Tissot Heritage Petite Seconde 2018 – staré časy v novém kabátu

Tissot Heritage Petite Seconde 2018 T119.405.16.037.01

Poslední dobou jsem svoji hodinkovou stáj rozšiřoval hlavně japonskými či německými kusy, proto nadešel čas zalovit také ve švýcarských vodách. Označení Swiss Made má totiž stále svojí váhu a proto by byla škoda švýcarské výrobce přehlížet. U hodinek mám rád dobrý poměr cena/kvalita, proto jsem vybral v nabídce značky Tissot, která má poměr cena/kvalita v rámci švýcarských značek řekl bych nadstandardní

Základní popis hodinek Tissot Heritage Petite Seconde 2018 T119.405.16.037.01 je patrný už z názvu – jedná se o kousek, vyvedený v retro stylu s mimostřednou sekundovou ručkou (Petite Seconde – tedy malá vteřinovka). Právě to mi na tomto modelu učarovalo a nyní po zhruba půlročním užívání tedy přišel čas na patřičné zhodnocení. Na úvod trocha čísel a parametrů:

 • Průměr pouzdra:  42 mm
 • Výška pouzdra:  11,4 mm
 • Sklíčko: vypouklé safírové
 • Materiál pouzdra: ocel
 • Materiál řemínku: kůže
 • Motýlová spona
 • Strojek: ETA 6498-1 (mechanický s manuálním nátahem, 17 kamenů, 17000 polokmitů za hodinu)
 • Voděodolnost: 50 metrů (5 ATM)

Hodinky Tissot Heritage T119.405.16.037.01 naplnily moji touhu po kusu s retro vzhledem a strojkem na základě legendárního strojku Unitas 6498-1 (o něm bude ještě řeč později). U starých vintážních kusů je pro mě často problém menší velikost, protože na moji ruku o obvodu cca 18 cm je minimem pouzdro o průměru cca 38 mm. Tyto Tissoty s průměrem pouzdra 42 mm padnou na mojí ruku dobře, i když  jednu výhradu bych v tomto ohledu přeci jen měl. Ačkoli běžně je pro mě velikost pouzdra 42 mm zpravidla ideální, tento kousek působí o něco větším dojmem díky poměrně dlouhým nožkám. Rozměr „lug to lug“ (tedy od horní nožky ke spodní) je 52 mm, díky čemuž je velikost těchto hodinek pro moji ruku rázem hraniční. Na druhou stranu jsou tyto hodinky výbornou volbou pro pány, kteří disponují nadprůměrně velkým zápěstím a hledají společensky laděný kousek odpovídající velikosti. Je známá věc, že čistě společenské hodinky mívají spíše menší průměry a pokud je někdo skutečně kus chlapa s velkou rukou, pak je jeho výběr v tomto směru značně omezen.

I na mojí průměrné ruce se mi však tyto hodinky náramně líbí a při jejich nošení rád obdivuji perfektní zpracování a jednoduchý stříbrný číselník, který na světle decentně mění svůj vzhled. Model Tissot T119.405.16.037.01 považuji za čistě společenský kus a k takovým se dle mého názoru výtečně hodí použití mimostředné sekundové ručky, která je v tomto případě na pozici šesté hodiny. Retro vzhled umocňuje také použití historického loga Tissot z roku 1918, nebo arabské číslice po celém obvodu číselníku. Další detaily, které mě na tomto kousku baví, jsou například signovaná korunka, nebo zlatý podklad černých ruček, viditelný jen pod určitým úhlem.

Krása nejen povrchní, ale i uvnitř.

Strojek ETA 6498-1

Tissot Heritage T119.405.16.037.01 neoplývají krásou pouze zvenku, obdivuhodný je i jejich obsah. Tím mám na mysli mechanický strojek ETA 6498-1, který vychází ze strojku Unitas 6498-1, používaném ještě v kapesních hodinkách. Proto je nutná velikost pouzdra alespoň 42 mm, do menšího by se tento poměrně rozměrný strojek zkrátka nevešel. Kromě velikosti má tento strojek i další „retro“ parametry, jako je čistě manuální nátah a na dnešní dobu nízká frekvence setrvačky 18000 polokmitů za hodinu (dnešní strojky ETA mají zpravidla 28800 polokmitů/hod.). Díky tomu si lze ve společnosti těchto hodinek vychutnat hlasitý a příjemně pomalý rytmický tikot, který na mě působí mimořádně uklidňujícím dojmem. V dnešní uspěchané době přeci stojí za to občas trochu zvolnit. Strojek ETA/Unitas 6498-1 se mi krom toho moc líbí i vizuálně a rád jej na svých hodinkách Tissot sleduji průhledným dýnkem. Velká setrvačka, ženevské pruhy, modřené šroubky či pohyb perovníku při natahování hodinek, to je prostě balzám na duši většiny fanoušků jemné mechaniky v časomírách a já nejsem v tomto směru výjimkou. Tento model tedy přináší svému majiteli příjemné dilema, zda se má těšit z pohledu na své hodinky raději z přední, nebo zadní strany.

Vizuálně se k hodinkám hodí i použitý hnědý kožený řemínek, přičemž si dovedu představit i použití řemínku černého, jako na modelu Tissot Heritage Petite Seconde 2018 T119.405.16.037.00. Pro mě osobně je trochu překážkou motýlová spona, protože více mi zkrátka vyhovuje klasická spona trnová. To je však pouze můj pocit a pro mnoho lidí může být motýlová spona naopak výhodou. Ostatně i já jsem si na ni nakonec zvykl a musím uznat, že je oproti sponě trnové mnohem šetrnější k řemínku.

Testování? Ano, ale hezky v klidu…

Pokud jste někdy četli některé moje předchozí recenze, možná se těšíte na saunový test, štípání dřeva, noc v rybníku či vyhození hodinek z okna. Nic takového se v tomto případě dít nebude. Jak už jsem zmínil výše, Tissot  T119.405.16.037.01 je čistě elegantní a společenský model, takže jeho parametry k drsnějšímu použití zkrátka nevybízí. U hodinek obecně oceňuji voděodolnost alespoň 100 metrů, abych se nemusel bát kontaktu s vodou, pro tento elegantní kus však bohatě postačí jeho hodnota 50 metrů. Příjemným bonusem co se týče odolnosti je však použití klenutého safírového sklíčka. U retro modelů se někdy používá z historických (a někdy i ekonomických) důvodů sklíčko plastové, které je však velmi náchylné k poškrábání. Zde se však díky safíru žádného poškrábání bát nemusíte. Jedním z mála testovatelných parametrů je tedy přesnost chodu a rezerva nátahu. Abych byl upřímný, u takovýchto hodinek mě osobně přesnost chodu příliš nezajímá (raději se kochám jejich vzhledem či tikotem), nicméně pro účely recenze jsem přesnost samozřejmě vysledoval. Denní odchylka mého kusu při ranním natahování činí přibližně +6 s/den, což považuji za velmi slušný výsledek, zvláště vzhledem k tomu, že strojek těchto hodinek pracuje na frekvenci pouhých 18000 polokmitů za hodinu. Nutno podotknout, že sledování přesnosti chodu na sekundy je mírně ztíženo absencí hackingu (zastavení sekundové ručky při nařízení). Nejedná se však o nepřekonatelný problém a navíc dle mého názoru tento model nepatří k těm, u nichž by šlo především o přesnost na sekundy. Mnohem důležitějším parametrem je rezerva chodu, která je výrobcem deklarována na 46 hodin a v reálu při plném natažení dosáhla dokonce kolem padesáti hodin. Pokud tedy zapomenete hodinky ráno natáhnout, máte dostatečně velkou šanci to napravit. Mimochodem právě nutnost manuálního nátahu může být na první pohled nevýhodou, nicméně každodenní natahování se může naopak stát rituálem, díky němuž se vytvoří mezi majitelem a hodinkami mnohem pevnější pouto, než kdyby se jeho hodinky natahovaly samy pomocí rotoru.

Do společnosti i na hokej? Proč ne!

Jak už bylo řečeno, hodinky Tissot T119.405.16.037.01 jsou svým vzezřením určeny spíše do společnosti, ale rozhodně nezklamou ani při každodenním nošení. Sám jsem je vzal například i na mistrovství světa v hokeji v Bratislavě, kam jsme se s kolegy z Helveti měli možnost podívat díky distributorovi značky Tissot, společnosti Minuta. I když během zápasů MS měří Tissot coby oficiální časoměřič čas mnohem modernějším a přesnějším způsobem, než pomocí mechanického strojku v mých hodinkách, rád jsem se během této akce v napjatých okamžicích utkání uklidnil pohledem na poklidně tikající a oku lahodící přístroj na mém zápěstí.

Klady:

 • Povedený retro vzhled
 • Safírové sklíčko
 • Průhled na strojek
 • Skvělá alternativa společenských hodinek pro pány s větší rukou

Zápory:

 • Delší nožky (díky tomu ovšem nositelné pro majitele velkého zápěstí)
 • Motýlová spona (pro někoho však výhoda)

Autor recenze a fotek: Jiří Bareš

Fotogalerie

V krátkém minirecenzi hodinky Tissot Heritage Petite Seconde komentoval také Jirka Štencek.

O hodinkách Tissot jsme psali také:

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

4 komentáře u “Tissot Heritage Petite Seconde 2018 – staré časy v novém kabátu

  • Máte pravdu a moc děkujeme za upozornění. Opravili jsme to jak v článku tak u hodinek samotných.
   Dostanete od nás kupón 200 Kč na nákup hodinek – stačí nám napsat email na info@helveti.cz a my vám jej zašleme.

   Zdraví, Jiří Štencek

   • Dobrý den, ještě zde 🙂

    „Denní odchylka mého kusu při ranním natahování činí přibližně +6 s/den, což považuji za velmi slušný výsledek, zvláště vzhledem k tomu, že strojek těchto hodinek pracuje na frekvenci pouhých 17000 polokmitů za hodinu. “

    Jinak děkuji za recenzi.

    • Dobrý den, pane Gärtnere,
     děkujeme za upozornění, opraveno i zde a i pro Vás máme odměnu v podobě kupónu 200 Kč na nákup hodinek – stačí si o něj napsat na email info@helveti.cz.

     Děkujeme za přečtení recenze a doufám, že byla přínosná 🙂
     S pozdravem tým Helveti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *