Hodinky měsíce února 2020

V poslední době jsme v rámci rubriky Hodinky měsíce dost často popisovali japonské značky. Únorový díl nebude výjimkou. Dnes vám přinášíme velmi výjimečné oblekovky od Seika a stylový sportovní kousek od Casia z řady Edifice.

Seiko Presage SPB113J1 Riki Watanabe

Bývá už tak trochu tradicí, že začátek roku patří v rubrice Hodinky měsíce často značce Seiko. Je to způsobeno naskladněním první vlny novinek, které bývají představeny koncem předešlého roku a mnohých z nich se již nemůžeme dočkat. Tak tomu bylo také v případě nového modelu z řady Seiko Presage, rozšiřujícího nabídku hodinek se smaltovanými číselníky.

Co dělá hodinky Seiko SPB113J1 tak unikátními? Jsou to bezesporu dvě věci. Design a číselník jako takový.  Možná si položíte otázku, proč design? Vždyť se jedná o jednoduchý vzhled, natištění minutové stupnice na číselník se zvýrazněním hodinových pozic, k tomu subtilní ručky… A právě v tom je to kouzlo.

Design těchto hodinek je inspirován dílem a životem jednoho z největších a nejdůležitějších japonských designérů, Rikiho Watanabe, kterého si mnozí spojí s podobou moderního japonského designu. Známý je především díky jednoduchému nábytku z levných materiálů, produkovanému v poválečných letech.  I se značkou Seiko a designem hodin je Riki Watanabe historicky spjat a je dost možné, že jste se s některým jeho designem již v životě setkali, aniž byste o tom měli tušení. Přímo model Seiko Presage SPB113J1 je poctou jak samotnému designérovi, tak jeho hodinám Riki Steel Clock. A právě proto, že mne design tohoto tvůrce už kdysi dávno zaujal na hodinkách Seiko Alba Riki Watanabe, nebylo pochyb, že u mne zaboduje i toto provedení s nezaměnitelným rukopisem.

A proč číselník jako takový? Jednoduše proto, že enamelové čísleníky v dnešní době již nejsou tak častým řešením jako v dobách minulých, kdy padnout na hodinky se smaltovaným, nebo přímo porcelánovým číselníkem nebylo neobvyklé. Technologie výroby se nemusí zdát až tak složitá, ale opak je pravdou. Výroba smaltovaných číselníků je velice složitým procesem, u nějž hrají roli detaily. Je třeba mít správně ošetřený povrch, na nějž se smalt aplikuje, dodržet správnou recepturu pro výrobu glazury, hlídat teploty, za nichž se číselníky vypalují, je třeba hlídat čas, po nějž jsou vypalovány. Dosáhnout u všech číselníků stejného barevného odstínu je opravdu mistrovským uměním, za nímž u značky Seiko tradičně stojí pan Mitsuru Yokosawa a jeho dílna. Pro smaltované číselníky je typická jejich jediněčnost daná procesem vypalování, jehož vlivem se na číselnících mohou objevovat drobné tečky, drsný povrch, důlky. Dokonalost a vysoká úroveň číselníků je často pouze těžko zachytitelná objektivem fotoaparátu, máte-li však možnost vzít hodinky do ruky, vyniká jejich specifický lesk a barevnost. Výroba číselníků je v krátkosti představena ve videu níže:         

Seiko Presage Enamel dial - intervew

Po obšírnějším entrée nyní pár slov k samotným hodinkám. Jednoduchý číselník s ručkami vycházejícími z výše zmíněných hodin Riki Steel Clock (které v někom možná evokují ručky v minulosti používané na některých kapesních hodinkách např. značky Roskopf), nabízí krom odečtu času ještě funkci data. Ihned jsem pátrala, jaký datový věnec používá kaštanově hnědá varianta modelu, hodinky Seiko SPB115J1. Potěšilo mne, že se výrobce rozhodl nerozbíjet ucelenou podobu světlým datovým věncem a u tmavé varianty použil věnec černý s bílým značením číslic.          

Čistá podoba číselníku je spojena s použitím poměrně jednoduchého pouzdra vyznačujícího se oblými tvary, které nenarušuje ani korunka s výrazným rádlováním zajišťujícím snadné ovládání. Kulaté křivky pouzdra se nesou ve dvou úrovních. První je tvořena hladkou lesklou lunetou, přecházející ve středový díl s o něco větším průměrem. Ze středového dílu vystupují jednoduché obdélníkové nožky s matným povrchem, avšak leštěnými boky, korespondujícími s úpravou boků pouzdra. Středový díl se následně opět zužuje a plynule přechází ve šroubovací dýnko s průhledem na použitý strojek. V hodinkách najdeme stále více se rozšiřující kalibr 6R35, který, jak to tak vypadá, nahradní osvědčený a velmi rozšířený strojek 6R15, který jsme doposud mohli nalézt u modelů s rozpětím od ca 10 000 Kč do 30 000 Kč. Strojek Seiko 6R35 přichází s vylepšeními v podobě delší doby nátahu, a to až 70 hodin, oproti staršímu bratříčkovi má navíc jedno kamenné uložení, frekvence chodu je v obou případech stejná 21 600 polomitů za hodinu. Ze zkušenosti se strojky 6R15 lze čekat spolehlivý strojek, který je možné vyladit na velice příjemné hodnoty.

Hodinky i přes svůj vzhled oblekovek dostaly do vínku poměrně vysokou vodotěsnost 100 m. Můžete je tedy vzít i na „koupačku“.  Je však třeba počítat s tím, že za namáčení Vám kožený řemínek nebude vděčný a významně by se jím snížila jeho životnost a reprezentativní vzhled. Proto pokud už byste se rozhodli hodinky trápit ve vodě, přehoďte je na nato, pryž apod. Avšak zpět k řemínku. S hodinkami dostanete po dlouhé době (dle mého názoru) povedený řemínek. Doposud běžný krokodýlí vzor konečně střídá hladká, v tomto případě černá lesklá koňská kůže s šedým prošitím. Řemínek se zdá být příjemný, je zakončený překlápěcí značenou sponou a jak už jsme u Seika zvyklí, je opět nasazen na hodinkách obráceně (delší díl na 12. hodině).         

V tomto modelu dostanete nádherné nadčasové oblekovky, které po výměně řemenu můžete bez problému použít jako doplněk k džínům a tričku. Co bych hodinkám vytkla (opět velmi subjektivní hledisko) je průměr a výška pouzdra. Hodinky mají pouzdro o velikosti 39,9 mm a výšce 12,4 mm. Věřím, že by neuškodilo, kdyby velikost pouzdra byla nějakých 38 mm a pokud by se podařilo něco ukrojit i z jeho výšky. Ale jelikož jsou hodinky určené pro pány, nebude se mnou většina z nich možná souhlasit a rozměry si budou pravděpodobně pochvalovat. A pokud tomu tak je, tak jedině dobře, protože pravdou je, že ani po přiložení na mé drobnější dámské zápěstí nepůsobí hodinky nepřiměřeně velkým dojmem.

Názory kolegů:

„Hodně povedený elegantní model se smaltovaným číselníkem, který naživo vypadá výborně. Kombinace bílého číselníku, subtilních černých ruček a černého koženého pásku působí velmi elegantně. Navíc strojek s rezervou nátahu až 70 hodin, co víc si přát…“
– Martin Jasovský

„Nadčasový elegantní kousek s úžasným smaltovaným číselníkem a spolehlivým in-house strojkem 6R35 s rezervou chodu 70 hodin. K tomu safírové sklíčko a navíc voděodolnost 100m, která nebývá u takto společensky laděných kousků zvykem, ale rozhodně se může hodit. Víc už snad není třeba dodávat :)“
– Jiří Bareš

„Jednoduchý nadčasový čistý design, a-la Bauhaus style, prověřený automatický stroj 6R35 a safírové sklo s antireflexem. Naprostá paráda.“
– Jakub Novák

Klady:

 • Smaltovaný číselník
 • Design Riki Steel Clock
 • Zpracování na vysoké úrovni
 • V mých očích konečně povedený řemínek dodávaný  v základu

Zápory:

 • Na oblekovky vyšší pouzdro
 • Průměr pouzdra 38 mm by hodinkám slušel určitě víc
HODINKY MĚSÍCE: Seiko Presage SPB113J1 Riki Watanabe

Darina Vokrojová

Darča je specialistka na Seiko a k tomu si přibrala ještě Casio. Mezi její další zájmy patří turistika, cestování a dobré víno. Mimo práce v Helveti ještě zvládá studium vysoké školy.

Casio Edifice EFR-S567DC-1AVUEF

Poslední dobou se stále častěji stává, že mi padne do oka model s černou PVD úpravou pouzdra a nejlépe i tahu, protože obecně mám radši hodinky na kovovém náramku (čest výjimkám). Ostatně sám už vlastním velice povedené černé PVD kusy Citizen Satellite Wave CC3035-50E a Orient FER2L001BA, shodou okolností taktéž od věhlasných japonských výrobců. I proto jsem jako levnější variantu hodinek měsíce tentokrát vybral hodinky Casio Edifice EFR-S567DC-1AVUEF

U hodinek Casio Edifice EFR-S567DC-1AVUEF se můžete spolehnout na jednu základní vlastnost, kterou japonské hodinky nabízejí. Tedy že za své peníze dostanete zpravidla maximum kvality, která se za danou cenu dá koupit. Model EFR-S567DC-1AVUEF samozřejmě není výjimkou. V tomto případě se jedná o spolehlivé quartzové hodinky s funkcí stopek, ukazatele data, safírovým sklíčkem, voděodolností 100 m a již zmiňovanou černou PVD vrstvou na pouzdru a náramku. Tedy s výbornými vlastnostmi v rámci cenovky 5190 Kč.

Co mě však upoutalo na první pohled je povedené, jednoduché zpracování. Hodinky mají tvar pouzdra, který umožňuje velmi pohodlné nošení, čemuž přispívá také velice nízké pouzdro. Jeho výška je pouhých 9,5 mm, hodinky se tedy velice snadno schovají například pod rukáv mikiny či bundy. Průměr pouzdra tohoto modelu je 45,5 mm, což jej řadí mezi rozměrově velké hodinky. Černé hodinky však zpravidla působí trochu subtilnějším dojmem, také celkové provedení hodinek má za následek to, že dobře sedí i na mém průměrně velkém zápěstí (obvod cca 18 cm). Model je navíc laděný spíše sportovně, větší velikost pouzdra je v takovém případě bez problému únosná.

Jak už jsem naznačil, číselník na mě působí jednoduchým a přehledným dojmem, přestože jsou na něm umístěny stopky. Zmíněné jednoduchosti přispívá povedený kontrast černého číselníku s bílými či stříbrnými prvky, jako jsou ručky, indexy či logo výrobce a modelové řady Edifice. Velmi kvituji použití reverzního provedení ukazatele data na pozici 4. hodiny, tedy černého pole a bílé číslovky. Díky tomu je praktická funkce ukazatele data provedena velmi decentně a přispívá tak k jednoduchosti číselníku. Dlužno dodat, že necitlivé provedení data mnohdy najdeme u mnohem dražších a věhlasnějších značek a modelů, proto tento detail považuji za velice povedený a potěšující. Dobrým dojmem na mě působí také použití plastických indexů. Co bych naopak vynechal je modře zvýrazněný nápis “SECOND” u mimostředné sekundové ručky na pozici 9. Ten jediný totiž malinko kazí (hlavně díky modrému zvýraznění) jinak povedený jednoduchý kontrast černé a bílé/stříbrné barvy. 

Drobnou výhradu mám také k ocelovému náramku, který není z plných dílků, ale ze skládaného plechu. Toto řešení, někdy též označované jako “plecháč” či “chrastítko”, jsem však schopen u tohoto modelu vzhledem k ceně a ostatním vlastnostem bez problému akceptovat. Velkou výhodou je naopak použití safírového sklíčka (maximální odolnost vůči poškrábání) a voděodolnost 100m. Díky té lze s hodinkami bez problému plavat, což je vlastnost, která se mi na hodinkách moc líbí.

Závěrem bych zmínil ještě luminiscenci, která je umístěna pouze na ručkách a pravděpodobně od ní nelze čekat tak silnou svítivost, jako třeba u potápek Seiko. K základnímu odečtení času krátce po setmění či přechodu do tmy však poslouží. 

Komu se líbí vlastnosti těchto hodinek, ale není fanouškem černé PVD úpravy, má možnost vybírat ještě z dalších variant.

Názory kolegů:

„Konečné model z řady Edifice s normálním průměrem pouzdra a jeho výškou! Spolehlivý strojek, navíc safírové sklo za bezkonkurenční cenu. I když nejsem fanda celočerného provedení, musím přiznat, že vypadají parádně.“
– Martin Jasovský

„Moje milované černé provedení PVD, navíc v kombinaci se safírem a vodotěsností 100m. Cena 5200,- je již jen třešničkou na dortu. Myslím, že toto bude brzy adept do mé sbírky.“
– Jakub Novák

Klady:

 • pohledný a jednoduchý design i přes přítomnost stopek
 • decentně zpracovaný ukazatel data
 • safírové sklíčko
 • voděodolnost 100 m
 • atraktivní černá PVD úprava pouzdra a tahu
 • nízké pouzdro
 • i přes velký průměr pouzdra nositelné i na průměrném zápěstí

Zápory:

 • luminiscence jen na ručkách
 • tah nemá plné dílky
HODINKY MĚSÍCE: Casio Edifice EFR-S567DC-1AVUEF

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

2 komentáře u “Hodinky měsíce února 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *