Recenze hodinek MeisterSinger Urban UR908

MeisterSinger Urban UR908

Den se pomalu chýlí k večeru a já s úlevou končím v práci a vydávám se směrem na pražský Karlín. Je počátek října a venku se už pořádně hlásí o slovo podzim. Sluneční paprsky střídá déšť, teplé letní večery ustupují sychravému podzimnímu větru a lidé zase vytahují ze svých šaten kabáty, šály, bundy, pestrobarevné čepice. Vše začíná být nějak zajímavější, barevnější, rozmanitější. I celé město po letních dovolených se znova probouzí k životu. Po cestě do prodejny Helveti, kam mám namířeno, schválně pokukuji lidem po zápěstích. Podzimní městská móda přímo vyzývá k nošení zajímavých hodinek. Bohužel zjišťuji, že stále více zápěstí je „ozdobeno“ černou kostkou bez duše a s displejem místo ciferníku. Proti gustu žádný dišputát, ale přece jenom mám pocit, že to není ono. Na cestě si nakonec všimnu pouze dvou zajímavých kousků. Pánovi v tramvaji hezky ladí k modrému svetru Omega Seamaster (vlnky), a v metru se mi doslova před nosem objeví model Geckota G-01. Hlavně druhé zmiňované mě zaujmou. Červená k podzimu patří a je to model, který se jen tak nevidí. Potom to už je poměrně klasická přehlídka módních značek typu Daniel Welington a párkrát Casio. O to více se nemůžu dočkat cíle své cesty. Dneska si totiž jedu vyzvednout svoje vůbec první hodinky na recenzi. A nejsou to zrovna všední hodinky. Dnes budu mít tu čest si poprvé na vlastní kůži vyzkoušet německou značku MeisterSinger.

Jedna ručka vládne všem

Zeptám se Vás; kdy naposled jste skutečně potřebovali při klasickém nahlédnutí na hodinky pro zjištění času sekundovou ručičku? Ano, je to sice nádherný pohled na neúnavnou a plynule se pohybující sekundovou ručičku, ale pokud zrovna neplánujete pracovat ve vesmírné agentuře, tak asi nebudete potřebovat být někde přesně v 10 hodin 35 minut a 45 sekund. Pro ty z nás, kteří nepotřebují znát čas na sekundu přesně a raději si od toho stresu a obyčejné šedi života oddychnou je tady MeisterSinger. Jejich hodinky totiž (většinou) mají pouze jednu ručičku. Tu hodinovou.

Modelová řada MeisterSinger Urban

U nás nepříliš známá německá značka je ve výrobě jednoručkových hodinek přeborníkem. Vyrábí je od roku 2001. A jde jim to zatraceně dobře. Jenom v otázce designu už získali bezpočet prestižních ocenění. Já si pro testování vybral zatím ještě ocenění prostý, ale o nic méně zajímavý, model z řady Form and Style – Urban UR908.

Tak jaké tedy jsou UR908?

Hodinky jsou prostě jiné. Na jednu ručičku si člověk bude zvykat déle, ale koncept se mi líbí. Čas se po chvíli naučíte poznávat bez problému a naopak, po chvíli oceníte uvolněnější přístup k času v této uspěchané době. To už neříkám nic o tom, že hodinky rozhodně budí zájem a jsou skvělý „conversation starter“ (důvod k započetí rozhovoru).

Jednoduchý vzhled

Jednoduchost!

Přiznám se, že první pohled na hodinky mě zanechal trochu rozpačitého. Jsem zvyklý na hodinky s lesklými ciferníky s výrazným nebo méně výrazným sunburst efektem a různě povedenými detaily. Ciferník MeisterSingeru Urban je skutečně jednoduchý (což při dané koncepci jednoznačně chválím) a zároveň s mnoha detaily, které potěší. Čím jsem si už ale méně jistý, je matný povrch ciferníku a velká bílá hodinová ručička. Zatímco na matnou modř ciferníku jsem si časem zvykl a svým způsobem se mi i líbí, tak bílá ručka sice barevně sedí a pěkně dosahuje až na minutovou stupnici, ale stále si nemůžu pomoci. Vypadá trochu lacině. To je ovšem subjektivní pocit a je na každém, aby si hodinky prohlédl a udělal si vlastní úsudek. Naopak co hodně chválím je celkové prostorové uspořádání ciferníku s velkými arabskými číslicemi na pozicích 12; 3; 6 a 9, dále precizně usazené indexy mezi číslicemi a detail v podobě minutové stupnicemi s červenými vložkami na místě hodin. Celkově největší klad číselníku je jeho čistota, jednoduchost a přehlednost. Neruší ho žádná datumovka ani přehnaná kvanta textu.

Bravurní zpracování

Co MeisterSinger zvládl skutečně na jedničku je celkové zpracování (nejenom) pouzdra. Krásně čisté linie mezi lesklými a broušenými plochami, signovaná korunka, zdobený strojek atd. Průhledné dýnko je k pouzdru uchyceno šestici prominentních šroubů a dočtete se na něm, že hodinky byly vyrobeny v Německu a pyšní se vodotěsností 5 BAR. Za zmínku ještě stojí krásné a odolné dvojitě klenuté safírové sklíčko. Jenom škoda absence jakékoliv antireflexní vrstvy. Při skutečně jasném dni vidíte někdy více sebe než ciferník. Zato v noci na ciferník uvidíte díky luminiscenčnímu nátěru na ručičce a všech indexech. Čas na nich v noci skutečně přečtete, ale musím se přiznat, že i když se nejedná o žádnou katastrofu, tak u mého modelu nebyla luminiscence právě rovnoměrně rozetřena. Snad jde jenom o chybu kusu, věřím, že v Německu si na takové věci dávají obyčejně pozor. A nakonec, přece jenom se jedná o hodinky do města, a ne do hlubin oceánu, kde tu lumi tak nějak očekáváte.

Univerzální rozměry?

Skutečně stylové je to, jak hodinky dokážou klamat tělem. Průměr pouzdra (bez korunky) je 40 mm, ale nosí se zároveň jako větší i menší. Menší, protože mají nádherně prohnuté nožky a lug-to-lug distance je pouhých 47 mm. Větší, protože na hodinkách není žádná luneta, krásně jednoduchý ciferník dosahuje skoro až k okrajům pouzdra a vytváří tak dojem větších hodinek, které ale zároveň sednou i na menší ruku. Za mě se jedná o perfektní situaci a nebál bych se říci, že budou sedět skutečně většině zápěstí.

Řemínky

Zbývají už jenom řemínky. Ano, dva. V balení dostanete totiž i jeden extra NATO řemínek. Klasický kožený řemínek, na kterém hodinky dostanete vypadá kvalitně. Je prošívaný (nekontrastně) a směrem k lesklé signované sponě se hezky zužuje. Škoda jen jeho jasně hnědé barvy. Dle mého názoru jasně hnědá neladí nejlépe s matně modrým ciferníkem. To je ale taky pouze otázka subjektivního vkusu a někomu jinému tato barevná kombinace bude skutečně vyhovovat (a pokud ne, tak není problém dokoupit jiný řemínek, hodinky mají klasickou rozteč nožek 20 mm). Přiložený NATO řemínek vypadá také kvalitně a líbí se mi detail v podobě nesignované matné spony – působí neformálnějším dojmem.

Se strojkem mám problém

Průhled na strojek

Hmm, zapomněl jsem na něco? Strojek! Proč ho nechávám až na konec? Protože sám jsem s ním měl trochu problém. Hodinky stojí přes 20 000 Kč, ale v útrobách se nachází obyčejná Miyota 8245. Jasně, absence hackingu a větší tolerance k odchylkám u hodinek tohoto typu nebude nikomu vadit. MeisterSinger jej rovněž trochu nazdobil. Stále si ale myslím, že za tu cenu tam už mohl, a možná i měl, být stroj minimálně s delší rezervou (u Miyoty je udávána hodnota 42 hodin a praxe tomu +- odpovídá) nebo alespoň něco trochu tenčího. Hodinky mají na výšku sice „jenom“ 12 mm, což je příjemné, ale místo pro zlepšení je vždy. Chybějící detail v podobě nesignovaného rotoru jenom doplňuje celkový nepříliš dobrý pocit ze strojku. Je ale pravda, že zrovna u jednoruček se vyplatí pošetřit na strojku a peníze raději investovat do jiných částí hodinek. Což MeisterSinger udělal.

Závěr

Jaký je tedy verdikt? Hodinky určitě zaujmou. V krásných barvách podzimu nádherně vybočují ze šedi klasických hodinek a subjektivně … daří se jim zpomalovat čas. Najedou Vám dojde, že nezáleží přesně na tom, kolik je sekund a co vše jste už měli udělat. V tom jsou jednoručky MeisterSinger nenahraditelné. Model Urban má zcela určitě pár svých much, ale celkovou kvalitou zpracování, jednoduchostí a důrazem na detaily nadchne nejednoho budoucího vlastníka. Taky to je pouhý vstupní model do celého portfolia jednoruček MeisterSinger, který má ve vyšší cenové hladině už doopravdy zajímavé kousky (třeba model se skákající hodinovou komplikací nebo strojek s dvěma pérovníky). Rozhodně stojí za to přijít si hodinky prohlédnout do prodejny a pak si udělat vlastní názor. Nebo jej třeba jenom vyzkoušet jako vstupní bránu do světa jednoruček před investicí do něčeho dražšího. Protože Vás musím upozornit, tyto hodinky jsou nebezpečné. Koupíte jedny a zjistíte, že už pokukujete po dalších. Takže opatrně!

Autor: Jiří Turoň

Recenzovaný model: MeisterSinger Urban UR908
Cena hodinek: 20 280 Kč

Aktuální akce: Ke všem hodinkám MeisterSinger dárek nástěnné hodiny MeisterSinger WU18 v hodnotě 2270 Kč

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *