Hodinky měsíce září 2022

Září je právě v plném proudu a kromě toho, že už jsme se definitivně rozloučili s létem a děti znovu usedly do školních lavic, přišel čas podívat se na další díl rubriky Hodinky měsíce, ve které se pro potěchu všech milovníků hodinek podíváme na dvě specialitky – konkrétně na model Auguste Reymond Origin Unitas AR.OR.07H.001.101.201 a Fortis B-42 Official Cosmonauts 647-10-11-M. Tak pojďme na to.

Ať už dáváte přednost manuálním nebo automatickým hodinkám, v zářijových Hodinkách měsíce si rozhodně přijdete na své. Najdete tam totiž rovnou obojí. A zatímco automatických hodinek v podání Fortis B-42 Official Cosmonauts 647-10-11-M se chopil Jirka Bareš, hodinek s manuálním nátahem a vintage stylem Auguste Reymond Origin Unitas AR.OR.07H.001.101.201 se ujala Míša Hoffmanová, pro které je příspěvek do naší každoměsíční rubriky úplnou premiérou. Teď už ale přímo k hodnocení hodinek. Jak si jednotlivé modely v očích našich kolegů vedou?

Auguste Reymond Origin Unitas AR.OR.07H.001.101.201

Origin Unitas AR.OR.07H.001.101.201

V dnešním díle Hodinek měsíce si blíže představíme model švýcarské značky Auguste Reymond, a to konkrétně Origin Unitas AR.OR.07H.001.101.201. Tento kousek nám kromě elegantního vintage vzhledu nabízí především skvělou čitelnost a vynikající spolehlivost.

Hodinky s označením AR.OR.07H.001.101.201 spadají do modelové řady Origin vzdávající hold mechanickému strojku Unitas, který byl vyrobený přímo Augustem Reymondem. Tento strojek je znám po celém světě a je srdcem řady Origin. Součástí modelové řady je také několik skeletizovaných modelů, které nám umožňují vychutnat si naplno práci strojku na vlastní oči, ale o nich třeba někdy příště.

Auguste Reymond Origin Unitas AR.OR.07H.001.101.201 na první pohled zaujme díky skvělé čitelnosti a přehlednému číselníku. Bílé číslice na černém podkladu zaručují skvělou přehlednost, což ocení nejen lidé s horším zrakem, jako jsem třeba já. Stává se mi, že mi občas vše splývá, nebo mám problém na první pohled najít ručičky. Zde to ale nehrozí. Číslice jsou dostatečně veliké, ručičky připomínají střelky kompasu. Najdeme na nich i luminiscenci Superluminova, která zajišťuje dostatečnou čitelnost, i když se setmí. Příjemný bonus vidím i v tom, že na číselníku není datumovka. Pro někoho to může být mínus, ale já si myslím, že by se k celkovému vzhledu hodinek ani moc nehodila. Vychutnat si tak můžete prostý a čistý vzhled.

Hodinky zaujmou voděodolností, skvělou čitelností, přehledností a také potěší decentním stylem.

Jak jsem již zmínila, srdcem hodinek je švýcarský mechanický strojek Unitas s manuálním nátahem. Můžeme tak pocítit závan minulosti a připomenout si dávný každodenní rituál v podobě ručního natahování hodinek. Rezerva nátahu tohoto strojku činí 44 hodin, která mi připadá více než dostatečná. To vše se skrývá v ocelovém pouzdře o průměru 44 mm. Číselník i dýnko chrání safírové sklíčko, které je maximálně odolné proti poškrábání. A jelikož je tedy dýnko průhledné, máme možnost si práci strojku náležitě vychutnat. Vodotěsnost tohoto modelu je stanovena na 10 ATM, proto je možné si s hodinkami klidně i zaplavat nebo jim dopřát koupel.

Jejich vintage styl perfektně dokresluje tónovaný kožený řemínek z teletiny.

Hodinky Auguste Reymond Origin Unitas AR.OR.07H.001.101.201 doplňuje kožený řemínek z telecí kůže v šířce 22 mm. Díky kombinaci tmavších a světlejších tónů hnědé barvy skvěle doplňuje tmavý číselník. Přítomnost koženého řemínku dodává hodinkám další plusový bod – z toho důvodu váží pouhých 99 gramů, proto je můžete pohodlně nosit po celý den.

Hodinky disponují tradičním manuálním nátahem, který připomíná rituály minulosti.
Dýnko je průhledné, proto umožní nahlédnout do fascinujícího chodu strojku.

Pokud jste tedy milovníci švýcarských mechanických hodinek, určitě by ve vaší sbírce neměl chybět alespoň jeden kousek s legendárním strojkem Unitas. Tak proč nesáhnout po značce, která jej navíc zrodila? Jeden kousek máme k vidění na prodejně v Holešovicích, tak se neváhejte zastavit a prohlédnout si tuto naši novinku naživo.

Sedí každému zápěstí a díky koženému řemínku jsou neuvěřitelně lehké.

Klady:

 • Safírové sklíčko
 • Vodotěsnost 10 ATM
 • Nízká hmotnost

Zápory

 • Cena hodinek se může zdát příliš vysoká

Autor recenze: Michaela Hoffmanová

Míša je v hodinářském oboru prozatím nováčkem, ovšem je to oblast, ve které se s radostí vzdělává a rozvíjí. U nás má na starosti hodinky Junkers, Auguste Reymond a také Candino. Kromě toho, že ji přirostly k srdci hodinky, miluje také knihy, focení a cestování.


Fortis B-42 Official Cosmonauts 647-10-11-M

Fortis B-42 Official Cosmonauts 647-10-11-M

Rozšíření naší nabídky o švýcarskou značku Fortis je pro mě doslova splněný sen. Volba hodinek měsíce tedy tentokrát byla velmi jednoduchá – hodinky Fortis B-42 Official Cosmonauts 647-10-11-M jsem totiž vlastnil ještě předtím, než jsem začal pracovat v Helveti a po celá ta léta mi dělají radost až dodnes. Nebude těžké vysvětlit proč 🙂

Značka Fortis je pojmem především v oblasti hodinek pro profesionální piloty, ale výšiny, dosažené v letounech, jsou pro ni málo. Hodinky Fortis se totiž léta účastnily také vesmírných misí – v minulosti ve spolupráci s agenturou Roskosmos. V současnosti značka spolupracuje s rakouskou, nebo švédskou vesmírnou agenturou, takže spojení s kosmem rozhodně nekončí. A právě kosmická dobrodružství jsou to, co mě na značce Fortis uchvátilo nejvíc. A vůbec nevadí, že kosmu jsem byl nejblíže při svém letu na dovolenou do Bulharska a létání se vlastně ve své podstatě bojím 🙂 

Hodinky Fortis B-42 Official Cosmonauts 647-10-11-M jsou odolný, spolehlivý a dle mého názoru také designově velmi povedený nástroj, jehož mnohé podoby se nesčetněkrát podívaly za hranici stratosféry. Především tedy verze se stopkami, která momentálně není dostupná, ale má se brzy dočkat svého nástupce. Verze bez stopek však nabízí neméně skvělé vlastnosti a mnoho uživatelů ocení také její větší jednoduchost

Kromě toho, že ciferník je do detailu sladěný, potěší úžasnou přehledností.

Stoprocentní přehlednost – to je to, co ocení nejen kosmonauti, ale i běžní smrtelníci na povrchu Země. Osobně mě dodnes i po letech fascinuje pohled na oranžovou sekundovou ručku, která dokonale ladí s černým číselníkem. I díky ní sluší tomuto modelu také oranžové řemínky. Vždycky chválím datumovky a tentokrát musím pochválit ukazatel data a dne v týdnu hned dvakrát. Jednak za velmi citlivé zpracování pomocí černého pole data a dne v týdnu, které nijak neruší a jednak také za šipky, které se nachází vedle těchto ukazatelů. Ty totiž jasně ukazují, kterým směrem je v režimu rychlého nastavení data otáčet korunkou, aby se daný ukazatel nastavoval. Nad tím jsem u day-date hodinek mnohokrát přemýšlel například proto, že japonské strojky mívají toto nastavení opačně, než strojky švýcarské. Zde však není žádných pochybností – nahoru datum, dolů den v týdnu. 

Nechybí ani datumovka, přičemž ukazatel data a dne v týdnu je na hodinkách dvakrát.

Ukazatel dne a data také naznačuje, že se uvnitř ocelového pouzdra skrývá nesmrtelná klasika v podobě strojku ETA 2836-2. Tento mechanický strojek s automatickým nátahem je léty prověřenou jistotou a ten můj už po roky vytváří slušnou odchylku cca -4 sekundy za den. Už jste možná poznali, že v tomto díle naší pravidelné rubriky se bude především chválit a tak pokračuji dál :-). Signovaná korunka je dle mého názoru velmi dobře ovladatelná a její velikost je vzhledem k rozměrům pouzdra dokonalá. I přes voděodolnost 200 m není tato korunka šroubovací, ale stlačovací (novější modely však už šroubovací korunku mají), nicméně to mě u Fortisů nijak neznepokojuje. Naopak oceňuji snadnou manipulaci. S vodou jsem nikdy žádný problém nezaznamenal a při nedávném pravidelném servisu prošly hodinky tlakovou zkouškou bez problému. 

Hodinky mají výrobou čitelnost díky oboustranné antireflexní vrstvě.

Pouzdro jako takové má průměr 42 mm, ale otočná luneta přesahuje pouzdro o 1 mm, takže celkový rozměrový dojem je 44 mm. Na průměrné zápěstí, jako je to moje o obvodu 18 cm, padnou tyto hodinky dokonale! Luneta je jednosměrně otočná a má krásně plynulý chod. Pokud se rozhodnete ji použít, bude vám odměnou opět dokonalá přehlednost při odečtu. Výhodou je také safírové sklíčko, které je opatřeno oboustrannou antireflexní vrstvou. Ta je u hodinek Fortis nebál bych se říct legendou, protože při přímém pohledu sklo jako by neexistovalo, zatímco v různých úhlech vynikne její nádherná modř. Chvíli jsem přemýšlel, jak ji popsat, ale to nejde – to se musí prostě vidět! Někteří hodinkoví fanoušci Fortisu vytýkají, že je antireflex i zvenku, protože se může stát, že jsou na něm pod určitým úhlem vidět drobné vlásečnice, vzniklé běžným užíváním. Můj názor je však ten, že hledat několik sekund či minut mikrovlásečnice viditelné jen pod určitým úhlem u hodinek, které jsou určeny pro vesmírné dobrodruhy, je přinejmenším hřích 🙂 

I přes vyšší hmotnost a celkovou robustnost se hodinky dobře nosí.
Jsou velmi odolné a díky švýcarskému strojku i spolehlivé.

Když jsem tyto hodinky začal poprvé nosit (a byly to moje první “pořádné hodinky” po mých Prim sport 2 z dětství), tak mě zpočátku trochu znepokojovala hmotnost kolem 190 gramů. Pochyby však brzy vystřídalo nadšení a na vyšší hmotnost jsem si zvykl. Design ocelového tahu mi učaroval na první pohled. Co by možná šlo vylepšit je spona, nicméně ta funguje dobře a novější modely Fortis mají sponu již výrazně vylepšenou – jako třeba pilotní řada Flieger.

Hodinky vypadají na zápěstí velmi dobře a hodí se pro řadu příležitostí.


Model Fortis B-42 Official Cosmonauts 647-10-11-M je stěžejním kusem mojí hodinkové stáje a nedovedu si představit, že bych se jej někdy vzdal, pokud by to nebylo vyložené nutné. V úvahu přichází možná obměna za jinou verzi, ale nosit Cosmonauty je pro mě skutečně velkou radostí i po letech užívání. Když jsem tyto hodinky nedávno přidal na náš eshop, bylo to s pocitem, že sny se zkrátka někdy plní. Sice to nebyl tak velký sen, jaký si splnili kosmonauti a astronauti při cestách do vesmíru, ale i tak je to radost a další milník v historii Helveti 🙂

Klady:

 • legendární model spojený s kosmonautikou
 • dokonalá přehlednost
 • vysoká odolnost
 • voděodolnost 200 m
 • safírové sklíčko s úžasným antireflexem
 • univerzální design vhodný i na běžné nošení
 • spolehlivý švýcarský strojek ETA 2836-2

Zápory:

 • pokud jste dočetli až sem, tak jistě očekáváte, že žádné zápory nebudou – a máte pravdu 🙂

Autor recenze: Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

2 komentáře u “Hodinky měsíce září 2022

  • Dobrý den,
   pokud chcete mluvit nebo jinak kontaktovat kolegu Jirku Bareše, tak to můžete udělat prostřednictvím:
   – emailu info@helveti.cz a adresovat jej přímo jemu (v předmětu či zprávě a my mu ji předáme)
   – telefonicky na 774 272 737 a vyžádat si jej
   S pozdravem Jiří Štencek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *