Recenze Seiko 5 Sports SRPD75K1

Bez delších úvodů se dnes společně podíváme na nové Seiko 5 Sports SRPD75K1. Řada Seiko 5 Sports je jednou z posledních velkých novinek (článek psán na jaře 2020) tohoto japonského výrobce. Měla by nahradit legendární potápěčské hodinky SKX007. Záměrně říkám řada, jelikož nabízí rozličný výběr barevných provedení, které hodinkám dodávají osobitý styl a charakter. Osobně jsem se z celé řady rozhodl pro model SRPD75K1, jemuž věnuji samostatný článek.

Barvy

Upřímně řečeno jsem při ohlášení nové řady Seiko 5 Sports nepočítal s tolika barevnými variantami. Představení všech barevných variant najednou na mne opravdu zapůsobilo. Jak už jsem zmínil, každá barva dodává hodinkám jiný charakter a styl a postupně je budete moci vidět v chystaných recenzích. Pro tu dnešní jsem zvolil variantu s tmavě zeleným číselníkem a lunetou, v kombinaci s milánským náramkem. Pojďme se na ně společně podívat pěkně zblízka.

Číselník

Hlavní roli u těchto hodinek hraje právě číselník. Hodinky mají tmavě zelený číselník s tzv. sunburst efektem, tedy efektem slunečního brusu. Na první pohled tak může vypadat nevýrazně, avšak při přechodu na světlo ukáže svou krásu. Toto provedení číselníku oceníte až v průběhu času, poté, kdy se budou jeho barvy v závislosti na úhlu dopadajícího světla měnit přímo před očima. I na mne zpočátku hodinky nijak zvlášť nepůsobily, což mohlo být dáno tím, že jsem měl k dispozici najednou tři různá provedení. Je dobré zmínit, že kouzlo číselníku ani z poloviny neodhalí různé produktové fotografie, které můžete vidět na internetu. Jinými slovy – běžte se na hodinky podívat osobně a porozumíte, co se Vám snažím říci.

Úprava slunečního brusu vypadá skvěle na přímém světle a v tmavém prostředí se odstín číselníku mění. Co dál stojí za povšimnutí je luminiscence s jistou patinou na ručkách a indexech. Vím, že existuje mnoho odpůrců této úpravy, ale zde se zdá být plně na místě a dotváří celkový dojem z hodinek. Na oba prvky je použita luminiscence Lumibright, která ve tmě svítí modře. Doporučuji podívat se na video na začátku článku, kde se můžete přesvědčit.

Seiko 5 Sports SRPD75K1 Review

Pouzdro

Seiko 5 Sports SRPD75K1 mají hezké leštěné pouzdro s klasickými hladkými liniemi. Průměr pouzdra se drží na rozumných 42,5 mm a hodinky by tak měly vypadat dobře na průměrném pánském zápěstí. Výška pouzdra je 13,4 mm, v kombinaci s oblými křivkami pouzdra však hodinky bez problému schováte pod rukáv košile.

Číselník hodinek je chráněn tvrzeným minerálním sklíčkem Hardlex, které je ve srovnání se safírovým sklíčkem o něco méně odolné vůči poškrábání. Pro běžné každodenní nošení by však měla jeho tvrdost plně dostačovat.

Modely z nové řady Seiko 5 Sports 2019 jsou vybaveny šroubovacím dýnkem s průhledem. Na rozdíl od starých dobrých Seiko SKX007 tak nyní máte možnost nahlédnout do útrob hodinek. Věřím, že někteří zákazníci průhled ocení. Oproti předchůdci se liší také vodotěsnost, nyní snížena na 100 m, což by mělo být pro „kancldiving“ (rozuměj použití v rámci běžného dne stráveného za počítačem v kanceláři) dostačující. 🙂

Strojek

Uvnitř pouzdra najdete automatický strojek 4R36. Rezerva nátahu, pohybující se kolem 41 hodin, je u tohoto typu hodinek naprosto v pořádku. Pro případ, že byste toužili po něčem lepším, existují i vyšší řady hodinek Seiko nejen s lepšími strojky, ale také strojky s vyšší rezervou nátahu. 😉

Náramek

Vybraný model je dodáván na milánském náramku (pletený kovonáramek, tzv. mesh), který svým povrchem koresponduje s úpravou pouzdra. Náramek je klasický, jednoduchý, bez možnosti úpravy délky pomocí ubírání článků, jako tomu je například u hodinek Certina DS PH200M Powermatic 80 C036.407.11.050.00. Náramky se u jednotlivých barevných variant liší, takže každý model je doplněn o jiný řemínek/ náramek.

Hodinky Seiko SKX007 jsou známé svou kompatibilitou s širokým spektrem řemínků a náramků. Ať už jste na ně nasadili Nato, ocelový náramek, kožený řemínek, vše skvěle fungovalo a nové modely Seiko 5 Sports 2019 mají šanci z této univerzálnosti těžit.

Osobně určitě doporučuji pořídit k hodinkám originální gumový řemínek, který je velmi praktický. Mnoho lidí nemá mesh náramky rádo a právě pro ně by mohl být gumový řemínek řešením, hodinky na něm vypadají opravdu dobře. Další možností je pořízení kvalitního koženého rally řemínku, anebo textilního Nato řemínku.

Seiko SPRD75K1 – Cena a dostupnost

Mám-li shrnout celkové dojmy, v podobě modelů Seiko 5 Sports 2019 se nám dostává skvělých hodinek. Za cenovku pohybující se kolem 9 tisíc korun získáváte osvědčený design, silnou luminiscenci a pouzdro, které je jak stvořené pro střídání řemínků. Ke kompletnímu výčtu pozitiv bych měl dokonce zmínit ještě široké možnosti modifikací těchto modelů.

Viděl jsem mnoho příspěvků na hodinkových fórech a Instagramu, které nehodnotily ukončení modelů SKX a náhradu novými Seiko 5 Sports 2019 kladně. To mě trochu překvapilo, protože Seiko přišlo s modernizovaným a pro mne přitažlivějším designem, který vychází z osvědčené klasiky. Ano, předchůdce patřil mezi osvědčené „toolwatche“ (hodinky určené pro konkrétní aktivitu), ale Seiko SRPD75K1 má všechny předpoklady tohoto postavení dosáhnout také.

Nové modely řady Seiko 5 nebudou dobrou volbou pro profesionální potápěče, ale nezapomeňte na další modely řady Seiko Prospex, splňující parametry potápěčských hodinek. Nabídka Seika je opravdu široká, takže rozhodnutí je jen na Vás. Nové modely Seiko 5 Sports nabízí dostupné a skvěle zpracované mechanické hodinky pro ty, kdo kvůli jejich pořízení nechtějí vykrást banku. Vzhledem k široké paletě barevných provedení, určitě každý najde ten svůj ideální model.

Seiko 5 Sports SRPD75K1

Originální článek byl připraven pro blog Onewheee.com.
Do češtiny přeložila a upravila Darina Vokrojová.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *