Vylepšení a vychytávky hodinek: Mechanika, přesnost, komplikace, tritium, limitky…

Ve druhém dílu minisérie představující různá vylepšení a vychytávky na hodinkách vám v základu představíme vylepšení, která můžete najít na mechanických hodinkách. Budeme se věnovat přesnosti, základním komplikacím a také zvukům. Opět z pohledu prvků, které přinášejí na hodinky něco extra.

Řeč bude i o vizuální stránce. Podíváme se na luminiscenci, průhledná dýnka a zdobené strojky. Nemůžeme vynechat ani vyšší řady značek a limitované edice. Tyto 2 oblasti, ve kterých se vychytávky a vylepšení koncentrují, jsme záměrně nechali až nakonec. Přináší totiž značné riziko, že se dostanete do fáze, z níž už není cesty zpět. Stavu, kdy definitivně a nenávratně propadnete dokonalým hodinkám, se v hodinářských kruzích odborně říká chronobundus 😉.

A aby nebylo těch podivností málo, na závěr představíme vylepšení, které spočívá v úplné devastaci hodinek. A uvidíte, že se vám bude svým způsobem líbit i to 🙂.

Obsah článku

Z předchozího dílu, nebo dalších návodů, které v něm na začátku uvádíme, byste už měli mít představu, jak postupovat při základním výběru hodinek. Podobný postup využijeme i zde:

Mechanické – automatické hodinky

Rezerva chodu a víkendové úskalí

Většina základních mechanických strojků nabízí rezervu chodu okolo 40 hodin. To znamená, že pokud budou hodinky ležet, zastaví se za 40 hodin. Pak je musíte opět natáhnout a seřídit. Pokud nosíte tyto hodinky jako hlavní, nebo je střídáte s druhým modelem, je to ještě zvládnutelné.

Co když střídáte vícero hodinek, nebo je nenosíte tak často? 40hodinová rezerva nemusí stačit. Zejména v případě, když nechcete neustále hodinky seřizovat. Pak máte 2 možnosti – pořízení natahovače, nebo strojek s větší rezervou.

Svou práci by v takovém případě jistě vykonal kvalitní natahovač, třeba dle výběru zde.

Kalibry s větší rezervou chodu nemusí nutně až tak zasáhnout do vaší peněženky. Jedním z osvědčených a častěji používaných je kalibr Powermatic 80. Seženete ho v modelech Certiny, Tissotu, či obdobnou verzi u značky Mido. Dostanete zde 80hodinovou rezervu nátahu. Rázem tak máte automatické hodinky, které mohou přes celý víkend odpočívat a v pondělí je opět můžete bez nutnosti nátahu a seřizování používat.

Samozřejmě se nabízejí i prodloužené rezervy chodu u dražších kalibrů, takže si lze vybrat dle náročnosti každého z vás. Někteří výrobci pak ukazatel rezervy chodu vkládají přímo do ciferníku jako bonusovou komplikaci. Pak se snadno zorientujete, které hodinky kdy opět vzít na ruku, nebo je natáhnout.

Strojky neobvyklé a šité na míru

Strojek šitý na míru. Tak bychom mohli mluvit třeba o kalibru Werk17 pro firmu Fortis. Fortis si jej nechal vytvořit pro své kosmonautské modely a doslova je otestoval ve stratosféřeStrojek musel ustát náhlé teplotní a tlakové změny, aby obstál ve skutečném vesmíru!

I zavedené hodinářské firmy dokola používají několik lety ověřených strojků. Jde o běžnou praxi a způsob, jak na vaši ruku dostat spolehlivé hodinky. Výjimku ve smyslu opačného, nebo naopak chcete-li tradičnějšího přístupu, tvoří tzv. in-house strojky. Tyto vznikají jako unikátní verze v hodinářských manufakturách takříkajíc od prvního kolečka. A odhadujete správě – cena pak odráží mistrovství jejich tvůrců.

Za úplný vrchol – královskou a opravdu složitou a příplatkovou komplikaci se dá jistě považovat Tourbillon. Jedná se o velice složitá zařízení, které zajišťuje přesnost hodinek tím, že ruší gravitaci. Chlubí se jím už opravdu prémiové kousky, jejichž cena se dostává do řádu statisíců a milionů.  

Hodináři dávají tourbillon na odiv. Mechanická a funkční součástka se tak může stát největší ozdobou hodinek. Ciferník, na kterém nemusí být jediná ozdoba, pak promlouvá nefalšovanou hodinařinou:

Ukázka tourbillonu na hodinkách Frederique Constant Manufacture FC-980S3H6. Pokud by vám tato geniální konstrukce nedala spát, doporučujeme právě tuto značku, která nabízí Swiss Made tourbillon za nejnižší možné ceny.

Počet kamenných uložení

Kameny snižují tření při pohybu součástek ve strojku. Dá se říct, že počet kamenů ovlivňuje kvalitu daného strojku a nejčastěji jsou zalisovány do ložisek. Dříve se používaly skutečné rubíny, dnes jde převážně o syntetické drahokamy. Nejčastější počet je 17 – 29 kamenů.

Když lahodí i sluchu

To že digitální hodinky mají budíky, či hodinové upozornění není nic nového. Co ale mechanické hodinky, je to možné i zde? Rozhodně ano, například modely Bell Hora od firmy MeisterSinger vám odbijí každou hodinu jedním cinknutím (dle filozofie MeisterSinger – hodinky jednoručky – jedno cinknutí).

Alexander Shorokhoff vám zase zahraje Labutí jezero na modelu Swan Lake. Zvláštností těchto hodinek je i odklápěcí dvojité pouzdro. Tato doplňková funkce umožňuje majiteli hodinek mít třeba i vleže neomezený pohled na čas a užívat si příjemný zvuk budíku.

Hodinky jsme podrobně představili v recenzi: Alexander Shorokhoff Swan Lake: Budík z Labutího jezera

Přesnost

Zde převážně platí – čím dražší hodinky, tím bude i dražší kalibr nacházející se uvnitř. A kvalita strojku má důležitý vliv na přesnost. Ty nejlepší, s nejmenší odchylkou pak mohou mít certifikované označení COSC. U nich je přesně stanoveno, jakou odchylku lze tolerovat (přesněji -4 / +6 s / den). Díky tomuto označení jsou strojky výrazně dražší, než klasické kalibry ve standardních modelech. Více o institutu COSC a jeho certifikaci najdete zde.

Řešení však může nabízet firma Mido, u které najdete velký výběr COSC certifikovaných hodinek již v kategorii od cca 30 000 Kč. Skvělou přesnost strojku pak nabízí např. Certina a jejich Powermatic 80.

Obecně však platí, že pokud nosíte automatické hodinky pravidelně, jejich přesnost je stabilní. Stejně tak lze vypozorovat odchylky v přesnosti při odkládání. Dá se časem ovlivnit, které variantě hodinek svědčí nejvíc odkládání na dýnko, či na korunku atd. Není však důvod k panice, o přesnosti se bavíme v rámci několika sekund, takže váš denní režim to nijak neovlivní.

Komplikace – brát či nebrat?

Záleží na stylu hodinek, který preferujete. Uvedeme si 2 nejčastější typy hodinářských funkcí, neboli komplikací. Asi tou nejčastější komplikací je ukazatel data, případně ukazatel data a dne. Je to praktické řešení, které není nikdy na škodu. Některé značky dokonce provádí datový věnec v barvách ciferníku. Ukazatel tak hezky souzní s designem a nenarušuje proporce ciferníku. Často si však za tento hezký detail připlatíte. Neobvyklejší a na mechaniku složitější je i tzv. Big Date verze datumovky, kterou najdete třeba u značek Certina, Mido nebo Alpina.

Kalendáře

Tato jednoduchá komplikace může být zároveň i tou nejsložitější. V případě věčného kalendáře, jemuž se díky jeho prestiži a náročnosti přezdívá také královská komplikace (viz výše i Tourbillon). Díky němu se nemusíte starat o přetáčení u různých délek měsíců a přestupných roků. Kalendář, a to jsme prosím stále u mechaniky, se o to postará zcela sám. Jak jistě chápete, za tuto komplikaci si citelně připlatíte.

Více o hodinkových kalendářích najdete v úvodním článku k celému seriálu zde: Hodinkové kalendáře – 1. Vše mezi datumovkou a věčným kalendářem. Všechny díly pak najdete zde.

Stopky

Další velice oblíbenou komplikací jsou tzv. chronografy, neboli stopky. Dodávají hodinkám na první pohled rozeznatelný sportovní vzhled. Samozřejmě plní i praktickou stránku věci, pokud po ruce nemáte telefon se stopkami. Nabízí je téměř každý výrobce v nespočtu stylu provedení.

Mechanický strojek s chronografem je dražší a náročnější na výrobu, tudíž i zde si připlatíte jednak za kousek samotný a časem i za potřebný servis. Na druhou stranu budete mít ne zcela běžné hodinky, jelikož převážná většina chronografů je díky své náročnosti na mechaniku právě quartzových.

Mechanické hodinky s chronografem samozřejmě spadají do kategorie sportovních hodinek (oproti společenským, kde se dbá na nízké pouzdro), a kvůli složitosti strojku jsou i o něco vyšší, než jednoduché automaty.

Hádejte, proč se těmto ciferníkům říká panda a reverse panda 🙂

Tritiová luminiscence

Jedná se o další způsob zviditelnění hodinek, tentokrát v noci. Na rozdíl od klasického luminiscenčního nátěru, ciferník disponuje tritiovými trubičkami, které svítí neustále bez nutnosti nasvěcování. Životnost trubic je 10 – 15 let, poté je nutné vyměnit většinou celý ciferník, popř. ručky.

Do extrému to pak žene opět firma Ball, která Trigalightem na cifernících rozhodně nešetří. Ačkoliv využívá stejnou technologii, jako ostatní značky, tak alespoň co do využitého množství ostatní doslova zastíní. Posuďte sami:

Ball Engineer III Legend Arabic (40mm) COSC Rainbow Limited Edition NM9016C-S7C-BKR

Průhledná dýnka a zdobené strojky

U některých modelů lze najít i průhledné dýnko. Přes něj vidíte rotor (v případě automatických hodinek) a strojek. U levnějších hodinek nečekejte žádné zázraky. Na pohled přitažlivé zdobení strojků se koná u výrazněji dražších hodinek.

Strojek bez výrazného zdobení u modelu Seiko Presage SSK009J1 Style60’s GMT

Na funkci strojku toto samozřejmě nemá vliv, ale je hezké se občas pokochat pohledem přes prosklené dýnko, když je na co 🙂

Krásné zdobení strojku u modelu Alexander Shorokhoff Lucky 8-2 AS.V3.02-GY

Cestování

Pokud často cestujete, ať už za prací, či za odpočinkem, vaše hodinky by mělo doprovázet kvalitní pouzdro na hodinky. Obzvláště když převážíte nebo vlastníte více kusů hodinek. Pokud nejsou hodinky zrovna na ruce, ne vždy je s nimi dobře zacházeno. Všichni asi máte představu o letištním odbavení zavazadel. Proto se vyplatí pojistit se nejen pro případ cest ještě nějakou spolehlivou ochranou, aby vaše hodinky byly jako v bavlnce. Kvalitní pouzdra nabízí řada výrobců, stačí si jen vybrat.

Vyšší řady značek

Někteří výrobci nabízejí svou vyšší řadu, kde naleznete preciznější zpracování, netypické materiály a funkčnost dotaženou k dokonalosti.

Orient Star

Příběh značky Orient Star začal založením společnosti Tama Keiki Co. v roce 1950. Ta byla o rok později překřtěna na Orient Watch Company. Právě rok 1951 je pak spojený i se vznikem vyšší třídy hodinek Orient, značkou Orient Star.

Značka je známá svou filozofií, že není potřeba investovat vysoké finanční prostředky do marketingu, ale naopak snížit dostupnou cenu a zvýšit kvalitu. Díky tomu dosahují hodinky Orient Star ve své cenové relaci na pomyslnou kvalitativní špičku.

Seiko Astron

Tyto luxusní společenské hodinky se přizpůsobí časové zóně. Zároveň se nezpozdí o více než 1 sekundu za 100 000 let. Nabízejí i solární pohon, věčný kalendář, maximální přesnost, nízkou hmotnost, pohodlné nošení a dokonalý vzhled do posledního indexu. Jak vidíte, není toho zrovna málo, co za danou cenu získáte.

Alexander Shorokhoff 

Německá značka Alexander Shorokhoff by se dala označit za butikovou záležitost ze dvou důvodů. Jejich modely jsou limitované početně a charakterizuje je zaměření na mechanické hodinky s vysoce uměleckým designem.

Zakladatel značky a nositel stejného jména, přijel v roce 1991 do Německa jako jeden z nejlepších manažerů zanačky Poljot, aby se dále vzdělával ve svém oboru. Během jednoho roku zde založil obchodní společnost s cílem umožnit komercializaci značky Poljot v Evropě. V roce 1994 pak začal podnikat se svou vlastní hodinářskou značkou. 

Hodinky Alexander Shorokhoff Alexander Shorokhoff Babylonian I. AS.BYL01

Frederique Constant

Frederique Constant je z pohledu hodinářského světa relativně mladou značkou. Její historie se začíná psát v roce 1988, kdy manželé Aletta a Peter Stasovi začínají navrhovat vlastní kolekci hodinek. Značce dali jméno předci zakladatelů – Frederique Schreiner a Constant Stas. Charakter značce vtiskl ženevský hodinářský mistr už v první kolekci v roce 1992, kdy vlastnoručně sestavil celý strojek. 

Bulova Accutron

Bulova se vrací ve velkém stylu se svou řadou Accutron, která přináší revoluční technologii – elektrostatickou energií poháněný strojek s naprosto plynulým chodem. Více se dočtete zde.

PRIM Manufacture 

V roce 2008 začala výroba nových mechanických strojků. ELTON hodinářská se tak zařadila po bok významných hodinářských manufaktur, které si zakládají na ruční práci, preciznosti a individuálním přístupu k zákazníkovi. Pokud jste hodinářští vlastenci, určitě vás zaujme celá nabídka značky PRIM.

Limitované edice

Připlatit si můžete i za speciální, či dokonce kusově omezené limitované edice. V některých případech cena bývá stejná, jako u sériových modelů. Pokud jde opravdu o specialitku, cena se už výrazně zvedá. Odměnou vám v obou případech bude kousek, který jen tak na ruce někoho jiného neuvidíte. Takový může (třeba ve vyladěné kolekci) za a pár let i stoupnout na ceně.

Česká manufaktura Prim a jejich 128 kusy limitovaná edice Arma.
Festina Eva Samková Adamczyková Limited Edition 20622/AE2

Zde samozřejmě platí, čím méně kusů je vyrobeno, tím cennější a hůře dostupné hodinky budou. Pokud tedy máte například limitovanou edici o 6 000 kusech, nejedná se až tak o limitku. Na druhou stranu, pokud vám takový model padne do oka, tím lépe.

Některé série jsou pak i omezeny např. pro daný trh, jako je Japonsko, USA, Česko atd. Není úplně nereálné se i k takovým kouskům dostat. Ale už to chce větší zapálenost, rozpočet a odhodlanost na cestě za takovým klenotem.

Příklad limitované edice Seiko x Neighborhood (japonská oděvní značka). Ta je určena bohužel jen pro Japonský trh.

Staření a historická věrnost

Dostáváme se k oněm zdevastovaným hodinkám, které jsme uvedli na začátku. Trendem poslední doby je totiž i staření dle originální historické předlohy hodinek. Populární jsou takové zásahy zejména v barvě luminiscence. Ta pak připomíná historické odstíny. Výjimkou ale není ani celková úprava modelu. Např. Laco Friedrichshafen Erbstück vypadají, jako kdyby cestovaly časem 🙂.

Ano, skutečně se jedná o nový produkt, za který si lehce připlatíte kvůli jeho ruční povrchové úpravě – detailnímu zestaření.

Závěrem

Pokusili jsme se dát dohromady prvky, které ve většině případů cenu hodinek navyšují. Podle našich zkušeností, ale i zmlsaných hodinkových jazýčků, však za ty vyšší ceny stojí. Ať už tím, že vám používání hodinek usnadní, prodlouží jejich životnost nebo je jen udělá mnohem líbivějšími.

Je samozřejmě na každém z vás, které z vylepšení zrovna vám padne do noty, a které pro vás bude při pořizování hodinek smysluplné. Ať už jste příznivci spolehlivých a bezúdržbových pracantů v podobě quartzových hodinek, nebo jdete po klasice a po hodinkách s duší ukrývající se v mechanice, máte vždy možnost vybrat si model, který bude sedět vaší povaze a představě.

Proto naše rada na závěr zní: vybírejte s chutí – opravdu je z čeho, i když na některé vysněné kousky je potřeba si počkat.

Oba díly minisérie:

  1. Vylepšení a vychytávky hodinek: Quartz, solár, značka, sklíčko, náramek…
  2. Vylepšení a vychytávky hodinek: Mechanika, přesnost, komplikace, tritium, limitky…
Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *