Hodinky měsíce září 2019

Poslední letní měsíc nás již opustil, ale na všem je potřeba hledat pozitiva. My tady máme hned dvě pozitiva – v podobě nových Hodinek měsíce! Klasicky se jedná o dva odlišné modely ve dvou cenových kategoriích, z čehož ty dražší jsou od naší nové značky MeisterSinger, a ty dostupnější od naší stálice Seiko. Už se nemůžete dočkat? Tak jdeme na to!

MeisterSinger Lunascope LS908

Výběr hodinek měsíce zpravidla není snadný, vynikajících modelů totiž máme na skladě spousty. Tentokrát ale nebylo příliš nad čím přemýšlet. Nedávno jsme totiž u nás přivítali německou značku MeisterSinger a svého favorita jsem u ní našel na první pohled – MeisterSinger Lunascope LS908.

Nezasvěcený pozorovatel může namítnout, že těmto hodinkám něco chybí. Mají totiž, stejně jako všechny modely MeisterSinger, pouze jednu jedinou ručku. Osobně mi tato skutečnost nijak nevadí a díky typické minutové stupnici člověk po chvilce zjistí, že na odečtení času jedna ručka bohatě postačí. Samozřejmě, pokud budete mít v plánu stopovat čas na desetinu sekundy, nejsou hodinky MeisterSinger pro Vás to pravé. Naopak pokud máte v dnešním hektickém světě potřebu trochu zvolnit, bude pro Vás rituální odečet pomocí jediné hodinové ručky naopak vítanou změnou.

A proč mě z nabídky německé značky, vyrábějící svoje produkty ve Švýcarsku, zaujal právě tento kus? Je to díky úchvatně zpracované komplikaci ukazatele měsíční fáze, která je naprosto dominantním rysem tohoto modelu a hned při prvním pohledu Vás musí uhodit do očí. I když už jsem tento model u nás ve vitríně shlédl již mnohokrát, pohled na plastický měsíc v horní části číselníku mě pořád nepřestává bavit! Spíše bych řekl, že mě baví čím dál víc. Když k tomu připočteme modrý číselník, který na světle předvádí krásnou hru odstínů, dostaneme na pohled velice atraktivní kousek, kterému hodinkový fanoušek těžko odolává. Vyváženost číselníku nijak nenarušuje velice decentně zpracovaný ukazatel data, umístěný na pozici šesté hodiny.

Pohled na ETA 2836-2 přes průhledné dýnko

MeisterSinger Lunascope LS908 však není zajímavý pouze svým zevnějškem. Hodinovou ručku pohání mechanický strojek ETA 2836-2 s automatickým nátahem, opatřený nástavbou ukazatele měsíční fáze, který byl vyvinut firmou MeisterSinger ve spolupráci s firmou Synergies Horlogères. Toto zajímavé řešení lze pozorovat průhledným dýnkem. Nalijme si čistého vína – ukazatel měsíční fáze nemá v praktickém životě pro většinu z nás příliš velké uplatnění. U tohoto kousku má však hodnotu především díky jeho úžasnému zpracování na číselníku, o němž už byla řeč. Jako velice praktickou vlastnost hodnotím také safírové sklíčko, není tedy třeba bát se jakéhokoli poškrábání. Sklíčko je samozřejmě vypouklé, což je jedno ze základních poznávacích znamení značky a k typickému stylu vestfálského výrobce se dle mého soudu dokonale hodí. Osobně mám rád, pokud hodinky mají voděodolnost alespoň 100 m, abych nemusel přemýšlet nad tím, zda nepřijdou k úhoně při kontaktu s vodou. K těmto hodinkám ale bohatě postačí jejich voděodolnost 50 m, protože u takto čistě elegantního kusu nikoho snad nemůže ani napadnout používat je při jakýchkoli drsnějších činnostech, či dokonce ve vodě. To by ostatně nesvědčilo ani kvalitnímu koženému řemínku, jehož hnědá barva velice dobře ladí s modrým číselníkem, který jsem zmiňoval výše. Z čeho u tohoto řemínku až tolik nadšený nejsem, je motýlová spona, kterou bych osobně nahradil raději klasickou sponou trnovou. Nicméně toto je spíše věc osobních preferencí a pro spoustu uživatelů se může jednat spíše o výhodu. Když už jsem nakousl různé technické parametry a vlastnosti, doplním ještě průměr ocelového pouzdra. Jeho 40 mm na moji ruku o obvodu 18 cm sedne přímo dokonale.

Blízký pohled na ukazatel měsíční fáze

Pokud Vás už trochu nudí klasické zobrazení času a hledáte kus zajímavé hodinařiny s neotřelým designem a zcela precizním zpracováním, mohu hodinky MeisterSinger Lunascope LS908 jedině doporučit. Zpočátku Vás může trochu odradit vyšší cena, nicméně při bližším pohledu na tento skvost Vám nakonec nezbyde než si uvědomit, že za kvalitu se zkrátka platí.

Klady:

 • Naprosto úchvatné zpracování, jemuž vévodí uhrančivý ukazatel měsíční fáze
 • Nevšední zobrazení času pomocí jedné ručky
 • Safírové sklíčko
 • Decentně zakomponovaný ukazatel data
 • Oku lahodící kombinace hnědého řemínku a modrého číselníku

Zápory:

 • Vyšší cena (83 900 Kč)
 • Motýlová spona na koženém řemínku (pro někoho ovšem výhoda)
HODINKY MĚSÍCE: MeisterSinger Lunascope LS908

Autor: Jiří Bareš

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Seiko SSB363P1 50th Anniversary Special Edition

Hodinky měsíce Seiko SSB363P1 50th Anniversary Special Edition

Bylo to přesně před 50 lety, kdy se v hodinářském průmyslu začala psát historie jménem Quartz. V prosinci roku 1969 uvedla na trh značka Seiko svoje první quartzové hodinky. Jednalo se o model Seiko Quartz-Astron 35SQ, a jeho cena byla 450 000 jenů, což podle některých informací byla cena středně velkého vozu. V průběhu 70. let Seiko pokračovalo ve vývoji quartz technologie. V roce 1973 jako první vyrobili šestimístný LCD displej a o dva roky později jako první nabídli multifunkční digitální hodinky, které v podstatě vytvořily zcela nový trh pro vysoce funkční hodinky poháněné quartzovými stroji.  

Jako připomínku tohoto výročí Seiko letos představilo několik modelů a jeden z nich, konkrétně Seiko SSB363P1 50th Anniversary Special Edition, jsem vybral jako hodinky měsíce.

Hodinky zaujmou již svou barevnou kombinací, černou PVD úpravou ocelového pouzdra a náramku, PVD úpravou korunky a tlačítek stopek zlaté barvy a výraznými zlatými prvky na v podobě ruček a okruží subciferníku na pozici 6. hodiny. Kombinaci černého ciferníku a zlatých prvků doplňuje navíc vzor křemenného krystalu, který je na ciferníku znázorněn. Tato barevná kombinace je dost výrazná a nemusí se líbit každému.

Hodinky jsou poháněny, jak jinak, quartzovým strojkem 8T63, který kromě ukazatele času nabízí funkci zobrazení data, stopek a 24hodinový ukazatel času. Funkci stopek plní velká sekundová ručka a subciferník pro sčítání minut na pozici 9 hodiny. Za zmínku určitě stojí téměř plynulý chod sekundové ručky stopek. Praktický ukazatel 24hodinového času najdeme na pozici 3 hodiny a sekundovou ručku hodiny na pozici 6 hodiny.

Co určitě stojí za zmínku je dýnko, neboli zadní strana hodinek. Ta je v provedení zlaté barvy, a kromě tradičního čísla strojku a vodotěsnosti, která je 100m, s hodinkami tedy můžeme plavat i lehce šnorchlovat, nese taky nápis 50th anniversary a označení, že se jedná o speciální edici hodinek.    

Na lunetě pak najdeme stupnici tachymetru pro měření rychlosti na 1 kilometr. Ukazatel data se nachází na již tradiční pozici mezi 4. a 5. hodinou. Pouzdro je dostatečně velké, jeho průměr je 45,2 mm, všechny subciferníky jsou tak velmi dobře čitelné a odečítání stopek a 24hodinového času tak nečiní žádný problém. Tradičně vynikající luminiscence Lumibrite, kterou Seiko používá, je nanesena pouze na ručkách a bodu na 12. hodině, což je pro mě osobně zklamání, ale pro odečítání času za zhoršených světelných podmínek to bohatě stačí.

Hodinky jsou, jak už velikost napovídá (průměr 45,2mm a výška celých 14mm), docela masivní a na menší ruku se nehodí. Trochu mě mrzí, že se Seiko při výběru designu neinspirovalo v letech 60. či 70. To je ale pouze můj názor, protože sám spíše inklinuju k hodinkám z tohoto období.

I přes všechny výtky, které k těmto hodinkám mám, především stran designu, nám Seiko za velice příznivou cenu (pouze 7 490 Kč) opět nabízí model s kvalitním provedením, výborným strojkem a určitě zajímavým odkazem na historii nejenom Seika, ale celého hodinářského průmyslu.

Klady:

 • Kvalitní zpracování
 • Zajímavý design
 • Dýnko odkazující na výročí quartzu
 • Vodotěsnost 100m
 • Na speciální edici velmi příznivá cena

Zápory:

 • Pro někoho větší velikost
HODINKY MĚSÍCE: Seiko SSB363P1 50th Anniversary Special Edition

Autor: Martin Jasovský

Martin Jasovký

Martin je sice nováček v Helveti, ale hodinky jsou jeho největší zálibou už spoustu let. U nás se hned začal starat např. o Tissot nebo Certinu.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *