Hodinky měsíce dubna 2021

Nouzový stav skončil, a ačkoliv jako plnohodnotná prodejna pořád otevřeno nemáme, neznamená to, že pro vás, milí čtenáři, nemáme nachystaný nový díl každoměsíční rubriky Hodinky měsíce.

V tomto dubnovém vydání náš přední autor Jiří Bareš pro vás připravil hodinky, které si nejsou podobné vlastně ničím. Jediné, co je spojuje, je to, že jak Ball, tak Garmin, měli u nás v Helveti premiéru nedávno, takže se jedná o nováčky v naší nabídce. Teď už to za sebe nechám převzít Jirku, a vám přejí hezké počtení!

Ball Trainmaster Manufacture 80 Hours COSC NM3280D-S1CJ-BK

Nedávno jsme u nás v Helveti rozšířili naše portfolio o původně americkou, nyní špičkovou Swiss Made značku Ball, která se proslavila stanovením standardů přesnosti a dodávkou časomír pro americkou železnici. Jak už jsem psal v uvítacím článku, tato značka není zajímavá jen svojí historií, ale především velmi kvalitní a zajímavou současnou produkcí. A proto nebylo otázkou, zda ji zařadit do pravidelné rubriky hodinky měsíce, ale který model zvolit. 

Zvolit konkrétní model od značky Ball není vůbec jednoduché a to paradoxně proto, že kam se u Ballu podíváte, tam je zkrátka něco zajímavého. Můj největší favorit Ball Engineer III Pioneer COSC NM2026C-S15CJ-BE se u nás na skladě dlouho neohřál a tak jsem nakonec zvolil neméně skvělý kousek – Ball Trainmaster Manufacture 80 Hours COSC NM3280D-S1CJ-BK

Hodinky Ball NM3280D-S1CJ-BK jsou typickou ukázkou železniční historie značky. Však jsou také zařazeny do řady Trainmaster, která na spojení s železnicí přímo odkazuje. Na tomto modelu mě zaujal jednoduchý a velmi přehledný design s retro nádechem, který umocňuje například použití vypouklého sklíčka. To je, stejně jako všechna sklíčka značky Ball, safírové s antireflexní vrstvou, což hodnotím jednoznačně jako plus. Čistotě číselníku možná trochu ubírá datumovka na pozici 3. hodiny, navíc vyvedená na bílém poli. Na druhou stranu ukazatel data je podle mě velmi praktický a proto ho vnímám u tohoto kusu také pozitivně. K dokonalosti možná schází jen černý datový věnec s bílým číslem, ale ani takto na mě datumovka nepůsobí přehnaně rušivě. Ostatně u značky Ball šlo vždy hlavně o praktičnost a funkčnost a datumovka na bílém poli je velmi dobře čitelná.

Když už jsem nakousl praktičnost, zmíním další obrovskou přednost značky Ball, kterou je použití tritiových trubic coby luminiscence. Ta je použita na ručkách a indexech i zde (najdeme ji na všech modelech této značky) a přestože se jedná o spíše společensky laděný model, můžete se i zde díky tritiovým trubičkám spolehnout na stoprocentní čitelnost ve tmě. Dlužno dodat, že tritiové kapsle jsou do číselníku a na ručkách velmi decentně zakomponované, takže spolehlivě fungují a zároveň nijak nenarušují elegantnost modelu. 

Jakmile jsme v Helveti obdrželi kolekci značky Ball, tak nás doslova uhodila do očí skutečně vysoká úroveň zpracování jeho hodinek a nejinak je to i u tohoto modelu. Osobně se mi moc líbí například detail loga na sekundové ručce, plastické indexy, nebo signovaná korunka. Velice nenápadně a přitom elegantně vypadá také spona, u které bych si možná chvíli zvykal na způsob jejího rozepínání, ale jsem přesvědčen, že to by byl při nošení těchto hodinek zcela zanedbatelný problém 🙂 

Ten největší poklad se však u modelu NM3280D-S1CJ-BK skrývá uvnitř ocelového pouzdra. Řeč je o manufakturním in-house strojku RRM7309-C, který ukázkově reprezentuje hlavní vlastnosti původně americké značky. Pro Ball byla vždy nejdůležitější hlavně přesnost a proto i tento vlastními silami vyvinutý a vyráběný strojek disponuje chronometrovou certifikací COSC, která zajišťuje odchylku maximálně -4 až +6 sekund za den. Výborným bonusem je pak rezerva chodu 80 hodin, tedy zhruba dvojnásobek běžné rezervy chodu většiny mechanických strojků. Vývojáři Ball však nechtěli připustit žádné kompromisy a tak vše vyřešili bez snížení frekvence chodu, která zůstává 28800 polokmitů za hodinu. Jelikož jsem už letitý hodinkový fanoušek, tak musím přiznat, že průhled v dýnku na strojek mě už takříkajíc tolik “nebere”. V tomto případě ale musím říct, že pohled na krásně zdobený strojek Ball RRM7309-C mě hodně baví 🙂 

Jediná drobná výtka směřuje k voděodolnosti tohoto kousku, která činí “pouhých” 50m. Na druhou stranu se jedná spíše o elegantní kus, se kterým se málokdo rozhodne skočit do bazénu, takže celkově vzato se nejedná o žádnou slabinu. Přestože má Ball i mnohem odolnější modely (a nutno dodat, že patentů a unikátních technologií vedoucích k velké odolnosti používá opravdu hodně), tak i u tohoto modelu lze díky konstrukci pouzdra počítat s odolností proti nárazu 5000 Gs, což odpovídá pádu hodinek až z jednoho metru bez poškození strojku. Slušná výbava na elegantně laděné mechanické hodinky, co myslíte? 

Původně jsem chtěl jako negativum napsat také vyšší cenu (70 900 Kč), ale když sečtu, co všechno tyto hodinky nabízí, tak je jasné, že za méně peněz to jednoduše nejde. Za kvalitu se zkrátka musí platit 🙂 

Klady:

 • excelentní zpracování a detaily
 • mechanický automatický in-house strojek RRM7309-C
 • chronometrová certifikace COSC (odchylka -4 až +6 s/den)
 • rezerva chodu 80 hodin
 • safírové sklíčko s antireflexem
 • tritiová luminiscence – čitelnost ve tmě bez ohledu na předchozí nasvícení
 • dokonalá přehlednost
 • elegantní – vhodné na běžné nošení i do společnosti
 • odolností proti nárazu 5000 Gs, což odpovídá pádu hodinek až z jednoho metru bez poškození strojku

Zápory:

 • vyšší cena, ovšem naprosto zdůvodnitelná výbornými vlastnostmi
 • voděodolnost 50m 
Ball Trainmaster Manufacture 80 Hours COSC NM3280D-S1CJ-BK

Garmin Forerunner 35 Optic Green 010-01689-11

Značku Garmin prodáváme v Helveti teprve krátce, ale model Garmin Forerunner 35 Optic Green 010-01689-11 znám velmi dobře. Už několik let jej totiž používám při sportovních aktivitách a musím konstatovat, že za danou cenu přináší jak se říká hodně muziky!

Když se řekne Garmin, řada z nás si vybaví především vrcholnou řadu Fenix. Pro mě je ale u sporttesteru důležité hlavně měření tepu a záznam trasy a to dokonale splní i nejzákladnější modely, jako je právě Forerunner 35 Optic Green 010-01689-11. 

Ač se jedná o levný základní model, tak přesto disponuje smart funkcemi jako notifikace zpráv, volání, či emailů z chytrého telefonu, nebo možností ovládání hudby na mobilním telefonu. Přiznám se, že to pro mě není nijak důležité, zato měření tepu ze zápěstí využívám prakticky pokaždé, když tento sporttester nasadím. Co se týče jeho přesnosti, tak dle mých zkušeností z jinými sporttestery a porovnání s pocitem při zobrazování určité tepové frekvence mám dojem, že snímač ukazuje tep vcelku spolehlivě. Hodnoty se samozřejmě musí brát s jistou rezervou, ale na určení a hlídání potřebné tepové hladiny při konkrétní zátěži dle mého názoru postačí.

Velmi přesný je pak záznam trasy pomocí GPS, který jsem nesčetněkrát použil hlavně při běhání, přičemž nikdy nezklamal. V dané cenové hladině mi přijde dostatečná také kapacita při plném nabití, která při GPS záznamu činí až 13 hodin. To jsem otestoval při své pěší cestě z Helveti v pražském Karlíně až domů na Kladno, kdy po cca 6 hodinách cesty ukazoval přístroj ještě polovinu kapacity. Když vezmu v potaz, že svůj kus vlastním již několik let, tak se jedná o velmi solidní výkon 🙂

V režimu smartwatch je pak udávaná rezerva chodu 9 dní, ale moje zkušenost je taková, že jsem mnohokrát svůj kus vytáhl z šuplíku v chodu ještě po delší době – odhadem i po dvou týdnech. Nutno však připomenout, že vůbec nevyužívám žádné smart funkce a hodinky připojuji k telefonu jen kvůli záznamu absolvovaného výkonu v aplikaci Garmin Connect. Několikrát jsem také zkoušel nasadit si hodinky přes noc a sledovat poté vyhodnocení spánku, za sebe ale mohu říci, že dlouhodobě mě tento parametr příliš nebaví sledovat a kvalitu spánku vyhodnocuji raději sám pocitově 🙂

Udávaná voděodolnost tohoto modelu je 5 ATM, což by mělo být v případě Garminu dostačující i na plavání (u drtivé většiny běžných hodinek se jedná o hodnotu k plavání nedostatečnou). Musím ale přiznat, že jsem svůj kus v bazénu či jinde ve vodě nikdy nezkoušel. Ne že bych na to neměl odvahu, se svými hodinkami toho často podnikám opravdu hodně, ale na použití ve vodě mám zkrátka jiné adepty 🙂 Jediné co bych tomuto kousku možná trochu vytkl, je hranatý tvar pouzdra. Osobně by se mi více líbilo pouzdro kulaté, ale v tomto případě mi jde výhradně o funkčnost a jakákoli estetika jde stranou.

Pokud hledáte spolehlivého společníka na sportovní aktivity, který Vám změří srdeční tep a trasu, mohu jen doporučit Garmin Forerunner 35 Optic, který za cenu 2 890 Kč poslouží naprosto spolehlivě!

Klady:

 • nízká cena
 • obstojná přesnost měření tepu
 • výborná přesnost měření trasy pomocí GPS
 • pro většinu aktivit dostatečná výdrž akumulátoru
 • velmi pohodlný silikonový řemínek
 • pohodlné – nízká hmotnost
 • díky hranatému tvaru a menším rozměrům vhodné i pro dámy

Zápory:

 • chybí mi jen možnost navigace, ale to za danou cenu nelze požadovat 🙂
Garmin Forerunner 35 Optic Green 010-01689-11
Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

2 komentáře u “Hodinky měsíce dubna 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *