Recenze Casio G-Shock GA-B2100C-9AER v nové vylepšené verzi

Hodinky vybrané pro dnešní recenzi pro vás nebudou tak úplně neznámé – Casio G-Shock GA-B2100C-9AER přichází jako skvěle vylepšená verze slavných G-Shocků. Prvotní vydání se stalo malou legendou mezi hodinkovými sběrateli díky svému designu a použitelnosti. Přesto zde bylo pár věcí, které by hodinky udělaly ještě lepšími a ty nalezneme právě v nové vylepšené verzi. Zvýšení ceny oproti základním modelům není tak velké, proto jsem se rozhodl si hodinky pořídit a zjistit, zda upgrade stojí za to a hodinky se vyplatí koupit i pokud již vlastníte některou z předchozích variant, stejně jako já. Podobně jako v ostatních případech upozorním na videorecenzi, kde je možné si hodinky prohlédnout ze všech možných úhlů.

Autor: Viktor Mullin, převzato z blogu OnWhee.com

Hodinky Casio G-Shock GA-2100 jsou k dostání v mnoha barvách, ovšem žlutá je z nich nejvýraznější.

Číselník

Pokud již znáte modely Casio G-Shock GA-2100, pak vás Casio GA-B2100C-9AER na první pohled ničím nepřekvapí. Jinými slovy, design a všechny hlavní funkce zůstávají stejné, takže hodinky mají stále kruhový číselník s výraznými indexy a ručkami. Při výběru jsem se rozhodl pro výrazné žluté provedení s indexy a ručkami v kontrastní šedé barvě vůči černému číselníku. Zbylá tmavší provedení podobný kontrast nenabízí a ručky s indexy jsou na nich v nenápadných tlumených barvách, toto provedení se někomu z vás možná bude zamlouvat více. Průměr pouzdra je 45,4 mm, přesto bych hodinky neoznačil za velké a nepohodlné.    

Kromě výrazných indexů i ruček se hodinky mohou pyšnit nepřehlédnutelným odstínem žluté.

Líbí se mi, že se číselník hodinek skládá z více úrovní. Hodinky díky tomu působí propracovanějším dojmem. Aplikované indexy na pětiminutových pozicích, které lemuje vystupující okruží s minutovým značením, tvořeným tmavými drážkami – celé to dohromady skvěle funguje. Všimněte si také provedení číselníku s efektem slunečního brusu, který přichází společně se solárně napájeným strojkem. Obojí jsou novinky, které u původních modelů nenajdete.               

Číselník je složený z několika úrovní, proto působí opravdu propracovaně a efektně.

Stejně jako jakékoliv jiné G-Shocky, mají i tyto číselník plný nápisů, které jsou dokonce různě barevné. K tomu přidejme žlutou ručku subčíselníku na pozici 9. hodiny a máme před sebou mix odstínů, které ale v reálu vypadají dobře. Ručka navíc ladí se žlutým pouzdrem, což je detail, který nemá chybu. Jak si asi vybavíte, první modely měly malý digitální displej ve spodní části číselníku, ten zůstává a všechny potřebné údaje tak máme stále plně k dispozici. Kombinovaný číselník zde působí harmonicky.

Pouzdro je chráněné minerálním sklíčkem a i přes svůj průměr 45,4 mm jsou hodinky tak akorát.

Ve tmě toho z číselníku příliš neuvidíte. Luminiscence je nanesena pouze na ručky a na indexech chybí. Je divné, když v noci vidíte jen jednu část, důležitou pro odečet času a druhá zůstává zahalena tmou. Casio G-Shock GA-B2100C-9AER samozřejmě nabízí tradičně podsvětlení. To obstarává stále pouze jedna LEDka umístěná v rohu digitálního displeje u indexu 5. hodiny. Podsvětlení tu tedy sice najdete, ale popravdě je dost mizerné.       

V levém spodním rohu digitálního displeje je umístěná LEDka, ovšem podsvícení není žádná sláva.

Pouzdro

Soláry mají leštěná tlačítka z nerezové oceli.

Ani v případě pouzdra nečekejte oproti bateriovému předchůdci žádné odlišnosti a rozdíly. Pouzdro je stále osmiboké, tvoří ochranu tlačítkům umístěným na bocích a napojuje se na něj integrovaný řemínek. Jediným rozdílem je o něco vyšší hmotnost – 52 oproti původním 51 gramům. Moje žluté hodinky mají černé nápisy na lunetě. Celkové zpracování vypadá velmi dobře.          

Oproti svým předchůdcům mají o něco vyšší hmotnost (o jeden gram), ovšem na zápěstí to takřka nepoznáte.

Také soláry mají tlačítka z nerezové oceli. Nejsou nijak velká a jsou leštěná. Všechna se snadno ovládají, a to i v rukavicích, takže se nemusíte bát žádného problému. Výška pouzdra je 11,9 mm, hodinky tedy nejsou velké ani na výšku, byť na nich najdeme vyčnívající prvky.    

Přestože hodinky působí na oko robustně a vyčnívají z nich určité prvky, díky výšce pouzdra jsou tak akorát.

Sklíčko hodinek je pod úrovní vystupující lunety, která mu tak tvoří dobrou ochranu. Dýnko hodinek je nerezové a k pouzdru je připevněné čtyřmi šrouby, v případě potřeby jej tak není složité sejmout.   

          

Na osmiboké pouzdro je napojený integrovaný pryžový řemínek.

Strojek

Teprve v tomto bodě se dostáváme k hlavnímu rozdílu mezi tímto a předchozím provedením. Casio G-Shock GA-B2100C-9AER přináší vylepšený solárně napájený strojek, který je pro každodenní použití praktičtější. Extra funkce v podobě dobíjení akumulátoru světlem se někdy opravdu hodí. Strojek navíc nabízí také možnost propojení s telefonem skrze Bluetooth.        

     

Solárně napájený strojek je oproti předchozí verzi značně vylepšený, navíc v něm funguje bluetooth.

Zmínit však určitě musím, že v době psaní této recenze jsem funkci propojení s telefonem nemohl využít, protože hodinky nebyly v seznamu aplikace k dispozici. Je to opravdu zvláštní a doufám, že s nejbližším upgradem bude vše napraveno.

Rychloupínací systém zajistí snadnější výměnu řemínku.

Řemínek

Jak už jsem uvedl, hodinky mají integrovaný řemínek, který lze v případě potřeby vyměnit. Popravdě řečeno jsem ještě neviděl kombinaci s neoriginálním řemínkem, která by se k pouzdru hodila. Kdo ví, třeba se od hodinkových fandů brzy dočkáme kombinace plastového pouzdra s originálním kovovým náramkem. Za povšimnutí stojí, že žlutá verze má očka a sponu v černé barvě, což vypadá velmi dobře. Vše působí dobře, takže se můžeme přesunout k celkovému hodnocení a pocitu z hodinek na zápěstí.  

Celkové dojmy

Díky svému provedení a stylu jsou vhodné nejen pro sport, ale hodí se i na každodenní nošení.

Poté, co jsem si hodinky koupil, jsem s nimi strávil nějaký čas a musím říct, že jsou stejně dobré jako bateriová verze. Hodinky díky vychytanému tvaru pouzdra skvěle vlezou i pod dlouhý rukáv. Díky nízké váze na hodinky na ruce po chvíli úplně zapomenete. Žlutá verze má dobře čitelný číselník, takže odečet času bude vždy bez problémů. To samé už nemohu říct o zbylých tmavých variantách. Naživo sice vypadají dobře, ale čitelnost u nich pokulhává.

Pro svou kanárkově žlutou barvu jsou nepřehlédnutelné i zdálky.

Stále jsem mírně rozpačitý z osvětlení pomocí jedné LED žárovky. Je sice užitečné, ale nevypadá dobře a působí lacině. No, jak se říká, dokud to funguje… Navíc bych čekal luminiscenci alespoň na čtyřech hlavních indexech, bohužel prozatím jsou jí opatřené pouze ručky

Digitální display i celý číselník je dostatečně přehledný, oproti předchozí verzi je také čitelnější.

S ovládáním hodinek pomocí tlačítek jsem neměl sebemenší problém, byť se mohou zdát na první pohled drobná. Ovládání kopíruje klasický koncept G-Shocků, takže pokud jste na něj zvyklí, bude pro vás naprosto přirozené. Malý digitální displej je užitečný a k celkovému designu se hodí. To, že nijak neruší, je podle mne docela důležité.             

Ačkoliv umožňují snadnou výměnu řemínku, nejlépe vypadají s tím původním.

Pryžový řemínek se může zdát tvrdý, ale ve skutečnosti je docela pohodlný a hodinky jsem bez problému nosil po celý den. Jediné, co nedovolí, je položit hodinky přímo na dýnko. Řemínek používá rychlostěžejky, přesto bych doporučoval zůstat u dodávaného řešení.       

   

Hodinky se svou cenovkou potvrzují heslo, že za relativně málo peněz získáte hodně muziky.

Ač se vám může zdát žlutá na hodinkách výrazná, budete ji mít rádi – vypadá dobře. Osobně jsem ale neměl problém ani s červenými hodinkami. Výrazné barvy se nemusí hodit k některým outfitům, zvlášť formálním, ale pokud jste dost odvážní… 😀 Žerty stranou, hlavní výhodou této barevné varianty je čitelnější provedení číselníku. A co si budeme povídat, G-Shocky by měly být výrazné!

Pěkně pospolu, aneb takhle vypadá srovnání původní a nové verze G-Shocků.

Casio GA-B2100C-9AER – cena a dostupnost

U solárek se neopakuje problém s dostupností a dlouhou čekací dobou, jsou dostupné ihned a přímo na prodejně můžete vybírat mezi všemi barvami. Cena hodinek je 4 190 Kč, což je dobrá cena, vezmeme-li v potaz, co všechno hodinky nabízí. Tmavé varianty jsou o něco levnější a vyjdou na 3 890 Kč. Přesto bych doporučoval nešetřit a volil bych toto výrazné provedení, které můžete podrobně prozkoumat na přiložených fotkách a videu.

Casio GA-B2100C-9AER Watch Review - The Right Casioak

Tyto hodinky vám nabízí přesně to, co byste od G-Shocků očekávali, a oproti prvním verzím dokonce něco navíc. Samozřejmě je jasné, že můžeme očekávat další barevná provedení, ale i současná nabídka splňuje požadavky na každodenní hodinky. Asi víte, že soláry jsou dostupné také s kovovým pouzdrem, nechme se ještě překvapit, co nám B2100 do budoucna ještě nabídnou. Jsem zvědavý, jestli Casio půjde ještě dál a představí model s velkým digitálním displejem v kombinaci s tradičním rozložením ruček. Počkejme a nechme se překvapit 🙂

Převzato a volně přeloženo z blogu OneWheee souhlasem autora Viktora Mullina. Pro Helveti přeložila Darina Vokrojová.

Zdroj textu a fotografií: https://www.onewheee.com/casio-ga-b2100c-9aer-watch-review/

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *