Seiko Presage SPB113J1 Riki Watanabe

Dnešní recenze je věnována speciálním hodinkám – Seiko Presage SPB113J1 Riki Watanabe. Na první pohled mohou působit příliš jednoduše, ale za tímto jednoduchým vzhledem se skrývá malé tajemství. Dostali jsme možnost si jeden tento nádherný kousek vypůjčit a chceme se s vámi podělit o nabyté dojmy.  

Zrozené v ohni

Když jsem tyto hodinky viděl na prvních fotografiích, myslel jsem si, že mají porcelánový číselník, stejně jako některé z předchozích speciálních modelů značky. Jaké však bylo překvapení – kdo by se nadál, že je tento nevšední model osazen smaltovaným číselníkem, jehož povrch procesem vypalování získává svou specifickou a jedinečnou podobu. Riki Watanabe (slavný japonský průkopník moderního designu – pozn. redakce) se proslavil mimo jiné svými hodinami Riki Steel Clock a právě jejich jedinečný design máme nyní možnost nosit v podobě těchto hodinek přímo na zápěstí. Díky specifikům ruční výroby smaltovaných číselníků nenajdete v žádných hodinkách dva stejně vypadající, a právě to by mohl být důležitý aspekt pro všechny, kdo hledají něco skutečně jedinečného.

Řekl bych, že fotografie nevyobrazují číselník v celé své kráse, nedokáží zachytit jeho unikátnost, v tomto ohledu může lépe posloužit video, ale přesto je rozhodně nejlepší se zajít na hodinky někam podívat osobně. „Čistý“ design číselníku může působit nejen na produktových fotografiích příliš jednoduše, ve skutečnosti však tato jednoduchost umožňuje upřít pozornost pouze na jeho bílou plochu. Všimněte si, že i nápisy na číselníku jsou omezené na minimum. Přesto bych si přál, aby zde bylo pouze logo Seiko.

Ručky jsou vyvedeny v klasickém stylu, který se pěkně doplňuje s bílým číselníkem (podoba ruček byla také převzata z předlohy, hodin Riki Steel Clock – pozn. redakce). Za povšimnutí také stojí malé datumové okénko na pozici třetí hodiny. Na hodinkách nenajdeme žádné další funkce, pouze nezbytné minimum. Líbí se mi, že datumovka nijak nenarušuje celistvost číselníku.

Pouzdro

Pokud si prohlédnete oficiální fotografie, je snadné se domnívat, že jsou tyto hodinky dodávány v pouzdře s matnou povrchovou úpravou. Zdání však klame, celý povrch pouzdra je leštěný. K hodinkám se lesklé pouzdro hodí, ale je třeba počítat se specifiky této úpravy. Průměr pouzdra hodinek je 39,9 mm, takže by měly být pohodlné pro většinu pánských zápěstí.

Po otočení dýnkovou stranou vzhůru zjistíme, že hodinky jsou vybaveny průhledem na strojek. Obě sklíčka, jak to chránící číselník, tak to umožňující průhled na strojek, jsou safírová. To na straně číselníku je navíc pokryto antireflexem pro lepší čitelnost na přímém světle. Voděodolnost hodinek je 100 m, s podobnou hodnotou se setkáme i u některých dalších modelů z kolekce Seiko Presage. Při pohledu na strojek si všimněte, že dýnko hodinek nenese žádné speciální značení, anebo odkaz na původce designu.

Zaměříme-li se na korunku, není ve skutečnosti tak velká, jak může působit z fotografií. Manipulace s ní je snadná a má dvě polohy. Korunka je značena písmenem „S“, to abyste nezapomněli, hodinky jaké značky máte právě na zápěstí.

Uvnitř pouzdra najdete mechanický strojek s automatickým nátahem 6R35. Strojek lze pozorovat díky průhledu v dýnku. Rezerva chodu tohoto strojku se pohybuje kolem 70 hodin, což by mělo být více než dost pro každodenní použití. 

Řemínek

Oficiální tisková zpráva uvádí, že hodinky jsou dodávány na řemínku z cordovanu (velmi kvalitní koňská kůže – pozn. redakce). Nejsem si zcela jistý, zda je to pravda, ale musím říct, že řemínek je na zápěstí příjemný a sedí dobře a ve spojení s jednoduchým číselníkem i skvěle vypadá.       Díky jednoduchosti designu můžete na hodinky nasadit různé druhy kožených řemínků, které budou hodinkám slušet. Kdo ví, možná by jim slušel i milánský tah.

Seiko Presage SPB113J1 – Cena

Musím zmínit, že nikde není uvedeno, zda a jakým nákladem budou tyto hodinky omezeny. Nazývejme je proto speciální edicí. Jejich cena je stanovena na 32990 Kč, což je řadí do silně konkurenčního prostředí. Tato cenová hladina ještě stále nesahá do vod Grand Seika, ale věřím, že leckdo by se musel dlouho rozmýšlet, než se definitivně rozhodne pro jejich koupi.

Podle mne mohou být Seiko Presage SPB113J1 skvělou volbou pro ty, kdo ve své sbírce chtějí „pravou japonskou věc“. Mnozí mohou být již unaveni a přesyceni stále novými potápkami od Seika a čerstvý závan v podobě těchto Presage může být skvělou možností jak se odlišit. Jednoduchý a elegantní design umožňuje hodinky nosit téměř k jakémukoliv oblečení. Pokud hledáte něco nevšedního a jste ochotni za hodinky utratit více než 25000 Kč, rozhodně vám doporučuji zařadit do výběru i tato Seika. Hodinky vám rádi předvedou v kamenné prodejně Helveti, anebo je můžete rovnou zakoupit na jejich eshopu.

Originální článek byl připraven pro blog Onewheee.com.
Do češtiny přeložila a upravila Darina Vokrojová.

HODINKY MĚSÍCE: Seiko Presage SPB113J1 Riki Watanabe

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *