S Tissot Heritage na MotoGP [minirecenze]

Pro fanoušky motorsportu je tento víkend ve znamení závodů MotoGP na brněnském automotodromu. Protože je Tissot hrdým sponzorem celé akce, dostali jsme zvláštní pozvání i my, jakožto prodejci této značky. Je to pro nás velká čest a příležitost nahlédnout i do zákulisí. Mockrát děkujeme distributoru značky Tissot – firmě MINUTA CZ s.r.o.

Marc Marquez, japonská MotoGP 2018

Komu fandíme?

Tissot sponzoruje španělského jezdce Marca Márqueze (celým jménem Marc Márquez i Alentà), dalo by se tak říci, že víme komu fandit 🙂 Vedle Marca Márqueze budeme určitě bedlivě sledovat legendu jménem Valentino Rossi a českého zástupce Karla Abrahama.

Na ruku Tissot, abychom zapadli

Na mém zápěstí už se vystřídala velká spousta hodinek, ale do pořádných hodinkových nadšenců mám stále daleko. Nejen u příležitosti MotoGP jsem chtěl dohnat kategorii, kterou jsem opomíjel. Obecně miluji mechanické hodinky a těch automatických mám celou řadu. Rád tvrdím, že takové hodinky mají duši. Kdysi jsem to v článku pro Nosime-Hodinky.cz popsal takto:

„Zvláště u automatických hodinek je každý muž náležitě pyšný, že nosí na ruce pravou hodinářskou práci. Doslova by se dalo říct, že automatické hodinky jsou s vámi v souznění každého kroku a pohybu ruky. Rotor za průhledným dýnkem hodinek se roztáčí znovu a znovu a vy tak každým pohybem ruky přinášíte čerstvou energii tomuto ústrojí.“

Tuhle textovou ódu na automatické hodinky asi jen tak nepřekonám. Ale co byla ta kategorie, která mi chyběla? Ano, hádáte správně, jsou to mechanické hodinky čistě s manuální nátahem. Žádný rotor se v nich netočí a jedinou energii, kterou hodinky přijímají, je prostřednictvím pootočení korunky. Nostalgicky vzpomínám na hodinky mého táty a dědy.

Minimalismus v podání Tissot Heritage Petite Seconde

Když se objevily v naší nabídce hodinky Tissot Heritage Petite Seconde 2018 T119.405.16.037.01, bylo vymalováno a prostě jsem je musel mít. Čím mě zaujaly? Svou naprostou jednoduchostí, mimostřednou vteřinovkou a odkazem na historické modely Tissot. Právě už název Heritage vypovídá o vzpomínání na doby minulé. To vše podtrhuje i historické logo Tissot na ciferníku, které je z roku 1918. Kdyby vás zajímalo, jak šel s Tissot logem čas, doporučuji následující video.

Tissot History - The Tissot Logo

V hodinkách tiká strojek ETA Unitas 6498-1 (17 kamenů, 17000 polokmitů/hod.), který je nejen zvučného jména, ale taky jeho chod je dostatečně slyšet. Při položení hodinek vedle postele vás můžu ujistit, že o hodinkách budete při usínání vědět. Ale to k nim patří a já jsem si to na nich zamiloval. Opět je to něco, co mi k Heritage řadě prostře patří.

Rezerva chodu je u strojku Unitas udávaná jako 46 hodin. Což je naprosto dostačující, aby hodinky „přežily“ víkend plně natažené na nočním stolku, kdy je potřeba odolnějších hodinek pro sport či manuální práci.

Pokud jsem říkal, že mě hodinky uchvátily svou jednoduchostí (minimalismus u hodinek je mi blízky), je naopak nádherné u nich objevovat skryté detaily. Například černěné ručky se zlatým podkladem, které uvidíte pouze při dostatečném naklonění hodinek a nebo při odrazu od ciferníku ve vhodném svitu slunce.

Zajímavostí je také klenuté safírové sklíčko, které dokonale chrání ciferník vyvedený v broušené oceli. Signovaná korunka je právě jedním ze zmiňovaných detailů, které potěší.

Snad jediný zápor, který je čistě subjektivního rázu, jsou nožičky hodinkového pouzdra. Jsou nádherně zpracovány (zkosenými hranami se nemůžu nabažit doteď), ale přidávají pouzdru až moc na délce. Rozměr lug-to-lug (více o rozměrech u hodinek) je 52 mm a to už na mém zápěstí obvodu 17 cm opravdu hraniční. A přitom průměr pouzdra je 42 mm, což je pro mě standard.

Nožičky hodinek

Abych se ale vrátil zpět ke strojku. Na strojek Unitas je opravdu pěkný pohled. Je to nádherná práce a občas mám nutkání hodinky jenom pro ten pohled sundávat ze zápěstí a koukat na průhledné dýnko, abych se kochal symfonií chodu. No posuďte sami.

Cena hodinek je 25940 Kč.

To by o hodinkách Tissot Petite Seconde prozatím stačilo, teď je na čase začít fandit, protože motorky už brzy budou předvádět své kvality na brněnském automotodromu.

Hodinky Tissot spojené s MotoGP

Autor: Jiří Štencek

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *