Hodinky měsíce ledna 2022

Zdravíme pravidelné i nové čtenáře u prvního dílu rubriky Hodinky měsíce v roce 2022! Doufáme, že jste si užili svátky v klidu a pohodě, a že jste dostali pod stromeček nějaké pěkné hodinky z naší nabídky 🙂

My se v posledních týdnech zabýváme hlavně přípravou na otevření naší nové prodejny v pražských Holešovicích, ale i přesto naši přední autoři Jiří Bareš a Darina Vokrojová pro vás připravili dva krásné celoocelové automatické kousky ve dvou různých cenových kategoriích. Přejeme příjemné čtení!

Biatec Leviathan 03

Nedávno jsme v Helveti přivítali mladou slovenskou značku Biatec a kromě pocitů nadšení jsem v tu chvíli přiznám se cítil i jeden negativní pocit. Ano, byla to “stará dobrá” závist, protože přesně tohle dle mého názoru chybí českému hodinářství. To znamená značka, ztělesňující národní hrdost, která vyrábí skvělé hodinky za dostupné ceny. Značka Biatec sice nepatří k úplně nejlevnějším, ale její ceny nejsou zase tolik astronomické, aby byly určeny výhradně nejvyšším vrstvám. Zároveň však poskytuje velmi zajímavé hodinky se skvělým zpracováním, které mohou bez problému sloužit například jako rodinný klenot po generace. A proč mě nejvíce zaujal právě model Biatec Leviathan 03? Na to se teď blíže podíváme 🙂

Nikdy jsem se nepotopil hlouběji, než na dno letního koupaliště ve Vinařicích, nebo plaveckého bazénu v kladenském aquaparku. Ale “potápky” mám prostě rád a také proto jich několik vlastním. Pokud se chce výrobce potápkového modelu vymanit z šablony typického designu potápokového stylu, má to docela těžké. Je tam otočná luneta, musí to být čitelné, je tam luminiscence, tak jak to udělat nějak jinak, zajímavě a přitom zachovat tyhle vlastnosti? Model Biatec Leviathan 03 ( a vůbec celá řada Leviathan, inspirovaná stejnojmennou vodní příšerou) jasně ukazuje, že to jde! 

Typické vlastnosti potápkových hodinek jsou zachovány, ale tento model na mě působí příjemně jiným dojmem. Číselníku dominuje, kromě naprosté přehlednosti, logo Biatec, velmi citlivě zakomponované mezi ostatní indexy. Citlivě je zakomponovaná také datumovka “na šestce” a tu já mám u hodinek rád! Jedinečné je pak zpracování pouzdra a to především jeho nožek, díky kterým je tento model nejen unikátní, ale také velmi pohodlný na ruce. Pohodlnosti přispívá také šroubovací korunka na pozici čtvrté hodiny, kterou jsem si oblíbil už na mých několika potápěčským modelech Seiko. Když už jsme u nožek, zmíním také to co na ně navazuje – tedy ocelový tah. Ten je také proveden neobvyklým způsobem a celé to na mě působí nejen velmi unikátním ,ale také bytelným dojmem. A to se k potápkám hodí!

Velikost pouzdra je 40 mm, což je ideální velikost pro většinu zápěstí, pozitivum ale je, že  tento model sedne dobře i na menší ruku. Za zmínku u pouzdra a náramku stojí jemná nanovrstva NanTec, která je extrémně odolná vůči běžnému poškrábání. I když si myslím, že těmto hodinkám nějaký šrám na kráse neubere, je rozhodně lepší, když žádný nevznikne 🙂 Dalším pozitivem je safírové sklíčko o tloušťce 2,8 mm (můžeme tedy říci spíše pořádné sklo) s oboustranným antireflexem, což podtrhuje zmiňovanou bytelnost modelu. 

K potápkám přirozeně patří voděodolnost, která je v tomto případě solidních 300m. To umožňuje i mnohem více, než s potápkami provádím já – tedy pohyb v bazénu, rybníku, nebo ve vaně. Samozřejmostí je také jednosměrně otočná potápěčská luneta, méně samozřejmé ale je, že je v tomto případě safírová. Čitelnost za tmy zajišťuje luminiscence Super-LumiNova GL Old radium na ručkách a 3D indexech. 

Pro úplnost ještě uvedu, že uvnitř hodinek tepe švýcarský mechanický strojek Sellita SW200-1 Special (Elaboré) s automatickým nátahem. Není to sice vlastní in-house strojek, což jediné snad chybí k dokonalosti, ale za danou cenu (40 550 Kč) v kombinaci s ostatními vlastnostmi musím jedním dechem dodat, že to už bychom chtěli skutečně moc:-) Když k tomu ještě připočtu, že se jedná o hodinky malé, ale hrdé značky, které rozhodně nemá každý, tak není pochyb o tom, že se jedná o skvělou volbu. Ach, proč nemáme něco takového z českých luhů a hájů? Ale nakonec to až tolik nevadí, když nám to mohou poskytnout naši východní bratři 🙂

Klady:

 • velmi zajímavé hodinky se super poměrem cena/kvalita
 • nevšední vzhled
 • voděodolnost 300m
 • safírové sklíčko s antireflexem
 • velmi pohodlná konstrukce
 • dokonalá přehlednost
 • datumovka
 • kvalitní švýcarský mechanický strojek

Zápory:

 • jako vlastenci je mi líto, že nejsou tyto hodinky české, jinak mě nenapadá nic 🙂

Autor recenze:

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

UNBOXING: Biatec Leviathan 03

Orient Kamasu RA-AA0811E

Značka Orient mne dokáže stále znovu a znovu překvapovat. A to příjemně! Že už jste tuto větu někde četli? Věřím, že ano, o dojmy z novinek této japonské značky s tolik diskutovaným logem tvořeným dvěma lvy, svírajícími ve svých tlapách štít se znakem „O“, jsem se s vámi již v minulosti párkrát mohla podělit, ať už v rámci této rubriky, nebo samostatného článku. A věřím, že tam úvodní věta zazněla. Nelze ji však nezopakovat. Co si mne získalo nyní je zřejmě již z úvodu zřejmé. S odstupem zhruba dvou let opět modely Kamasu. Jde o jednu z aktuálně nejoblíbenějších řad u Orientu a není divu, za velmi příjemnou cenu dostanete skvěle vybavené a dobře vypadající hodinky potápkového stylu.

Protože jsem se stále nemohla rozhodnout, jaká barevná varianta nových Kamasu je tou nejzajímavější a nejlepší, měla jsem zpočátku chuť využít řešení, které zvolil v minulém měsíci kolega Martin a pojednat zde o celé řadě. Nakonec jsem se přeci jen postavila své nerozhodnosti, pro tuto rubriku vybrala model Orient Kamasu RA-AA0811E a krátké povídání o celé rodině Kamasu si nechám třeba na samostatný článek.

Jak jsem zmínila výše, od uvedení první generace Orient Kamasu, která si získala široké řady fanoušků, uběhla již nějaká doba. Z pohledu na představitele druhé generace řady mám pocit, že designéři u Orientu nezaháleli, protože představené novinky působí mnohem dospělejším dojmem. S mladšími sestřičkami jsou si velmi podobné, avšak celkově dotaženější. A přitom stačilo tak málo…
Co konkrétně? Nová podoba číselníků, nová podoba indexů, redesign lunety a drobně přepracovaná povrchová úprava pouzdra a náramku.

Druhá generace modelů Kamasu přinesla přechodové číselníky, které jsou v poslední době tak populární a jen stěží najdeme značku, která by je u některého ze svých modelů nepoužívala. Když jsou dobře zpracované, je opravdu radost na ně pohledět, a to se u Orientu povedlo. Dnešní hodinky měsíce vás svou barvou přenesou do hlubin oceánů, přesně takový jejich číselník je – není modrý ani zelený, není ani petrolejový, je měňavý jako hluboká voda, kterou z hladiny jemně prosvěcují zbytky slunečních paprsků. Když jsem pro vás chystala tento příspěvek, na chvilku jsem se zapomněla a pozorovala, jak se barva číselníku mění, v šeru je temná, až skoro černá, bílé světlo vytáhne jeho hluboce modré tóny a žluté zas zvýrazní zelenou složku. Číselníky jsou navíc opatřené efektem slunečního brusu, takže o zábavu nejen na sluníčku nebude nouze.

Díky změně tvaru indexů, které jsou nyní kulaté, působí hodinky „měkčeji“, tomuto pocitu určitě zčásti nahrává také odstín luminiscence, který dostal nažloutlý nádech (ano, i fauxtina lumi je v posledních letech oblíbená). Předpokládám, že tato barevná úprava se částečně projeví ve výdrži luminiscence a odhaduji, že čisté provedení bude schopno svítit během noci o něco delší dobu. Ovšem nutno podotknout, že také novinka se po přechodu do tmy pěkně rozzáří.

Zásadní a důležitou změnou, která však na první pohled nemusí být patrná a oceníte ji spíše při denním nošení, je povrchová úprava pouzdra a náramku. Ti z vás, kterým prošla první generace Kamasu pod rukama, dobře víte, že hodinky mají leštěné boky a také boční stranu náramku. Takové plochy jsou lapačem vlásečnic a škrábanců a mnohým hodinkomilcům způsobují styky takto upravených ploch jejich hodinek s okolními předměty infarktové stavy. Na druhé generaci Kamasu najdete leštěné jen drobné přechodové linky lemující boky pouzdra, které linie pouzdra oživují a pak boky překlápěcí spony. Neříkám, že sportovní hodinky nemohou být leštěnky a že jim tento charakter nemůže slušet, ale praktičtější je určitě matný, broušený, povrch. Extra zmíním, že pouzdro je u obou generací totožné, má tedy stejný průměr 41,8 mm, výšku 13 mm, ochranu korunky apod., liší se pouze ve zmíněné úpravě povrchu.

Celkově dobré odolnosti nahrává také safírové sklíčko, kterým jsou hodinky vybavené a voděodolnost 200 metrů, podpořená šroubovacím dýnkem a korunou – na těchto parametrech se od modelů z roku 2019 nic nezměnilo.

Nyní se od povrchu přesuňme do nitra hodinek. Co už tak nějak k Orientu patří a asi to nikoho nepřekvapí, je použitý strojek vlastní výroby, kalibr F6922. Jedná se o mechanický strojek s automatickým nátahem, možností nátahu korunkou a funkcí zastavení vteřinové ručky při nařizování času (tzv. hackingem). Krom toho nabízí kalendářní funkci data a dne, kterou hodinky zobrazují na klasické pozici 3. hodiny. Rezerva chodu je dnes již nijak oslnivých, na druhou stranu pro každodenní použití naprosto dostatečných, 40 hodin.

Pokud bych měla předchozí řádky nějak shrnout a zakončit, neuslyšíte ode mne nic jiného, než že jsou nové Kamasu ještě lepší a pokud bych vlastnila první generaci, asi bych velmi vážně přemýšlela o přechodu k této druhé. Docela by mne zajímalo, jak to mají majitelé prvních modelů. Věřím však, že design druhé generace s jeho kulatými indexy nemusí sedět všem, takže si nakonec obě najdou své příznivce. Protože jsem sama v minulosti koketovala u potápek s koženými (nejen) řemínky, dovedu si představit, že si u hodinek bude možno s doladěním a výběrem správného řemínku vyhrát – rozteč mezi nožkami je standardních 22 mm.

Hodinky svým celkovým vzezřením a výbavou mohou plnit roli volnočasového kousku,případně kusu určeného pro sportovní aktivity, na druhou stranu zřejmě i díky velikosti, tvaru pouzdra a charakteru číselníků si jedovedu představit jako vhodný doplněk snad ke každé příležitosti (ano, oblekovky z nich nikdy neuděláte, ale ani ke košili ostudu neudělají). Jsou opravdu všestranné, vynikají povedeným a dotaženým vzhledem a v dané cenové hladině moc pěkným zpracováním.

Na závěr tedy právě zmínka o ceně, ta sice narostla a modely druhé generace jsou s cenovkou 10900 Kč o dva tisíce dražší než starší provedení, ale i tak se mi zdá v poměru k výbavě a zpracování hodinek stále více než dobrá a levnějších alternativ ve stejné třídě moc nebude. Hodinky se mi opravdu velmi líbí, přesto se na ně snažím nahlížet objektivně, ale ani tak na nich nenacházím výraznou chybu, kterou bych jim mohla vytknout.

Klady:

 • Dospělejší design
 • Minimum leštěných ploch
 • Přechodové číselníky
 • Safírové sklíčko
 • Velikost pouzdra
 • Cena

Zápory:

 • Žádné jsme nenašli

Autor recenze: Darina Vokrojová

Darina Vokrojová

Darča je specialistka na Seiko, Casio, Bulova, Orient a k tomu si přibrala ještě Swiss Military by Chrono. Mezi její další zájmy vedle hodinek patří turistika, cestování a dobré víno. Jsme pyšní, že se v roce 2020 stala úspěšnou absolventkou hodinářské školy v Jihlavě.

Orient Kamasu RA-AA0811E
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *