Ohlédnutí za SEW 2018

V závěru třetího říjnového týdne se v moravské metropoli opět (již popáté) konala v rámci České a Slovenské republiky jedinečná výstava hodinek Salon Exceptional Watches, zkáceně SEW 2018. Návštěvníci měli možnost v prostorách Moravské galerie v samotném centru Brna shlédnout během pátku 19. a soboty 20. října na jednom jediném místě přes 1000 kusů hodinek od více něž 30 vystavovatelů z 8 zemí světa, konkrétně z České republiky, Japonska, Jižní Koreje, Francie, Litvy, Německa, Slovenska a Švýcarska. Ne náhodou se setkáme s vyjádřeními, že SEW je jeden z nejzajímavějších hodinářských veletrhů ve střední a východní Evropě.

Jak je již u této prestižní výstavy zvykem, návštěvníci se mohli těšit na možnost si nejen prohlédnout, ale především vyzkoušet jednotlivé vystavené modely, osobně se setkat a pohovořit se zástupci zúčastněných značek a v neposlední řadě se v rámci doprovodného programu účastnit některé z přednášek, které se staly nedílnou součástí veletrhu. O program (ve spolupráci s ostatními) a komentování přednášek se jako již tradičně postaral pan Igor Sirota, který je odborníkem na danou tématiku a mimo jiné také šéfredaktorem magazínu Hodinky & Šperky.

Přednáškový maraton odstartoval v pátek v půl jedné Stefan Kudoke, německý hodinář a mistr skeletonizace, nabízející své kusově omezené série ručně vyráběných hodinek pod značkou KUDOKE. Ta je jednou ze zástupců nezávislých hodinářů. Přednáška nesla název Ruční skeletony jsou výjimečné a hned vzápětí navázala další neméně zajímavá přednáška s názvem Co nejvyšší přesnost. Je cestou vysoká frekvence?, již si pro posluchače připravil přímo pan Sirota. Na pódiu byl vystřídán slovenskou dvojicí klenotníků, pány Molnárem a Fábrym, kteří pohovořili o cestě vedoucí ke vzniku unikátů, jaké se rodí pod jejich rukama. Celkový seznam přednášek by byl opravdu dlouhý, jelikož jich bylo pro návštěvníky v obou dnech připraveno celkem 11. V rámci doprovodného programu byla zařazena i beseda, jejímž tématem byla otázka smartwatch ve vztahu ke klasické hodinařině. Besedy se účastnili zástupci 3 proudů – v debatě se střetli zástupci značek Samsung (vyrábějící hodinky smartwatch), Tag Heuer (v jejímž portfoliu nalezneme jak smartwatch, tak mechanické i bateriové hodinky) a Czapek Genéve (zastupující firmu se zaměřením čistě na mechanické hodinky). Jak už samotná témata prvních pátečních přednášek napovídají, nenavštívit přednáškový sál umístěný v mezipatře objektu byla opravdu chyba. Osobně jsme se s kolegou účastnili např. přednášek, v nichž jsme se od pana PhDr. Jaromíra Ondráčka (pedagoga naší jediné hodinářské školy a hodinářského odborníka) dozvěděli, jak funguje jedna z velmi oceňovaných hodinářských komplikací – tzv. věčný kalendář. Dále jsme zašli na přednášku zástupců firmy Breitling. Tato tradiční značka totiž v nedávné minulosti změnila majitele a zde chtěla prezentovat svůj nový start. Nevynechali jsme ani zhruba hodinu, kterou svým výkladem obohatil další odborník z oboru, bývalý vývojový konstruktér společnosti ELTON hodinářská, pan Ing. Libor Hovorka. Publiku představil slepé cesty vývoje hodinářství a po přednášce zájemcům umožnil si představitele jednotlivých slepých uliček dokonce prohlédnout. Musím říci, že tento přístup, stejně jako prostor pro vznesení dotazů posluchačů, který byl po skončení každé přednášky, jsem opravdu ocenila.

Jak předchozí řádky napovídají, návštěvník byl nucen volit mezi zajímavým a jedinečným programem a časem pro prohlídku samotné výstavy. Na ní se nově prezentovaly značky jako již zmíněný Breitling, Kudoke, Arnold & Son anebo francouzský Phenomen. Bylo možné navštívit stánky značek Alexander Shorokoff, Ball, BiatecFortisFrederique Constant, Grand Seiko, IWCJunghansLehmannOmegaPRIM Manufacture 1949Sinn, Zenith a mnoha dalších. Výběr značek byl opravdu různorodý a bylo možné se pokochat výtvory nezávislých hodinářů, objevit pro někoho neznámé značky a samozřejmě shlédnout modely zavedených a dobře známých švýcarských značek. A na které modely že jsme se to podívali zblízka my? Nebylo jich zrovna málo, ale naše srdce si získaly například modely Zenith Defy Zero G se zcela novým kalibrem a gyroskopickým modulem nebo Maurice Lacroix Aikon, které, jak jsme se dozvěděli, se v příštím roce objeví i ve verzi pro dámy. Zastavili jsme se také u velice povedené limitované edice hodinek Oris Carl Brashear Chronograph, vyzkoušeli nový model Breitling Navitimer 1 ve velikosti 38 mm, který nás na živo velmi příjemně překvapil a nevynechali jsme ani možnost pohovořit s tvůrci a prohlédnout si hodinky Molnár a Fábry. Poznali jsme blíže značku Lehmann, opětovně se obdivovali modelu Grand Seiko „Snowflake“ a stihli jsme i okusit klasiky v podobě Omega Moonwatch nebo Tag Heuer Monaco.

Bylo opravdu nač koukat, člověk z výstavy odcházel naplněn dojmy a vystavovatelé, stejně jako atmosféra celého podniku, byli velice příjemní. Své si zde našel jak člověk, který přišel pouze obdivovat krásu jemných strojů, tak i skutečný hodinkový znalec, jelikož snad u každého stánku se našel vystavovatel, který byl schopen zodpovědět i odbornější dotazy.
Pevně věříme, že i příští rok se máme nač těšit. Už se ví, že v roce 2019 se milovníci hodinek sejdou netradičně v hlavním měste. K dispozici jim bude palác Žofín. Organizátorům už teď držíme palce, akce podobného střihu u nás opravdu scházela!

Autor textu: Darina Vokrojová

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *