Fortis Stratoliner S-41 berou vesmír vážně – byly tu otestované

S hodinkami Fortis na zápěstí bude každý den skvělý, dokonce i pátek 13.

Ve Fortisu si zakládají na prvenství v historických milnících hodinářství. Jako první například rozjeli v roce 1926 sériovou výrobu automatů ve spolupráci s jejich vynálezcem Johnem Harwoodem. O 14 let později přišli s voděodolnými hodinkami – možná dokonce prvními na světě. Ty se dodnes vyrábí pod označením Marinemaster (o ochrannou známku názvu se dělí rovným dílem se Seikem).

Jde o nesmírně praktické záležitosti, bez kterých si dnes už hodinky ani nedokážeme představit. Převratné vize Fortis ale neztrácí ani v současné době. Už delší dobu úspěšně vyvíjí strojek konstruovaný pro pobyt ve vesmíru. Vynaložené úsilí se vyplácí, což nám strojek Fortis Werk 17 dokazuje soustavně při praktických i vědeckých testech.

Nově uvedená limitovaná edice Stratoliner S-41 White Dust Supernova obsahuje 13 hodinek, které se bez ztráty květinky proletěly ve vesmíru. Ze 13 to tím pádem dělá šťastné číslo. A nebojte se, i přesto, že není tato limitka určená pro volný trh, je tu stále její civilní verze Fortis Stratoliner S-41 White Dust F2340006, kterou si můžete dopřát i vy. A v článku zjistíte, že se obě zas tolik neliší.

Obsah článku

Připomínka návštěvy ve vesmíru s certifikací

Limitka Fortis Stratoliner S-41 White Dust Supernova svou konstrukcí a designem ztělesňuje auru kosmu. Nejsou to jen hodinky – jde o memento z nejvzdálenějších koutů vesmíru, čestný odznak pro ty nejodvážnější průzkumníky a vizionáře.

Každý kus zdobený zlatým prstencem a zlatými detaily na číselníku symbolizuje majestátnost nebeských těles. Pozlacená SuperLuminova X1 zaručuje hvězdnou viditelnost i v nejtemnějších hodinách a odráží stálost hvězd, které září bez ohledu na tmu kolem nich.

Každý kus putoval ve spolupráci se Švédskou Vesmírnou Agenturou (SSC) do vnějších vrstev atmosféry, kde se dostal do nulové gravitace a zachytil záření z hranice kosmu, než se vrátil na Zemi.

Bohužel nejsou pro každého…

K získání hodinek, které si prohlédly vesmír, musíte projít výběrovým řízením u samotného majitele Fortisu a k tomu prokázat značný zájem a znalosti. A ani tak to nebudete mít jisté. Takže… jste-li připraveni „ocenit vzácnou esenci (limitky) a odkaz na vesmír, ale především ji budete používat, věnovat se jí a vytvářet s ní vzpomínky“, pak máte šanci je získat za cenu lehce přesahující 200 000 Kč, tedy až se po sepsání svého motivačního dopisu zde dostanete do výběrka.

Vesmírné Fortisy pro běžné smrtelníky – ref. F2340006

Nebudeme vás ale dlouho napínat – verze Staratolinerů, kterou můžete mít i vy, se liší v podstatě pouze barvou (resp. materiálem lunety a částí ciferníku – limitka je totiž pozlacená) a oním jedinečným výletem mimo Zemi. Limitka Supernova má totiž stejný strojek Werk 17, jako Stratolinery s ref. F2340006.

Rozdíl je podobný, jako mezi ISO certifikacemi voděodolnosti – hodinky pro profesionály jsou testované kus od kusu, kdežto pro rekreační šnorchlování se testuje jen vzorek série (více zde). Ale i tak výrobcům a jejich hodinkám věříte a na dovolenou si nepořizujete potápky s označením DIVER’S.

Výsledek dlouholetého testování v praxi

Fortis vyvíjí hodinky pro cesty do vesmíru už od roku 1961 – prvním modelem byl Spacematic AR. Od roku 1994 se Fortisy vybavené tímto strojkem pohybují v nulové gravitaci na vesmírných stanicích ISS a MIR. Od roku 1994 patří dokonce do oficiální výbavy kosmonautů Roskosmosu.

Fortis Werk 17 je proto první kalibr poctivě testovaný ve stratosféře. Na zápěstí se vám tak nedostanou hodinky, které by pouze jen odkazovaly na legendární modely, které se dostaly až na Měsíc, ale stejný model a design, který používají astronauti.

Kromě toho je na hodinkách Stratoliner symboliky inspirované otevřeným vesmírem požehnaně:

 • Průhledné dýnko symbolizuje průhled z vesmírné lodi,
 • modré prvky na číselníku zastupují 3 fáze: start, odpoutání lodi od raketoplánu a let do vesmíru
 • a tvar tlačítek (mimochodem design pouzdra je stejný od doby, kdy jsou Stratolinery právoplatní obyvatelé vesmírných stanic) odráží tvar lodě.
Motto vyryté na vnitřní straně pouzdra: Der himmel ist nicht das ende der welt, což bychom přeložili jako Svět nekončí nebem.

Jak je to s jejich každodenním nošením?

Fortis Stratoliner S-41 White Dust F2340006 v sobě nezapřou specifický vesmírný rukopis značky. Samozřejmostí je dokonalá přehlednost, robustnost a odolnost, která se odráží ve vlastnostech hodinek a je zároveň skvělá i pro použití čistě na matičce Zemi:

 • Pouzdro je vyrobené z recyklované ušlechtilé oceli a je doplněno ocelovým tahem.
 • Jemnou regulaci délky náramku bez použití nástrojů umožňuje posuvný mechanismus na sponě (více o výhodách mikroregulace zde).
 • V pouzdru spolehlivě pracuje manufakturní švýcarský mechanický strojek Fortis WERK 17 s automatickým nátahem. Strojek běží na frekvenci 28 800 polokmitů za hodinu, disponuje 26 kameny a prodlouženou rezervou chodu 60 hodin.
 • Využít lze funkci stopek s čítačem minut na pozici 12. hodiny a čítačem hodin na pozici 6.
 • Strojek má také hacking (zastavení sekundové ručky při nařízení) a možnost manuálního nátahu korunkou.
 • Činnost strojku lze pozorovat průhledným dýnkem ze safírového skla.
 • Na pozici 3. hodiny najdete praktický ukazatel data a dne v týdnu

 • Dokonale přehledný číselník je chráněn safírovým sklíčkem jehož oboustranná antireflexní vrstva zajišťuje skvělou čitelnost i na přímém slunci.
 • Čitelnost za tmy a zhoršených světelných podmínek umožňuje luminiscence SuperLuminova, umístěná na ručkách.
 • Voděodolnost tohoto modelu je 200m, zvládne tedy i plavání, či ponor do cca 20 metrů. Voděodolnost je podpořena šroubovací korunkou.

Testy kalibru ve spolupráci s SSC

Strojek Fortis WERK 17 byl vyvinut a vyroben ve spolupráci se společností La Joux-Perret a je to první strojek, který je přímo navržen a určen pro použití ve vesmíru. Strojek byl prozatím ve spolupráci se švédskou vesmírnou agenturou Swedish Space Corporation testován ve stratosféře.

Test probíhal následovně: 13 holých, nechráněných hodinek bylo připevněno na držák gondoly. Tu vynesl do stratosféry balón s plynným heliem. Všechna data byla poté zaznamenávána na zařízení pod ním. Samozřejmě, že nebylo konečným cílem jen samotné přežití hodinek ve stratosféře jedním z cílů bylo hlavně otestování nenarušené přesnosti chodu.

To je ale teprve začátek vesmírné mise strojku Fortis Werk 17. Ve spolupráci se SSC má být tento strojek poslán 30 km do vesmíru, aby se zjistilo, zda odolá drsnějším podmínkám, jako je mikrogravitace, extrémní teploty a radiace a zda by odolal i cestě na Mars. Co myslíte, nejsou prostě cool?

Porovnání parametrů obou verzí

Pro větší přehlednost u modelu Stratoliner F2340006 parametry uvádíme jen pokud se liší.

Limitka SupernovaStratoliner F2340006
PohonVe stratosféře testovaný automatický Fortis WERK 17 ManufactureAutomatický Fortis WERK 17 Manufacture
Přesnost chodu v sekundách neuvedeno±10 s / den
Rezerva chodu60 hodin
Rozměr pouzdra 41 mm
Voděodolnost 200 m
Materiál pouzdraBroušená ušlechtilá ocelRecyklovaná ušlechtilá ocel
Materiál lunetyRecyklovaná ušlechtilá ocel, 18 K zlatoRecyklovaná ušlechtilá ocel, guma
TahRecyklovaná ušlechtilá ocel, překlápěcí spona s mikroregulací
SklíčkoSafírové, oboustranně antireflexní, průhledné dýnko
FunkceDatum, den v týdnu, stopky
LuminiscenceSuperluminova® X1
KorunkaŠroubovací s trojitým systémem těsnění

Zdroje: Helveti.cz, video Fortis Stratoliner. Redefined. First watch made for space travelers., www.fortis-swiss.com

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *