
V době, kdy svět švýcarské hodinařiny pohltila quartzová krize, se jedna ze značek rozhodla jít proti proudu. Švýcarský EPOS vznikl právě v této přelomové éře. Ovšem místo levných bateriových strojků zvolil cestu tradice, řemesla a mechanické dokonalosti. A zůstal jí věrný.
Dodnes EPOS vyrábí výhradně mechanické hodinky, které oslavují klasické hodinářské umění. Ať už sáhnete po elegantním modelu, sportovní variantě nebo dokonce stylových a výstřednějších kapesních hodinkách, můžete si být jisti, že to nebude vedle. Stejně tak, že se rozhodně nebudete nudit! Charakteristickým znakem mnoha modelů je skeletonizace, díky které můžete doslova nahlédnout do srdce hodinek a sledovat ladný chod precizně upravených švýcarských strojků.
EPOS možná nestaví vlastní kalibry, ale to mu neubírá na hodnotě – právě naopak. Vybírá ty nejlepší švýcarské základy a dává jim osobitý rukopis a jedinečný charakter. Výsledkem jsou hodinky, které spojují tradiční řemeslnost s moderní elegancí a osloví každého, kdo hledá víc než jen časomíru na zápěstí. Čím dalším jde Epos proti proudu?
Obsah článku
Historické kořeny Eposu jsou stoleté

S historií Eposu musíme začít ještě před jeho samotným vznikem. James Aubert byl mistrem hodinářského řemesla, zasvětil tomu celý život. V roce 1925 založil firmu James Aubert SA. Svému zeti J. Fillonovi předal své znalosti a zkušenosti. Když firma musela během quartzové krize vyhlásit bankrot, tak to, co z firmy zbylo, odkoupil Peter Hofer. A z toho, co odolalo módě a neúprosnému zubu času, založil v roce 1983 Epos.
Hofer byl od začátku podporován Jeanem Fillonem, který se stal i předním hodinářem Eposu a zároveň byl zodpovědný za mnoho inovací. V roce 2002 firmu převzala rodina Chonge-Forsterů. Ta Epos vlastní a řídí až do dnes. I přesto, že oficiálně Epos vznikl až roku 1983, můžeme s přimhouřením oka považovat za vznik již rok 1925, neboť je zde viditelné napojení skrze odkoupení firmy James Aubert SA a také hodináře J. Fillona. Ač pod jiným jménem, tradice a duch manufaktury byl zachován.
▶️ Co byla quartzová krize? Pojem Quartzová krize označuje období v 70. a 80. letech 20. století, kdy se na trhu masově rozšířily hodinky s quartzovým (bateriovým) strojkem – levnější, přesnější a jednodušší na výrobu než tradiční mechanické hodinky.
Tato technologická revoluce zasáhla zejména švýcarský hodinářský průmysl, který byl postavený na mechanickém řemesle a najednou čelil obrovskému poklesu poptávky. Mnoho tradičních značek zaniklo nebo se muselo zásadně přizpůsobit. Quartzová krize však také oddělila ty, kdo se rozhodli jít proti proudu a zachovat klasické hodinářské umění – například právě jako značka EPOS.
Hodinářské umění

Stejně jako při svém založení se i dnes Epos snaží zachovat tradiční výrobu hodinek. Jednotlivé části hodinek vyrábí v pohoří Jura a skládá je dohromady v Lengnau. Celý proces tak probíhá ve Švýcarsku. Díky tomu a dalším pravidlům, nesou hodinky Epos hrdé označení SWISS MADE.
Strojky od značek ETAa nebo Sellita, které se v hodinkách Epos objevují, projdou nejdříve náležitou úpravou. Jedná se o mechanické úpravy, které přidají základnímu strojku jisté hodinářské komplikace, jako například dvacetičtyřhodinový ukazatel času.
Dále také úpravy vizuální, které strojek udělají hezčím a zajímavějším. Příkladem jsou modré šroubky zbarvené teplem či ženevské pruhy. Mezi komplikace, které se v hodinách Epos nachází, patří třeba fáze měsíce, Big Date, ale i minute repeater, komplikace, která patří mezi nejvyšší třídu hodinařiny.
▶️ Eta a Sellita jsou jedni z největších výrobců a distributorů hodinkových strojků. Jejich pohony můžeme nalézt v nespočtu hodinek, a to i u opravdu vážených jmen. Bez legendárního strojku ETA 2824 by celý hodinkový svět, jak jej známe, vypadal určitě úplně jinak. Pokud vás zajímá více o těchto Švýcarských gigantech, mrkněte na článek Strojky ETA & Sellita – historie, top modely a jejich srovnání.

Nejzajímavější hodinky z každé modelové řady
Artristy kolekce
Artistry je z Eposu tou nejzajímavější řadou. Všechny hodinky této řady jsou něčím výjimečné. Může to být komplikace hodinek nebo speciální pouzdro, které má nevšední pozici korunky, či jehož část lze dokonce vyjmout z kostry pouzdra a hodinky tak mohou být i stolními. Kromě těchto specialit jsou zde také modely se skeletonizovaným ciferníkem. Zkrátka v této řadě najdete ty nejšílenější a nejextravagantnější nápady, které vám Epos může nabídnout.
Cenové rozpětí kolekce je široké, od 47 400,- do 80 550,-. Cena je odvislá především od složitosti strojku.
▶️ Extravagance, ale v jiném smyslu, je doménou i další značky z nabídky Helveti.cz. Schválně Epos porovnejte s Alexander Shorokhoff: Alexander Shorokhoff: Soulad bláznivých designů a hodinářské ruční práce.

Epos Passion 3405.672.20.15.25
Tyto hodinky mají komplikaci jumping hour, jež ukazuje hodiny pomocí disku, který místo toho, aby se pomalu otáčel, skáče. Je tedy vždy jasně vidět, kolik je zrovna hodin. Ukazatel hodin vypadá podobně jako datumové okénko. Jedná se o neobvyklou komplikaci, která z hodinek dělá opravdu originální a nevšední kousek.
Hodinky mají průměr pouzdra 43 mm, takže jsou o něco větší, nehodí se tedy jako klasické oblekovky. Jsou automatické s dekorovaným strojkem ETA. Mají safírové sklíčko a 100 metrů voděodolnost. Nejsou to tedy žádné choulostivky, nemusíte se bát je používat, jsou připravené na všechny podmínky každodenního života.

Epos Oeuvre D’Art 3440.322.20.16.25
Na pohled velmi zajímavý model s ciferníkem znázorňujícím noční oblohu, jehož číselník vyžaduje malou chvilku pro zorientování se. Hodinkám kromě hvězd nechybí ani měsíc v podobě komplikace měsíční fáze. Dále hodinky ukazují den, datum a měsíc v roce, nabízí tedy kompletní kalendář. Pouzdro je u tohoto modelu zase spíše větší, v průměru má 42 mm. Nechybí safírové sklo a 50 metrů voděodolnost.
▶️ Bylo přímo nadlidským úkolem vybrat z této kolekce pouze pár hodinek. Je totiž plná zajímavých kousků. Rozhodl jsem se proto vybrat tyto dva modely, jelikož jsme o nich u nás na blogu ještě nemluvili. Zároveň bych vás zde chtěl odkázat na články o dalších dvou hodinkách Epos z řady Artristy, které by byl hřích přejít bez povšimnutí. Jedná se o limitovaný model Epos Oeuvre D’Art s ciferníkem, který vás zajisté zcela ohromí. Druhými hodinkami jsou Epos Emotion 3390, které zobrazují čas ve čtyřiadvaceti hodinovém cyklu.
Sport
Tato řada se od té předchozí poměrně liší. Hodinky kolekce Sport jsou dělané tak, aby vám dobře sloužily i v náročnějších podmínkách. Oproti kolekci Artistry, která se ve vás snažila svými modely vzbudit údiv, má řada Sport za cíl nabídnout hodinky, které s vámi udrží krok i v situacích, na které jiné modely nestačí.
Pozlátko jde tedy stranou a přichází na řadu funkcionalita. Hodinky jsou robustnější, často trochu větší a všechny modely mají minimálně 100 metrů voděodolnosti. Nemusíte se však bát, špetka toho speciálna je stále přítomná například ve formě skeletonového číselníku, který se tu i přes sportovní zaměření často objevuje.
Cenový rozsah této řady je 23 940,- až 68 800,-.

Epos Sport 3505 SK 3505.139.20.14.30
Hodinky na první pohled vypadají, že mají integrovaný náramek, což je v poslední době velmi populární. Po bližším přezkoumání si však všimnete, že v Eposu jen perfektně sladili náramek s pouzdrem. Hodinky tak mají výhodu uceleného vzhledu, který se nám na modelech s integrovaným náramkem tak líbí. Zároveň si ale zachovávají možnost výměny náramku za řemínek.
Kromě chytře vymyšleného náramku, zaujme tento model i skeletonovým ciferníkem, který nám umožňuje zajímavý průhled na strojek. Průměr pouzdra hodinek je 41 mm. Zároveň mají 100 metrů voděodolnost, takže není problém s hodinkami plavat. Strojek tohoto modelu je automatická Sellita, sklíčko je ze safíru.
▶️ Nápad s neviditelným přechodem pouzdra v náramek se neobjevil jen u těchto hodinek Epos. Například inovativní značka Formex, kterou u nás v Helveti také najdete, přišla s řadou Essence, která ve variantě s kovovým náramkem využívá stejného triku. Formex má však u tohoto modelu v rukávu ještě pár es navíc. Více se o hodinkách Formex Essence ve variantě 39 mm můžete dočíst ve článku Formex Essence ThirtyNine, aneb jak na inovace.

Epos Sportive Titanium 3504.131.80.35.90
Tyto hodinky by se daly považovat za perfektní potápky. Mají 500 metrů voděodolnost, což je více než dost. Ciferník je velmi čitelný díky velkým číslům, které samozřejmě disponují luminiscencí. Hodinky mají safírové sklíčko a automatický strojek Sellita. Luneta je keramická, což jí dělá velmi odolnou vůči poškrábání.
Pouzdro o průměr 41,5 mm je vyrobené stejně jako náramek z titanu, což hodinkám zaručí lehkost. Dohromady tak všechny zmíněné body tvoří perfektní potápěčské hodinky. Vzhled je sice inspirovaný hodinkami Rolex Submariner, ale má dost vlastních designových prvků, takže se žádný majitel nemusí bát, že by na ruce nosil hodinky, které se vydávají za jiné. Co potěší ty, co si hmotnost kovových hodinek příliš neužívají, je materiál pouzdra – titan, který je o dost lehčí, než ocel.
Timeless kolekce
Pokud vám obě řady Artistry a Sport připadaly příliš zaměřené jedním, či druhým směrem, pak je tu pro vás kolekce Timeless, která cílí na zlatý střed. Nachází se v ní hodinky na každodenní nošení, tedy takové, se kterými se nebudete cítit nepatřičně ve většině možných situací. Řada Timeless nabízí jak modely, které jsou trochu více elegantní, tak ty, které jsou zase více sportovní.
Elegatnější hodinky s designem hodícím se na důležité schůzky nebo do společnosti mají malou voděodolnost, tedy 30 metrů, která je opravdu jen na ochranu při mytí rukou, či před deštěm. Ty sportovnější by ve společnosti také neudělaly ostudu, ale jejich zaměření je vhodné i do přírody a klidně na koupání, jež umožňuje jejich 100metrová voděodolnost. Záleží pak jen na vás, zda při vašem stylu života využijete více serióznosti a elegance, nebo více volnosti při nošení a připravenost na střet s vodou.
Hodinky v této kolekcise cenově nachází mezi 23 940,- až 87 690,-.

Epos Passion SK 3501.135.20.18.30
Z této kolekce jsem opět vybral hodinky se skeletonovým číselníkem. Tento model je velmi dobrým příkladem hodinek, které se dají nosit všude – jak do společnosti, tak i do přírody. Samozřejmě to nejsou hodinky na dobrodružství v extrémních podmínkách, ale kromě toho vám budou bez problémů dělat společníka kdekoliv.
O elegantní vzhled se zasloužilo jak pouzdro, které je na několika místech leštěné, tak především číselník, který opět nabízí poutavý průhled na strojek. O odolnost se stará safírové sklo a voděodolnost 100 m, díky které se nemusíte bát jakéhokoliv rekreačního kontaktu s vodou, vyjma potápění. Průměr pouzdra je 41 mm a strojkem v tomto modelu je automatická Sellita.
Kapesní hodinky
Kolekce Kapesních hodinek je trochu odlišnou kategorií. Není definována situací, do které se hodinky hodí, ale jedná se o odlišný produkt. Samozřejmě, že s kapesními hodinkami nepůjdete plavat, takže na sport to úplně není. Ale dokážu si představit, že existuje mnoho lidí, které kapesní hodinky nosí každý den.
Řekl bych, že v tomto případě jde o styl – co myslíte? Na cibulích je něco romantického, jsou živým kusem dávné historie, což nelze nahradit těmi náramkovými. To, že hodinky každé ráno ručně natáhnete a poté pokaždé, co se vás někdo zeptá na čas, hodinky musíte vytáhnout z kapsy, je jistě zajímavé zpestření dnešní moderní digitální doby. Mechanické náramkové hodinky to mohou poměrně nahradit, ale stále bych řekl, že to není to samé.
Za kapesní hodinky Epos dáte od 37 710,- do 49 950,-.


Epos Pocket Watch 2003.188.29.30.00
Na tomto modelu je krásně vidět, jak nadčasový může design být, neboť se nejedná o nic originálního, spíše naopak. Přesně takto vypadaly kapesní hodinky od nespočtu značek. I přesto jak byl často používaný a jak starý tento vzhled hodinek je, i dnes má své kouzlo a rozhodně není přežitkem.
Pokud tedy toužíte po vintage kapesních hodinách, ale nechcete řešit všechny problémy, které se starými hodinkami přichází, jsou tyto hodinky trefa do černého. Pokud jste fascinovaní strojkem hodinek, tak jako já, tak máte štěstí, neboť mají hodinky prosklenné dýnko. Jak přední, tak i zadní sklíčko je však pouze minerální. Hodinky mají v průměru 42 mm a jsou poháněné strojkem na ruční nátah Unitas. Veškeré rituály související s používáním kapesních hodinek si tak můžete užít dosytosti.


Epos Pocket Watch 2003.189.29.55.00
Pokud nejste fandou vintage hodinek a jejich vzhledu, ale stále se vám líbí kapesní hodinky, pak pro vás bude vhodný tento model. Vyniká modernějším designem a spolu se skeletonizací ciferníku vypadá lehce futuristicky. Velikost pouzdra je stejná jako u předchozích hodinek, v průměru mají 42 mm. Stejně tak je identický typ skla, tedy minerální a strojek Unitas na ruční nátah, který je však oproti předchozím hodinkám, upraven do černé barvy.
▶️ Kapesní hodinky se od těch náramkových poměrně liší. Neřešíte u nich mnoho aspektů, které jsou u náramkových hodinek rozhodující, protože je máte v kapse a nejsou přidělané k vaší ruce. Veškerá starost s náramky nebo řemínky zde prostě není. Samozřejmě můžete rozebírat různé typy řetízků, ale to není úplně to samé.
Tvar pouzdra také není tak důležitý jako u klasických hodinek. Obecně otázka pohodlí je u kapesních hodinek na druhé koleji. Nelze tedy říct, že by mezi náramkovými a kapesními hodinkami nebyly zásadní rozdíly, a proto také velká část fanoušků hodinek nemá o ty kapesní úplně zájem. Pokud však nepatříte k této skupině, můžete si své znalosti o kapesních hodinkách rozšířit díky našemu článku Kapesní hodinky: Co z člověka rozumného udělalo člověka dochvilného?
Koho Epos zaujme?
Značka Epos tvoří hodinky, které vám nabídnou vše, co byste jen mohli chtít. Je ideální volbou pro milovníky mechaniky, kteří si cení ruční práce a precizního zpracování, ale zároveň nechtějí splývat s davem. Osloví elegantní gentlemany i moderní individualisty, kteří si potrpí na detaily. Často u této značky najdete skeletonizaci ciferníku. Všechny hodinky jsou mechanické, nenajdete u nich tedy quartzový, ani solární pohon.
S tím je i spojená cena hodinek, která začíná na částce cca 25 000 Kč. Nenabízí tak nejlevnější hodinky, ale cenu hodinek si dle mého názoru obhájili a navíc přidali body za originalitu navíc. Epos je pro ty, kteří vnímají hodinky nejen jako praktický doplněk, ale jako vyjádření osobnosti, vkusu a respektu k hodinářskému umění.
Epos je hrdá švýcarská značka, jež používá výhradně švýcarské strojky, které si i často sama upravuje, to snad mluví za vše. Hodinky bývají spíše větší velikosti (komplikace = součástky navíc, které vyžadují svůj prostor), je tedy dobré na to pamatovat. Pokud jste fanouškem skeletonizace, nebo jen hledáte mechanické švýcarské hodinky, které jsou už na vyšší úrovni, případně mají nějakou tu komplikaci, pak bych vám určitě doporučil se na Epos podívat.
▶️ Skeletonizace je technika, která doslova odhaluje krásu mechanického srdce hodinek. Namísto plného číselníku umožňuje průhled do útrob strojku – často přes pečlivě vyřezávané mostky a ozubená kola. Tento proces nejen zvýrazňuje technickou preciznost a řemeslné zpracování, ale dává hodinkám i výrazný estetický rozměr. U značky EPOS je skeletonizace jedním z typických prvků – nejen že umožňuje obdivovat pohyb součástek v reálném čase bez nutnosti otáčet hodinky na dýnko, ale zároveň dává každému modelu nádech výjimečnosti a okázale předvádí hodinářské umění.