Hodinky měsíce května 2019

S radostí Vám přinášíme již klasickou rubriku Hodinky měsíce, tentokrát nově i s videosegmentem. Líbí se Vám tenhle nový formát? Je nějaký druh vizuálního obsahu, který by jste uvítali na našem kanálu nebo blogu? Dejte nám vědět v komentářích.

Casio MT-G MTG B1000BD-1A

Bude to již měsíc, co jsme dostali možnost zařadit do prodeje to nejlepší, co Casio nabízí, tedy hodinky z řady Casio Master of G, MT-G a MR-G a naše radost z tohoto rozšíření o modely, které už se u nás pomalu cítí jako doma, stále neutuchá. Je tedy skoro povinností věnovat květnový prostor v naší rubrice právě jim. Jelikož sportovnější zastoupení v podobě Casio GPR B1000-1B Rangeman v současné chvíli podstupuje testování v terénu kdesi ve Skotsku (o jehož výsledku budete samozřejmě seznámeni), je výběr snazší a padl na civilnější verzi těchto prémiových řad, která osloví všechny ty, kdo mají rádi moderní technologie a vysokou úroveň zpracování.

Pro krátkou prezentaci jsem si pro Vás tentokrát vybrala Casio MT-G MTG B1000BD-1A. Spolu s modelem Casio MTG B1000D-1A jsou tyto hodinky nástupci modelů MTG B1000 a představení se dočkaly již na loňském veletrhu v Basileji. Od svých předchůdců však přináší jedno, dle mého zásadní vylepšení, a to náramek, který již není pouze „pryžový“, ale je tvořen dvěma vrstvami, přičemž svrchní je z nerezové oceli, spodní pak tvoří plast. Toto řešení přidává celému kompletu nejen na odolnosti, ale i praktičnosti. Leckdy je potřeba zvolit méně nápadné hodinky s klasickým náramkem, kam pryž určitě nespadá. Toto provedení je tak podobné předchozím variantám modelů MTG, konkrétně MTG G1000. Že se nejedná o žádné „oblekovky“ samozřejmě hodinky prozrazují na první pohled nejen subciferníky, ovládacími tlačítky na pouzdře, ale především pak PVD úpravou povrchu pouzdra a náramku, i přesto si však hodinky dovedu díky spojení s kovovým náramkem představit jako každodenní.

Co však již hodinky se svým předchůdcem spojuje, jsou použité technologie. Pouzdro, které je taktéž kombinací ocelových a plastových částí, je ochranou pro osvědčený strojek s vysoce účinným solárním nápájením, díky němuž mohou hodinky fungovat až 5 měsíců bez přístupu světla a 18 měsíců v úsporném režimu a rádiově řízeným časem. Právě označení Multi Band 6 nám prozrazuje, že hodinky jsou schopné příjmu signálu z šesti vysílačů, tvořících pokrytí v Evropě, včetně Velké Británie, Japonsku, Číně a Severní Americe. Pokud byste se chystali do oblasti, kterou svými vlnami nepokrývají pozemní vysílače, avšak je pokryta telefonním signálem, pomůže Vám s rychlým nastavením aktuálního času, pásma a data poslední z důležitých technologií, jíž jsou hodinky vybaveny, a to technologie Bluetooth, díky níž můžete pomocí příslušné aplikace hodinky spárovat se svým chytrým telefonem a rychle tak nastavit všechny potřebné údaje.

I přes poměrně klasický vzhled hodinky svými parametry nezapřou rodinu, z níž pochází. Jako správné G-Shocky vynikají vysokou odolností. Odolnost proti nárazům, pádům a vibracím je nyní ještě zvýšena díky inovativním řešením a materiálům použitým při výrobě hodinek, které díky tomu nesou známku odolnosti Triple G Resist – prošly testem odolnosti vůči nárazům, odstředivé síle a vibracím, konkrétně splňují leteckou normu ISO 2669 pro vybavení letadel a odolají tak odstředivé síle převyšující 15G a vibrační normu pro testování automobilů JIS D1601 4 type A, díky čemuž potvrzují svou odolnost proti vibracím dosahujícím síly 20G. V náročnějších situacích pak jistě oceníte uzamykatelnou korunku, luminiscenční vrstvu na ručkách a hodinových bodech usnadňující čitelnost při zhoršených světelných podmínkách, podpořenou možností LED osvětlení ciferníku. To vše zastřešuje použité safírové sklíčko opatřené antireflexní vrstvou, pro bezproblémovou čitelnost i na přímém slunci a vodotěsnost 200 m. Jak již ciferník se svými subciferníky a ukazateli napovídá, jsou hodinky vybaveny funkcemi, které jsou použitelné při práci i volném čase. Obchodníky a cestovatele potěší možnost zobrazení dvou světových časů, samozřejmostí je plně automatický kalendář se zobrazením data, dne v týdnu, opomenout nelze stopky, odpočet, nebo například budík.

Jediným limitujícím prvkem hodinek může být pro jejich zájemce velikost pouzdra a váha. S průměrem pouzdra 51,7 mm a váhou 182 gramů při plné délce náramku, už je třeba být opravdu majitelem většího zápěstí, v opačném případě se totiž výhody v podobě ocelových částí pouzdra a náramku mohou stát negativy. Celkově však shledávám hodinky a jejich zpracování jako velice povedené, takže nesmí chybět minimálně v naší kolekci.

Klady:

 • Klasický design hodinek
 • Rádiově řízený strojek se solárním napájením
 • Funkce Bluetooth
 • Odolnost Triple G Resist
 • Snadné nastavení hodinek
 • Vrstvený náramek
 • Safírové sklo s antireflexní vrstvou

Zápory:

 • Větší průměr pouzdra 51,7 mm
 • Vyšší váha 182 g
 • Vyšší cena 26 990 Kč
HODINKY MĚSÍCE KVĚTNA 2019: Casio MTG B1000BD-1A

Darina Vokrojová

Darča je specialistka na Seiko a k tomu si přibrala ještě Casio. Mezi její další zájmy patří turistika, cestování a dobré víno. Mimo práce v Helveti ještě zvládá studium vysoké školy.

Citizen Elegant BM7108-81L

Pro měsíc květen jsem se rozhodl zvolit model, který zdánlivě ničím nevyniká a na první pohled by bylo možné jej označit jako obyčejný. Zdání však klame, protože japonský Citizen přináší vždy něco navíc a nejinak tomu je i u modelu Citizen Elegant BM7108-81L.

Citizen Elegant BM7108-81L jsou hodinky jako stvořené pro pány, kteří hledají univerzální, bezúdržbové hodinky, na které je spoleh za každých okolností. Svým vzhledem při letmém seznámení sice nijak zvlášť neupoutají, ale při detailnějším pohledu už obdivuji výborné zpracování číselníku včetně plastických indexů, nebo gilošovaného středu. Když připočtu krásnou hru barev na okrajové části číselníku při vystavení světlu a úžasnou jednoduchost a přehlednost, musím konstatovat, že tyto hodinky nejsou zdaleka tak tuctové, jak by se mohlo zdát.

To ale samozřejmě není vše. Není tajemstvím, že jsem fanouškem spíše mechanických hodinek, nicméně značka Citizen je mi sympatická především svými vynálezy a patenty v oblasti moderních technologií. V tomto případě musím vyzdvihnout konkrétně technologii Eco-Drive, tedy pohon pomocí článku, dobíjeného světlem. Odpadá tedy nutnost výměny baterie, což s sebou nese nejen komfort pro uživatele, ale i vyšší šetrnost pro životní prostředí. Nutno dodat, že Citizen byl vůbec první, kdo se solárním pohonem hodinek přišel a tuto technologii zdokonaluje již od sedmdesátých let minulého století. Není proto divu, že jeho pohon Eco-Drive patří v oblasti solárně napájených hodinek k absolutní špičce. Po odložení hodinek do temna můžete navíc počítat s rezervou chodu cca 6 měsíců (při plném nabití akumulátoru).

Univerzálnost tohoto modelu jsem již nakousl a osobně ji vidím jako největší „zbraň“ těchto hodinek. Na ruce mě až překvapila vysoká pohodlnost, daná průměrem pouzdra 41 mm, kratšími nožkami a velmi ohebným ocelovým tahem. Pro moje zápěstí o obvodu 18 cm ideální! Jednoduché provedení umožňuje použití tohoto modelu při každodenním nošení, nebál bych se je však vzít ani do společnosti k obleku. Citizen BM7108-81L lze však bez problému použít i jako sportovní hodinky a to díky vlastnostem, jako je safírové sklíčko (nemusíte se tedy bát poškrábání), nebo voděodolnost 100m. S hodinkami lze tedy zcela bez obav i plavat. Líbí se mi i použití luminiscence SuperLuminova, která umožňuje čitelnost i za tmy, či zhoršených světelných podmínek. Praktičnost tohoto modelu zvyšuje i ukazatel data, umístěný na pozici 3, který považuji za velmi užitečnou komplikaci. Sám jej využívám na svých hodinkách denně. Pokud tedy zrovna nenasadím některé ze svých hodinek bez datumovky, přičemž celý den zjišťuji, jak moc mi chybí.

Ačkoli mi padla do oka spíše tato modrá verze, k dispozici je ještě černé provedení Citizen Elegant BM7108-81E. S cenovkou 5500 Kč mě už nenapadá, jaké další pozitivní vlastnosti by mohly tyto povedené hodinky mít. Ještě se Vám zdají obyčejné?

Klady:

 • Skvělá cena
 • Eco-Drive (dobíjeni světlem)
 • Voděodolnost 100m
 • Luminiscence SuperLuminova

Zápory:

 • Absence dalších funkcí
HODINKY MĚSÍCE KVĚTNA 2019: Citizen Elegant BM7108-81L

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky Junghans, Alpina, Junkers a Zeppelin. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

2 komentáře u “Hodinky měsíce května 2019

 1. Dobrý den,
  mám zájem o koupi hodinek: Casio MTG-B1000BD-1AJF G-SHOCK MTG. Chtěl bych se zeptat, jsou poháněné pouze solární baterií? jaká je životnost této baterie? Můžete mi sdělit také, jak je nákladná výměna solárního článku?

  děkuji,

  Pavel

  • Dobrý den, pane Pavle,

   hodinky jsou poháněny solárním článkem, který dobíjí akumulátor. Z pravidla vydrží takto nabitý akumulátor pohánět hodinky až 5 měsíců bez přístupu světla (vydrží 18 měsíců v úsporném režimu).
   Pokud hodinky mají přístup světla, běží kontinuálně a není potřeba je nijak dobíjet. Rezerva chodu 5 měsíců bez problémů stačí na překlenutí zimních měsíců s méně světlých dní 🙂
   Životnost akumulátoru je cca 10 let a solárního článku cca 20 let. Výměna akumulátoru pak stojí cca 500-700 Kč a cena solárního článku je nám v tuto chvíli neznámá, ale můžeme to případně zjistit v autorizovaném servise.

   Máte-li o hodinky zájem, můžete je zakoupit na naší prodejně a nebo online zde https://www.helveti.cz/casio-mt-g-mtg-b1000bd-1a

   Případně se ptejte, pokud máte další dotazy 🙂

   S pozdravem Jiří Štencek z Helveti.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *