Nemůžete sehnat Seiko SKX? Máme pro vás řešení! – Díl 2. Orient Kamasu RA-AA0003R

Jestliže patříte mezi ty, kdo se ještě stále bezúspěšně snaží sehnat legendární Seiko SKX a odevšad se Vám dostává dokola stejných odpovědí, že model je již vyprodán a není možné jej dodat a vy si stále myslíte, že na trhu není adekvátní náhrada, zbystřete, právě vám je určený dnešní článek.

Hodinky Seiko SKX007K2 (varianta s černým číselníkem) a Seiko SKX009K2 (varianta v „pepsi“ provedení) se mezi hodinkovými fanoušky zapsaly jako opravdové ikony. Prodávaly se v nezměněné podobě přes dvacet let, a ač nejsou dokonalé, právem si ještě nyní drží přední příčky mezi poptávanými hodinkami potápěčského stylu a není se příliš čemu divit. Zásluhu na tom má praktický, svým způsobem jednoduchý a velmi dobře čitelný styl typický pro potápěčské hodinky, ověřené zpracování, spolehlivost a bezkonkurenční poměr kvalita/ cena. Ještě v nedávné době jste za příjemnou cenu 6490 Kč mohli dostat hodinky renomovaného výrobce Seiko s mechanickým strojkem (třeba základním 7S26, který ale šlape neúnavně jako traktor), vodotěsností 200 m, šroubovací korunkou a dýnkem, výbornou luminiscencí Lumibrite a pouzdrem, u nějž jste se mohli vyřádit při střídání řemenů, jelikož hodinkám sluší jak ocelové náramky, tak pryže, nata, ovšem i kožené řemínky. Velkou výhodou modelů Seiko SKX byla také možnost modifikací, tedy úprav dle vlastních představ. Ty nejčastěji zahrnovaly ručky, lunety, sklíčka, ale také číselníky a úpravy povrchu. Tyto úpravy samozřejmě nebylo možné dělat přes autorizovaný servis, ale na trhu bylo a stále je mnoho hodinářů a firem, díky nimž jste si vytvořili jedinečné a unikátní hodinky na míru.

Jak je však naznačeno v samotném úvodu, článek nemá být věnován japonské legendě, ale naopak jejím možným náhradníkům. Pojďme se proto společně podívat, co by mohlo modely Seiko SKX adekvátně nahradit. Kandidáty jsem pro vás vybrala hned tři. Cenová hladina byla zvolena s ohledem na původní model Seiko SKX, tedy do 10000 Kč. Jak lze očekávat, nejen díky cenovému limitu bude původ všech hodinek japonský. O vaši přízeň se budou ucházet Citizen Promaster Automatic Diver NY0086-16LE, Orient Kamasu RA-AA0003R a Seiko 5 Sports SRPD63K1.

Orient Kamasu RA-AA0003R

Do trojice japonských alternativ k hodinkám Seiko SKX nemůžeme nezařadit značku Orient, jejíž hodinky lze plně srovnávat s hodinkami nejen výrobců Seiko a Citizen, ale i mnohých švýcarských značek. Na našem trhu však nezaslouženě stojí v jejich stínu.

Orient se může jevit jako poměrně mladá značka – založení společnosti Orient Watch Company se datuje k roku 1950, ale její kořeny sahají mnohem dále do historie, a to až k roku 1901 (více viz článek 70 let firmy Orient). Není proto divu, že i tato značka má mnoho zkušeností s vodotěsnými hodinkami a podobně jako ostatní firmy nabízela již v 60. letech modely zaměřené na použití ve vodě.

Počátek všeho můžeme hledat v roce 1958 a nově představené řadě Royal Orient, nabízející vrcholné produkty značky, mezi jejichž nesporné klady patřila právě i vodotěsnost.

Vývoj na poli vodotěsných hodinek pokračoval a důkazem budiž například hodinky Weekly Auto Orient King Diver s vodotěsností do 40 m z roku 1965, jejichž design vychází z podoby tehdejších velmi úspěšných švýcarských potápěčských hodinek 60. let.

Weekly Auto King Divery byly ve své době vlajkovým modelem Orientu a staly se základem celé budoucí řady potápěčských hodinek značky. Shodou náhod je letošní rok výročím 70 let od založení Orientu, k jehož oslavám se také společnost rozhodla připomenout nejvýznamnější modely, mezi něž řadí právě i hodinky Orient Weekly Auto King Diver. Moderní reinterpretace v podobě stejnojmenných novinek věrně zachovává prvky původního modelu – stejný tvar ruček, výseč pro zobrazení dne, dýnko s vyobrazením potápěče, nechybí ani vnitřní otočná luneta.

Mezi další významné modely můžeme řadit již vyloženě potápěčské hodinky Orient King Diver 1000 z roku 1970, s voděodolností 1000 m, jak již napovídá sám název.

novodobé produkce si zaslouží zmínit například řada Orient M-Force s vodotěsností 200 m, splňující standardy japonských norem JIS pro potápěčské hodinky (obdoba ISO). A krom profesionálních nástrojů dělá Orient podobně jako ostatní hodinářské značky také hodinky s potápěčským designem, vysokou voděodolností avšak bez certifikace ISO normou. Mezi ně patří jistě i vám dobře známé modely Mako, Ray, Kano, či Kamasu. A právě z těchto vod byl vybrán další možný kandidát, který by mohl být alternativou nedostupným Seiko SKX.

Do vody ano, ale…

I přesto, že modely dostaly název podle ryby (kamasu znamená v japonštině barakuda), platí pro ně rčení, že se pod hladinou cítí jako ryba ve vodě, jen částečně. Podobně jako u mnoha jiných značek nemůžeme ani hodinky Orient Kamasu RA-AA0003R řadit mezi pravověrné potápky. Důvod? Již výše zmíněná absence JIS/ ISO norem, které musí profesionální nástroj splňovat. I přes vysokou vodotěsnost 200 m jsou tak hodinky výrobcem určené do kategorie pro skin diving – tedy krátkodobé potápění do malých hloubek bez dýchacího přístroje. Podobně jako je tomu však i u Seika, také Orient nabízí v mírně vyšší cenové hladině hodinky s certifikací, na druhou stranu se musí nechat, že v tomto ohledu Citizen s modelem NY0086-16LE boduje a své „soupeře“ poráží na celé čáře. Takže pro koho je důležité mít opravdové potápěčské hodinky, může mít volbu poměrně jednoduchou.

Orient se dlouhodobě zaměřuje na hodinky nižší a střední cenové hladiny a v této kategorii dokáže svou nabídkou ostatní hravě předčit. A jelikož se Seiko pomalu ale jistě na trhu přemisťuje cenově směrem nahoru, nabízí se, aby právě Orient převzal uvolněné místo. Pojďte se proto seznámit s jedním z jeho sportovních, cenově velice dostupných a velmi kvalitně zpracovaných modelů, hodinkami Orient Kamasu RA-AA0003R (někdy označováno jako Mako III).

Pouzdro a náramek

Pokud pro vás nejsou modely Orient Ray II a Mako II neznámé a měli jste je dokonce možnost vyzkoušet, budete si moci poměrně jednoduše udělat představu o pouzdru modelu Kamasu. Raye, Maka i Kamasu mají velmi podobná pouzdra, vyznačující se jednoduchými liniemi, příjemnou výškou a delšími nožkami, které ale nejsou limitem pro majitele menších zápěstí. I přes velkou podobnost můžeme na pouzdru Kamasu najít mírné odlišnosti. Mezi ty lze řadit o něco větší lunetu s výraznějším obvodovým vroubkováním, anebo přechodovou linku mezi vrchní částí pouzdra a jeho boky. Například toto je jemný detail, který ale pocitově hodinky posouvá o něco výš.

Svrchu je pouzdro kártačované a přes zmíněnou linku přechází kartáčování v leštěné boky a posléze také dýnko, jehož středová část je však opět upravena kartáčováním a nese znak s delfíny, typický pro modely s vyšší vodotěsností. Dýnko je šroubovací a na svém obvodu má klasické vybrání pro otevírací nástroj. Z bočního pohledu je patrné, že se nožky pouzdra mírně stáčí směrem dolů, což má vliv na pocit pohodlí z hodinek na zápěstí. I přesto, že se zdají štíhlé nožky docela dlouhé, pouzdro s průměrem 41,8 mm a výškou 13 mm je velmi příjemné i pro mé štíhlé zápěstí a i když nevykazuje nejnižší hodnoty, na ruce sedí ze všech tří hodinek zdaleka nejlépe. Celkovému dojmu jistě přispívá i doplnění o kovový náramek z plných článků, který se hned za nožkami přizpůsobuje tvaru zápěstí. Náramek kopíruje úpravu pouzdra, svrchu je kartáčovaný, boky má leštěné. Zakončen je logem značenou překlápěcí sponou s možností mikroregulace, díky níž by nastavení správné velikosti neměl být žádný problém. Koncovka náramku je, jak lze v této cenové kategorii očekávat, plechová a ne tak dobře tvarovaná jako u Seiko 5KX, lze si u ní všimnout mírného odstupu od pouzdra, což je škoda. Šířka náramku je 22 mm, není proto problém na hodinky nasadit libovolně pryž, nato, či kožený řemen.

Jako jediné z trojice mají Kamasu korunku na pozici třetí hodiny. Signovaná korunka je šroubovací a chráněná po celé délce pouzdrem. Z celé trojice je korunka Orientů nejmenší a i přes hrubší vroubkování může být pro někoho s většími prsty hůře ovladatelná. I zde díky funkci data a dne má korunka dvě polohy pro nastavování. Při prvním povytažení po vyšroubování ze závitu měníme otáčením den a datum, při druhém pak klasicky čas. Ke korunce bych měla jednu výhradu, a tou je docela velká vůle při vyšroubovaní a vytažení do druhé polohy, v tomto směru je asi co zlepšovat.

Ani zde samozřejmě nechybí jednosměrně otočná luneta. Luneta má mincové vroubkování a od okraje se mírně svažuje. Uchopení lunety není nejlepší, ale práce s ní je příjemná a jistá. Pozici lze nastavit v rámci 120 kliků. Model s červeným číselníkem má hliníkovou vložku černé barvy s minutovým značením po celém obvodu a zvýrazněním každé desáté pozice. V trojúhelníku na pozici nula je umístěn lumibod, který je zalitý čirým materiálem.

Číselník

Kamasu můžete pořídit s číselníky klasických barev – černé a modré, ale na trhu jsou k dostání i dvě méně obvyklé variace, petrolejová a vínově červená, kterou osobně považuji za nejpovedenější. Číselník modelu RA-AA0003R není hladký, přesto nabízí efekt slunečního brusu a jeho rubínové odlesky jsou vážně působivé. V tmavém prostředí lze barvu číselníku lehce zaměnit za černou, s přibývajícím světlem však rozehrává skvělou podívanou. Osobně mi nevadí kontrast, který vzniká mezi barvou číselníku a černou vložkou lunety, ale dokážu si představit, že je pro někoho tento barevný přechod příliš tvrdý.

Z moře rubínové barvy vystupují plastické čtyřúhelníkové indexy (vyjma trojúhelníkového indexu na pozici 12. hodiny) vyplněné luminiscencí, s leštěným kovovým rámečkem. Protipólem indexu na pozici 9. hodiny je u trojky zobrazení dne a data, lemované rozděleným rámečkem, takže nemáme možnost vidět mezeru mezi kotouči. Rámeček je opět leštěný. Majitel si může zvolit mezi francouzským a anglickým značením dnů.

Po samém obvodu číselníku a indexů je natištěna minutová stupnice. Na rozdíl od modelů Mako a Ray se tak přemístila z obvodového kroužku přímo na číselník. V podobném duchu jako indexy jsou zhotoveny také ručky s ostrými konci – hodinová a sekundová ve tvaru šipky a minutová meče. Co na mne působí velmi příjemně je délka minutové a vteřinové ručky, které svými konci dosahují opravdu až na minutovou stupnici. Po nasvícení bych si troufla tvrdit, že je luminiscence Orientu srovnatelná se Seikem, výdrž jsem však netestovala.

Pokud jsem si v  minulosti stěžovala na použití několika fontů nápisů na číselníku u Seika, nemohu si povzdech nad tímto řešením odpustit ani zde. Pod indexem na 12. hodině se hrdě vyjímá znak Orientu se dvěma lvy držícími erb a nápisem Orient, pod nímž je ještě (samozřejmě v jiném fontu) vyveden nápis Automatic. Spodní část číselníku nás naopak informuje o tom, že jsou hodinky vybaveny voděodolností 200 m (opět ve dvou fontech). Je třeba podotknout, že tento detail po nějaké chvíli přestávám vnímat.

Co je u modelů Kamasu oproti Mako a Ray další vítanou novinkou, je použití safírového sklíčka. I díky němu pomyslně stoupají na vyšší úroveň a získávají plusové body.

Strojek

Není žádným překvapením, že pro modely Kamasu výrobce zvolil mechanický strojek s automatickým nátahem F6922 s funkcí zastavení vteřinové ručky (hacking) a možností ručního nátahu. Osobně strojek vnímám jako ekvivalent strojků 4R u Seika a očekávám od něj podobné hodnoty přesnosti, ač výrobce uvádí hodnoty odchylek strojku +25/-15 s/den (vs -35/+45 s/den u Seika). Je však otázkou, zda Seiko i Orient používá stejný způsob značení.

Strojek nabízí rezervu chodu pohybující se kolem 40 hodin, což je pro běžného uživatele, který bude nosit hodinky pravidelně, dostatečné. Ve strojku bychom našli 22 kamenných uložení a frekvenci bychom naměřili 21 600 polokmitů za hodinu.

Celkové dojmy

Už nějakou dobu slýcháme, že se chce Orient více zaměřit na západní trhy. Tomu musí samozřejmě přizpůsobit i nabídku. Za sebe mohu říci, že produkce posledních měsíců mne nenechává chladnou a s radostí jsem vítala jak novinky v řadě Contemporary, tak připomínky historických modelů vydané k příležitosti letošního výročí a v neposlední řadě právě i modely Kamasu z rodiny Sports.

Kamasu jsou díky své podobě s Ray a Mako známé a přece jsou nové. Pocitově jsou prostě o něco výš, čemuž však odpovídá také cena. Je mírnou nevýhodou vybrané červené verze, že je oproti ostatním barevným variantám výrazně dražší (MOC 9900 Kč vs 8900 Kč u ostatních provedení). Jaký je důvod, nám není zcela jasné, co však víme, že by neměla být červená a petrolejová barva v nabídce trvale. U Orientu by pro mne byly Kamasu jednoznačnou volbou předně pro kombinaci výbavy a pocitu z hodinek na zápěstí, na němž i přes papírově větší rozměry sedí neskutečně dobře a pohodlně.

I v rámci již zmiňované cenové hladiny jsou Kamasu horkým kandidátem a tím nejlepším, co v dané kategorii můžete najít. Oproti Seiku a Citizenu jsou sice dražší, ale nabízí například safírové sklíčko, což zbylí dva kandidáti ne, i proto stojí na předních pozicích. Svým vzhledem a výbavou by měly uspokojit každého, kdo hledá všestranné hodinky pro každý den, které může vzít do kanceláře, k formálnějším příležitostem (nemyslím tím oblek), samozřejmě také k tričku a o něž se není třeba nijak zvlášť strachovat a odkládat je ve volném čase při plavání ani mnoha jiných sportovních aktivitách. Kamasu patří mezi ty, jimž svědčí nejen ocelový náramek a klasická černá pryž, ale osloví vás, pokud rádi experimentujete nato a koženými řemínky.


Autor recenze: Darina Vokrojová

Darina Vokrojová

Darča je specialistka na Seiko a k tomu si přibrala ještě Casio. Mezi její další zájmy patří turistika, cestování a dobré víno. Mimo práce v Helveti ještě zvládá studium vysoké školy.

Orient Kamasu RA-AA0003R
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *