Recenze Seiko Presage SRPF41J1 Cocktail Time Matcha Limited Edition

Limitovaná edice hodinek Presage SRPF41J1 Cocktail Time Matcha slavné japonské značky Seiko rozšířila v roce 2020 řady kolekce Seiko Cocktail Time. Společně se podíváme, co je na těchto hodinkách tak zvláštního. Atraktivní jsou mimo jiné díky kompaktním rozměrům, které mohou být pro mnohé sběratele důvodem k nákupu, a díky úžasnému číselníku. Vzhledem k zařazení do kolekce Cocktail Time můžete i u těchto hodinek očekávat elegantní vzhled. Tolik k úvodu a nyní už se plně obraťme k samotným hodinkám. 

Převzato a volně přeloženo z blogu OneWhee.com se souhlasem autora Viktora Mullina.

Než se pustím do recenze, zmíním, že v průběhu článku budu používat kratší verzi označení modelu. Jeho úplný název – Seiko Presage SRPF41J1 Cocktail Time Matcha Limited Edition můžete vidět v nadpise, v průběhu popisu budu používat pouze Seiko SRPF41J1 Matcha.

(Poznámka redakce: Na konci článku najdete možné alternativy k této již nedostupné limitované edici hodinek.)

Limitovaná edice hodinek Presage SRPF41J1 Cocktail Time Matcha slavné japonské značky Seiko

Číselník inspirovaný barvami čajů

Hodinky Seiko SRPF41J1 Matcha byly na trh uvedeny zároveň s modelem Seiko Presage SRPF43J1 Cocktail Time Hojicha LE. Oboje spojuje speciální číselník, který se tentokrát neinspiroval koktejly, ale čaji. Model Hojicha je laděn do hřejivých zlatavých tónů, naproti tomu model Matcha, který mám dnes k dispozici, se zahalil do zelených odstínů, a ty najdete nejen na číselníku, ale také dodávaném řemínku.

Velmi efektní struktura číselníku rozehrává příjemnou hru světla.

Povrch číselníku

Struktura a povrch číselníku by měly připomínat lístky zeleného čaje. Směrem k okrajům číselník tmavne, což vytváří pocit hloubky a číselník díky tomuto efektu nepůsobí ploše a jednoduše. Všechny ty záhyby a šrafy číselníku vypadají na živo opravdu působivě. Marně jsem si snažil vybavit nějaké srovnatelné hodinky za podobnou cenu.

Takový číselník na mne působí luxusním dojmem a jsem osobně moc rád, že se Seiko drželo při zemi v počtu nápisů, umístěných na jeho povrch a nesnažilo se nám vyjmenovat všechny funkce a cenu hodinek. Co ještě musím pochválit, je plastické logo značky.

Tvarování ruček doplňuje další plastický efekt na číselníku.

Ručky

Hodinky používají klasické ručky, jaké známe z většiny modelů řady Presage – dvě dlouhé stříbrné ručky a jedna tenká vteřinovka. Indexy se na hodinových pozicích střídají s číslicemi, kombinace je zajímavá a nepůsobí vůbec zvláštně. Naopak je díky použité volbě číselník čitelný na první pohled, takže rychlá kontrola času nebude žádný problém.

trochu nešťastně zvolená barva a rámování datumovky.

Co mi na číselníku nesedí?

Po přechozí chvále musím zmínit několik věcí, které mi na hodinkách vadí. První z nich je datumové okno. Datumovka má černý podklad a je lemována stříbrným rámečkem. Vsadím se, že existuje mnoho jiných způsobů, jak zobrazení data provést v elegantnější podobě.

Další výtka směřuje k popiskům číselníku. Seiko se bez nich neobejde, takže nějaké ve spodní části číselníku naleznete. Ačkoliv nejsou tak nápadné, jak by v podání značky mohly být, pořád mě láká velmi pěkná myšlenka je z číselníku kompletně vyjmout a přemístit třeba na dýnko. Každý to může cítit jinak – samozřejmě se jedná pouze o otázku osobního vkusu.

Pouzdro

Jak jsem již poznamenal, hodinky jsou poměrně malé, průměr pouzdra je 38,5 mm. V době moderního „nárůstu rozměrů u všeho“ je to až překvapivé. Výška pouzdra je 11,8 mm, pouzdro tak působí kompaktně a potěší příjemnou siluetou.

Seiko SRPF41J1 Matcha mají i nízkou hmotnost – 63 gramů. Ocelové pouzdro s leštěným povrchem má klasické tvary. Z čistoty linií mám opravdu radost, pěkně se doplňuje s jednoduchostí a elegantním vzezřením číselníku. Tuto střídmost ocení mnozí hodinkoví fanoušci.

Korunka je drobnější, ale snadno ovladatelná i většími prsty.

Hodinky jsou ztělesněním čistého japonského designu v malém balení🙂 Všimněte si, že ani korunka není nijak velká, přitom se s ní příjemně a snadno manipuluje. Její tvar napomáhá jistému ovládání při nastavování času, a to i když máte velké prsty, jako třeba já. Korunka je značená symbolem „S“.

Netradičně tvarované tvrzené minerální sklo.

Sklíčko s Hardlexem

Samostatnou zmínku si zaslouží použité sklíčko. Pro ochranu číselníku je zvoleno vypouklé tvrzené minerální sklo Hardlex. Zakřivení hran vytváří hezké odlesky a připomíná staré hodinky. Nejsem si jistý, proč se Seiko nerozhodlo použít safírové sklíčko, takže přidám jedno upozornění – pozor na oděrky.

Hodinky nabízí také prosklené dýnko, můžete se tak těšit pohledem na chod strojku a věřte mi, že se jedná o opravdu krásnou podívanou. Na dýnku také najdete číslo vaší limitované edice.

Kalibr 4R35 s rezervou chodu 41 hodin.

Strojek

Seiko SRPF41J1 pohání dobře známý mechanický strojek s automatickým nátahem 4R35 s rezervou chodu 41 hodin, dostatečnou pro každodenní použití. Strojek má 23 kamenů. Nenabízí žádné speciální funkce vyjma zmíněné datumovky. Čas i datum lze snadno nastavit pomocí malé korunky.

Řemínek ladí s oběma modely

Obě verze (Matcha i Hojicha – pozn. redakce) mají svůj speciální řemínek. Mnou testované hodinky mají zelený kožený řemínek zakončený leštěnou ocelovou překlápěcí sponou. Šířka řemínku v místě uchycení k pouzdru je 20 mm. Řemínek je překvapivě měkký a od počátku příjemný, takže bych v tomto ohledu nečekal žádné problémy.

Upřímně řečeno je poměrně těžké vymyslet k řemínku alternativu, která by se hodila k velmi specifickému číselníku. Možná nějaké jednobarevné Nato? Zmiňuji to proto, že výrobce myslel na snadnou výměnu řemínků a originál opatřil rychlostěžejkami. Pro mnohé sběratele je to malý, avšak příjemný bonus.

Celkové dojmy

Na tomto místě bych vám měl ještě jednou připomenout, že tyto hodinky jsou malé. Menší velikost je příjemnou změnou po všech těch velkých hodinkách, díky kterým na Seika na svém zápěstí docela snadno zapomenete. Velikost si užívám, kompaktní pouzdro se příjemně nosí a je také šetrnější k rukávům.

Leštěná ocel je však náchylnější na vznik škrábanců a může vyžadovat vyšší opatrnost při nošení – asi všichni víme, jak snadné je na hodinkách vytvořit škrábanec. Podobné upozornění míří také k použitému hardlexovému sklíčku, které není tak odolné jako safír.

Čitelnost hodinek je na špičkové úrovni, a to díky velkým stříbrným číslicím a indexům. Jak možná tušíte, hodinky nemají žádnou luminiscenci, pohled na číselník v noci tak může být trochu smutný. Ale všichni přece máme mobily, ne?😉 Vtipy stranou, ještě jednou bych se krátkou zmínkou rád vrátil k dodávanému řemínku, u kterého vnímám zlepšení kvality – není tvrdý a nepoddajný a stylově se k hodinkám hodí, takže jsem během testování ani neuvažoval o možných alternativách.

Cena Seiko SRPF41J1 Matcha

„Čajových“ hodinek bude celosvětově vyrobeno pouze 7000 kusů od každé verze. Číslo možná nevypadá malé, přesto doporučuji si hodinky včas zajistit, pokud vás zaujaly a přemýšlíte o nich. Seiko Matcha se prodávají za 13.490 Kč. To je odpovídající cena vezmeme-li v úvahu speciální design hodinek.

Model by mohl být skvělou volbou pro ty, kdo hledají menší a elegantní hodinky. Velikostí by mohly hodinky zaujmout také dámy, které by zatoužily nosit něco speciálního.

Doufám, že na tuto sérii značka během roku 2021 naváže ještě zajímavějšími verzemi a kdo ví, možná můžeme čajové provedení očekávat i u jiných modelů🙂 Samozřejmě budu rád, pokud mi do komentářů napíšete, co si o hodinkách myslíte a nezapomeňte se podívat také na připojenou video recenzi (níže, pozn.: v angličtině). Hodinky vám rádi předvedou v kamenné prodejně Helveti, další modely z řady Presage najdete také na jejich eshopu.


Seiko SRPF41J1Matcha a Seiko SRPF43J1 Hojicha.

Alternativy ke Coctail Time Matcha a Hojicha

Zaujala Vás tato, v současné chvíli již nedostupná, limitovaná edice Seiko Matcha, nebo Seiko Hojicha z řady Seiko Presage? Variantu se zeleným ani zlatavým číselníkem vám již v Helveti bohužel nemůžeme nabídnout, protože byly pro velký zájem rychle vyprodány. Máme k dispozici další neméně zajímavé modely z kolekce Seiko Presage a Cocktail Time. Případně neváhejte kontaktovat neše hodinkové specialisty, rádi vám pomůžeme s nalezením ideálních hodinek co do velikosti, funkcí nebo designu. 

Zdroj: https://www.onewheee.com/seiko-presage-spb113j1-review/

Seiko SRPF41J1 Cocktail Time Matcha Limited Edition Review
Recenze limitované edice hodinek Seiko Presage SRPF41J1 Cocktail Time Matcha
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

1 komentář u “Recenze Seiko Presage SRPF41J1 Cocktail Time Matcha Limited Edition

  1. Hodinky Seiko jsou snad jediný výrobce, který nabízí skutečně kvalitní hodinky od laciných automatů s kalibry 7S26 až po vlakovou řadu Grand Seiko. Neznám jiného seriózního výrobce hodinek, co nabízí podobně kvalitní automaty za několik málo tisíc korun. Osobně jsem si tyto vysoce spolehlivé hodinky zakoupil při svých cestách v JV Asii. Samozřejmě u autorizovaného prodejce a ne na tržišti. Přišly na neuvěřitelných 1.800 Kč/přepočet na koruny. Strojek s jen něco málo přes 60 součástkami, je spolehlivější než komplikovanějším strojky používané v hodinkách Swiss made. Grand Seiko v taktu 36000 polokmitů setrvačky je best of the world. Kdo se vyzná v hodinách, ten spolehlivě ví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *