Seiko Presage – ohromující dokonalost

seiko-presage-srq019j1-automatik_chronograph_limited_edition_01Před více než 100 lety přineslo na světlo světa Seiko první náramkové mechanické hodinky vyrobeny v Japonsku. Tehdy se zrodila budoucí ikona ve světě hodinařiny – firma Seiko.

Tímto modelem byl Laurel z roku 1913 a právě na něj navazuje modelová řada hodinek Seiko Presage*. Na svého historického předchůdce odkazuje svým designem emailového ciferníku na němž jsou stejným fontem vykresleny číslovky.

Už po shlédnutí prvních fotek můžeme říct, že Seiko Presage jsou k dokonalosti dovedené automatické hodinky, které si svým kvalitním provedením, decentním vzhledem a ohromující krásou v detailech nezadají s hodinkami nejvyšší třídy. První kontakt s vaší rukou vás přesvědčí o jejich kvalitách.

* 100leté výročí slavilo Seiko modelem SRP385J (také vycházel z hodinek Laurel).

Limitovaná edice Seiko Presage

Limitovaná edice modelů Seiko SRQ019J1 a Seiko SRQ021J1 bude (jak je u Seika známo) velmi brzy rozebrána. Pokud si tedy na některý z modelů brousíte zuby, tak byste měli jednat velmi rychle. Cenově jsou k dostání za 68000 Kč (respektive 76200 Kč v černém provedení).

Neméně zajímavé jsou modely bez chronografu. Na kůži je to model Seiko Presage SPB039J1 (náš tip), Seiko Presage SPB035J1 a Seiko Presage SPB037J1 na ocelovém náramku. Cenově jsou shodně za 20400 Kč.

Společnost hodinek z řady Presage s odkazem do let 1913 uzavírá model Seiko Presage SPB041J1. Hodinky disponují ukazatelem rezervy nátahu a vlastním číselníkem pro určení data.

Seiko Presage SPB041J1

Seiko Presage SPB041J1

Technologie

Trimatic

Pojem Trimatic představuje tři technologie strojku, které zajišťují hodinkám Seiko Presage vyšší přesnost, efektivitu a životnost.

seiko-diashock1. Diashock –  zabraňuje možnému poškození strojku při ostřesech. Jeho vývoj probíhal už v roce 1958.

„Diashock is a shock-resistance device. When a watch is subject to shock, as when it is dropped on a hard floor, the component most likely to be damaged is the balance staff, which is the balance wheel’s rotation axis. Even compared to other movement parts, the balance staff is extremely thin, being only between 0.07 to 0.08 mm in diameter, or about the same as a human hair. Protection from shock is therefore crucial and the Seiko solution was to create Diashock, a device that protects the balance wheel from shock and vibration. The jewel anchoring the balance staff is attached to a hairspring and, when the balance staff is subjected to a strong shock, the elasticity of that hairspring absorbs it.“ Zdroj: http://www.seiko-presage.com/technology/

seiko-magic-leverMagic Lever – technologie pochází z roku 1959 a výrazně zvyšuje účinnost nátahu automatických hodinek. Zajišťuje totiž přenos kinetické energie rotoru hodinek v jeho obou směrech pohybu.

„A Seiko invention in 1959, the Magic Lever greatly increases the winding efficiency of a watch and shortens the time needed for the main spring to become fully wound. This ingenious V-shaped lever allows all the energy generated by the oscillating weight’s motion, whether clockwise or anti-clockwise, to be transferred to the main spring. It is effective, simple and durable and contributes significantly to the longevity of the watch. The Magic Lever system has now been adopted by leading watchmakers throughout the world.“ Zdroj: http://www.seiko-presage.com/technology/

seiko-spronSpron – je vlastně zkratkou Spring Micron. Poprvé byla tato technologie / materiál použita v roce 1957 a zajišťuje dlouhou životnost vlásku (plochá pružinka – spring) ze setrvačky. Spron je vysoce tepelně odolný, antikorozní, antimagnetický a disponuje vysokou mírou elasticity.

„Utilized in all our mechanical watches, Spron mainspring and hairspring alloys are exclusive to Seiko watches. Spron features superior elasticity, strength, and corrosion and heat resistance. The Spron family of alloys was originally developed jointly with the Metal Materials Laboratory of Tohoku University and, today, the high performance characteristics of Spron have led to its use in a wide range of fields, from electronics to medicine.“ Zdroj: http://www.seiko-presage.com/technology/

Seiko Trimatic and The mechanism of mechanical watch

Z dalších podstatných technologických vymožeností zmiňme alespoň safírové sklíčko s tzv. Super Clear Coating. Jde o antireflexní vrstvu aplikovanou na obou stranách sklíčka, která zachytí až 99 % odlesků a i na prudkém světle na své hodinky vždy skvěle uvidíte.

Craftmanship

seiko-srq021j1-urushiCiferníky hodinek Seiko Presage jsou malým mistrovským dílem**. Každý se vyrábí neuvěřitelné 3 týdny. Výsledek tomu ale 100% odpovídá. Kde se ale bere ta hluboká černá..?

V roce 2014 vyvinuli Britští vědci nejhlubší černý odstín na světě s názvem „Vantablack“. Látka je vytvořena z povlaku uhlíkových nanotrubiček tak tmavých, že absorbují až 99,96 % světla. V současné době existuje mnoho použití pro takto hluboké barvy (například pro výrobu vesmírných teleskopů).

V Japonsku se podobnou technologií zabývali v období Džómon (cca 10000 – 300 př. n. l.) a technika nese jméno stromů, ze kterých se extrahuje míza k výrobě speciálního nátěru. Tyto stromy se jmenují Urushi (Toxicodendron vernicifluum nebo také Rhus verniciflua). Dalo by se říci, že Urushi byl jakýsi Vantablack své doby.

** Jak ciferníky vznikají se můžete podívat zde: enamel a urushi.

Zdroj: http://www.seiko-presage.com/craftsmanship/http://www.escapementmagazine.com/articles/seiko-presage-automatic-watch-60th-anniversary-limited-edition-chronograph-srq021j1.html/

Propagační video Seiko Presage

Objednáváme první kusy hodinek a vy se tak již brzy můžete podívat na hodinky Seiko Presage v naší prodejně Helveti.cz.

Zajímají vás limitované a speciální edice Seiko a dalších značek? Prohlédněte si aktuální nabídku na našem e-shopu.

Zdroje:

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *