Nové Seiko 5 Sports

Část novinek z řady Seiko 5 Sports

Společnost Seiko vždy vyráběla hodinky podle jasně definovaných principů. Vymezení produktové řady nabízí zákazníkovi snadnou orientaci – máme hodinky ke každé příležitosti. Velmi často samotné pojmenování hodinek naznačuje jejich doporučené využití.

První hodinky Seiko 5, nesoucí jméno Seiko Sportmatic 5, byly představeny už v roce 1963. Byly to úplně první hodinky značky Seiko a i první japonské automatické hodinky s funkcí zobrazení dne a data.
Zajímavé zdroje k prostudování: Museum.Seiko.co.jp a Seiko.co.jp/history.

První model Seiko Sportsmatic 5, rok 1963. Zdroj: https://seiko.co.jp

V roce 1968 byla představená řada Seiko 5. Hodinky byly zacílené na mladší klientelu, která chtěla vysokou užitnou hodnotu a styl. Seiko 5 se trefily do černého. Každé hodinky z řady Seiko 5 měly 5 základních rysů: automatický nátah, ukazatel dne a data, voděodolnost pro sportovní aktivity, korunku na 4. hodině, a také odolné pouzdro a tah. Většina z těchto standardů se zdá být samozřejmostí (možná kromě korunky na 4. hodině), ale to právě díky Seiko 5, které z nich udělaly postupem času měřítko v daném odvětví. Seiku se podařilo vyrobit hodinky, které splňovaly všechna výše uvedená kritéria za přijatelnou cenu pro mladší zákazníky. Dostupnost a vysoká užitkovost, takto hodinky prezentovaly reklamní materiály Seiko. A to oslovilo to správné publikum: mládež 60. let.

Seiko 5 Sports, rok 1968.

Dnes se legendární řada Seiko 5 Sports vrací, podávaná naprosto stejným způsobem jako u svého prvního uvedení. Řada byla tradičně spíše spojována s rozvíjejícími se trhy, jako je například Jihovýchodní Asie, ale to se po aktuálním rebrandingu mění. Což je pro náš trh skvělá zpráva, protože historicky se Seiko 5 vždy inspirovalo celou Seiko kolekcí, při tom jsou ale vyrobené tak, aby si je mohla dovolit i široká veřejnost.

To platí i u znovuuvedení této série. Značka Seiko 5 reprezentuje dostupnost a mladistvost. Nejsou to pouze jedny hodinky, ale hned celá řada. Máme v ní například SNKL23, které vypadají mnohem elegantněji, než jejich cena napovídá. Pak jsou tu hodinky z řady SNK800 – takhle si většina lidí představuje modernější verzi Seiko 5. Avšak nová řada Seiko 5 Sports je postavena na jednom modelu, zpracovaném několika způsoby. Konkrétně sedmadvaceti.

SRPD77K1 a SRPD76K1, ze Sense a Specialist řady

Vemte si například novinku SRPD55K1, nejkonzervativnější z nové řady. Pokud je vám povědomá, nejspíš to bude proto, že má dost společných designových prvků z legendárního modelu SKX007. Typický design posouvá o krok dál. Nápis „automatic“ je vypůjčen z jiného oblíbence, modelu Sumo z éry před řadou Prospex. Všechny modely mají nové čísleníky s trojrozměrnými označením indexů hodin, mají stejné minutové ručky ve tvaru šipky, výrazné označení hodinových indexů a jednosměrně otočnou lunetu. Ve všech modelech naleznete vyzkoušený a důvěryhodný kalibr 4R36 s 24 kameny, možností ručního nátahu a 41hodinovou rezervou chodu. Dostáváte zde zkrátka všechny charakteristické znaky nejvýznamnějších potápek Seiko za cenu, která je výrazně nižší, než u odkazovaných modelů. Vždyť doporučená cena SKX007 je pořád cca 12tis. Kč (pozn.: jen díky akci českého distributora a ochotě prodejců nabízet hodinky s nižší marží byla cena snížena na dnešní úroveň).

Zápory? Vodotěsnost je pouze 100m a tím pádem i absence šroubovací korunky. Nejsou to profesionální potápky. Ale od toho je tu řada Prospex. Nové Seiko 5 mají slušnou voděodolnost do 100 metrů a protože je to Seiko, je na místě této informaci důvěřovat. Můžete se rozhovořit v komentářích, jestli je 100m dostačující na plavání či lehké potápění, ale ve většině případů to dle mého názoru bude stačit.

Pojďme zpátky k rozdělení produktové řady, o kterém jsem se zmínil dříve. Nové Seiko 5 má celkem 5 kategorií: Sports, Suits, Specialist, Street a Sense. Každá kategorie reprezentuje jiný tematický přístup k jednotnému modelu Seiko 5. Kategorie Sports bude fanouškům značky dost povědomá. Každý z modelů můžete vystopovat cestou zpět k jiným populárním hodinkám z historie Seiko. Je to zábavná hra. SRPD57K1 má stejný černý-zlatý motiv, který se čerstvě vrátil do módy díky SRP775, ten zase navazuje na model 6215, 300m potápky od Seika z roku 1968. Seiko 6215 se pak vrátily jako Marine Master, přezdívané MM300 (SBDX017). Marine Master vyšly i jako limitka SLA019J1 se zeleným ciferníkem, a stejnou zelenou teď najdeme na Seiko 5 SRPD63K1. Je to zábavné, tohle spojování souvislostí. Strávíte-li nějakou dobu na stránce řady Seiko 5, dostanete pocit deja-vu. A to proto, že jste většinu těchto designů viděli, pokud tedy sledujete potápky od Seika od poloviny 20. století. Mnoho z těchto modelů se již nevyrábí nebo jsou posunuté do vyšší a dražší kategorie Prospex, takže je to skvělý způsob jak se znovu dostat do kontaktu s populárními potápkami, které už si koupit nemůžete.

SRPD79K1, ze Street řady (NATO řemínek)

Druhá část spektra Seiko 5 už není tak povědomá. Pořád se ale drží základního principu mantry Seiko 5: jsou zjevně navržené pro mladší publikum. Na první pohled, kolekce Sense se zdá být pro Seiko atypickou. Kamená textura ciferníků se zdá být naprosto cizí, ale za tím může být skrytý záměr a inspirace. Koneckonců třeba ciferník SBGK005 je navržen podle hory Iwate, ale dojde vám to až když se o tom dozvíte. Čekám tedy i vysvětlení designu této sub-kolekce.

SRPD76K1, ze Sports řady

Kolekce Street style obsahuje tři celočerné modely a je zde určité podezření, že budou trpět sníženou svítivostí, ale něco mi říká že LumiBrite od Seika si s tím poradí. Hodinky jsou na NATO řemíncích ve skvěle ladících barvě černé. To jasně naznačuje, že si je Seiko dobře vědomo, za jaké řemínky si fanoušci mění své OEM pásky.

Produkce 27 nových hodinek v jeden den je neuvěřitelně významný krok pro Seiko, a návrat názvu Seiko 5 také poukazuje na něco, co stojí za úvahu. Seiko se v poslední době snaží o postupný přesun do vyšších pater, s tím jde ruku v ruce postupné zvyšování cen a změny výrobního plánu. Zdá se, že uvedení Grand Seiko v USA začalo posouvat celou značku nahoru a zbytek týmu, který následuje vedoucího horolezce po straně hory, zvyšuje ceny i ostatních hodinek produktové řady Seiko. Konečně tu máme hodinky, které mohou vzniklé prázdné místo zaplnit.

Nové logo Seiko 5

Budí rozpory a vášnivé diskuze. Podle nás se ale nové logo povedlo! Náleží teď k oběma řadám Seiko 5 a Seiko 5 Sports. Opět zopakuji, že Seiko 5 Sports má oslovit zejména mladé zákazníky a ti by mohli tento redesign uvítat.

Nové logo Seiko 5 a Seiko 5 Sports
Původní logo Seiko 5 Sports

Specifikace hodinek

Kalibr: 4R36
Frekvence: 21600 kmitů za hodinu (6 za sekundu)
Rezerva chodu: 41 hodin
Počet kamenů: 24

Hardlex sklíčko
Průhledné zadní dýnko
Rozměry: průměr pouzda 42,5 mm, výška pouzdra 13,4 mm
Voděodolnost: 100 m
Odolnost vůči magnetismu: 4800 A/m

Pouzdro a tah z nerezové oceli s trojitou skládanou sponou a bezpečnostní pojistkou (SRPD51K1).
Pouzdro a tah z nerezové oceli s posuvnou sponou (SRPD73K1)
Pouzdro z nerezové oceli s prvky rose gold na pouzdře (SRPD76K1)
Pouzdro z nerezové oceli s černými prvky na pouzdře (SRPD79K1 a SRPD77K1)
Silikonový řemínek s koženým prvkem (SRPD76K1)
Nylonový řemínek (SRPD77K1, SRPD79K1)

Cena hodinek: 7290 – 8890 Kč
Celá nabídka na https://www.helveti.cz/seiko-5-sports-2019

Část článku je překlad, který v originále vyšel 7. 8. 2019 na Hodinkee.com. Autor: Cole Pennington. Děkujeme za souhlas k překladu a uveřejnění.

Pro Helveti.cz blog přeložil Egor Erushin, doplnil a upravil Jiří Štencek.

Kompletní nabídka

První fotky Seiko 5 Sports 2019

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

10 komentářů u “Nové Seiko 5 Sports

 1. Nový znak Seiko 5 není špatný, ale ten starý budu s nimi mít asi spojený napořád. Moje první hodinky byly právě Seiko 5.

  • Dobrý den, pane Němečku,
   nostalgii naprosto chápu a myslím, že jste měl šťastnou ruku, když jste jako své první hodinky vybral právě Seiko 5.
   Zdraví, Jiří Štencek

  • Dobrý den, Petře,
   možná jste si nepřímo odpověděl 🙂 Kdyby měly safírové sklíčko a voděodolnost 200m, nestály by nejspíš 7290 Kč, ale mnohem víc. Pak by už to ale nebyly ty Seiko 5, které mají přijatelnou cenu. Ale spíš nové Seiko SUMO za 21600 Kč, Seiko SPB087J1 za 25800 Kč, Seiko SPB077J1 za 29900 Kč nebo Seiko SPB051J1 za 29900 Kč. Ty už vaše požadavky splňují.

   Z mého pohledu jsou nové Seiko 5 Sports za tuto cenu skvělé hodinky! Třeba vás přesvědčí, až je budete mít možnost vyzkoušet.

   S pozdravem Jiří Štencek

   • Nesouhlasím, SKX007K2 měli 200m, šroubovací korunku a sklo Hardlex a stály pouze 6500. Nevýhoda byla že neměli hacking, ale to u automatů ani není potřeba. Na SKX007K2 jsem v pořadníku ve třech obchodech a pořád odsouvají datum dodání. Prý jde o zpoždění u výrobce. Je o ně pořád zájem a oni nám radši vnutí novou, podle mě ale horší variantu.

    • Děkuji za váš komentář. On nikdo moc neví, jestli vůbec nějaké SKX ještě od Seika dorazí. Což nás mrzí, protože jich máme objednáno opravdu velké množství a čekatelů také. Z naší strany zákazníkům nic nenutíme, ale pouze nabízíme dostupnou alternativu.
     Zdraví, Jiří Štencek

     • Dobrý večer, to „vnutí“ bylo samozřejmě myšleno na Společnost Seiko. Omlouvám se pokud to vyznělo jinak.

     • Nemusíte se omlouvat. Jsem rád, že to chápete takto 🙂
      Přeji fajn den a ať vás Seiko baví dál.
      Jirka z Helveti.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.