Recenze Bulova Hack Watch 98A255

Zimní čas je ideálním obdobím pro psaní recenzí. Článek, který jsem si pro vás tentokrát připravil, se bude věnovat modelu s vojenskou DNA, hodinkám Bulova Hack Watch 98A255. Bulova Hack Watch jsou zajímavým počinem slavné americké značky, který, jak mnozí už správně hádají, opět čerpá ze své historie. Hodinky Bulova Hack Watch 98A255 nejsou přímo kopií historického modelu, jelikož přichází s několika změnami. Jsou součástí kolekce Archive Series, která se vrací k ikonickým modelům značky. Na jeden z nich se právě nyní společně podíváme pěkně zblízka.

Pouzdro

Dnešní recenzi bych rád začal pohledem na pouzdro, které je u vojenských hodinek docela důležitým prvkem. Bulova Hack Watch, stejně jako v minulosti, přichází i nyní v malém pouzdře o průměru 38 mm. Ten zajišťuje, že se hodinky příjemně nosí za jakékoliv situace. Díky menší velikosti mohou být hodinky také zajímavou volbou pro ženy, hledající jednoduchý design. U velikosti je neméně důležitá také výška, a ta u těchto hodinek dosahuje 13,5 mm – hodinky tak vypadají bytelně a vždy připravené do akce. Nepůsobí přerostle, ale jako poctivý kus hodinek ze starých časů.

Nenechte se zmást jejich lesklým povrchem. Ve skutečnosti jsou hodinky připraveny na nejrůznější výzvy, jejich pouzdro je opatřeno PVD úpravou povrchu, která by měla zajistit vyšší odolnost proti poškrábání. Povrchová úprava je první odlišností mezi předlohou z 50. let a současným provedením, o čemž se můžete přesvědčit ve fotogalerii produktu přímo na stránkách Helveti. Na nich si můžete všimnout i ostatních odlišností mezi moderními Hack Watch a jejich dědečkem, které nejsou příliš výrazné, avšak snadno rozpoznatelné.

Nožky současného pouzdra jsou větší a ostřejší, působí moderněji a k  celkovému stylu hodinek 98A255 se hodí. Další rozdíl je ve výrazně menší korunce. Původní Hack Watch měly opravdu velikou korunku, zajišťující za všech podmínek jisté ovládání. Korunka moderních hodinek je menší, avšak přesto stále snadno ovladatelná. Dýnko hodinek je kovové a plné, u vojenských hodinek asi nelze očekávat jiné provedení. Vodotěsnost hodinek je pouze základních 30 m, takže potápět se s nimi rozhodně nezkoušejte.

Číselník

V této části bych se chtěl přednostně věnovat použitému sklíčku, protože zvolené provedení má výrazný vliv na celkové působení číselníku. Původní provedení mělo vypouklé sklíčko, a to zdědily také moderní Hack Watch. Zakřivení minerálního sklíčka vytváří při pohledu z úhlu zajímavé zkreslení, zároveň však neovlivňuje celkovou čitelnost. Logo „Bulova“ je natištěno ve své historické podobě a jediný nápis „Automatic“, který je zde oproti předloze navíc, najdete ve spodní části číselníku.

Hodinky jsou dostupné pouze v tomto provedení s černým číselníkem, ale tuším, že bychom se do budoucna mohli dočkat také světlé varianty (pozn. redakce – varianta s krémovým číselníkem existuje – Bulova Hack Watch 96A246 – avšak není dostupná pro náš trh). Na číselníku jistě nepřehlédnete vnitřní červenou 24hodinovou škálu. Všech dvanáct hlavních světlých číslic je opatřeno výraznou luminiscencí. Hodinky jsou tak za všech podmínek dobře čitelné.

Použité ručky jsou shodné s původním modelem a hodinkám přidávají na kráse. Jsem rád, že se designéři nerozhodli pro nějaké „moderní“ řešení a zůstali věrni dobře fungující kombinaci, která byla použita již u předlohy.

Tenká a ostrá vteřinová ručka je další důležitý zachovaný prvek, který hodinkám velmi sluší. Bohužel luminiscence je použita pouze na hodinovou a minutovou ručku a nepokrývá ani výraznější konec vteřinovky. Ovšem luminiscence vteřinovky nepředstavuje tak zásadní problém, souhlasíte?

Řemínek

Hodinky Bulova Hack Watch jsou dodávané na tmavě zeleném koženém NATO řemínku. Použitý řemínek je dobrou volbou, vypadá skvěle a nepochybuji o tom, že podobně dobře budou k hodinkám pasovat také další typy řemínků.

Byl jsem překvapen, jak je originální řemínek měkký. Asi všichni známe ne příliš povedené prkenné řemínky, které se jen těžko ohýbají a přizpůsobují zápěstí. Řemínek na Bulovách je pravým opakem, krásně se přizpůsobí ruce a je dostatečně pohodlný pro každodenní použití. Řemínek není nijak vycpaný, jedná se o jednoduchý kus krásně barevné kůže (ano, zelenou mám rád).

Bylo by pěkné, kdyby výrobce dodával hodinky v balení s dalším řemínkem navíc, na druhou stranu takto je výběr případné alternativy čistě na vás a k hodinkám můžete zvolit řemínek plně odpovídající vašim představám. Osobně bych však originál měnil až tehdy, kdy na něm bude patrné opotřebení a nebude vypadat hezky.

Strojek

Hlavní funkce hodinek Bulova Hack Watch 98A255 je obsažena v jejich samotném názvu, tak jako v minulosti. Hacking – zastavení vteřinové ručky při nastavování času, bylo pro vojáky docela užitečné a umožňovalo jim synchronizovat čas. V dnešní době se jedná téměř o samozřejmost a nechybí tak ani na novém modelu.

Uvnitř hodinek najdete docela slavný kalibr Miyota 82S0, který je hojně používán v mnoha dalších hodinkách různých značek. Jde o mechanický strojek s automatickým nátahem a nepředpokládám, že byste u něj museli řešit nějaký problém. Všimněte si, že hodinky nejsou vybavené funkcí data – já vím, někteří z vás to rádi slyší. 

Celkové dojmy

Ač jsou hodinky malé, na ruce je nepřehlédnete a celkově působí jako pořádné hodinky. Na druhou stranu jsou vhodné také pro menší zápěstí, nevypadají na něm jako poklop, proto jsem rozhodl zařadit pár fotek hodinek na dámském zápěstí. Díky výšce můžete mít při nošení problém s manžetami košile, nejde však o zásadní věc.

Z hodinek mám celkově dobré dojmy. Vypadají skvěle už po vybalení z krabičky a oceňuji jejich jednoduchost. Zároveň chválím, že se designérům od Bulovy povedlo vyhnout se prvoplánovému lacinému vzhledu, který je u vojenských hodinek často k vidění. Bulova Hack Watch jsou skutečně univerzální volbou, která bude vhodná jak k formálnějšímu oblečení, tak samozřejmě k tričku a šortkám.

Bulova Hack Watch 98A255 – Cena

Cena hodinek se pohybuje lehce nad deseti tisíci korunami a odpovídá běžné ceně podobných hodinek. Z mého pohledu jsou hodinky vhodné pro všechny typy zápěstí. Vezměte pěkný a jednoduchý klasický design, přidejte pár moderních prvků a máte recept na něco jiného, přesto však klasického. Líbí se mi, že zde není snaha hodinky prezentovat jako něco luxusního, takové pojetí se k hodinkám prostě nehodí. Bulova se rozhodla jít s modelem Hack Watch vlastní cestou a vypadá to, že úspěšně.

Pokud hledáte univerzální každodenní kousek, který bude vypadat jako pořádné hodinky, už dál nehledejte. Bulova 98A255 může splňovat všechny vaše požadavky, zvlášť pokud na svém zápěstí nepotřebujete žádné výstřednosti. Jen snadný odečet času a bytelný vzhled v kompaktních rozměrech. Modely z řady Archive Series si našly své místo na trhu a doufám, že nás jimi bude značka i nadále překvapovat.

Stále si nejsem jistý, zda ve svých recenzích zavést známkování, dnešní hodinky by si však jistě zasloužily jen to nejvyšší. Jsou velkým konkurentem vojenským hodinkám jiné americké značky. Všichni dobře víme, o kom mluvím. 😉

P.S.: Stále si nejsem jistý, jak fungují oficiální stránky značky Bulova, protože na nich nemohu najít žádné informace o modelech Surfboard a Hack Watch. Že by je někdo zapomněl aktualizovat? :/

Bulova Hack Watch 98A255

Převzato a volně přeloženo z blogu OneWheee souhlasem autora Viktora Mullina. Pro Helveti Přelozila Darina Vokrojová.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

2 komentáře u “Recenze Bulova Hack Watch 98A255

  1. Hodinky moc pěkný. Kdyby měly výšku pouzdra max. 12,5 mm a safírový sklo, tak bych i přepokládal, že to může být úspěšný model. Ten nejmenovaný výrobce oboje nabízí + rezervu nátahu 80h a za podobné peníze. Hodinky se mi líbí, ale tyhle tři věci jsou z mého pohledu dost zásadní.

    • Děkujeme vám za komentář. Ano, často hodinkám chybí něco, proč pak nejsou pro někoho dokonalé. A i to je na hodinkách krásné, že se ne vždy líbí / hodí všem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *