Faux pas může nastat při jakékoliv situaci a příležitosti. Ať už se jedná o nevhodně zvolený oblek do společnosti, porušení pravidel, či vyslovení něčeho, co mělo zůstat utajeno. Zkrátka stačí chvilka nepozornosti a trapas je na světě 🫢.
V dnešním článku si zahrajeme na hodinkovou policii a vezmeme si na paškál přehmaty při nošení hodinek, které se nezřídka na zápěstích objevují. Většina lidí si dává na výběru hodinek velmi záležet a často řeší naprosté detaily. Jak by také ne – hodinky máte denně na očích. Jejich výběrem by ale vaše pozornost končit neměla, protože i nošení hodinek o jejich majiteli mnohé napoví. Čtěte tedy pozorně, je dost možné, že se v následujících odstavcích najdete také 😳.
Obsah článku
Nevhodný typ hodinek
Tato situace může nastat i z pouhé neznalosti. Nejčastějším příkladem bývají sportovní hodinky, které vykouknou z pod rukávu saka při formální příležitosti. Není nic horšího, než obrovské G-Shocky deroucí se na svět z pod rukávu košile na večeři s obchodním partnerem.
Není však ale pravidlem, že hodinky k obleku musí být nutně oblekové. I nenápadné vintage potápky mohou dělat na koženém řemínku divy a mohou přidat trochu toho charakteru k celkovému vzezření. Je však důležité vědět, do jaké společnosti a s jakým cílem máte namířeno.
Ostatně toto pravidlo platí i obráceně. Oblekové hodinky s mnoha jemnými komplikacemi a vodotěsností 50 m by se na pláži rozhodně neměly objevit. Pokud nechcete mít na každou příležitost určené hodinky, stačí se poohlédnout po nějakých univerzálních, které s vámi každodenní nástrahy bez újmy přežijí a ještě vás budou skvěle reprezentovat. Pozor pak také na to, aby barva kovu a kůže seděla s doplňky oblečení.
Stejný pohled, jen z druhé strany – máte-li své milované hodinky, které opečováváte a nejraději byste je nosili úplně všude? Nechte je blýsknout se jen při vhodných příležitostech.
▶️ Tip: K jakým příležitostem se jednotlivé kategorie hodinek hodí, čím se vyznačují a kam je vzít se dozvíte v pokračujícím seriálu Hodinářské akademie:
- Oblekové hodinky: Jaké hodinky si vzít k formálnímu oblečení?
- Co by měly splňovat outdoorové hodinky a jaké vybrat?
- Sportovní hodinky: co čekat od klasických časomír oproti elektronice?
- Letecké hodinky: jak je poznáte a proč jsou oblíbené?
- Společenské hodinky: tipy, na co se zaměřit při výběru
Příliš velké hodinky
Přiznám se, toto se dělo i mě za mých mladých let. Trendy jsem nikdy moc neřešil, ale oblibu k velkým hodinkám jsem měl. Navzdory mému tenkému zápěstí jsem hrdě nosil hodinky větších rozměrů, než bylo zdrávo. Věřte ale, že časem z toho každý vyroste a pokud nevyroste, tak alespoň doufám, že se ocitne v tomto článku 😉.
Klasickou ukázkou mohou být takzvaní nafťáci, kteří dávají na odiv na svých drobných ručkách nefalšované Diesel hodinky. Horší příklad může vzniknout pokud máte tenkou ruku a zároveň jste fanoušek třeba značky Vostok Europe. Ano, jedná se o specifické designy a tvary určená na velká zápěstí (kde zase obvyklé rozměry působí úsměvně), ale bohužel nejsou pro každého.
Hodinářský trh je naštěstí tak rozmanitý, že pokud se smíříte s tím, že jste se narodili pro menší průměry hodinek, otevře se vám nové spektrum objevování. A věřte, že časem od hodinek budete požadovat hlavně pohodlnost, a to někdy i na úkor designu. Někdy se vám totiž hodinky nemusí líbit na první dobrou a potřebují trochu času k dozrání do stádia, kdy se stanou vaším must have kusem.
▶️ Tip: Jedním z nejčtenějších článků našeho blogu je návod Jak najít správnou velikost hodinek. Takhle i online celkem snadno pořídíte hodinky, které vám padnou. A pokud se hned napoprvé netrefíte, máte v Helveti možnost nenošené hodinky vyměnit, nebo vrátit do 90 dnů.
Nefunkční indikace
Hodinky zakoupené na dovolené sebou mohou nést jednu vlastnost. Už jste někdy viděli Daytony s nefunkčním chronografem? Já ano, a rozhodně se nejedná o aprílovou limitku z dílny Rolex. A ano, Rolex ani ve svých kalibrech nepoužívá baterie.
Neznalý člověk si toho nevšimne, ale mezi lidmi postiženými chronobundem je vše zcela špatně. Natištěný chronograf není ani funkční ani cool a ty dva spínače po straně pouzdra jsou vlastně jen na ozdobu. Není špatné si z dovolenkových destinací odvést nějaký ten suvenýr „za skvělý peníz“, ale radši ušetřete své finance i nervy a pořiďte si tamní dobroty nebo prozkoumejte místní kulturu. A nebo si jako suvenýr odvezte požahání od medúzy – věřte nám, i na to ve finále budete po nějaké době nejspíš vzpomínat lépe.
▶️ Tip: Jak koupit kvalitní hodinky a nenaletět? Téma šedého dovozu je stále aktuální, i když jsme jej zpracovali před delší dobou. Jak snadno poznat kvalitní hodinky se pak dozvíte v článku od kolegy Sama.
Nevhodný náramek
Zcela obvyklá věc. Zákazník přinese hodinky na výměnu baterie a vy se zeptáte, zda si přeje vyměnit i náramek. Už na dálku vám totiž do očí bije pásek menších nebo větších rozměrů, než je šířka nožek pouzdra. Setkal jsem se i s tím, že zákazník vybírá ocelový tah a vezme jednoduše to, co je skladem, bez ohledu, zda šířka sedí, nebo ne.
Tento nešvar není ani hezký a u vůbec ne bezpečný. Stěžejky jsou totiž při nevhodně zvolené šířce náramku či pásku zatěžovány nerovnoměrně, načež může dojít k jejich utržení / vypadnutí a následné ztrátě hodinek. V tom lepším případě se rozbíjí o zem a o malér je postaráno. Vybírejte proto pečlivě velikost náhradních pásků, tahů a řemínků. Nikdo z nás není James Bond, aby si takové faux pas mohl dovolit.
Pokud svůj vysněný a správně padnoucí kovový tah najdete na našem e-eshopu, zdarma vám jej nasadíme na hodinky a upravíme na míru. To samé platí i u hodinek zakoupených u nás. Nikdo nechce mít na ruce blembák, který můžete natáhnout až na předloktí 🙂
▶️ Tip: Při pořizování nového řemínku nebo tahu co nejpřesněji změřte vnitřní vzdálenost nožek – jako je zvýrazněno na obrázku výše. A to je pak vaše šířka řemínku, kterou si snadno vyfiltrujete v levém sloupci e-shopu po milimetrech.
Špinavé hodinky
Je to jednoduché, hodinky jsou tak špinavé, že ani neodečtete čas. Je to samozřejmě extrémní příklad, ale i to se stává. Nejčastější nešvar by se ale mohl jmenovat „navrch huj, vespod fuj“. Tento nešvar se týká spodní části hodinek a článků často používaných tahů.
Dávejte si tak pozor, když hodinky nesete k hodináři. Není příjemné z tahu a z nožek tahat přilepené nečistoty, aby se hodinář dostal ke stěžejce. Za prvé je to práce navíc, za druhé to není hygienické a za třetí, může to vypovídat o vašem vztahu k hodinkám a očistě vůbec…
Obzvláště pozor, pokud hodinky odnášíte na reklamaci. Zde to může hrát důležitou roli při samotném posuzování reklamace. Ostatně boty byste také nešli reklamovat či opravovat špinavé, a už vůbec ne s výmluvou: „Vždyť já je skoro nenosil“.
Na druhou stranu – kdo z nás se nepotí? Zvlášť v nadcházejících letních dnech a při častém pobytu venku je zanesení hodinek a kovových tahů nasnadě. Proto je dobré sem tam podvozek hodinek občas zkontrolovat. Kožené řemínky vás na svůj konec životnosti mohou upozornit i nelibým odérem. Jsme lidé a kůže je přírodní materiál a i to se stává. Takže zbystřete a včas hodinky vyčistěte, nebo pořiďte nový pásek.
▶️ Tip: Návod na pravidelnou péči o řemínek najdete v naší hodinkové poradně. Při čištění tahu a pouzdra dejte velký pozor na jakkoliv abrazivní nebo dokonce ostré předměty. Hodinky sice při běžném nošení po čase k vlásečnicím přijdou, ale nové jim schválně přidávat nechcete.
Neznalost neomlouvá
Své hodinky určitě znáte jako svoje boty – možná ještě lépe. Představte si situaci, kdy se váš kolega zeptá, co to je na těch hodinkách a vy mu místo: „To jsou skvělý stopky“, sdělíte: „No nějaký budíky to asi má“…
O znalosti, jak hodinky používat ani nemluvím. Nezřídka se nám totiž stává, že volá zákazník s žalozpěvem: „Koupil jsem si hodinky, nastavili jste mi je a teď jsem si je chtěl konečně vzít a oni nefungujou.“ Odpověď a další hovor se pak většinou stáčí na mechanické hodinky, kde je zakopán pes v neznalosti uživatele. Těch ahá, co pak slyšíme, je nespočetně.
Tedy – než si pořídíte něco tak skvělého, jako hodinky, měli byste to být vy, kdo si udělá průzkum a zjistí, co od hodinek skutečně požaduje. Na prodejně v Helveti sice rádi poradíme téměř se vším, ale nošení hodinek je však již na vás samotných. Hodinky jsou skvělý, přesný a multifunkční nástroj, jehož používání i v dnešní instantní době vyžaduje jisté znalosti. Ať už jde o odolné digitálky, nebo precizní mechaniky.
▶️ Tip: Než si vyberete svoji srdcovku, můžete se mrknout na základní pojmy ve slovníku, nebo na 2dílný miniseriál o vylepšeních a vychytávkách hodinek. Helveti je autorizovaným prodejcem všech svých značek a k výrobkům dodává české návody.
… no a pak si nas premier Fiala vezme do ovalne pracovny Bileho domu k obleku na jednani s Bidenem Apple Watch Ultra… a vsechna klise padaji… Nebo ne? 🙂
Dobrý den, Ondro,
asi se pan premiér chtěl sladit prezidentem USA, protože ten měl nejspíš na ruce také hodinky Apple.
Viz například foto zde.
Zdraví, Jiří Štencek