Zdražení hodinek se nejspíš nezastaví jenom ve Švýcarsku

helveti-ct24Na základě našeho článku o zdražení švýcarských hodinek jsme byli osloveni Českou televizí k okomentování situace. Náš krátký vstup si můžete pustit zde: ČT24 Ekonomika (Jiří Štencek).

Abychom upřesnili tvrzení v krátké reportáži. Zatím stále nevíme, o jak velké zdražení půjde. Přesnější informace budeme mít po zasedání ECB (Evropské centrální banky) dnes (čtvrtek 22.1.2015) a následné reakce výrobců hodinek.
Výrobci a distributoři prozatím pozastavili dovoz hodinek do ČR a někteří dočasně přestali dodávat hodinky ze svých skladů. Situace by se měla vyřešit začátkem následujícího týdne, kdy by se mělo rozhodnout o zdražení či jiné alternativě, která by posilující frank vyřešila.

Pouze náš odhad je, že švýcarské hodinky se zdraží v rozmezí 10-20 %. Některé značky (Omega, Rolex, Rado a další) již dokonce zdražovaly. U těchto luxusních značek se překvapivě jednalo o rozmezí 20-25 %.

V Helveti.cz budeme do konce ledna prodávat vlastní skladové zásoby za původní ceny. Zákazníky jsme o tom již informovali v našem newsletteru.

Zdraží nejspíš i mimošvýcarské hodinky

Archimede-Pilot-XL-Top-watchPosílení franku nemá za důsledek prodražení jenom švýcarských hodinek, ale také švýcarských strojků. Ty do svých hodinek dávají mnozí výrobci například německých, italských, francouzských hodinek. Lze tedy předpokládat, že v budoucnu dojde i k mírnému zdražení mimošvýcarských značek, které používají strojky Ronda a ETA. Nejspíše nepůjde o tak zásadní zdražení, ale mohlo by jít cca o jednotky procent (5-7 %).
Pozn.: ETA již před posilováním franku oznámila zdražení strojků o 9,5%.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *