Hodinky měsíce listopadu 2023: Certina a Laco

Podzim udeřil v plné síle a během listopadových dnů, kdy slunce sotva vykoukne, zato mlhy a deště je víc, než bychom chtěli, se nejednomu z nás nechce ani z postele. Pokud i na vás padla tíha podzimní únavy, máme pro vás skvělý životabudič, a to další díl naší rubriky Hodinky měsíce.

Tentokrát jsme se podívali na modely Laco Marine Bremerhaven a Certina DS Action Diver Powermatic 80 C032.607.38.051.00, které vám coby milovníkům hodinek zaručeně zvednou náladu. Oba modely spojuje vodní živel. Laco Marine Bremerhaven se vezou na vlně nostalgie a profi potápky Certina DS Action Diver překvapí svou všestranností.

Tak tedy. Dobře se posaďte a připravte se na malou exkurzi napříč dvěma modely, které spojuje láska k vodě (avšak u každého v trochu jiném podání). Na palubě tímto vítáme model inspirovaný námořními chronometry Laco Marine Bremerhaven, které pro vás zrecenzovala Darina Vokrojová, a také stylové černočerné potápky Certina DS Action Diver Powermatic 80 C032.607.38.051.00, které podrobně prozkoumal náš nový kolega Samuel Švinger. Jdeme tedy na ně.

Obsah článku

Laco Marine Bremerhaven 42,5

Laco Marine Bremerhaven

Byť bývá standardem, že pro Hodinky měsíce vybíráme pouze jeden konkrétní model, dovolím si tentokrát udělat výjimku a listopadovým příspěvkem upozornit svým způsobem rovnou na čtyři modely. Ale nebojte, jedná se prakticky o totožné hodinky, „pouze“ se dvěma barevnými variantami číselníků a ve dvou velikostech pouzder.

Zmíněná čtyřka bude zastoupená skladovým modelem Laco Marine Bremerhaven 42,5. Hodinkami, se zřejmým odkazem na klasické kapesní hodinky ze 40. let minulého století a námořní chronometry. Hodinkami, které v sobě snoubí prvky tradiční hodinařiny a nadčasovou eleganci. Tedy prvky, typické pro všechny čtyři reference.

Aktuální design ve dvou velikostech pouzdra

Hodinky značky Laco, stejně jako mnohých dalších německých výrobců, mám velmi ráda. Často mne u nich oslovuje čistota a jednoduchost jejich designů. Také proto mne mile překvapilo zářijové oznámení návratu modelů Laco Marine Bremerhaven a Laco Marine Cuxhaven, se stále aktuálním designem námořních chronometrů, do nabídky výrobce.

Možná vás trochu zmátl ten návrat do kolekce, ale je to opravdu tak. Laco ve své nabídce modely Bremerhaven a Cuxhaven, s pouzdrem o velikosti 42,5 mm, od roku 2018 do zhruba poloviny roku 2022 mělo. Následně se z kolekce vytratily, aby byly letos opětovně odhaleny a potěšily tak nejen dosavadní fanoušky, ale i všechny ty, kteří si kvůli velikosti pouzder doposud museli na hodinky nechat zajít chuť. Oba modely, pojmenované po dvou severoněmeckých přístavních městech, jsou totiž nyní dostupné také v pouzdře o průměru 39 mm.  

Hlavní rozdíly edic Bremerhaven a Cuxhaven

Pojďme si v krátkosti nastínit hlavní rozdíly mezi modely Bremerhaven a Cuxhaven.

Začneme barvami číselníků. Hodinky s označením Laco Marine Bremerhaven zastupují variantu s černým číselníkem, naopak pod názvem Cuxhaven se skrývají na první pohled stejné, ale svým způsobem vlastně odlišné hodinky s hladkým bílým číselníkem, modřenými ručkami a krémovým koženým řemínkem.

Světlá barva číselníku může hrát při výběru významnou roli – hodinky budou působit oproti černé variantě opticky větší, ale možná se vám bude zdát, že každá z barev je vhodná pro jiný typ příležitostí. Toto vnímání bude asi hodně subjektivní.

Druhý, o poznání výraznější rozdíl je dán velikostmi pouzdra. Menší variantu totiž pohání strojek Laco 261, jehož základem je Sellita SW261. Nemáme před sebou tedy nic jiného než strojek s manuálním nátahem, o jehož chod se budete muset zasloužit každodenním dotahováním korunkou. Odměnou vám bude rezerva chodu 38 hodin a jemný svistot moderního strojku pracujícího na frekvenci 28800 polokmitů za hodinu, který přichází v základní verzi Elaboré, s přesností chodu +/- 14 s/den.

Za příplatek si však můžete nechat hodinky osadit strojkem ve verzi Top, která prochází testováním v 5 pozicích a pyšní se přesností +/- 8 s/den. Nyní už přesuňme veškerou pozornost k hodinkám Laco Marine Bremerhaven 42,5.

Klasický design s maximální přehledností

To, čím snad každého tyto hodinky upoutají, je právě design, v první řadě podoba číselníku, v té druhé se přesune pozornost k jednotlivým detailům. Matný černý číselník hodinek s kontrastními číslicemi na hodinových pozicích a minutovou škálou po obvodu, připomínající železnici, vychází z klasického designu námořních chronometrů, který ve své době předepisovala německá námořní observatoř v Hamburku (námořní chronometry byly mechanické hodinky usazené v dřevěných boxech, které byly na lodích využívané pro přesné stanovení zeměpisné délky a šířky a tedy určení polohy).

Opravdu velmi klasický design, který na někoho může působit až hloupě, předurčuje hodinky jako vhodný doplněk k téměř všem příležitostem. Jeho velkou výhodou je skvělá přehlednost. Troufám si tvrdit, že čas odečtete prakticky vždy i při letmém pohledu, a to i za tmy, protože číslice, minutové body, dlouhé ručky a dokonce i vteřinovka umístěná v subciferníku na pozici 6. hodiny, nesou vrstvu luminiscence. Zajímavým detailem je černění minutové a hodinové ručky, jejich okraje tak nebudou dělat nechtěné odlesky.

Strojek s nápaditým zdobením

Zmínila jsem mimostředně vyvedenou vteřinovou ručku. Už ta napovídá, že by v hodinkách mohl tikat zajímavý strojek a je tomu opravdu tak. Hodinky pohání dnes už ne zcela běžný stroj ETA 6498.1, kterou nejčastěji najdeme v kapesních hodinkách, anebo právě náramkových hodinkách s většími pouzdry.

Tento strojek je typický svým tikáním. Díky nižší frekvenci chodu 18.000 polokmitů za hodinu je chod hodinek opravdu uklidňující. Strojek nabízí rezervu chodu kolem 46 hodin a Laco si vyhrálo s jeho zdobením – při pohledu proskleným dýnkem vás potěší tepelně modřené šroubky, brus západkového a natahovacího kola a základna zdobená ženevskými pruhy.

Laco strojek označuje Laco 98. Podobně jako u menší varianty je potřeba tento strojek denně natahovat korunkou, abyste hodinky udrželi v chodu. Podle mého má ruční nátah něco do sebe a hodinky s ručním nátahem si vždy užívám. Šroubovací dýnko je mimochodem opatřeno safírovým sklíčkem.

Jako stvořené pro silnější zápěstí

Jak už asi napověděl strojek, pouzdro hodinek má větší průměr 42,5 mm, na délku (lug to lug) má 49,8 mm a na výšku příjemných 10,7 mm. Rozhodně se nejedná o kus pro útlá zápěstí. Pouzdro je z většiny broušené s efektními leštěnými prvky.

Pěkný dojem vytváří luneta s mincovním vroubkováním, která jde ruku v ruce s rádlováním výrazné, na čele signované, cibulkové korunky. Pouzdro vás svými liniemi nepřekvapí, nečekejte zde žádná efektní zaoblení, zkosení apod. Je čistě funkční a účelné. I z přední části je osazeno safírovým sklíčkem s vnitřním antireflexem, které můžete za příplatek vyměnit za safír s oboustranným antireflexem. I základní verze však zajistí eliminaci odlesků a dobrou čitelnost na přímém světle.

Vzhůru s nimi klidně i do vody

Rozteč mezi nožkami má 22 mm, takže nebude problém si hodinky změnou řemínku přizpůsobit vlastním představám. V základu jsou hodinky dodávané na černém koženém řemínku s kontrastním bílým prošíváním, který se k hodinkám opravdu hodí. Co ještě nebylo zmíněno je vodotěsnost. Voděodolnost hodinek je 100 m, můžete se s nimi oddávat i vodním radovánkám, ovšem v takovém případě bych doporučila se poohlédnout po jiném řemínku. Originální kůže bez voděodolné úpravy by vám za namáčení nepoděkovala.

Návrat ve velkém za trochu vyšší cenu

Proč se tedy o modely Laco Bremerhaven a Cuxhaven vlastně zajímat?

Pro mnoho z nás jsou hodinky o designu a příbězích a přesně to vám tyto hodinky nabídnou. Laco má s výrobou námořních časomír bohatou zkušenost. S výrobou začalo ve 40. letech 20. století, na základě požadavku Německé námořní observatoře v Hamburku, která hledala hodinky, které by obstály při všech útrapách při plavbě na lodi.

Podobné časomíry dokázalo v té době vyrobit pouze málo značek a právě Laco bylo jednou z nich. Ruku v ruce s historií jde přejatý účelný design. Hodinky možná nenabídnou nejnovější strojky s pětidenní rezervou chodu, ale proč by vlastně měly. Obě velikostní varianty pohání spolehlivé a osvědčené kalibry a celkové zpracování hodinek je velmi kvalitní.

Osobně se moc těším na menší verzi s bílým číselníkem Laco Marine Cuxhaven 39, ale už teď mohu říci, že právě i varianta s černým číselníkem má co nabídnout. Poslední, co je třeba si obhájit, bude asi cena. Přiznávám, že mne svou výší trochu překvapila, na druhou stranu je srovnatelná s podobnými hodinkami jiných výrobců. A co vy? Jak hodnotíte návrat modelů Bremerhaven a Cuxhaven do kolekce Laca?

Klady

 • Zpracování, vybrané detaily pouzdra (vroubkovaná luneta, korunka, černěné/ modřené ručky…) a skvělá čitelnost
 • Design odkazující na v minulosti významné námořní chronometry
 • Historický přesah do období výroby námořních chronometrů značkou Laco
 • Použitý strojek ETA 6498.1, který někdo naopak může vnímat jako negativum
 • Možnost širšího využití díky vyšší WR
 • Možnost úprav skla/ stroje (v závislosti na zvoleném modelu)

Zápory

 • Vyšší cena

Autor recenze: Darina Vokrojová

Darča je specialistka na Seiko, Casio, Orient, Orient Star a k tomu si přibrala ještě Bulovu a Laco. Mezi její další záliby patří knihy, turistika, cestování a dobré víno. Jsme pyšní, že se v roce 2020 stala úspěšnou absolventkou hodinářské školy v Jihlavě.


Certina DS Action Diver Powermatic 80 C032.607.38.051.00

Certina DS Action Diver Powermatic

Pokud bychom hledali v kategorii sportovních a potápěčských hodinek model, u kterého bychom chtěli mít jistotu, že s přehledem zvládne i náročnější podmínky, ale zároveň nebude vypadat nevhodně ani při nedělní procházce na náplavce, neměla by ve výběru chybět Certina DS Action Diver Powermatic 80.

U tohoto kousku se s přehledem vejdeme do 30 tisíc Kč a za tu cenu dostanete opravdu hodně muziky. Variant těchto hodinek je hned několik, my se však dnes podíváme na mou oblíbenou a to je ref. C032.607.38.051.00, která je mimo jiné dostupná i na našem e-shopu.

Lehké hodinky do těžkých podmínek

Když se podíváme na hodinky jako takové, je asi každému jasné, do jaké kategorie spadají. Klasický design kulatého ciferníku s PVD potahem (hodinky s keramickým pouzdrem bychom v této kategorii hledali asi marně) je doplněn o potápěčskou lunetu, která dle mého působí hezky proporčně a navíc má i keramickou vložku zajišťující vyšší odolnost proti poškrábání. Takový parametr je v této cenové relaci rozhodně příjemným bonusem.

Luneta je zároveň tzv. „unidirectional“ což v překladu znamená, že je otočná pouze na jednu stranu, díky čemuž mají potápěči během ponoru jistotu, že se jim omylem neposune špatným směrem a nenaruší tak správné měření času stráveného pod vodou. Při potápění se zároveň nemusíte bát, že by vodotěsnost hodinek nebyla dostatečná. Rovných 30 atmosfér hydrostatického tlaku a certifikace ISO 6425 zajistí, že hodinky zvládnou i náročnější ponory.

Celková hmotnost hodinek je pak i díky textilnímu řemínku lehce přes 100 gramů, což je za mě taková zlatá střední cesta. Určitě člověka na ruce nebudou tížit, na druhou stranu je však váha dostatečně znatelná na to, aby jste neměli pocit, že na zápěstí nic nemáte.

Pouze pro potápěče? Ani náhodou!

Jak jsem naznačil výše, v těžkých podmínkách je na DS Action Diver Powermatic 80 od Certiny spoleh. Je však tento model vhodný i pro běžné smrtelníky, kteří si třeba rádi zaplavou na dovolené v Chorvatsku, avšak nejsou profesionálními potápěči? Za mě je odpověď jednoznačná – ano! Hodinky mají průměr 43 mm a vzhledem k tlustšímu pouzdru je jejich prezence na zápěstí výraznější, avšak i tak se dle mého jedná o skvělého společníka na každodenní nošení.

Navíc je textilní řemínek NATO, na kterém se tento model nachází, velmi pohodlný a dá se v případě potřeby i jednoduše vyměnit. Dobrou čitelnost ciferníku pak zajišťují výrazné hodinové indexy v kulatém a trojúhelníkovitém tvaru, které společně s širšími ručičkami dle mého pěkně podtrhují celkový potápkový design hodinek. No, a samozřejmě ani při nedostatku světla se nemusíme bát, že bychom neviděli jaký je čas; hodinky mají totiž na ciferníku výraznou vrstvu luminiscence, která nás nezklame ani po delší době ve tmě.

Uvnitř stejně dobré jako navenek

Spoustu lidí z řad hodinkových nadšenců určitě nepřekvapí, že uvnitř hodinek se nachází klasický strojek Powermatic 80, který vychází ze základu ETA 2824. Konec konců je to už taková klasika u značek spadajících pod „koncern“ Swatch Group, mezi které patří právě i Certina. Tím však neříkám, že by použití tohoto strojku bylo špatnou volbou – právě naopak! Rezerva chodu, která činí 80 hodin, je v této cenové kategorii pořád něco výjimečného.

No a jak je to s přesností? Mezinárodně uznávanou certifikaci COSC sice tento kousek oficiálně nemá, avšak s denní odchylkou pohybující se běžně pod 5 vteřinami za den by ji bez problémů splnil.

U dobré rezervy chodu a skvělé přesnosti to však nekončí. Mnou vybrané potápky z kolekce DS Action mají totiž lepší variantu Powermaticu, která nejenže už nemá plastové součástky, ale především také disponuje vláskem setrvačky ze slitiny Nivachron, která zaručuje větší odolnost vůči magnetickému poli. Je pravdou, že v cenové kategorii okolo 25 tisíc korun už tuto nejlepší variantu strojku Powermatic 80 najdeme u většiny podobných modelů, které spadají pod Swatch Group. I tak si ale myslím, že s touto volbou nešlápla Certina vedle a drží si standard.

Pro koho tedy vlastně jsou?

Jak jsem již zmínil v první části tohoto článku, hodinky DS Action Diver Powermatic 80 rozhodně nejsou kouskem pouze pro profesionální potápěče, jakkoliv by k tomu vcelku robustní zpracování a 300 metrů vodotěsnosti společně s certifikací ISO 6425 mohli vybízet. Na své si podle mého přijde každý nadšenec do hodinek, který za své peníze očekává náležitou kvalitu, ale také člověk, který hledá zajímavé hodinky, které ho nezklamou v žádné situaci.

Musím osobně přiznat, že jsem velikým fanouškem hodinek v černých barvách. Je ale pravdou, že to nemusí být preference každého. I proto jsem rád, že v rámci celé kolekce těchto fantastických potápek je k dispozici vícero barevných provedení stejně jako několik možností volby řemínků. Věřím, že díky tomu si vybere opravdu každý!

Klady

 • Keramická vložka
 • Nejlepší verze Powermaticu 80
 • Výrazná luminiscenční vrstva
 • Technologie DS (Double security system) pro zvýšenou odolnost a spolehlivost

Zápory

 • 43 mm rozměr nemusí být pro každého
 • 21 mm na šířku řemínku je poněkud neobvyklé
 • Antireflexní vrstva pouze z jedné strany sklíčka

Autor recenze: Samuel Švinger

Sam se řadí mezi nejmladší členy týmu a v Helveti pracuje od podzimu roku 2023. Vedle několika zájmů, jako je sport nebo hudba, patří hodinky mezi jeho hlavní vášeň, a proto Vám vždy rád ochotně pomůže s případným výběrem, ať už na prodejně nebo po telefonu. Jeho nejoblíbenější značky jsou Casio a Tissot, avšak rád nosí i modely od jiných výrobců a nepohrdne ani kouskem ze světa vintage hodinek.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *