
Je váš budget na hodinky do deseti tisíc korun? Jste v tomto odvětví noví a nemáte úplně představu o tom, co se dá za takovou částku pořídit? Uvažujete nad automaty, ale děsí vás v této cenové kategorii denní odchylka, nicméně ani tak netoužíte po klasickém bateriovém quarzu, kde budete měnit baterii třeba i každé dva nebo tři roky? Věřte tomu nebo ne, ale tohle dilema neřešíte sami. A právě proto kdysi před lety přišel Citizen se solárním pohonem Eco-Drive.
Obsah článku:
Strojky s technologií Eco-Drive se vyznačují oproti klasickým bateriovým strojkům jednou hlavní výhodou. Pokud se o ně správně staráte, respektive pravidelně je nosíte, jejich baterii nebudete muset měnit. Eco-Drive má sice „bateriový“ pohon, jenže ten je naživu díky slunečnímu svitu a dennímu světlu, ze kterého hodinky čerpají energii. Při plném nabití tak hodinky vydrží ve tmě až osm měsíců, což už je pořádná rezerva chodu, kterou byste u automatických strojků hledali jen těžko.

Hodinky s Eco-Drive pak nabízí podobnou odchylku jako klasické quartzky, měsíčně se tak dostanete na údaje mezi patnácti až dvaceti vteřinami za měsíc. V porovnání s automaty ve zmíněné cenové kategorii byste do deseti tisíc korun dostali velmi podobnou odchylku, avšak s tím rozdílem, že by šlo o denní, nikoliv třicetidenní údaj.
Chcete se o technologii Eco-Drive dozvědět více?
Vyplatí se investice?
Z mého pohledu asi nemůžeme zvolit vhodnější model na tuto recenzi než ten, který by se dal jednoduše nazvat jako ten na každodenní nošení. Konkrétně se podíváme na hodinky s názvem Citizen Super Titanium AW1240-57L. Jsou ale tyto hodinky opravdu tak super, jak napovídá jejich označení a jméno? Rozhodně ano.


Super hodinky?
Za cenovku pod osm tisíc korun tyto hodinky nabízí nejen již zmíněný pohon Eco-Drive, ale celé jsou také z titanu, mají safírové sklíčko a pyšnit se mohou také vodotěsností do 100 metrů. Přesně zde by tato recenze mohla skončit. Co víc si totiž můžete za takovou částku přát? Jenže jak už to tak bývá, nic není dokonalé a i tyto hodinky mají podle mého názoru svá ale. Ta cena totiž není jen tak.

Zas a znova
To, s čím mám u japonských hodinek Seiko, Orient, Casio nebo Citizen do deseti tisíc korun problém, je tu opět. Tou největší Achillovou patou těchto hodinek, pokud jsou dodávané na kovovém tahu, je právě onen ocelový řemínek a jeho spona. Jakoby si Japonci řekli, že ocelový, v tomto případě dokonce titanový tah, je pouhým doplňkem hodinek a buď mu nevěnují tolik pozornosti, anebo jeho kvalitu zkrátka kvůli nižší pořizovací ceně hodinek musí někde snížit.


Zas a znova se opakuji, ale opět mám i z těchto hodinek nebo přesněji řečeno tahu tentýž pocit. A to je smutné, protože jak jsem již zmínil výše, tyto hodinky mají opravdu fantastické parametry k tomu stát se absolutním lídrem mezi japonskými „daily watches“ pod deset tisíc. Vůbec bych se je totiž nebál srovnávat s takovými automatickými Citizen Tsuyosa. Protože pokud tu je někdo, komu tolik nezáleží na typu pohonu, dost pravděpodobně může mít ve svém výběru jako poslední dva kandidáty i vzhledem k velmi podobné ceně právě tyto dvoje hodinky.

Ciferník v hlavní roli
Pominu-li výčet úžasných technických parametrů s méně povedenou estetikou i materiálovým zpracováním tahu a spony, mají tyto Citizeny něco, proč právě těmto hodinkám říct ano. Jejich hlavním X faktorem je totiž opravdu dokonale esteticky provedený číselník s důmyslně navrženými indexy.
Přeci jen hodinky ukazují hlavně čas, to je primární důvod, proč se na ně díváme, ale kochat se přitom pohledem na krásný číselník nemusí být vůbec na škodu. Tmavě modrý cifr s bílými indexy hodinkám zkrátka sluší. To ostatně podtrhuje také fakt, že aplikovaná luminiscence na nich je za tmy či šera také modrá, což mi přijde naprosto úžasné. O kvalitě luminiscence se pak v kontextu Citizenu snad ani nemusíme bavit. I zde totiž dostávají hodinky plný počet bodů.


Misky vah
Vezmu-li v potaz všechny plusy a mínusy těchto hodinek, tak model svými klady jednoznačně převyšuje jejich negativa. To je vlastně jen jedno, ale zároveň je obrovské. Jelikož právě tah a spona jsou stěžejním ukazatelem toho, do jaké míry jsou hodinky pohodlné na nošení.
Navíc v kombinaci s většími rozměry hodinek na každodenní nošení (tyto konkrétně mají 42 milimetrů v průměru), bych přeci jen zpozorněl. Hodinkám by pravděpodobně mnohem více slušel rozměr maximálně do 40 milimetrů se ztenčujícím se tahem. V takovém případě by ode mě dostaly deset bodů z deseti.

Pokud ale jdete čistě po výkonu a tyto detaily neberete tolik na zřetel, nebo vám nevadí mohutnější hodinky, přítomnost Eco-Drivu dává těmto hodinkám vlastnost, díky které je můžete podobně jako automaty udržet „naživu“ až do té doby, dokud je bude někdo nosit. Nebo je mít vystavené alespoň na denním světle. I to totiž stačí, abyste je kdykoliv mohli nasadit na zápěstí a mohli kamkoliv vyrazit.