Recenze Seiko 5 Sports SRPD77K1

V dnešní recenzi se podíváme na další model nové řady Seiko 5 Sports 2019. Jelikož mne nová řada opravdu oslovila, rozhodl jsem se vyzkoušet kus, který na první pohled upoutá svým nevšedním číselníkem. V minulosti jste si mohli něco málo přečíst o modelu Seiko 5 Sports SRPD75K1 z kategorie Suits Style, s fungujícími ciferníky s efektem slunečního brusu, který může působit díky kombinaci s mesh náramkem uhlazeněji. Nyní pomyslně sáhneme na opačnou stranu kolekce a podíváme se na zoubek modelu z kategorie Sense Style, pro niž je typický sportovní vzhled se strukturovanými povrchy číselníků a pouzdry doplněnými textilním Nato řemínkem. Stejně jako v minulém případě jsem sáhl po modelu se zeleným číselníkem, Seiko 5 Sports SRPD77K1.        

Zelená všude kolem

První a řekl bych i hlavní věcí na vybraných hodinkách je opět ciferník, a to v mnohem větší míře než u dříve testovaného modelu Seiko 5 Sports SRPD75K1. Na rozdíl od zbytku kolekce mají hodinky Seiko 5 Sports SRPD77K1 nepřehlédnutelný zelený strukturovaný číselník, který zaujme už na obrázku a na živo upoutá ještě víc (model spadá spolu Seiko 5 Sports SRPD85K1 a Seiko 5 Sports Brian May Limited Edition SRPE83K1 Red Special do kategorie Sense Style, pozn. redakce).           

Trochu mě překvapily prvotní reakce fanoušků Seiko – většina jich volila „klasické“ modely a tyto sportovní varianty naprosto přehlížela. Z mého pohledu má vybraný model velký potenciál a jeho výhody může majitel docenit až zpětně – je poměrně nenápadný, nikterak nedává na odiv své kvality a výbavu a přitom hravě předčí své konkurenty, takový sleeper mezi hodinkami.             

Buď jak buď, je zde právě číselník tím, co dělá hodinky výjimečnými. Líbí se mi jeho zelené odstíny a vrásčitá textura. Designerům se povedlo vyhnout lacinému vzhledu, což může být v podobných případech docela obtížné. Stejně jako u zbytku kolekce zajišťují skvělou přehlednost a čitelnost i za tmy plastické luminiscenční indexy, zde opět v krémově bílém odstínu mírné patiny (ozn. jako fauxtina, pozn. redakce).

Luminiscence je samozřejmě i na ručkách a její zabarvení se skvěle doplňuje se zeleným podkladem v podobě číselníku. Pomyslnou třešničkou rozjasňující celek je oranžová vteřinovka, zakončená typickým lízátkem. Možná neuvěříte, ale na zápěstí to opravdu funguje. Čeho jsem se trochu obával, byl výřez dne a data, pro nějž byly zvoleny bílé věnce. Byl jsem však mile překvapen, že čistě bílý podklad nijak nenarušuje celek a je vhodným protipólem indexu na pozici 9. hodiny, opticky číselník vyvažujícím. Celkový dojem z hodinek pak dotváří barva vložky lunety, která je oproti číselníku sytější a hodinky vhodně zvýrazňuje.

Pouzdro

Model Seiko SRPD77K1 je dodáván v pouzdře s šedočernou úpravou povrchu v matném provedení. I když nejsem velkým fanouškem PVD úprav povrchů, zde se mi líbí, jak vybraná úprava pouzdra podtrhuje celkový charakter hodinek. Je totiž velmi pravděpodobné, že kombinací daného strukturovaného číselníku se stříbrným (nebo dokonce snad i leštěným) pouzdrem by vznikly velmi zvláštní hodinky, vymykající se všem kategoriím, které by bylo těžké někam zařadit. Značka v tomto případě nepodcenila ani detaily v podobě oček a spony dodávaného Nata, které mají stejný odstín, jako samotné pouzdro.            

Korunka hodinek je umístěna jako v ostatních případech na pozici čtvrté hodiny, díky čemuž jsou hodinky příjemné jak pro praváky, tak leváky, korunka nikde nepřekáží. Pokud byste zatoužili po pohledu na jemnou mechaniku, stačí sundat Nato a strojek se vám díky průhledu v dýnku ukáže v celé své kráse.

Strojek

Uvnitř pouzdra najdete klasiku v podobě kalibru 4R36, který je dnes základem pro kolekci mechanických hodinek Seiko. Jedná se o spolehlivý stroj s rezervou chodu 41 hodin, což je pro běžné každodenní použití více než dostatečné.

Jak je zřejmé z předchozích odstavců a předešlých recenzí, strojek je vybaven „pouze“ funkcemi data a dne (samozřejmostí je funkce ručního nátahu a hacking – zastavení vteřinové ručky při nastavování času, pozn. redakce). Modely řady Seiko 5 Sports 2019 nabízí vodotěsnost 100 m, měly by však bezpečně zvládnout potápění do hloubky 20 až 30 metrů.

Řemínek

Hodinky jsou dodávané na textilním podvlékacím řemínku, tzv. NATO řemenu. Jak jsem již naznačil, je i řemen tmavě zelený s šedočernými očky a sponou a celkově tak vhodně doplňuje odstíny číselníku a pouzdra. Hodinky si dovedu bez problému představit také na běžném silikonovém řemínku z jiných modelů. Výhoda takové varianty pak může být v tom, že se Vám odhalí pohled na strojek.

Ocenil bych, kdyby výrobce s hodinkami dodával další NATO řemínek v nějakém kontrastním provedení. Ideálně v černé, anebo béžové barvě. Jelikož však trh nabízí nepřeberné množství variací, je příjemnou povinností majitele hledání té nejlepší kombinace.

Zkušenost

Seiko 5 Sports SRPD77K1 jsou perfektním příkladem klasických potápek. Díky své velikosti (průměr pouzdra 42,5 mm) a tvaru pouzdra se skvěle nosí a kladně hodnotím také textilní řemínek, který z mého pohledu zvyšuje pocit pohodlí z hodinek na zápěstí.

Mnozí majitelé ocení matnou variantu pouzdra s tmavou PVD úpravou povrchu, díky které by měly hodiny vypadat ve srovnání se stříbrným leštěným pouzdrem déle jako nové a bez stop používání.

Strukturované provedení číselníku neubírá hodinkám na skvělé přehlednosti a čitelnosti – model s výraznými indexy nezapře svou DNA potápek japonského výrobce. Jsou prostě jen osvěžením celkové kolekce. Díky velmi kvalitní luminiscenci, kterou jsou opatřeny jak indexy, tak ručky, jsou hodinky dobře čitelné i během noci.      

Cena

Vybrané hodinky, stejně jako zbytek kolekce, by nyní měly být dostupné u všech oficiálních prodejců značky Seiko za cenu pohybující se kolem 400 USD (oficiální cena modelu pro český trh je stanovena na 8490 Kč, pozn. redakce). Jak jste si mohli na začátku článku všimnout, hodinky je možné za mnohem příjemnější cenu zakoupit na stránkách obchodu Helveti.

Pár slov závěrem

Opravdu upřímně musím říct, že se mi designérský experiment s číselníky hodinek kategorie Sense Style líbí a v celkovém provedení bezezbytku funguje. Spíše než „potápěčský nástroj“ bych hodinky řadil mezi pánské doplňky, sportovně laděné hodinky. Ano, můžete je použít při šnorchlování, ale pro opravdové potápění doporučuji sáhnout po vyšších modelech Seiko z řady Prospex k tomu přímo určených. Tyto hodinky bych volil spíše jako univerzály vhodné pro každodenní použití a „kancldiving“, které se nezaleknou ani nějaké větší akce v podobě běžných sportovních aktivit. Nová řada Seiko 5 Sports neaspiruje na to stát se profesionálním přístrojem, ale naopak každodenními hodinkami, čemuž přizpůsobily své vlastnosti – hodinky na zápěstí vypadají a sedí opravdu dobře a jistotou je také použitý osvědčený kalibr.               

Na trhu najdete pouze málo alternativ, které by řadě Seiko 5 Sports mohly konkurovat cenou a kvalitou zpracování. V nové řadě vidím stejný potenciál jako v ukončených modelech Seiko SKX a věřím, že mají velkou šanci jejich příběh zopakovat a zaujmout jejich místo jako důstojný nástupce.

Originální článek byl připraven pro blog Onewheee.com.
Do češtiny přeložila a upravila Darina Vokrojová.

Seiko 5 Sport SRPD77K1
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *