Oranžově zářivá hvězda mezi potápkami – Mido Ocean Star GMT

Když jsme u nás v Helveti přivítali švýcarskou značku Mido, nikdo z nás asi naplno netušil, s jakým klenotem máme tu čest. Teprve naživo se ukázala až nečekaně vysoká úroveň zpracování, což v kombinaci se skvělou výbavou a příznivými cenami nadchne nejednoho hodinkového fanouška. Midu jsem ihned propadl i já a nový hodinkový přírůstek na sebe nenechal dlouho čekat. Vybral jsem skvělý model Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01 a z následující recenze vám jistě bude jasné, jak moc dobrá volba to byla! 



Obsah recenze

Jsou nepřehlédnutelné

Jakmile jsem model Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01 spatřil, tak jsem si hned řekl, že tohle je opravdu ono. Přitom se jedná o černé potápky, kterých je na světě jako osob ve frontách na pobočce České pošty. Jenže na první pohled je jasné, že tady je něco jinak. To první “něco” jsou výrazné zelené indexy obdélníkových tvarů, které jsou zvýrazněny ještě hranatým nulovým bodem na lunetě. Mimochodem ten skvěle lícuje s hranatými indexy, což potěší nejednoho hodinkového fanouška, který je takříkajíc ujetý na tyto sedící detaily.

To druhé, a z mého pohledu hlavní “něco jiné”, jsou oranžové prvky v podobě oranžového zakončení sekundové ručky, oranžových číslic GMT stupnice na armovacím kroužku a především výrazná oranžová GMT ručka. Oranžová je ústřední barva značky Mido a na tomto modelu ji designéři využili vskutku mistrovsky. Přesně to je na těchto hodinkách taková bomba a dělá to z obyčejných černých potápek hodinky, na které se vydržíte dlouho dívat jen tak pro radost.

Obratem musím dodat, že tato výraznost GMT ručky může být zpočátku trochu na škodu, protože ručka upoutává pozornost tak moc, že to může vést k obtížnějšímu odečtu času. Na to se však dá velmi rychle zvyknout a po nějaké době už člověk automaticky zaostří na skeletované ručky, ukazující hlavní (místní) čas. Nebo na uhrančivou oranžovou GMT ručku, tentokrát už ale cíleně :-). Na té ještě oceňuji to, že ukazuje přímo na 24 hodinovou stupnici okolo číselníku, což usnadňuje odečet času v domovské destinaci.



Poklad uvnitř nádherné truhly



Jestli Vás model Mido M026.629.11.051.01 uchvátil vzhledově, tak se připravte na další vlnu extáze, až se dozvíte, jaké vlastnosti za cenu 35 700 Kč dostanete. Začneme rovnou zevnitř, a to mechanickým strojkem Mido Caliber 80 s automatickým nátahem. To není nic jiného, než švýcarský strojek ETA C07.661 s 25 kameny, který má hned několik skvělých vlastností.

Například možnost manuálního nátahu, funkci hacking (zastavení sekundové ručky při nařízení), nebo ukazatel data na pozici třetí hodiny. Zde se musíme trochu vrátit k designu, protože datumovka je s bílým písmem na černém podkladu, čímž velmi citlivě a bez rušení zapadá do černého číselníku.

True GMT

Další funkcí je GMT, tedy ukazatel času ve druhém časovém pásmu formou již zmíněné, oku lahodící oranžové ručky. Zde je nutno poznamenat, že se jedná o tzv. True GMT, neboli též pravé, či cestovatelské GMT (o rozdílech ve formách GMT jsme blíže psali zde). To je složitější a zpravidla také dražší řešení, které je výhodné hlavně pro cestovatele.

Spočívá v tom, že na druhé hodinové ručce ve formátu 24 hodin je zobrazen domácí čas, zatímco klasická hodinová ručka zobrazuje čas místní. Pokud přejedete do jiného časového pásma, tak máte možnost klasickou hodinovou ručku posouvat v hodinových skocích, čímž snadno nastavíte místní čas, zatímco na GMT ručce pak stále vidíte čas ve své domovské lokalitě.

Hodinová ručka lze posouvat dopředu i dozadu, což ovládá také nastavení datumovky. Ta lze takto posouvat i směrem dozadu, takže přelet do pásma, kde je z pohledu cestovatele ještě včerejší datum, není žádný problém. Daň za tuto možnost je absence klasického rychlého posunu data, protože datum lze ovládat pouze přejetím hodinové ručky o 24 hodin.

I z pohledu člověka, který mění hodinky poměrně často (a tudíž často nastavuje datum) to však nevidím jako problém. Nastavení času pomocí posunu hodinové ručky není zas tak složitější, ani delší, než klasický rychloposuv data. Navíc tyto hodinky se jen tak nezastaví, protože je tu ještě jedna výhoda, která je patrná už z názvu strojku Mido Caliber 80. 



80 hodin v provozu (nebo taky víc)…


Osmdesátka v názvu strojku Mido Caliber 80 znamená jediné – rezervu chodu 80 hodin. To je velmi slušné číslo vzhledem k tomu, že běžná rezerva chodu mechanických hodinek je cca 40 hodin. Tedy pouhá polovina, než má tento model Mido. Ostatně prodlouženou rezervou chodu 80 hodin se pyšní drtivá většina modelů tohoto švýcarského výrobce.

Zvýšené rezervy chodu je dosaženo mimo jiné snížením frekvence setrvačky na 21 600 polokmitů za hodinu (3 Hz), přičemž běžná frekvence dnešních mechanických strojků je spíše 28 800 polokmitů za hodinu, neboli 4 Hz. V hlavě hned vyskočí otázka, zda toto snížení frekvence negativně neovlivňuje přesnost chodu. S jistotou a z vlastní zkušenosti odpovídám že absolutně ne, ale k tomu se ještě dostaneme. 


Co se týče mého kusu, tak jsem nikdy problém s rezervou nátahu nezaznamenal. Přestože svoje hodinky Mido Ocean Star GMT nosím hodně často, tak přeci jen střídám více modelů. Mido mám ale tak oblíbené, že se dostanou na ruku i víckrát za týden (což je na moje poměry hodně) a většinou pořád běží.

Hlavně pro účely recenze jsem však podstoupil těžkou zkoušku a svoje Ocean Stary po celodenním nošení odložil, dokud se nezastaví. Výsledná hodnota rezervy mého kusu dokonce přesáhla avizovaných 80 hodin – hodinky se zastavily až po úctyhodných 83 hodinách!



Přehlednost a odolnost? Na jedničku!


O krásách číselníku modelu Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01 jsem se již zmiňoval, ale co by to všechno bylo platné, kdyby tento model nenabízel také dobrý odečet času. Tento problém však nenastává a stejně jako většina potápek nabízí Ocean Star GMT skvělou přehlednost. Té nebrání v podstatě ani sklíčko, které není díky oboustranné antireflexní vrstvě skoro vidět.

Čitelnost za tmy pak zajišťuje luminiscence SuperLuminova na ručkách (včetně GMT a sekundové ručky), indexech a také na nulovém bodu potápěčské lunety. Zde bych měl drobnou výtku, protože ručky mají díky skeletování trochu menší plochu luminiscence a jsou proto ve tmě možná o něco méně výrazné, než silné indexy. Uf, už jsem myslel, že nenajdu vůbec žádnou slabinu, což by působilo nevěrohodně :-). Nicméně i přesto je čitelnost ruček za tmy z mého pohledu zcela dostatečná, ba dokonce skvělá.

Od sklíčka se pomalu dostáváme k odolnosti, který tento model nabízí. O poškrábání sklíčka se absolutně nemusíte bát, protože je safírové. Ani vložka potápěčské lunety nepřijde jen tak k úhoně – je totiž keramická.

Co hodně oceňuji je, že otočná luneta je klasická, jednosměrně otočná potápěčská. GMT modely mívají často GMT lunetu, určenou k odečtu dalšího časového pásma. Pro většinu uživatelů však postačí jedno časové pásmo navíc a na lunetě více ocení možnost měření uplynulého času. Já tedy k těmto uživatelům rozhodně patřím a měření času lunetou využívám, jak to jen jde. I když častěji ji využívám spíše k počítání pozřených piv v restauračním zařízení :-).


Pouzdro – hrad pro strojek



Když už se bavíme o odolnosti, je nutné zmínit to, co ji zajišťuje výraznou měrou, a to je pouzdro. V tomto případě je vyrobeno z ušlechtilé oceli, je robustní a působí skutečně bytelným dojmem. Nabízí také vysvětlení, proč mi tento model padl do oka na první pohled. Hned jsem si totiž říkal, že tohle pouzdro jsem už snad někde viděl.

Pak mi to celé došlo – tyto hodinky mají za mě výraznou podobnost s velmi populárním modelem Wenger Sea Force (přesněji řečeno s jeho první a druhou generací), jehož legendární první generaci jsem před časem vlastnil. Byly to skvělé hodinky, na nichž mi vadilo jediné – že nejsou mechanické. Hodinkový Bůh mě však vyslyšel a seslal mi model Mido Ocean Star GMT, kde tato pro mě trochu negativní vlastnost odpadá. 



Společný prvek s Wenger Sea Force je výrazná, ale velmi decentně zpracovaná ochrana korunky. Zde esteticky vítězí Mido, kde je korunka do její ochrany hluboko zapuštěná a zároveň není nijak narušena pohodlnost při ovládání. Signovaná korunka je velká a velmi dobře se s ní manipuluje. Samozřejmě je nutné dodat, že je šroubovací, což přispívá k podpoře voděodolnosti 200 m. Ta plnokrevným potápkám sluší a většině smrtelníků včetně mě také bohatě postačí. Nevím jak vy, ale já tak hlubokou vanu nemám (snad jen na břiše tak velkou, ale to už je zase jiný příběh, který sem nepatří). 



Robustnost celého modelu dokresluje ocelový náramek, který k hodinkám esteticky sedí. Jeho prostřední část je leštěná a ačkoli nejsem velkým zastáncem leštěných ploch, tak zde se výrobce do mého vkusu opravdu trefil. Broušené plochy zbytku tahu a také pouzdra přispívají k větší odolnosti proti vlásečnicícm, ale za sebe přiznávám, že mě osobně vlásečnice, nebo menší škrábance vůbec nezajímají. Tato drobná “poškození” zkrátka patří k nošení a vůbec k životu. Proč si s nimi tedy kazit radost z hodinek (a nakonec i ze života)? Speciální kategorií je pak spona a tou se dostáváme k další silné stránce hodinek Mido Ocean Star GMT, o tom ale později. 



Robustní pohodlnost



Už jsem naznačil, že Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01 není co se týče parametrů žádný drobeček. Průměr pouzdra 44 mm, výška pouzdra 13,3 mm, ocelový tah a hmotnost něco málo přes 200 gramů, to je slušný kus železa. Přestože jsou to moje možná nejtěžší hodinky, kterým váhově konkurují snad jen moje Fortis Official Cosmonauts, nebo Ball Engineer Hydrocarbon, tak jejich nošení hodnotím jako mimořádně pohodlné.

Obava z velikosti pouzdra na mojí ruce s průměrným obvodem 18 cm se rozplynula hned po vyzkoušení. Hodinky díky lunetě a armovacímu kroužku působí o něco menším dojmem a jsou v pohodě nositelné i na menší ruku, než mám já. Obava z trochu větší výšky pouzdra 13,3 mm se pak rozplynula během pravidelného nošení. No a obavu z hmotnosti jsem od začátku neměl a žádný problém se také dle předpokladů nepotvrdil. 



Tyto hodinky mi zkrátka sedly jako pr… ehm pardon, zkrátka sedly naprosto skvěle a kromě tvaru pouzdra a pohodlnosti náramku zde hraje významnou roli spona. Ta kromě své bytelnosti nabízí hlavně pohodlný tvar a geniální záležitost v podobě posuvné potápěčské extenze. Že se potápím maximálně v rybníku na chatě, a to jen s hlavou maximálně 10 cm pod hladinou? Ano, ale tato původně potápěčská extenze slouží především jako skvělá mikroregulace. Pouhým zmáčknutím tlačítek na stranách spony snadno upravíte délku tahu, a to se v některých chvílích (zvláště v létě) sakra hodí! Bez nástrojů, bez problému.



Že nevyužiju GMT? To se ještě uvidí!


Funkce zobrazení dalšího časového pásma zůstane pro velkou část uživatelů spíše nevyužita. Pro mě to samozřejmě platí také. Každodenní přesun z kladenského sídliště do širšího centra Prahy je sice kulturní šok, ale časové pásmo zůstává stejné. Vše se ovšem změnilo s cestou do naší oblíbené rodinné destinace, a to je Bulharsko. Tam jak známo ukazují hodiny o hodinu více, než u nás, a už v letadle se tedy schylovalo k velké chvíli.

Pomocí palubní aplikace jsem s napětím sledoval, kdy překročíme bulharskou hranici, a v tom okamžiku jsem vítězoslavně otočil korunkou po vysunutí do první polohy. S opojným pocitem vítězství jsem posunul čas o jednu hodinu dopředu a nastavil tak místní čas, který se lišil od mého domácího. Tak, škarohlídové co tvrdíte, že GMT je k ničemu – teď mluvte!

GMT mi trochu pomohlo také na cestě zpět, protože jsem nemusel přemýšlet, kterým směrem posunout ručku (i na ostatních hodinkách co jsem s sebou měl) na český čas – oranžová ručka mi můj domovský čas stále ukazovala. S GMT souvisí také výzdoba dýnka hodinek Mido Ocean Star GMT, o které ještě nebyla řeč. Nachází se tam přehledné zobrazení  časových pásem, které při nastavení času v jiné destinaci může pomoci. Jediná výtka míří k jeho leštěné úpravě, která rychle schytá škrábance, ale jak už jsem zmiňoval – mě nějaké škrábance moc netrápí. A zespodu hodinek už vůbec ne. 



Ocean Star patří do moře!



Při mořských radovánkách zásadně využívám svoje bronzové hodinky San Martin. Důvod je jediný – chci na nich vypěstovat co nejsilnější zelenou patinu, čemuž mořská voda v kombinaci se sluncem náramně svědčí. Byla by však velká chyba své hlavní dovolenkové hodinky do moře nevzít, takže jedna návštěva pláže umožnila mým hodinkám Mido okusit svoje přirozené prostředí. Netřeba dodávat, že voděodolnost 200 m nezklamala a Ocean Stary byly večer v restauraci připravené na další dobrodružství. No dobře, zas taková divočina to na večeři s rodinou nebyla, ale Mido obstálo skvěle :-). 



Dechberoucí přesnost



Jelikož střídám více hodinek, tak odchylce chodu u mých mechanik nevěnuji velkou pozornost. Dovolená, kde Mida byla mými hlavními hodinkami, však byla ideální příležitostí k otestování přesnosti. Hodinky jsem na sobě měl během cesty, během výletů a každý večer, pauzu dostávaly víceméně především na pláži.

Že budou přesné jsem tak nějak čekal, protože i při běžném užití, kdy je nosím většinou jeden den a pak měním za jiné hodinky, jsem tipoval odchylku kolem několika sekund za den. Když jsem ale po týdnu odchylku porovnal s mými rádiem řízenými Citizeny, tak mi spadla brada.

Odchylka za celý týden byla neuvěřitelné 3 (slovy tři) sekundy do plusu. To je obrovský úspěch i za jeden den, zvláště bez certifikace COSC. Za týden je to pak naprosté sci-fi. Roli zde zřejmě sehrálo pravidelné nošení po celý týden, a tím pádem i neustále dotažené pero perovníku, což hraje u přesnosti mechanických hodinek významnou roli.

Na skokanském můstku v bosenském Mostaru



GMT model si zaslouží cestování, a toho si se mnou moje Mida užila ještě při jednom výjezdu. Společnost Mido a distributor pro ČR Carollinum nás totiž společně pozvali na skokanské závody Red Bull Cliff Diving World Series, a to konkrétně do Mostaru v Bosně a Hercegovině. Přestože jsme v tomto případě funkci GMT s kolegou Jirkou Štenckem nevyužili, tak volba hodinek byla samozřejmě jasná. Ano – i on má ve své sbírce stejný model a už název jeho recenze napovídá, že je s nimi také nadmíru spokojen. Ostatně jeho pohled si přečtěte v článku Recenze skvělých Mido GMT Ocean Star. 



Přiznám se, že by mě nikdy nenapadlo jet do Bosny, nicméně o to víc jsem byl z výletu nadšený. Nádherná příroda, přívětiví lidé i ceny a historické město Mostar, kterému dominuje Starý most. Ten je sice kopií původního mostu ze 16. století zničeného za války v devadesátých letech, ale pohled na něj je úchvatný.

Právě tam se odehrávaly závody ve skocích do vody Red Bull Cliff Diving, kterým je Mido partnerem od roku 2019. Díky tomu jsme se setkali s jedním z ambasadorů Mido – sympatickým britským skokanem Aidanem Heslopem. S ním jsme také měli možnost vstoupit na platformu, ze které závodníci skáčou z 27 metrů do nádherné řeky Neretvy.

Pro mě to byl doslova šokující zážitek, protože skutečně z duše nesnáším výšky. Nakonec jsem ale otestoval svoji odvahu a sílu svých svěračů (těsně, ale vydržely) a na plošinu vystoupal, protože tuto možnost zkrátka nešlo nevyužít. Až po skončení závodů jsem pak otestoval voděodolnost svých Mido v ledové řece Neretvě. 



Stále přesné!



Během prodlouženého víkendu v oblasti Hercegovina dosáhla moje Mida odchylky neskutečných +5 sekund. Tentokrát jsem je ale v podstatě nesundal z ruky, což potvrzuje tezi, že můj kus jde více do plusu během nošení. Oproti tomu v Bulharsku jsem hodinky více odkládal (a v tu chvíli jdou evidentně více do mínusu) a tak byla odchylka za delší dobu ještě úchvatnější.

5 Sekund za 4 dny (hodinky jsem nařídil už den před odjezdem), je však také zcela famózní výsledek. V horkém bosenském podnebí jsem také nejednou využil snadnou možnost mikroregulace na sponě. Když je vedro, tak jsou změny obvodu zápěstí ještě výraznější a tato funkce je pak doslova spásou. 



Ještě nemáte Mido? To se dá snadno napravit.



Jestli jste se při čtení mojí recenze dostali až sem, tak Vám jednak děkuji za skvělý čtenářský výkon a jednak už asi nemusím dodávat, že hodinky Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01 jsou naprosto skvělou volbou, kterou nelze udělat chybu.

Na naší prodejně Helveti v Holešovicích máme hodinek Mido plnou vitrínu, a když se zajdete podívat, tak zjistíte, že tento kousek není zdaleka jediným skvělým počinem výrobce ze švýcarského Le Locle. Velkým hitem je třeba Mido Multifort TV Big Date, ale osobně bych si vybral i z jiných modelů. Mido skvělé hodinky zkrátka umí, a kdo je vyzkouší, přesvědčí se o tom i na vlastní kůži :-).

Klady

  • atraktivní a zábavný design
  • za cenu 35 700 Kč velmi nadstandardní a nabušená výbava
  • skvělá úroveň zpracování a detailů, přesahující cenu hodinek
  • rezerva chodu 80 hodin
  • keramická luneta
  • safírové sklíčko s oboustranným antireflexem
  • voděodolnost 200 m
  • šroubovací korunka
  • geniální možnost mikroregulace na sponě
  • pohodlné i přes vyšší hmotnost
  • datumovka
  • přehledné a skvěle čitelné
  • velmi dobrá luminiscence
  • přesné
  • cestovatelské True GMT
  • potápěčská luneta s příjemným chodem

Zápory

  • snad jen menší plocha luminiscence na ručkách (čitelnost však přesto dobrá)
  • pro citlivější uživatele leštěné dýnko 🙂
Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

3 komentáře u “Oranžově zářivá hvězda mezi potápkami – Mido Ocean Star GMT

  1. Dobrý den,
    jdete Jiří po správné cestě/Ball,Mido/,čeká Vás vrchol-Mido Ocean Star 600.To je konečná u této neznámé/pro někoho/značky.Píši z vlastí zkušenosti/ocean 600,Comander,All Dial/.Ball stejně dobrý až na výdrž/při častém odkládání nepatrně přesnější-má 28800/.Jsme /rodina-velcí sympatizenti značky Mido-vlastníme celkem 6 ks,a žádný není špatný/,přitom nejstarší kus mám už 6 let/za tu dobu se už kvalita pozná/.V jejich cenové relaci/i o 50% dražší nemají konkurenci,a to srovnávám už pekné značky,např.Rado,Omega/.
    Držím palce.

    • Dobrý den,

      mám radost, že i Vy máte dobrou zkušenost s hodinkami Mido a Ball. Sám také věřím, že svoji sbírku ještě o nějaká Mida v budoucnu rozšířím a stejně tak věřím, že budu opět spokojen 🙂 Naprosto souhlasím, že Mido dokáže směle konkurovat značkám o dost dražším, což je rozhodně jedna z jeho silných stránek.

      Přeji, ať Vám hodinky Mido dál dělají radost 🙂

  2. Oranžová GMT ručka je příliš výrazná a zbytečně bije do očí na to, jak často GMT údaje potřebujete, resp. běžně spíše nepotřebujete. Ve srovnání s tím pak pokládám
    za vyloženě špatně čitelné hodinovou a minutovou ručku a to i za denního světla a vzhledem k minimální luminiscenci zcela jistě v noci. V tomto ohledu Mido za 35 tisíc nedosahuje úrovně ani mých dvacet let starých Orient Mako Pepsi první generace s in-house automatickým strojkem, sice japonské a nikoli švýcarské provenience, zato o 30 tisíc levnějších…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *