Citizen Eco-Drive slaví 40 let

V roce 2016 to je 40 let, co značka Citizen přišla s ideou solárního napájení. Vznikly tak hodinky, které jsou šetrné k životnímu prostředí, protože nepotřebují pravidelnou výměnu baterie a nedochází tím k produkci zbytečného odpadu při likvidaci. K chodu jim stačí pouze akumulátor s životností 6–8 let, v němž se uchovává světelná energie.

Hodinky Citizen v akci si můžete zakoupit v našem eshopu na Helveti.cz.

Proč pohon Eco-Drive vzniknul?

Jedním z důvodů pro hledání alternativních zdrojů energie byla energetická krize v roce 1970, na kterou Citizen, dnes jeden z největších výrobců hodinek, odpověděl právě představením technologie Eco-Drive. S prvním prototypem přišel Citizen v roce 1974, kdy tato značka uvedla hodinky disponující kulatým solárním článkem vloženým do ciferníku. O dva roky později byla oficiálně zahájena výroba světlem poháněných hodinek modelem Crystron Solar Cell.

crystron-solar-cell
Crystron Solar Cell, první světlem poháněné hodinky na světě, pocházely právě z dílny značky Citizen.

Životnost hodinek s technologií Eco-Drive byla ale menší než u bateriově poháněných modelů. Vývoj proto pokračoval. V roce 1986 Citizen představil model solárních hodinek vylepšený o možnost dobíjení i umělým světlem. Jejich výdrž na jedno plné nabití se postupně vyšplhala až na 200 h. O 9 let později, v roce 1995, už dokázala lithiová baterie udržet hodinky v chodu 6 měsíců (dokonce i v úplné tmě).

Jak funguje Eco-Drive?

Systém Eco-Drive byl navržen tak, aby dokázal převést přírodní i umělé světlo na energii potřebnou pro chod hodinek. Světlo prochází sklíčkem, následně číselníkem a konečně narazí na solární panel, umístěný přímo pod číselníkem. Zde se světelná energie přetváří na elektrickou, ukládá se do akumulátoru, který se díky všudypřítomnému světlu z různých zdrojů neustále dobíjí.

citizen-eco-drive-ring

Použití titan-lithiového akumulátoru umožňuje nashromáždit v hodinkách energii potřebnou pro chod na dalších 6-60 měsíců. Vzhledem k tomu, že hodinky mohou pro svůj pohon využít slunečního svitu i světla zářivek, nemusí jejich nositel myslet na to, že je třeba je každý den na určitou dobu vystavit světlu. Světlo, které se k nim dostane během běžného nošení, plně postačuje k dobití hodinek.

Eco-Drive How It Works

Oblíbené modely s pohonem Eco-Drive:

Hodinky Citizen v akci si můžete zakoupit v našem eshopu na Helveti.cz.

Eco-Drive Ring – nová éra hodinek se solárním pohonem

Rok 2009 byl pro značku Citizen a zároveň pro celý trh s hodinkami další milníkem. Světlo světa spatřila technologie Eco-Drive Ring, která důmyslně ukrývá solární článek do kroužku kolem číselníku. Velkou výhodou je, že energii potřebnou k napájení může generovat prakticky jakýkoliv zdroj světla – umělé světlo ze stolní lampičky i sluneční paprsky prosvítající zataženou oblohou. V neposlední řadě umožňuje kroužek mnohem větší flexibilitu v designu číselníků. Díky technologii Eco-Drive Ring se už nemusí používat materiály, které umožňují průchod světla právě skrz číselník.

CITIZEN Eco-Drive RING - Concept Movie

Od roku 2012 jsou hodinky Citizen Eco-Drive Ring již běžně k dostání.

citizen-eco-drive

Oblíbené hodinky s technologií Citizen Eco-Drive Ring:


Systém Eco-Drive je nejen šetrný k životnímu prostředí, ale i velice praktický. Zákazníkovi odpadá starost o výměnu baterie a zůstává pouze radost z hodinek. Majitel hodinek Citizen s technologií Eco-Drive může pohodlně dobíjet energii jak ze slunečního svitu během pohybu venku, tak vevnitř z umělého osvětlení.

Vysokou kvalitu technologie dokazuje také to, že se Eco-Drive používá i na potápěčských hodinkách, při jejichž vývoji se vždy dbá na bezpečnost a odolnost. Na hodinky Citizen s pohonem Eco-Drive se, stejně jako na ostatní modely, vztahuje 5letá záruka hodinek, což je jasným důkazem důvěry výrobců ve svou průkopnickou technologii. 🙂 My vám k ní přidáme navíc i roční pojištění hodinek zdarma.

citizen-eco-drive-radiocontrolled

Prohlédněte si hodinky Citizen v našem eshopu Helveti.cz. Do konce října slavíme výročí 40 let Eco-Drivu 25% slevou na dva nejoblíbenější modely Citizen Radiocontrolled s pohonem Eco-Drive. 

Citizen Global RC JY8020-52E      Citizen Pilot Radio Controlled AS4020-52E

Hodinky Citizen v akci si můžete zakoupit v našem eshopu na Helveti.cz.

Autor: František Šmolík

Zdroje:
http://www.citizenwatch.com/en-us/eco-drive-technologies/eco-drive-how-it-works/
http://www.citizenwatch-global.com/technologies/index.html#eco-drive

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

9 komentářů u “Citizen Eco-Drive slaví 40 let

 1. ZASE SPOUSTA SLOV A ODPOVED PRESNA ZADNA …TEDY KOUPIM SI HODINKY ECODRIVE…A ZA 5-6 LET JE MUZU VYHODIT A NEBO HLEDAT NOVY AKUMULATOR? KOLIK STOJI TEDY VYMENA STAREHO AKUMULATORU ZA NOVY? ..TO JSEM NIKDE NEDOHLEDAL…CENBA TOTIZ V NEPOSLEDNI RADE JE ZASADNI, POKUD UVAZIME BATERIE VERSUS AKUMULATOR…. POKUD BY PRI OPAKOVANEM NABIJENI BYLA ZIVOTNOST ALESPON 50-100 LET ..TAK BY BYLO MOZNE HOVORIT I O INVESTICI DO DRAZSIHO MODELU…POKUD JE TO ALE ZALEZITOST V RADU PAR ROKU, POTOM NEJDE O ZADNE ECO .. VZHLEDEM K NAKLADUM NA VYROBU..DOPRAVU A DALSI..DIK ZA UPRESNENI:R

  • Dobrý den, pane Richarde,

   děkuji za váš dotaz.

   Cena výměny akumulátoru je cca 700 Kč. Výdrž akumulátoru je více než 10 let. Pokud byste v průměru každé 2 roky měnil baterii za cenu 200 Kč, tak tuto cenu přeplatíte. Co je ale důležitější, vždy se musí hodinky otevřít a zase zavřít. Což je prostor pro chybu, vniknutí nečistot, vlhkosti, atd. Tomu se u Citizenu a jeho solárně napájených hodinek vyhnete a nevzniká tedy prostor pro chybu.

   Životnost solárního panelu je více než 20 let (u solárních elektráren 30-60 let). Respektive po 20 letech klesá jeho účinnost. Výrobce udává, že tento pokles je po 20 letech cca 20 %. Kdyby bylo potřeba solární článek vyměnit, není to problém.

   Celý smysl vidím v tom, že ušetříte práci hodináře po destíky let, ušetříte za několik nevyrobených baterií, energii čerpáte ze Slunce.

   Zároveň si tyto hodinky kupují lidé, které solární energie fascinuje a chtějí mít tento zázrak techniky na ruce.

   S pozdravem, Jiří Štencek

 2. Vlastním model eco-drive více jak 10 let. Kvalitní hodinky, plášť titan, safírové slíčko. Nošení denně, opotřebení není skoro vidět. Spokojenost do doby, než stářím odešel akumulátor. Značkový servis po měsíci údajného testování prohlásil, že je to starý model a bylo by potřeba nákladné opravy výměny celého stroje. Podle mě, hodinky ani neotevřeli. Koupil jsem nový akumulátor na e-bay a vyměnil svépomocí. Nevím, jesti by jsem při takovém servisu znovu koupil dražší hodinky této značky. S novým akumulátorem funguje vše normálně, jak jsem byl zvyklý.

  • Dobrý den,
   zkušenost s titanem Super Titanium máme stejnou – tedy minimální opotřebení i po letech užívání 🙂 Zkušenost s autorizovaným servisem Citizen (společnost Goldtime) máme však jinou – nikdy se nám nestalo, že by nám nevyšli vstříc, pokud je to jen trochu možné. Výměnu akumulátoru u hodinek Eco-Drive už pro nás také několikrát zařizovali, takže pokud autorizovaný servis tvrdil, že daný akumulátor nelze dodat, nemáme důvod mu nevěřit. Naopak máme zkušenost, že pro nás například sehnal různé díly mimo kolekci pro ČR. Někdy se může stát, že oficiální cestou už nelze nějaký díl dodat, ale různě na internetu ještě k sehnání je, autorizovaný servis však musí používat k objednání dílů pouze oficiální cestu.
   V každém případě jsem rád, že jsou Vaše hodinky Citizen zase v chodu a přeji, ať dál dělají radost 🙂

   Za tým Helveti Jiří Bareš

 3. Dobrý den, mám hodinky Citizen Eco-drive týden. Vše, zdá se funguje OK, ale ručička ciferníčku, kde se ukazuje nabití ne a ne dojet do plného nabití (do 4/4). Venku je nyní slunečno, chodím každý den v tričku bez rukávu, ale indikace plného dobití pořád nikde. Je třeba nějaké kalibrace nebo si to časem „sedne“? Nyní mám ručku nabití pořád na 3/4. Děkuji za radu.

  • Dobrý den, pane Müllere,
   pro lepší radu bych potřeboval vědět, jaký máte konkrétní model Citizen Eco-Drive. Snažil jsem se vás dohledat v objednávkách, abych model zjistil, ale bohužel neúspěšně.
   Každopádně 1 týden je například u hodinek s GPS docela málo. Je potřeba vzít v potaz, že rezerva chodu je tam obrovská a chvíli trvá než se akumulátor dobije.
   Kolega, který má například hodinky Citizen Satellite Wave CC3079, tak říkal, že mu ukazatel také věčně ukazuje 3/4 nabití a je to v pořádku.
   Kdybyste měl zájem, napište nám více na info@helveti.cz a rádi poradíme 🙂
   Za Helveti.cz – Jiří Štencek

 4. Dobrý den pane Štenceku,
  děkuji za rychlou odpověď. Mám hodinky model JY8020-52E a vypadá to, že budou naprosto skvělé. V mezičase jsem zjistil, že to je klasický model vyráběný už přes deset let, takže je prověřený časem. Dosud jsem měl přes deset let Casio, caliber 5089.
  S pozdravem,

  L.M.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *