Hodinky měsíce srpna 2021

Už se nám ochlazuje, a léto nás pomalu opouští… To, co ale nikam neodchází, je naše každoměsíční rubrika Hodinky měsíce!

Dnes pro vás naše autoři Darina Vokrojová a Jiří Bareš připravili „souboj“ dvou japonských velikánu – Seiko a Citizen! Od obou značek se jedná o to, v čem se cítí nejkomfortněji: u Seika – automatické potápky, u Citizenu – solární pilotky.

Nebudu tedy vás, vážené čtenáře, nadále zdržovat, pojďme do toho!

Seiko Prospex SLA051J1

Osobně si často vybírám, někdy i nevědomky, hodinky dle aktuálního ročního období. Zrovna nedávno jsem si uvědomila, že léto je u mne ve znamení potápek, které si bez problému vezmu i k šatům, jen v práci je občas vystřídá elegantnější kousek. Osobně vnímám potápky pro toto období jako velmi praktickou volbu, a to ze dvou důvodů – nejčastěji je nosím na kovovém náramku, který je v létě oproti kůži rozhodně příjemnější, co vidím jako druhé velké plus, je jejich vyšší odolnost, daná robustnějším pouzdrem a vodotěsností, což je nesporná výhoda při všech letních dobrodružstvích. Potápky mám opravdu ráda, nevýhodou však často je jejich velikost, nosit tak mohu jen malé procento těch, které mě nějakým způsobem zaujaly. Dnes bych se ráda věnovala právě modelu, na který se mohu pouze obdivně koukat, hodinkám Seiko Prospex SLA051J1 The 1970 Diver’s Modern Re-interpretation.          

Když se v našem obchodě někdo ptá po potápěčských modelech, jako první mne vždy napadne Seiko, vzápětí se mi samozřejmě vybaví i další značky a jejich modely, ale asi budete souhlasit, že právě Seiko je i mezi nefanoušky značky proslulé svými potápěčskými modely. Ty se mezi hodinkovými nadšenci těší poměrně velké oblibě, a to nejen díky dlouhé tradici, ale především díky svým vlastnostem, celkovému zpracování a nezřídka také příjemné ceně – v tomto bodě možná mnohé napadne „dobře už bylo“. Mnohé z nich se staly také ikonami, na něž značka ráda navazuje četnými reedicemi, připomínkovými limitovanými edicemi a moderními předělávkami. Nejinak tomu je u mnou vybraného modelu.

Seiko Propsex SLA051J1 jsou novinkou letošního roku a dle předchozí zmínky jistě nikoho nepřekvapím, když řeknu, že jsou moderní reinterpretací potápěčských hodinek Seiko 6105-8110 ze 70. let, vyrobených jako nástupnický model známých „62MAS“. Pokud se vám nic nevybaví, řekne-li se Seiko 6105, pak vám bude jistě povědomá jejich přezdívka Willard (Seiko Captain Willard), právě to je slavný předchůdce dnešních SLA051J1, který si svou přezdívku vysloužil díky účinkování v Coppolově americkém válečném filmu Apokalypsa (Apocalypse Now, 1979). Zde byl k vidění na zápěstí herce Martina Sheena, který ztvárnil roli kapitána Benjamina Willarda, jenž hodinky Seiko 6105-8110 ze série Seiko 6105 ve známém filmu nosil. Dalším, kdo hodinky proslavil, byl japonský dobrodruh a polárník Naomi Uemura, který měl hodinky Seiko 6105-8110 na své osmnáctiměsíční, 12500 km dlouhé výpravě, podniknuté se psím spřežením z Grónska na Aljašku. Byl také prvním člověkem na světě, který dosáhl nejvyšších vrcholů hor na všech pěti kontinentech. Právě letos uplynulo od narození tohoto výjimečného dobrodruha rovných 80 let. Seiko se toto výročí rozhodlo oslavit moderními reinterpretacemi daného modelu. Krom Seiko SLA051J1 z běžné produkce, které jsou svým vzhledem velmi blízké původním 6105, nabízí ještě limitovanou edici Seiko Prospex SLA049J1 The Naomi Uemura 80th Anniversary Limited Edition.

Co u hodinek Seiko SLA051J1 nelze přehlédnout, je typické výrazné polštářkovité pouzdro s vystupující ochranou korunky na pozici 4. hodiny (korunka a její závit se ovládají naprosto jistě bez sebemenších zaváhání). Jako druhý patrně zaujme šedý číselník s jemnou texturou, vybraný na počest Uemury, který má evokovat hornatý terén. Šedá barva byla zvolena právě s odkazem na model 6105, který také nesl číselník šedé barvy. Zůstaneme-li ještě chvíli na povrchu, uvedu, že číselník je chráněn klenutým safírovým sklíčkem, u nějž jistě oceníte vnitřní antireflex. Když se pozorně zaměříte na pouzdro, všimnete si jeho placatosti, hodinky i přes svůj průměr pouzdra 44 mm hodně dobře sedí na zápěstí a od zákazníků často slýcháme, že z modelů „Willard“ mají na zápěstí mnohem lepší pocit, než z klasických „želv“. Protože se nejedná o úplně obyčejné hodinky, nabízí jednu specialitu, spojenou právě s dražšími modely Seiko. Tou je tvrzený povrch jak pouzdra, tak náramku (tzv. super hard coating), který zajistí vyšší odolnost proti poškrábání, což každý hodinkový nadšenec jistě ocení, protože přiznejme si, co bolí víc než první škrábanec na nových hodinkách…

Hodinky samozřejmě nezklamou ani v dalších ohledech, například skvělé čitelnosti, kterou zajišťují výrazné indexy a ručky s luminiscencí, vytvářející na šedém číselníku dostatečný kontrast a znovu zmiňme i odolnost, která je dána specifikací hodinek, máme před sebou totiž certifikované potápky.     

Nyní se však již pojďme přesunout pod povrch. Čím jsou totiž hodinky svým způsobem výjimečné, není jen historie, ale také použitý strojek. Hodinky sdílí stejné vlastnosti a specifikace jako limitka Seiko Prospex SLA049J1. Což samozřejmě znamená stejný manufakturní kalibr Seiko 8L35, s frekvencí chodu 28 800 polokmitů za hodinu, disponující manuálním nátahem, rezervou chodu 50 hodin a hackingem (zastavením vteřinové ručky při nastavování času). Tento strojek skládající se ze 192 dílů, vyvinutý pro potápěčské modely, vychází z kalibru 9S55, používaného v hodinkách Grand Seiko a je ručně kompletován hodináři v Japonsku.

Už dle krátké specifikace tušíte, že vybrané hodinky nebudou levnou záležitostí. S cenou 79900 Kč mají již silnou konkurenci u značek se zvučnějšími jmény. Proč si tedy vybrat právě Seiko? Na hodinky se vždy snažím koukat jako na celek, nehodnotím jednotlivě použitý strojek, materiál lunety, sklíčko, je to samozřejmě dost subjektivní… osobně vnímám všechny „Willardovky“ s velmi osobitým a nezaměnitelným designem jako skvělé „tool watch“. Hodinky, které vezmete na ruku a prostě nosíte, neřešíte, co děláte, víte, že máte na zápěstí něco, na co se můžete plně spolehnout. V jejich prospěch tedy hraje nejen výborně sedící pouzdro a zpracování, které nahrává každodennímu použití, ale také možnost měnit charakter hodinek výměnou náramku za pryž, kůži, nato. Hodinky toho snesou opravdu hodně. V tomto případě nebudu lhát, krom toho celkového dojmu a působení hodinek, oceňuji také použitý strojek vyšší kategorie 8L35, který se u běžné produkce začíná objevovat čím dál více. Když se Seiko snaží, tak prostě umí a zde mi vše dává dokonalý smysl, jen mít větší ruku…

Klady:

 • design inspirovaný historickým modelem 6105
 • precizní automatický strojek 8L35
 • safírové antireflexní sklíčko
 • vodotěsnost 200m
 • tvrzený povrch pouzdra a náramku

Zápory:

 • pro někoho vyšší cerna
Seiko Prospex SLA051J1 The 1970 Diver's Modern Re-interpretation

Autor recenze:

Darina Vokrojová

Darča je specialistka na Seiko, Casio, Orient a k tomu si přibrala ještě Swiss Military by Chrono, Mezi její další záliby patří turistika, cestování a dobré víno. Jsme pyšní, že se v roce 2020 stala úspěšnou absolventkou hodinářské školy v Jihlavě.

Citizen Promaster Sky Radio Controlled Titanium CB0230-81E

Návrat ztraceného syna. Přesně tak by se dal nazvat příchod modelu Citizen Promaster Sky Radio Controlled Titanium CB0230-81E na trh. Tento model totiž navazuje na velmi populární model AS2020-53E, který už nějakou dobu není dostupný. Všichni, kdo čekali na jednoduššího a menšího bratra legendárních pilotek Citizen Promaster Pilot Radio Controlled CB5850-80E, se dočkali!

Citizen CB0230-81E nejsou pouhým klonem svého předchůdce AS2020-53E a to jak vzhledově, tak i vlastnostmi. Design číselníku se však nezměnil nijak zásadně – lze najít jen drobné rozdíly v barvě ruček a indexů, nebo umístění ukazatele úspěšnosti příjmu rádiového signálu. To je ovšem dáno druhou změnou a to je použití strojku Citizen H145. Ten, na rozdíl od svého předchůdce, disponuje multifrekvenčním příjmem rádiového signálu. To znamená, že přijímá signál nejen z německého vysílače poblíž Frankfurtu, ale také z vysílače v USA, Číně a obou v Japonsku. Nabízí tedy naprosto přesný čas kdekoliv v dosahu těchto vysílačů!

Tento model se mi zalíbil oproti “složitější” verzi Citizen Promaster Pilot Radio Controlled CB5850-80E i tím, že poskytuje větší přehlednost a přitom jsou zachovány pro tyto modely typické designové prvky. Mezi ty řadím i logaritmické pravítko na číselníku, ovládané korunkou na pozici osmé hodiny. Pro osoby, které nejsou piloti (což je většina populace včetně mě) totiž většinou žádné jiné uplatnění nemá. Bez logaritmického pravítka si však tento model nedovedu představit a podle mě k němu zkrátka patří, i když jej většina uživatelů nikdy nevyužije.

 Uváděný průměr pouzdra je sice 43 mm, ale pokud nezapočítáme ochranu korunky a tlačítek, dostaneme se na příjemných 42 mm. Právě takovým dojmem na mě v reálu hodinky působí a proto budou výborně sedět na průměrná, ale i menší zápěstí. 

Citizen – silné stránky, na které se lze spolehnout

Silné stránky hodinek Citizen jsme v našich článcích rozebírali již mnohokrát (například v článku “Hodinky pro každého? Citizen”). Na těchto povedených pilotkách se mi líbí, že kombinují hned tři velmi silné stránky japonského hodinářského obra. První je solární pohon Eco-Drive, díky kterému odpadá nutnost výměny baterie. Ze zkušenosti s touto technologií u mých hodinek Citizen Promaster Radio Controlled CB5010-81L a Citizen Satellite Wave CC3075-80E musím konstatovat, že přináší skutečně osvobozující bezúdržbovost. Hodinky zkrátka pořád jdou a to je ve chvílích, kdy se mi nechce seřizovat mechanické hodinky, velmi cenné. Další silná stránka je řízení rádiem, což přináší neustále přesný čas a také automatickou korekci letního/zimního času. No a do třetice je nutno zmínit materiál pouzdra a náramku Super Titanium™. Díky němu jsou hodinky velmi lehké, antialergické a také odolnější proti poškrábání, než ušlechtilá ocel, což u běžných titanů neplatí. 

Skoro na každých hodinkách, které mají datumovku, její přítomnost oceňuji a ani zde tomu není jinak. Ostatně takto praktické a “toolové” hodinky by se bez datumovky snad ani neobešly. Velkou výhodou je pak fakt, že datum je plně automatické až do roku 2100 a to i bez příjmu rádiového signálu. Žádné korekce, žádné starosti. 

Pohodlnost s dávkou odolnosti

Jakmile jsem model Citizen CB0230-81E zkusmo nasadil na ruku, pocitově jsem věděl, že tohle je zkrátka ono! Hodinky na mém zápěstí o obvodu 18 cm sedí naprosto skvěle. Přestože se jedná o model na kovovém náramku, tak hmotnost dosahuje díky titanu Super Titanium™ pouhých 99 gramů. Voděodolnost 200 metrů pak stačí drtivé většině smrtelníků k jakékoliv jejich bezstarostné činnosti ve vodě. Navíc je v tomto případě podpořena šroubovací korunkou. Když připočítáme maximální odolnost vůči poškrábání v podobě safírového sklíčka, nenapadá mě co bych těmto hodinkám ještě vytkl. Možná snad jen to, že jsou jen o pár stokorun levnější, než větší bratr Citizen CB5850-80E, který nabízí více funkcí. Na druhou stranu se jedná o super alternativu pro všechny, kterým připadá číselník modelu CB5850-80E nedostatečně přehledný a pouzdro příliš masivní. Případně také pro ty, kteří již mají hodinky se strojkem Citizen E660 a hledají další rádiem řízené soláry, ovšem jednodušší (jako já 🙂 ). Cena je tedy dle mého názoru naprosto obhajitelná a dostanete za ni maximum “muziky”, jak je tomu u Citizenu zvykem.

V rubrice “Hodinky měsíce” často básním o tom, jak bych daným modelem rád obohatil sbírku, ovšem zde jsem už rovnou neodolal a mám je pro sebe objednané. Osataně je už skoro tradicí, že před dovolenou rozšiřuji skupinku svých hodinek Citizen a zrovna tento model je díky svým vlastnostem na dovolenou doslova ideální!  A co vy, už máte objednáno? 🙂

Klady:

 • solární pohon Eco-Drive
 • naprosto přesný čas díky technologii Radio-Controlled
 • pouzdro a náramek z titanu Super Titanium™ – lehké, vyšší odolnost proti poškrábání než ocel
 • voděodolnost 200 m
 • safírové sklíčko
 • automatický kalendář i bez příjmu rádiového signálu
 • velmi pohodlné
 • velikost pouzdra, která sedí na většinu zápěstí

Zápory:

 • jelikož jsem žádné zásadní nenašel, tak objednávám 🙂
Citizen Promaster Sky Radio Controlled Titanium CB0230-81E

Autor recenze:

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky Junghans, Alpina, Citizen, Davosa a Epos. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *