Pohon Accutron Spaceview: konstantní vítr do hodinářských plachet

S ukončením veletrhu Baselworld před pár lety došlo ke ztrátě místa, kde soupeřily hodinářské novinky o místo na výsluní. Naštěstí ale nepohasla energie pohánějící technologické inovace v hodinařině. Už v roce 2020 značka Accutron oprášila futuristický model Spaceview, čímž se možná postarala o tolik energie, kolik generoval celý veletrh. Možná byste řekli, že pokud Accutron spatřil světlo světa už koncem 50. let, nejde o žádnou novinku. To sice ano, ale jeho nová přepracovaná verze se zásadně liší. Moderní Accutron je totiž do kategorií nezařaditelný elektrostatický strojek, který ve své nové podobě vyvolává stejné nadšení i dnes. Jak to tedy s revolučním kalibrem Accutron NS30-Y8A vlastně je a jaké novinky Accutron letos plánuje?

Obsah článku

Leccos na první pohled napoví průhledný ciferník, který zobrazuje elektrostatické a elektronické části strojku. Další vaše podivení tím pádem nejspíš bude patřit tomu, proč někdo vyrábí skeletonizovaný ciferník kvůli elektronickému pohonu?? A tady už možná pomalu začínáte chápat, v čem je Accutron Spaceview tak originální. Tedy pojďme na to.

Nostalgie na vlně Spaceview 2020

Modely Spaceview 2020 a Spaceview DNA jsou poháněny kalibrem NS30-Y8A, což je v zásadě quartzový strojek. Původní průkopnický model, který tehdy přinesl do hodinařiny nevídanou přesnost, měl jako oscilátor ladičku a nikoli krystal křemene (odtud i ladička v logu Accutronu; najdete ji dokonce i v některých současných modelech, ale jen symbolicky na sekundové ručce).

Ale, jak jsme naznačili, jeho moderní verze má inovaci, která se týká způsobu napájení quartzového rezonátoru. Převedeno do řeči moderní – modely Spaceview jsou hodinky s elektrostatickým pohonem. Mají 2 generátory, které napájí quartzový rezonátor.

Součástek je mnohem víc, ale podstatné je právě jejich napájení. Tomuto v podstatě quartzovému strojku dodává energii pohyb ruky uživatele, tzn. stejný způsob, jako najdete u automatických hodinek, které jsou naopak na elektromagnetické pole celkem citlivé a tvoří odvěkou protiváhu quartzového pohonu. Jak strojek tedy fuguje?

Oddělený pohon ruček šetří energii

 • Pohyby ruky uživatele pohání dva elektrostatické indukční generátory, které mimo jiné vydávají charakteristický bzučivý zvuk.
 • Tyto generátory pak předávají elektřinu do akumulátoru, odkud putuje do elektrostatického indukčního motoru.
 • Tento motor pak rozpohybuje vteřinovou ručičku, která má krásně plynulý chod.
 • Stejný akumulátor přenáší energii i do samostatného krokového ústrojí, které otáčí hodinovou a minutovou ručičkou.
 • Chod ruček se následně synchronizuje a poskytuje přesnost ± 5 s/měsíc.
 • Hodinky mají také vestavěnou funkci úspory energie, která se aktivuje vždy, když je delší dobu nepoužíváte.

Mechanika v Accutronu

Elektrostatický systém Accutron je quartzový strojek bez klasické baterie, která vyžaduje výměnu. K výrobě elektrické a elektrostatické energie využívá pohyb uživatele podobně jako mechanické hodinky. Uvnitř proto najdete velké množství mechanických součástek:

 • Můstek spojující dva elektrostatické generátory.
 • 28 kamenů pro všechny pohyblivé části.
 • Rotor pracuje za základovou deskou.
 • Největší mechanickou vychytávkou jsou elektrostatické motory, jejichž rotory v podobě turbín s lopatkami můžete obdivovat v průhledu.

Spaceview 2020 vs. DNA

Accutron Spaceview DNA

Model Spaceview 2020 odkazuje na původní podobu zeleného ladičkového modelu, který byl ve své skeletonizované podobě tehdejší senzací. I proto mají nové modely Spaceview 2020 charakteristickou zelenou barvu.

V čem se verze 2020 a DNA liší, jsou pouzdra – Spaceview 2020 využívá klasičtější kulaté pouzdro s rovnými nožkami a velikostí 43,5 mm, zatímco pouzdro Spaceview DNA mělo tvar štítu s integrovanými nožkami a velikost 45,1 mm. Schválně zmiňujeme minulý čas, protože tento model DNA již není dostupný. Ale…

Novinka 2023 Bulova Accutron Spaceview Evolution

Je tu novinka ohlášená na září 2023 – Bulova Accutron Spaceview Evolution. Její Evoluce spočívá v pootočení číselníku a přemístění korunky na pozici 2. hodiny. Můstek je nově zdoben jemnou strukturou a doplněn nádhernými modřenými prvky. Inovace tedy běží dál i bez veletrhů a jde o slibný signál posunu vpřed.


Co se týká další futuristické nálože nedávných let od jiných značek, zmiňme třeba monolitický křemíkový oscilátor v in-house strojku FC-810 manufaktury Ferederique Constant, který nahrazuje 26 komponentů standardního krokového ústrojí v modelu Manufacture Slimline Monolithic.

Pokud bychom se drželi názvu Spaceview, tedy v překladu pohled do vesmíru, nemůžeme opomenout skvělé strojky Fortis WERK 17 v modelech Fortis Stratoliner S-41 jejichž odolnost a přesnost je testována ve stratosféře s cílem vytvoření hodinek určených pro pobyt ve vesmíru.


Setrvačka ani číselník nejsou potřeba…

 • Na zápěstí fungují velmi dobře (padnout by měly na celkem průměrné 18cm zápěstí).
 • Díky průhledu na strojek nejsou nudné – naopak je strojek poskládaný tak, abyste mohli obdivovat jeho nejzajímavější části.
 • Hodinky jsou dobře proporcionální s klasickým tvarem, takže je nezavrhujeme dokonce ani jako oblekovky, stejně tak budou magnetem pozornosti a budou zdrojem neustálých small-talků, jak ostatně naznačuje i níže uvedené heslo s hodinkami spojené.
 • Strojek je zároveň typem vizuální komplikace na hodinkách, která sice technicky nepřináší další funkci, ale jde o celý koncept hodinek a jedinečnosti jejich pohonu, kterou hrdě ukazujete.

Accutron, it’s not a timepiece, it’s a conversation piece.

accutronwatch.com

The Accutron Spaceview 2020 & Accutron DNA | The Birth of the Electrostatic Movement
Recenzi, ze které také čerpáme pro tento článek, najdete ve videu (The Accutron Spaceview 2020 & Accutron DNA | The Birth of the Electrostatic Movement).

Jak se vyznat v průhledu

Na 6. pozici jsou 2 elektrostatické rotory. Na 10. elektrostatický motor a na pravo od něj je akumulátor. Krokový motor už viditelný není.

Jak Accutron funguje

Jak asi tušíte, bez technického popisu to nepůjde, pokusíme se ale o co nejsrozumitelnější verzi.

 • Turbíny vespod a dva rotory jsou připojené k páru integrovaných elektrických vodičů. Ty jsou připevněné k pohonu, který generuje energii díky statické elektřině získané pohybem zápěstí. Podobně jako u automatů tu hraje roli pohybující se hmota. Takže jakmile pohnete zápěstím, vidíte, že se turbíny rychle roztočí, a to tak rychle, že můžete slyšet i cítit charakteristické bzučení.
 • Statická elektřina je uchována v akumulátoru, který napájí elektrostatický (na pozici 10) a krokový motor a pohání sekundovou ručku.
 • Krokový motor (obvykle pohání u quartzových hodinek sekundovou ručku, která má díky tomu krokový chod) pohání hodinovou a minutovou ručku a jemně (ale neslyšně) tiká.
 • Důvodem pro 2 motory je uchování energie. Pokud s hodinkami nebudete 5 minut hýbat, elektrostatický motor se zastaví – stejně tak sekundová ručka, která zastaví na 12 a přejde do režimu úspory energie.
 • Ve skutečnosti ale mají hodinky rezervu 240 hodin – tj. 10 dní, což je s automaty (se kterými je ale paradoxně srovnáváme – stále jde totiž o hodinky poháněné pohybem) nesrovnatelné.

Bulova Accutron Spaceview 2020 Limited Edition 2ES6A002
Za zhlédnutí stojí i unboxing – ve videu tentokrát již nedostupná limitka 2ES6A002, která čítala 300 kusů

Uživatelská praxe a záhadný kapacitor

Dejme tomu, že hodinky nejsou v pohybu 10 dní. Například jedete na dovolenou a hodinky necháte doma. Bát se ovšem nemusíte, protože hodinky mají ještě z výroby kapacitor s rezervou 2 roky. To sice neznamená, že můžete Accutrony beztrestně na 2 roky odložit do šuplíku. Kapacitor je součástka, která uchovává náboj. Accutron zaručuje minimum 2 roky, ale může to být i 5 nebo víc, což záleží na vašem pohybu, na tom, jak hodinky nosíte.

Každopádně kapacitor by se neměl vyčerpat při běžné uživatelské praxi. Pokud by k tomu přeci jen došlo, musíte hodinky poslat do Accutronu, kde se o opravu postarají. Záruční lhůta pro takový případ je 5 let. Nefunkční kapacitor vám bude signalizovat neukázněná sekundová ručka, která se zastaví na pozici 4. Sice nejde o závadu, ale na druhou stranu – proč byste si kupovali hodinky, které nebudete nosit?

Aby to bylo ještě zábavnější, tak hodinky pohybem ruky nenabíjíte pro každodenní nošení, jak jste možná zvyklí u automatů, ale kvůli tomuto kapacitoru. Návod uvádí, že při 6 000 krocích za den budete hodinky plně nabíjet na každý den. Nasadíte-li hodinky třeba po roční pauze, tak čím víc kroků denně uděláte, tím budete blíž k plnému nabití. Na druhou stranu je těžké říct kolik toho máte ujít, protože na hodinkách není žádný ukazatel. Spoléhejme tedy na to, že v Accutronu mysleli na aktivitu běžného smrtelníka.

Poslední úžasnou věcí, kterou musíme zmínit, je to, že pohyby a dokonce ani tvary součástek Accutronu nejsou okem viditelné vlivem jejich miniaturní velikosti a obrovské rychlosti. Takže na dotaz Proč byste si měli pořídit hodinky s bizarním, nezpozorovatelným a elektrostatickým pohonem? máme ve finále jedinou odpověď – není to z nostalgie, ani kvůli touze po odlišnosti, ale kvůli obrovské vášni, kterou ve vás nový pohon vzbudí 😉.

Why The New Accutron Spaceview 2020 Is Important For The Watch Industry

Podrobný popis fungování Accutronů najdete v tomto videu, ze kterého také čerpáme


Zdroje:

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *