presage. Modelu Urushi Byakudan-nuri bylo vyrobeno pouze 2000 kusů pro celý svět.

Tento model spadá do řady Presage, kterou Seiko představilo teprve v roce 2016. Modely z této řady se vyznačují výhradně automatickým nátahem se širokou škálou strojků od 4R až po exklusivní 8R strojky. V této řadě najdete cenově dostupné hodinky s vynikající kvalitou, jako je to ostatně u všech modelů Seika.

Proč jsem vybral právě tyhle hodinky? Na první pohled mě uhranul ručně vyráběný, magicky černý číselník z dílny mistra urushi Isshu Tamura. Co že znamenají ty tajemně znějící japonské pojmy v názvu hodinek? Jde o techniky, které přímo souvisí s výrobou tohoto nádherného ciferníku. 

Jako první se při výrobě použije starodávná metoda nanášení laku Urushi. Urushi je vlastně míza z rostliny škumpy lakodárné s latinským názvem Toxicodendron vernicifluum, a jak název vypovídá, jde o rostlinu jedovatou. Míza se sbírá od června do listopadu, nejkvalitnější lak pak pouze od srpna do října. Surová hmota se sváží v uzavřených nádobách do dílen, kde se nejdříve filtruje přes papír a textil a následně zahřívá, čímž se zbavuje přebytku vody. Nanášení vrstev a jejich přebrušování se několikrát opakuje, až je docíleno dostatečně kompaktního a hladkého povrchu. Každá z nanesených vrstev musí dokonale vyschnout, jejich počet se pohybuje v rozmezí od 20 do 50. Mistr nanáší lak přímo na kovovou základnu ciferníku a vytváří tak dokonale černý vzhled, který představuje tmavou noční oblohu.

Následuje technika Byakudan-nuri, která je použita na subciferníky čítačů data a dne v týdnu. Jde o jednu z dekoračních technik metody Urushi. Na vlhký lak se nejprve nanesou drobné kovové částečky a následně se opět použije lak, v případě subciferníků temně červený poloprůhledný, který charakterizuje oblohu před svítáním

Z noční oblohy pak chybí ještě měsíc, lépe řečeno srpek měsíce, který představuje rezerva nátahu a který je vytvořen další starodávnou japonskou uměleckou technikou Maki-e. Název Maki-e lze přeložit jako „sypané, rozseté obrázky“ a samotná technika vznikla v druhé polovině osmého století. Technika spočívá ve zvýraznění vzoru jednoduchým posypáním hrubým zlatým prachem, který se rozpráší nástrojem zvaným fun-zucu a přilepí se na dříve nanesený lak Urushi. 

Kombinací těchto tří technik tu vznikl vskutku nádherný a vyvážený ciferník, který pak ještě zdobí velké římské číslice a elegantní ručky. Je pravda, že poměrně velké subciferníky a k tomu ještě rezerva nátahu se pro někoho může jevit jako příliš mnoho vjemů najednou, ale ciferník je rozhodně přehledný a odečítání času bezproblémové.  

Co na modelu překvapí méně přijemně, je cena. Je totiž vysoká, a to i na poměry limitovaných edicí řady Presage. Za úžasnou mistrnnou jedinečností číselníku je mnoho hodin specializované řemeslné výroby, a za to se zkrátka platí. V tomto případě je cena hodinek 64 900 Kč.

Jistě se ale ptáte, co pohání ty elegantní ručky? Odpovědí je strojek 6R21 s rezervou nátahu až 45 hodin a přesností chodu -10/+25 sekund za den. Stejně jako vždy se u Seiko jedná o garantované hodnoty maximální odchylky. Strojek obsahuje 29 kamenů a jeho frekvence je 28 800 polokmitů za hodinu, což není pro Seiko úplně obvyklé. Běžná frekvence u nejvíce používaných strojků Seiko je totiž „jen“ 21 600 polokmitů za hodinu. Sám jsem se zaposlouchal do „živoucího srdce“ hodinek, a tuto praktiku vřele doporučuji. Schválně si to někdy zkuste! Nejenom zvuk stroje, ale i pohled na strojek přes průhledné dýnko mne jako milovníka mechanických strojků uchvátil. Rotor zdobí tzv. Tokijské pruhy a na ostatních částech strojku najdeme kombinaci leštěné a kartáčované úpravy. 

Ciferník a strojek jsou chráněny leštěným pouzdrem z ušlechtilé oceli a klenutým safírovým sklíčkem s vnitřním antireflexem. Průměr hodinek je příjemných 40,5 milimetrů, sednou tak na většinu zápěstí a dokonce i na to moje menší, 17centimetrové (jak vidno z fotografií). Co se mi líbí méně je tloušťka 12,8 milimetrů, což je daň za kalendářní komplikaci. Kdo ale naopak má rád vyšší hodinky, pro toho je tenhle model ideální. Velice kladně hodnotím práci se signovanou korunkou, je dostatečně veliká na pohodlné nastavování a natahování, ale na druhou stranu při nošení a ohýbání zápěstí nepřekáží.

Co u hodinek tohoto typu není běžná vlastnost a velice mile mě překvapila, je voděodolnost 100 metrů. Považuji to za příjemný bonus, i když, kdo by s takovými hodinkami lezl vědomě do vody… A když už, tak rozhodně ne s dodávaným řemínkem. Černé krokodýlí kůže by byla vyloženě škoda. Řemínek spolu s použitou skládací sponou totiž dokonale doplňují magický ciferník a umocňují klasický vzhled.

Klady
+ Jedinečný ciferník
+ Skvělá hra barev v tónu noční oblohy těsně před rozbřeskem
+ Precizní zpracování
+ Voděodolnost 100 m
+ Vypouklé safírové sklíčko

Zápory
– Výška hodinek
– Vyšší cena (vykompenzována precizní řemeslnou prací)

Casio G-Squad GBD 800-1B

Po delší době jsem byl poctěn výběrem hodinek měsíce a musím říct, že volba to nebyla vůbec jednoduchá, jelikož novinek a všeobecně hodinek, co mě za poslední dobu zaujaly, jsou kvanta. Nakonec volba padla na téměř nesmrtelné hodinky japonské značky Casio. Slovem nesmrtelné nemyslím nic jiného, než naprosto nový a po všech směrech vylepšený model z řady G-Shock s označením G-Squad GBD 800-1B.

Hodinky z řady GBD k nám dorazily již koncem roku 2018, a to pravděpodobně proto, aby nám pomohly dodržet četná novoroční předsevzetí. Hodinky k tomu nabízí plejádu všemožných funkcí, o tom ale až o něco později.

Prvně bych se chtěl v krátkosti věnovat designu hodinek, který je přesně takový, jaký bychom od hodinek z řady G-Shock očekávali. Žádné větší inovace a zároveň mohutný, sportovní a odolný design, který ovšem neurazí. Oproti modelu GBA je zde absence klasických ručiček a hodinky jsou tedy pouze digitální. K dispozici je momentálně celkem 6 barevných kombinací: modrá, červenočerná, oranžová, zelenočerná, bílá a černá . Toť asi vše k designu a pojďme se podívat na tu zajímavější část, kterou je samotná funkcionalita.

Casio se rozhodlo pokračovat v cestě, kterou se vydalo již s hodinkami GBA – a to není nic jiného, než propojitelnost hodinek s telefonem. Propojení je velmi jednodušše zpracované – stačí do telefonu nainstalovat aplikaci, která je dostupná jak pro Android, tak pro iOS. Po instalaci už vás aplikace spárováním provede sama. K mému překvapení vše proběhlo rychle a přehledně a hned jsem byl uveden do všeho, co lze v aplikaci nastavit a sledovat. Toto hodnotím jako velké plus, protože když si vzpomenu, jak jsem na svých prvních G-Shockách (konkrétně to byl model GD 100-1B) lovil v paměti, jak že si to mám přenastavit čas, místo kterého jsem nastavil časovač nebo budík a ve finále ještě spustil stopky, tak jsem jedině rád, že nyní je vše nastavitelné přes aplikaci. Ostatně, podívejte se sami jak aplikace vypadá!

Jak jsem sliboval výše, dostávám se k výčtu všech možných i nemožných funkcí, které hodinky zvládají. Především bych chtěl vypíchnout funkci krokoměru, která sice není ničím novým, ale rozhodně potěší. Opět je vše pěkně přehledně v aplikaci, včetně přehledu spalených kalorií či možnosti nastavení denního cíle kroků. Správný výpočet ušlých/uběhnutých kroků zajišťuje tříosý akcelerometr, který by měl být skutečně přesný. Kroky je možné samozřejmě sledovat i na displeji hodinek. Pro fanoušky běhání je tu i možnost měření uběhlých kol či úseků a zaznamenávání trasy na 3D mapě v telefonu. Mezi další funkce patří časovač, stopky, až 5 různých alarmů, podsvícení displeje nebo vyhledání a “prozvonění” telefonu. A jelikož se stále jedná především o hodinky, tak nesmíme opomenout zobrazení času, data a světového času (k nastavení je přibližně 300 světových měst). 

Nakonec specifikace, která je ale přesně taková, jakou byste od hodinek G-Shock očekávali. Nic méně. Shock Resistant – odolnost vůči otřesům, zvýšená odolnost proti magnetickému poli. Minerální sklíčko a voděodolnost 200 m, takže ideální pro jakýkoliv druh činnosti. Všechny tyto vlastnosti skvěle doplňuje cena, která mě více než mile překvapila. Prozrazovat vám ji nebudu, mrkněte k nám na eshop a věřím, že budete stejně mile překvapeni, jako jsem byl já 🙂

Klady
+ Propojitelnost s telefonem
+ Přehledná mobilní aplikace
+ Jednoduché nastavení
+ Odolnost
+ Cena

Zápory
– Pro někoho absence ručiček

Martin Jasovský

Zmrzlé lednové tipy pro váš připravili Martin Jasovský a Roman Procházka. Martin je sice nováček v Helveti, ale hodinky jsou jeho největší zálibou už spoustu let. U nás se hned začal starat např. o Tissot nebo Certinu. Roman je sportovec, který si nepotrpí na konvence. Kromě řízení expedice se stará o Luminox nebo třeba Zeppelin.

Pokud máte na Martina nebo Romana jakýkoliv dotaz, oslovte je skrze info@helveti.cz!

Přečtěte si i naše předchozí tipy!

Výroba Seiko SPB085J1 ve videu:

Celá galerie:

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *