Porovnání švýcarských strojků Ronda 515 a Ronda 715

V dnešním článku si představíme hlavní rozdíly mezi švýcarskými bateriovými strojky značky Ronda, konkrétně řady 515 a 715. Strojky z obou řad naleznete ve spoustě našich hodinek a u značek, jako je Wenger, Traser, Victorinox, Davosa, ale jejich základy používá také například Alpina.

Zakladatel W. Mosset při práci v manufaktuře Oris (1931)

Švýcarská společnost Ronda společně s krajanem ETA (součást koncernu SWATCH) patří mezi největší švýcarské výrobce bateriových hodinkových strojků. Společnost Ronda oficiálně vznikla v roce 1946, kdy byla zapsána v obchodním rejstříku. Značku založil William Mosset, který předtím sbíral zkušenosti například v manufaktuře Oris. Svoji první továrnu vybudoval ve švýcarském městě Lausen, kde má firma ostatně své hlavní sídlo dodnes.

Toliko krátký výlet do historie, pojďme se teď věnovat strojkům. Strojky Ronda 515 a 715 jsou si hodně blízcí příbuzní, kteří sdílejí část společných dílů. Přesto se ale jedná o odlišné produkty. U obou strojků existují dvě hlavní konstrukční varianty – Swiss MadeSwiss Parts. Varianta Swiss Made je vyrobena a strojek smontován ve Švýcarsku, kdežto u varianty Swiss Parts jsou součástky vyrobeny ve Švýcarsku ale strojek je smontován v pobočce firmy v Thajsku.

Ronda 515

Strojek 515 patří do linie Powertech a momentálně jej výrobce nabízí ve čtyřech modifikacích:

 • Kalibr 515
 • Kalibr 515s
 • Kalibr 515.24D
 • Kalibr 515.24H

Varianty 515 a 515s nabízejí základní ukazatel času a datum, u verze 515s uvádí výrobce výdrž baterie do 24 měsíců, u ostatních 45 měsíců. Strojky 515.24H a 515.24D pak přidávají ukazatel GMT, u kalibru 515.24D formou otočného disku, zatímco u kalibru 515.24H formou další ručky. Všechny čtyři varianty strojků 515 jsou niklovány a rubínové uložení kol je nahrazeno kovovými šatony. Počet kamenů je 1, a to jak u varianty Swiss Made, tak u Swiss Parts. Základní variantu strojku najdete například v novém modelu z oblíbené řady Wenger Sea Force,

Ronda 715

Strojek 715 patří do linie Normtech a výrobce ho nabízí ve dvou modifikacích:

 • Kalibr 715
 • Kalibr 715Li

Verze 715 disponuje v provedení Swiss Made 5 kameny, části strojku jsou zlacené a navíc má strojek také indikaci vybité baterie – funkci EOL (End of Life). V provedení Swiss Parts pak má pouze 1 kámen, části strojku jsou poniklované a indikace EOL chybí. Výdrž baterie uvádí výrobce 60 měsíců, a to rozhodně není málo. Verze 715Li má, stejně jako verze 715, v provedení Swiss Made 5 kamenů, zlacené části strojku a rovněž disponuje EOL indikací. Verze Swiss Parts má stejně jako Swiss Made 5 kamenů, části strojku jsou ale pouze poniklované a EOL indikace opět chybí. Výdrž baterie je ale s ohledem na použitý typ indikována na téměř 10 let! Strojky 715 najdete například v hodinkách Traser P67 Officer Pro.

Který strojek vybrat?

Při srovnání jednotlivých parametrů strojků musím říci, že ve prospěch kalibru 715 mluví nejenom lepší výdrž baterie a u Swiss Made verzí také funkce indikace vybité baterie (EOL), ale vlastně také výška strojků při stejném průměru. Kalibr 715 je tedy se svými 2,50 mm tloušťky bez baterie kompaktnější – 515 měří bez baterie 3,00 mm. Výjimkou potvrzující pravidlo je kalibr 715Li, který má bez baterie výšku dokonce 4,6 mm. Co se týče přesnosti chodu, ta je u všech strojků shodná. Udávaná odchylka přesnosti činí -10/+20 sekund za měsíc. 

Který strojek tedy vybrat? Já osobně bych se s ohledem na výše uvedené parametry přiklonil ke kalibru 715. Oba zmíněné jsou ale jistě spolehlivou a dobrou volbou a tak si myslím, že by se rozdíl mezi těmito dvěma strojky neměl stát důvodem pro ty nebo jiné hodinky. Vybírejte zejména očima!

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

5 komentářů u “Porovnání švýcarských strojků Ronda 515 a Ronda 715

 1. Vazeni,
  jiz delsi dobu hledam pomoc.
  Mam po rodicich stolni hodiny s el.svycarskym strojkem ,je na nich 4V, Reform Brevet,
  rodice tam davali 4,5 V plochou baterii.
  Nyni chci tyto hodiny zprovoznit,ale nevim ktery pol je minus a ktery plus….poradte,rad zaslu fota.
  dekuji uctive
  Stuchlik

  • Dobrý den, pane Stuchlíku,
   moc mě to mrzí, ale takhle online vám asi nepomůžeme.
   Zkuste se prosím zastavit do hodinářství ve svém okolí. Tam by vám snad mohli pomoci.
   Držím palce a zdravím!
   Jiří Štencek

  • Dobrý den, pane Miro,
   asi bychom to zvládli, ale přesto to není aktuálně náš denní chleba a proto bych vám doporučil zkušené hodináře v našem okolí.
   Zdraví, Jiří Štencek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *