Recenze Laco Genf.2.D 40mm – pilotky ve víru elegance

V dnešní recenzi se tematicky dotkneme letectví a podíváme se na hodinky Laco Genf.2.D. Číslice v názvu napovídá, že před sebou máme druhou verzi těchto elegantních hodinek od slavné německé značky. Doporučuji vám si alespoň něco málo o značce přečíst (pozn. redakce – základní přehled o značce přinášíme v článku Historicky věrné pilotky Laco nově najdete v Helveti), protože její historie je velmi zajímává a díky ní pochopíte, proč je Laco skutečným výrobcem pilotních hodinek. Nicméně dnešní recenze má za cíl představit dostupnou „vstupenku“ do světa pilotních hodinek, za kterou by se daly modely řady Pilot Basic označit. Vždy je zajímavé vidět, co značky dokáží v rámci atraktivní cenovky nabídnout.  

Autor: Viktor Mullin, převzato z blogu OnWhee.com

Obsah článku

Laco Genf.2.D Watch Review - Must-Have Flieger

Číselník

Stačí jedno slovo, které o číselníku vypoví vše – Flieger. Žerty stranou, Laco u tohoto modelu vychází z klasického vzhledu leteckých hodinek pouze s několika drobnými odlišnostmi, kterých si však snadno na první pohled všimnete. Pojďme se na jednotlivé prvky podívat podrobněji. V první řadě zmíním použité ručky, které odpovídají standardu pilotních hodinek. Jsou dostatečně výrazné, takže se nemusíte obávat problémů s čitelností.        

V názvu modelu si můžete všimnout písmene „D“. To prozrazuje použití data, zde umístěného na pozici 6. hodiny. Datumovka je u klasických pilotek neobvyklá, a pokud byste preferovali ničím nerušenou čistou plochu číselníku, stačí zvolit variantu bez „déčka“ v názvu – Laco Genf.2 40 🙂 Podle mě absencí datumovky o nic nepřijdete, protože datové okénko je ve skutečnosti velmi malé a pro datumový disk byl navíc zvolen odlišný font než pro zbytek číselníku. Číselník nenese mnoho textových informací, najdete zde pouze logo výrobce a klasické označení původu „Made in Germany“ ve spodní části.  

Všechny indexy i minutová stupnice jsou luminiscenční a ve tmě a při zhoršených světelných podmínkách po nasvícení září. Nečekejte tak výraznou lumi jako u potápek, ale pro spolehlivý odečet času je dostatečná. Barva luminiscence je zelená, klasická barva lumi u leteckých hodinek. Luminiscenci samozřejmě nehledejte na datumovce. 🙂 Číselník chrání safírové sklíčko, což je u hodinek v dané cenové relaci nezvyklé.              

Na závěr se sluší zmínit, že verze číselníku, který máme před sebou, je označována jako B-Uhr Baumuster A. K dispozici je však i druhá varianta Baumuster B, to pokud byste zatoužili po trochu jiném rozložení (pozn. redakce – verze s bateriovým strojkem a číselníkem typu B najdete pod označením Laco Zürich.2.D 40 – varianta s datumovkou a Laco Zürich.2 40 – varianta bez data). Jak vidíte, není potřeba přidávat cokoliv navíc, klasický styl vypadá skvěle a s odečtem času jsem neměl za žádných okolností problém. Nyní se přesuňme k další klasické části hodinek.   

Pouzdro

Asi je poměrně zbytečné snažit se v rámci recenze pilotních hodinek hledat nějakou zajímavost na pouzdře. Pouzdro o průměru 40 mm s broušeným povrchem má jednoduché linie a ničím nepřekvapí, obzvláště pokud jste se s podobným typem hodinek již setkali. A je to dobře. Je tu však jedna věc hodná vypíchnutí – výška pouzdra. Na rozdíl od mnoha jiných leteckých hodinek, a to i od Laca, jsou tyto se svými 9 mm opravdu nízké. Hodinky jsou tak velmi pohodlné a na ruce je ani neucítíte.        

Letecké hodinky se běžně vyznačují velkou korunku, tato se od zvyklostí trochu odlišuje. I díky nízkému pouzdru byla pro model zvolena menší varianta korunky, která svými okraji nepřesahuje výšku pouzdra. Menší korunka může pro leckoho znamenat horší manipulaci při nastavování, proto jsem rád, že hodinky pohání bateriový strojek, který není nutné tak často nastavovat.       

Na hodinkách vás mile nepřekvapí pouze skvěle padnoucí pouzdro, ale také jejich hmotnost. Ta (včetně řemínku) dosahuje totiž pouhých 58 gramů, proto hodinky na ruce prakticky neucítíte. Model nabízí voděodolnost 50 m, takže si s ním vodních radovánek příliš neužijete. Díky použitému strojku nezdobí dýnko žádný průhled, přichází plné, opatřené pouze několika informativními nápisy na svém obvodu.             

Strojek a řemínek

Laco Genf.2 40 pohání bateriový strojek. Právě ten stojí za možností dosažení tak nízkého pouzdra. Podle mého názoru kompaktní rozměry při každodenním nošení mnohdy oceníte. Uvnitř hodinek najdete jednokamennou švýcarskou Rondu 505 s funkcí data. Strojek běží na baterii SR920SW. Celkově je to dobrý pracant, který vám nepřichystá žádná nepříjemná překvapení.     

Pokud jde o řemínek, neměl jsem zpočátku velká očekávání co se týče jeho kvality. Moje zkušenost se v základu dodávanými originálními řemínky není úplně dobrá, proto jsem byl zvědavý, co s těmito pilotkami dostanu. Laco Genf.2.D jsou dodávané na hnědém řemenu s bílým prošíváním a pro pilotky typickými nýty. V kombinaci s číselníkem vypadá opravdu skvěle a musím říci, že mne mile překvapil svou kvalitou. Je opravdu dobrý, rychle se přizpůsobí zápěstí a ani po několika měsících aktivního užívání není na odpis. Mimochodem rozměr lug to lug je zde 18 mm. Nyní si povíme něco víc o celkových dojmech z nošení.

Celkové dojmy z Laco Genf.2

Podle mne hlavní roli v celkovém pocitu z hodinek hraje právě jejich výška. Nízké pouzdro mne spolu s nízkou hmotností nepřestává stále znovu překvapovat. Při pohledu na hodinky byste prostě čekali něco jiného. Právě parametry dělají z hodinek skvělý každodenní kousek, na zápěstí na ně prakticky zapomenete. Opravdu i celodenní nošení je v pohodě, protože pouzdro skvěle sedí. Nízké pouzdro má ještě jednu výhodu, snadno zajede pod rukáv.              

Číselník není velký, ale v dnešním světě velkých hodinek je to vlastně dobře. Je dobře čitelný a hodinky díky safírovému sklíčku přežily bez újmy všechna dobrodružství, na kterých mne provázely. A to se mi na pilotkách líbí – jsou to perfektní tooly, které vás nikdy nezklamou. Jejich univerzálnost je dána také jednoduchým stylem, díky němuž se skvěle hodí ke každému outfitu.

Nejsem velkým příznivcem kožených řemínků, ale tento se opravdu povedl a na fotkách a videu můžete vidět, jak vypadá po dlouhodobém aktivním užívání. Samozřejmě můžete od Laca vyzkoušet i nějaký NATO řemínek, který by měl hodinkám také skvěle padnout.

Cena a dostupnost

Laca z dnešní recenze pořídíte za 6 290 Kč. Dle mého názoru je to vzhledem k celkové výbavě hodinek dobrá cena. Laco Genf.2 40 nabízí skvělou kvalitu, velmi pohodlné pouzdro a design, jehož výhodou je výborná čitelnost. Dnešní pilotky tak mohou být skvělou volbou prvních hodinek, u nichž hledáte nejlepší možný poměr kvality a zpracování za vynaložené prostředky. Navíc je opravdu překvapivé, že Laco osazuje hodinky této cenové kategorie safírem a skvěle zpracovaným řemínkem, zatímco ostatní, i mnohem větší značky, nabízí v této cenovce stále minerál. Mám se ještě zmínit o balení, kterému se krabičky jiných značek v podobné cenové hladině jen těžko vyrovnají? 😀          

Sice jsem doporučil sáhnout po Laco Genf.2.D jako po prvních hodinkách, ale jsou vážně skvělou volbou i pro ty z vás, kteří už ve sbírce nějaké pilotky máte, podobně jako já. Ano, je fajn nosit dražší kousky, ale někdy se hodí mít možnost sáhnout po levnějších hodinkách, o které se nemusíte bát. Laco Genf.2.D nevypadají hůř než jejich „větší“ bratři z nabídky výrobce, a i to je dělá zajímavou volbou. Proto hledáte-li hodinky s nadčasovým designem, hodinky vhodné pro každodenní použití, rozhodně mrkněte i na tyto pilotky.

Převzato a volně přeloženo z blogu OneWheee souhlasem autora Viktora Mullina. Pro Helveti přeložila Darina Vokrojová.

Zdroj textu a fotek: https://www.onewheee.com/laco-genf-2-d-40mm-watch-review/

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *