Nejsou želvy jako želvy. Jedny by si měly spokojeně plavat v oceánu, ty druhé by vám měly pomoci zvládnout hluboký ponor. Oboje ale mají co do činění s nadcházejícími dny. 23. květen je totiž zasvěcený ohroženým želvám v rámci Světového dne želv a na 8. červen připadá Světový den oceánů.
Ekosystém oceánů má na život člověka velký vliv, bohužel člověk má ještě větší vliv na oceány. A protože jsou řádně vybavené hodinky nezbytnou výbavou každého potápěče, aktivně se k těmto svátkům hlásí hodinářské značky, které to myslí s potápěčskými hodinkami vážně. Jinými slovy – aby bylo v budoucnu kde se potápět, tak značky, jako například Certina, Seiko, Alpina, nebo Luminox podporují neziskové organizace působící v oblasti ochrany oceánských ekosystémů. V článku se dozvíte o ekologických projektech, které podporují a zjistíte, které hodinkové mořské fauny se to týká.
Světový den oceánů
Světový den oceánů vzniknul v roce 2009 jako připomínka toho, jak velkou roli hrají oceány na naší planetě a za co všechno jim vděčíme. Jejich stav ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i klima celé planety Země. A proto se každoročně k oslavám připojují i velké hodinářské značky.
Přímá výzva od Seika – Save the Ocean!
Významně se v toto směru angažuje Seiko projektem a velmi povedenou hodinkvou edicí Save the Ocean, kterou najdete pod řadou Seiko Prospex. Část zisku odevzdává neziskové organizaci Ocean Learning Center, která zajišťuje sanaci ztroskotaných lodí a odstraňování zbytků rybářských sítí, podílí se na ochraně mořských želv a korálových útesů, nebo se účastní výzkumu polárních oblastí a podmořské archeologie.
Seiko Pospex po profesionály
Pro modely z edice Seiko Prospex jsou specifické modré číselníky připomínající mořskou hlubinu. Za zmínku stojí například model Seiko SRPE39K1, který je novým přepracováním oblíbeného modelu Seiko Turtle, na který nedají dopustit ani mnozí zarytí suchozemci. Novinkou je použití safírového sklíčka s vnitřním antireflexem a keramická vložka lunety. Samozřejmostí těhle potápek je šroubovací korunka a vodotěsnost 200 m.
Želva Mumu na Tour de Turtles za Certinu
Zajímavými potápkami se pyšní též švýcarská Certina, která je od roku 2017 hrdým partnerem organizace na ochranu mořských želv STC – Sea Turtle Conservancy a projektu Tour de Turtles, jehož první kolo letos proběhne 16. července. Na tomto odkazu se dozvíte vše o úžasných želvích sportovkyních, jejich mořských poutích a později zde budete moci sledovat i jejich závod. Z projektu je financován výzkum, sběr dat a zlepšování životního prostředí mořských želv. Palce držíme zvlášť želvě Mumu ze stáje Certina, která je zástupkyní největšího druhu mořských želv kožatek velkých.
Společný rok založení
Za zmínku také stojí rok 1959, kdy byl uveden ochranný systém hodinek DS (Double Security system), který Certina používá, a kdy byla organizace STC založena. Světový den želv, který připadá na 23. května byl vyhlášen už v roce 1990.
Speciální edice Sea Turtle Conservancy
Na počest této spolupráce najdeme mezi modely Certina i speciální edici Certina DS Action Diver Powermatic 80 Sea Turtle Conservancy. Třeba model C032.807.22.041.10 je zajímavý velikostí pouzdra 38 cm a vodotěsností 300 m. Bude tedy slušet mužům preferujícím menší hodinky, nebo naopak skvěle padne ženám. Díky bicolor provedení ocelového náramku v kombinaci s modrým číselníkem se hodinky hodí i k běžnému nošení a vzít je můžete i do společnosti.
Alpina a Luminox recyklují plastový odpad z moří
Alpina Gyre
V souvislosti se snahou o záchranu oceánů nesmíme zapomenout ani na značku Alpina a kolekci Seastrong Diver Gyre. Tato kolekce vznikla na podporu zlepšení čistoty oceánů ve spolupráci s organizací Surfrider Foundation Europe, která bojuje proti znečišťování oceánů.
Pro výrobu edice Gyre byly použity materiály vylovené z oceánu coby plastový odpad. Například na výrobu pouzder hodinek byly použity rybářské sítě. Z recyklovaných plastů je vyrobena i krabička. V Helveti je k dostání například model Alpina Seastrong Diver Gyre Gents Limited Edition – automatické hodinky se safírovým sklíčkem a vodotěsností 300 m.
Luminox Eco
Edice Luminox Eco je také spojena se snahou o snížení plastové zátěže v mořích a oceánech. Luneta, pouzdro a tah této edice spojené s iniciativou #TIDE jsou ze 100 % vyrobeny z recyklovaných mořských plastů a jsou spojeny se školením a financováním rybářů na Andamanských ostrovech v Bengálském zálivu, kteří plastový odpad sbírají a třídí. Materiál na hodinky Luminox Eco (stejně jako další pro potřeby jiných odvětví) byl vyvinut ve spolupráci se švýcarskými vědci.
Další hodinky pro milovníky moří
Kvalitní hodinky vhodné na plavání či potápění nalezneme i v řadách jiných výrobců, kterým také není osud oceánů lhostejný. Ať už si připnete třeba Orient Kamasu nebo Ball Engineer Hydrocarbon AeroGMT II, připomeňte si s každým pohledem na zápěstí a 23. května a 8. června zvlášť, jak jsou oceány důležité. Ostatně co bychom dělali s potápkami, kdybychom si s nimi neměli kde zaplavat? Jistě, na ruce jim to bude slušet vždy a lunetou si můžeme otáčet i jen tak pro radost, přesto je mnohem lepší skočit do moře s hodinkami na ruce, než se s nimi jen namáčet v bazénu. Jak je to s koženými řemínky ve vodě se dočtete v poradně. V nadcházející sezóně se vám možná bude hodit i příští článek na téma vodotěsnosti hodinek.