Nemůžeme si pomoct – máme slabost pro celočerné hodinky. A vsadíme se, že nejsme sami. Černá se koneckonců hodí k čemukoliv! Kdyby měla všestrannost svoji barvu, byla by to černá. A když už jsme tolik zvyklí na černou na číselníku, co ji takhle rozšířit i na pouzdro hodinek?
Dnes nás tedy čekají nové celočerné Longines Ultra-Chron Carbon – vůbec první hodinky s karbonovým pouzdrem v (sáhodlouhé) historii Longines. A následovat je budou další celočerné časomíry, a to jedny z cenově nejdostupnějších keramických hodinek, které jsme kdy viděli – Nivada Grenchen F77 Black Ceramic.
Obsah článku
Longines Ultra-Chron Carbon: Vysokofrekvenční potápky
Zdroj Longines
Longines do toho v posledních pár letech slušně šlape. Katalog této populární švýcarské značky díky tomu dnes zahrnuje řadu opravdu povedených modelů s bezkonkurenčním poměrem ceny a výkonu. Jedním z těch méně známých kousků jsou pak potápěčské hodinky Ultra-Chron.
Longines Ultra-Chron Diver z roku 2022 (zdroj MONOCHROME)
Ultra-Chron
Hodinky Ultra-Chron představilo Longines v roce 2022. Nešlo ale tak docela o nové hodinky jako spíše o moderní předělávku Ultra-Chronů z let minulých – konkrétně o předělávku ref. 7970 ze 60. let 20. století.
Čím byly původní Ultra-Chrony natolik speciální, že si vysloužily remake? Určitou roli v tom hrál jejich design – jejich robustní pouzdro a jednoduchý černý číselník s vyčnívající červenou minutovou ručičkou. Hlavní roli ale bezesporu hrál fakt, že původní (a stejně tak i ty moderní) Ultra-Chrony pohání vysokofrevenční strojek. V roce 1968 šlo o vůbec první potápěčské hodinky na světě s tímto vysoce přesným typem strojku.
Moderní Ultra-Chrony převzaly vše důležité: kalibr s frekvencí 5 Hz, solidní (a lehce modernizované, rozumějte větší) pouzdro s vysokou vodotěsností a samozřejmě i již zmíněný číselník – ač ten možná nečekaně přišel o datumové okénko.
Zdroj Longines
Nyní v černé a z karbonu
Když už máte za sebou naši krátkou lekci historie Ultra-Chron, můžeme se konečně podívat na tu novinku – na Ultra-Chron Carbon.
Už na první pohled jde o zajímavý mix. Klasický design potápek z 60. let se tu totiž mísí s moderním celočerným designem a navíc i s ultramoderním karbonovým pouzdrem.
V mnohém nám tyto hodinky připomínají jiné nedávné zdařilé hodinky: Zenith Chronomaster Revival Shadow. I ty jsou totiž předělávkou dávné klasiky, a to předělávkou s moderním titanovým pouzdrem a s celočerným hávem. Jo, a navíc je také pohání vysokofrekvenční (chronografový) kalibr! Asi tak trochu víme, kde se v Longines inspirovali. A jsme jedině rádi, protože se nám nové Ultra-Chrony líbí snad i víc než ty klasické!
Zdroj Longines
Robustní a přitom lehoučké
„Carbony“ jsou v jádru stejné jako Ultra-Chrony z roku 2022. Jejich pouzdro má stejný tvar, stejný 43mm průměr a stejnou 13,6mm výšku. Vodotěsnost se nadále drží na více než dostačujících 300 metrech a jak pevné (tentokrát titanové) dýnko, tak i (tentorkát titanová) korunka jsou šroubovací. Klenuté sklíčko chránící černý číselník je i v tomto případě safírové.
Mezi oběma modely je ale i několik rozdílů. První, čeho si všimnete, je určitě hmotnost. Karbon je nejen zvláštně vypadajícím materiálem, ale je i pěkně odolný a zároveň lehký. Carbony tak váží jen 80 gramů!
Srovnání s modelem z roku 2022
Výraznou proměnou si prošla také otočná luneta a číselník. Zatímco luneta hodinek je z titanu, její černá 60minutová vložka je z hliníku. A ač se vám to nemusí líbit, my bychom řekli, že matný hliník sedne těmto hodinkám mnohem víc než lesklá safírová luneta předcházejícího modelu.
Číselník celkem očividně prošel barevnou očistou a prim tak hrají jen odstíny černé a bílé, resp. modré, pokud necháte dostatečně nasvítit indexy a ručičky pyšnící se Super-LumiNovou. Absence barev ale není jedinou změnou. Longines také napravilo jednu výtku, kterou měla k minulému modelu spousta uživatelů, a to chybějící luminiscenci na jiných než čtvrthodinových indexech. Teď konečně září všechny indexy!
Zdroj Longines
Vysokofrekvenční chronometr
Na závěr nemůžeme vynechat tu parádu, která v hodinkách tiká: automatický kalibr Longines L.836.6 se silikonovým (a tudíž nemagnetickým) vláskem setrvačky. Strojek má 52hodinovou rezervu chodu a doslova sviští frekvencí 36 000 polokmitů za hodinu. Zároveň se honosí chronometrickou certifikací s uváděnou přesností do jedné minuty za měsíc.
Hodinky jsou k mání na černém textilním řemínku s titanovou sponou za cenu 4 900 USD.
Zdroj: longines.com
Parametry:
- Velikost pouzdra: 43 mm (48 mm L2L)
- Výška: 13,6 mm
- Materiál pouzdra: uhlík (korunka a luneta z titanu, vložka lunety z hliníku)
- Sklíčko: safírové (s několika vrstvami AR)
- Vodotěsnost: 300 metrů
- Strojek: Longines L.836.6
- Typ: automatický
- Rezerva chodu: 52 hodin
- Frekvence: 36 000 polokmitů za hodinu
- Cena: 4 900 USD
▶️ Tip na další čtení: O vysokofrekvenčních strojcích značky Bulova – Strojky Bulova Precisionist High Precision Quartz 262 kHz
Nivada Grenchen F77: Nejlevnější keramika na trhu
Zdroj Fratello
Nedávno jste v našich novinkách mohli zaznamenat nejnovější Maurice Lacroix Aikon v keramickém podání. A dnes tu máme další zdařilé relativně minimalistické keramické hodinky na integrovaném tahu – Nivada Grenchen F77 Black Ceramic. Které z nich se povedly víc? Pojďme se na to podívat!
Kde jsme to dříve už viděli?
Nejdříve něco málo k modelu F77. Stejně jako v případě výše uvedených Ultra-Chronů jde o moderní předělávku klasiky z roku… Správně! 1977.
A asi je vám i bez dalšího vysvětlování jasné, kde se Nivada před těmi necelými 50 lety nechala inspirovat – osmihranná pevná luneta s odhalenými šroubky mluví tak nějak sama za sebe. To ale samozřejmě neznamená, že by F77 neměly své vlastní kouzlo. Rozhodně mají, a to jak v proporcích, tak i v detailech a nemůžeme nezmínit i několikanásobně nižší cenu v porovnání s legendárními Royal Oak.
První modely moderních F77 se objevily v roce 2023 a bleskurychle si získaly srdce (a peněženky) mnoha hodinkových fanoušků. A my se vůbec nedivíme. Hodinky jsou díky svému menšímu 37mm pouzdru extrémně pohodlné a jejich zpracování je na mnohem vyšší úrovni, než by se podle jejich nízké ceny mohlo zdát. Porovnáte-li je například s mnohem populárnějšími Tissot PRX, rychle poznáte, že Nivady hrají minimálně o jednu ligu výš, ne-li rovnou o dvě.
Zdroj Nivada Grenchen
Keramika za rozumnou cenu
Po letmém zhlédnutí byste si mohli myslet, že nové F77 Black Ceramic tvoří ocelové pouzdro a tah s klasickou matně černou PVD/DLC povrchovou úpravou. Zvlášť matoucí (a to je prosím kompliment!) je jejich cena. Nevíme jak vy, ale my mnoho keramických hodinek pod 50 tisíc korun nevídáme.
Přesto ale o žádnou ocel nejde. V Nivadě se „kousli“ a vydali jedny z cenově nejdostupnějších keramických hodinek na trhu. To je dobře nejen pro fanoušky tohoto modelu, ale i fanoušky keramických hodinek obecně, protože by to mohlo vést konkurenci k rozumnějším cenám!
Zdroj Nivada Grenchen
F77 vs. F77 Ceramic
Jistě vás nepřekvapí, že kromě materiálu se toho na nových F77 Black Ceramic zas až tolik nezměnilo. Pouzdro hodinek má stále 37mm průměr (což je mimochodem o 2 mm méně, než kolik mělo pouzdro původních hodinek ze 70. let!) a hodinky stále pohání automatický strojek Soprod P024 odvozený od ETA 2824-2.
Vybírat můžete prozatím ze tří číselníků, z nichž všechny jsme už viděli v předcházejících modelech:
Všechno jsou to verze bez datumovky a s aplikovanými indexy.
Zdroj Nivada Grenchen
První rozdíl oproti ocelovému (resp. titanovému) modelu se týká tahu. Nové keramické F77 totiž sází na motýlkovou sponu bez mikroregulace, zatímco modely s tradičnějšími materiály mají sponu překlápěcí s mikroregulací. Jeden černý puntík pro černé keramické F77.
Další (taktéž ne zrovna pozitivní) změnou si prošly poslední články tahu – ty, kterými se tah pojí k pouzdru. U ocelové a titanové verze tvoří tento článek dvě ohebné části a hodinky díky tomu lépe sedí i na menším zápěstí, zatímco u keramiky je to jen jeden neohebný kus ve tvaru „T“. Druhý černý puntík pro černé keramické F77.
Závěr: F77 Black Ceramic vs. Aikon Ceramic
I přes tyto dva „černé puntíky“ jsou ale nové F77 skvělé hodinky, které bychom bez dalšího doporučili jak fanouškům nepoškrabatelné keramiky, tak i fandům stylových hodinek na integrovaném tahu.
Jak si ale vedou ve srovnání s designově velice blízkými keramickými Aikony? Řekli bychom, že zpracování obou modelů je na srovnatelné úrovni a rozhodovat tak bude zejména váš vkus (F77 tíhnou k retru, zatímco design Aikonů je viditelně modernější), velikost vašeho zápěstí (37 mm vs. 42 mm) a na závěr cena – Aikony totiž stojí takřka dvojnásobek.
Hodinky v naší nabídce: Helveti.cz
Tip na další čtení: fratellowatches.com, Nivada Grenchen nově v Helveti – Jako Fénix z popela
Tip na poslech: Podcast Tik Talk Helveti 🔊 13. Nivada Grenchen – Retro hodinky, které vybočují z řady
Parametry:
- Velikost pouzdra: 37 mm (45 mm L2L)
- Výška: 12,65 mm
- Materiál pouzdra: keramika (ocelové dýnko)
- Sklíčko: safírové
- Vodotěsnost: 10 ATM
- Strojek: Soprod P024
- Typ: automatický
- Rezerva chodu: 38 hodin
- Frekvence: 28 800 polokmitů za hodinu
- Cena: 42 190 Kč (resp. 47 990 Kč za verze s číselníkem z meteoritu a z Lapis Lazuli)
▶️ Tip na další čtení: Mikroregulace jako esence pohodlnosti hodinek s kovovým náramkem
Materiály hodinkových pouzder: technické vlastnosti nejsou vše