Laco představuje dvojici moderních pilotních hodinek Laco Hamburg DIN8330

Laco jako výrobce hodinek s téměř stoletou historií má ve své kolekci jak hodinky s historickou podobou, vycházející z takzvaných B-Uhr, tak i moderní varianty pilotních hodinek. Ve světě pilotních hodinek je Laco nejen pojmem, ale téměř legendou s hluboce zakořeněnou tradicí, avšak zároveň také s inovativním duchem. Novinkami Laco Hamburg DIN 8330 a Hamburg GMT DIN 8330 potvrzuje svou významnou roli výrobce a dodavatele pilotních hodinek ze 30. a 40. let 20. století a představením moderních novinek nejen pokračuje v tradici, ale také opět potvrzuje schopnost plnit náročné požadavky pilotů na časomíry.

Obsah článku

Pilotky zrozené nejmodernější technologií s maximální přesností

Novinky jsou certifikovány přísnou německou normou DIN 8330, která je od roku 2016 standardem pro letecké hodinky. Laco Hamburg nastavují nový standard z pohledu kvality a technického řešení a představují tak to nejlepší ze dvou světů – nadčasovou estetiku klasických pilotních hodinek nabízejících nejmodernější technologie a certifikovanou přesnost.   

Hodinky splňující normu DIN8330 splňují kritéria týkající se přesnosti, čitelnosti a funkčnosti. V leteckém průmyslu jsou hodinky stále důležitým nástrojem, protože poskytují pilotům možnost přesného měření času a důležité funkce, které jsou nezbytné pro navigaci a koordinaci letadel. Certifikace zajišťuje, že pilotní hodinky splňují všechny nezbytné požadavky oblasti letectví a jsou zcela spolehlivým nástrojem i v kritických situacích.

Díky certifikaci musí hodinky splňovat také kritéria, mezi něž patří výborná čitelnost ve dne i v noci, možnost ovládání s rukavicemi, přesnost strojku při teplotních změnách, odolnost vůči změnám tlaku, odolnost vůči kapalinám nacházejícím se v letadlech (paliva a maziva) a v neposlední řadě také odolnost proti vibracím, otřesům, nárazům, odstředivé síle a magnetickému poli. Hodinky také nesmí vizuálně rušit při použití ostatního zařízení v kokpitu a například také vybavení pro noční vidění. Přípustné tedy nejsou žádné odrazy světla od pouzdra a sklíčka. Hodinky Laco Hamburg musely úspěšně projít celkem 16 testy.           

„S hrdostí pokračujeme v tradici výroby vynikajících pilotních hodinek, které splňují požadavky pilotů. Naše pilotní hodinky s certifikací DIN 8330 jsou milníkem v naší historii a jsou důkazem našeho zaměření na kvalitu, přesnost a inovace.“

Uwe Rücker, generálního ředitele společnosti Laco

Nabídnou dokonalý pohled za každých podmínek

Laco Hamburg DIN 8330 a Hamburg GMT DIN 8330 přichází v pouzdře s tmavým pískovaným povrchem o průměru 43,5 mm a výškou 13,6 mm. Pro výrobu pouzder byla zvolena ocel 904L, která je obzvlášť odolná vůči korozi, teplu a slané vodě a má také vyšší tvrdost než běžná nerezová ocel 316L. Díky tomu je pouzdro odolnější vůči mechanickému namáhání a oděru.

Tmavé pískování bylo zvoleno kvůli eliminaci odlesků v kabině letadla. Za tímto účelem bylo také ploché safírové sklíčko hodinek opatřené oboustranným antireflexem. Výrazným prvkem obou modelů je obousměrně otočná luneta s keramickou vložkou, která nese minutové značení. Luneta hodinek má výrazné vroubkování, aby ji bylo možné spolehlivě ovládat také v rukavicích. Podobně také korunka hodinek je větší a má výrazné rádlování pro snadný úchop a ovládání.    

Čitelnost, přehlednost a a praktičnost na prvním místě

Oba modely se vyznačují skvěle přehlednými a čitelnými číselníky. Číselníky mají černý matný povrch, po jejich obvodu je natištěna bílá minutová stupnice, na pozicích 3, 6 a 9 jsou pak výrazné bílé číslice a pozice 12. hodiny patří neodmyslitelnému a pro pilotní hodinky typickému trojúhelníku se dvěma body u svého vrcholu. Model Laco Hamburg GMT DIN 8330 má navíc vnitřní dvoubarevnou 24hodinovou stupnici s výraznými oranžovými luminiscenčními číslicemi.

Oranžový luminiscenční konec má také GMT ručka hodinek. Právě vnitřní stupnice a GMT ručka jsou jediným rozdílem mezi oběma modely. Oba modely nabízí také funkci data, jehož okénko bylo umístěno na pozici 4. hodiny. Datumovka má černý podklad a je tak velmi nenápadná a neruší celkovou kompozici a jednolitost číselníku. Ten není nijak rušen ani logem značky ve vrchní části, nebo značením normy ve spodní části číselníku. Všechny údaje jsou totiž provedené tlumenou šedou barvou. Naopak lepší čitelnost při zhoršených světelných podmínkách je podpořena luminiscencí na ručkách, číslicích, indexech a také značení lunety.  

Všestranné pro každá dobrodružství

Pouzdra obou modelů doplňují černé řemínky z voděodolného high-tech materiálu Nytech. Šířka řemínku v místě uchycení k pouzdru je 20 mm, nebude tak problém si případně hodinky novým řemínkem přizpůsobit svým představám. Řemínek je uchycen šroubovacími stěžejkami. Moc hezkým detailem je trnová spona řemínků, která je signovaná a provedená ve stejné úpravě jako samotná pouzdra. Vedle ní mnohé potěší také šroubovací reliéfní dýnko hodinek s vyobrazením vzlétajícího letadla. Vedle dýnka je šroubovací také korunka, hodinky nabízí voděodolnost do 200 m a jsou tedy opravdu všestranné. Zmínku si jistě zaslouží i zvýšená ochrana proti magnetickému poli.

Vyladěné strojky se švýcarským podpisem

Oba modely jsou osazené spolehlivými švýcarskými mechanickými strojky s automatickým nátahem. Tříručkovou verzi pohání strojek Laco 200, jehož základem je Sellita SW200 s rezervou nátahu kolem 38 hodin, oproti tomu varianta s funkcí GMT je vybavena strojkem Laco 330, tedy Sellitou SW330-1, s rezervou chodu kolem 50 hodin.

Oba strojky jsou dodávány ve verzi Top, běží na frekvenci 28800 polokmitů za hodinu a jsou samozřejmě vybavené nátahem korunkou a funkcí hackingu, tedy zastavením vteřinovky při nařizování času. Vzhledem k použitým strojkům Sellita je komplikace GMT „pouze“ v kancelářské verzi a nejedná se o tzv. cestovatelské/true gmt. GMT ručka se tak nastavuje při vytažení korunky do první polohy, a to otáčením na jednu na stranu, otáčením na druhou se naopak nastavuje datum. Určuje tak časové pásmo zahraničí ve 24hodinovém formátu. O rozdílech mezi True a False GMT se můžete více dočíst v článku o GMT našeho redaktora Víta Černého.

Nové Laco Hamburg, zdá se, nebudou pouze skvělými hodinkami pro každodenní použití, mohou totiž být opravdu také užitečným a spolehlivým profesionálním nástrojem. Je skvělé, že se v nabídce Laca objevují další moderní pilotky. A jak už je u Laca zvykem, potěší vás také ne zcela standardním balením. Hodinky jsou totiž dodávané v hliníkovém boxu s certifikátem a klíčenkou „Remove before flight“. Oba modely by měly být k dispozici v prosinci tohoto roku a již nyní je můžete předobjednávat na našem eshopu.

Recenzované hodinky Laco Hamburg DIN 8330 za cenu 44 750 Kč a Hamburg GMT DIN 8330 za cenu 59 750 Kč jsou aktuálně k dostání na www.Helveti.cz.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *