Manuál pro začátečníky #2: Jak správně zacházet s quartzovými hodinkami?

V nedávném příspěvku na našem blogu jsme se věnovali mechanickým hodinkám a popsali jsme si základní tipy a triky, co s takovými kousky dělat a nedělat. Dnes na toto téma navážeme strojky bateriovými, neboli quartzovými. Oproti svým protějškům s automatickým a manuálním nátahem jsou hodinky s těmito kalibry uživatelsky o něco přívětivější.

U quartzových hodinek není tak moc věcí, na které byste museli vyloženě dávat pozor. I tak jsou zde ale drobná úskalí a přesně na ta se dnes podíváme. Pokud jste tedy třeba čerstvými majiteli vašich prvních bateriových hodinek, určitě čtěte dál. Rozhodně se dozvíte užitečné tipy.

Obsah článku

Vnější vlivy

Už v minulém článku o mechanických strojcích jsme upozorňovali na vnější jevy, které mohou negativně ovlivnit chod hodinek. Mezi ty nejdůležitější (a dá se říct i nejčastěji se vyskytující) patří určitě kontakt s vodou, magnetické pole a nárazy. Co se týče bateriových strojků, běžně nazývaných jako „quartzy“, tak u nich je situace podstatně lepší než to, v co bychom mohli doufat u mechanik.

Odolnější neznamená nesmrtelné

Díky poměrně jednoduché konstrukci celého bateriového strojku jsou hodinky s tímto pohonem odolnější proti většině výše zmíněných vlivů. Běžná magnetická pole z elektrospotřebičů by tedy pro vaše bateriové kousky neměla představovat potíž a odolnost proti nárazům je také vyšší.

Quartzové strojky totiž nemají tak delikátní konstrukci jako ty mechanické, takže jsou na vibrace a otřesy přeci jenom více připravené. To však neznamená, že s nimi lze dělat úplně cokoliv, a přestože odolné sportovní kousky jako třeba G-shocky vydrží opravdu lecos, házet je z balkonu paneláku (jako ty své testoval kolega Jirka) úplně nedoporučujeme.

Voděodolnost

Co se týče voděodolnosti, tak zde žádná velká změna oproti mechanickým protějškům nenastává. Vždy je potřeba si ohlídat, jaký stupeň odolnosti dané hodinky mají a podle toho se přizpůsobit. Zde opět doporučujeme zkouknout náš starší článek, kde se voděodolnosti náramkových časomír věnujeme více dopodrobna: Voděodolnost hodinek přehledně.

  • U hodinek s „ratingem“ 3 ATM/3 Bar/30 metrů se vodě vyhněte raději obloukem, protože takové kousky většinou obstojí akorát při mytí rukou, ale to je tak všechno.
  • V případě označení 5 ATM/5 Bar/50 metrů už by mohla být ve hře i sprcha.
  • Ale na plnohodnotné koupání a povrchové plavání to chce minimální úroveň voděodolnosti okolo 10 ATM a více.

Samozřejmě se najdou výjimky, které i s nižším stupněm lze vzít klidně na dovolenou k moři. Přesto výše zmíněné hodnoty bereme jako ty bezpečnější a obecně přijímané. Pozor si dejte také na to, jaký typ řemínku vaše časomíry mají. Do vody se asi nejvíce hodí kovové náramky, potažmo pryžové nebo látkové NATO strapy. Třeba u koženého řemínku můžete ale na plavání rovnou zapomenout.

▶️ Nově v Helveti seženete i originální řemínky TROPIC® a ISOfrane®, které jsou do vody jako dělané a na rozdíl od napodobenin od nich můžete očekávat tu nejvyšší kvalitu.

Dále nepoužívejte funkce pod vodou, pokud to výrobce výslovně nedoporučuje. I když jsou hodinky voděodolné, ovládání tlačítek nebo korunky pod vodou může narušit těsnění a způsobit vniknutí vlhkosti do strojku. O to víc to platí pro slanou vodu – zde doporučujeme voděodolné hodinky vzít po každé návštěvě moře pod sprchu.

Extrémní výkyvy teplot

Další obecný jev, u kterého se asi většina majitelů bude mít na pozoru, ale přesto se hodí ho zmínit jsou extrémní teploty. Stejně jako u magnetického pole nebo nárazů, i zde mají bateriové hodinky navrch oproti dříve zmiňovaným mechanikám.

Není to ale tak, že byste si s nimi mohli dovolit cokoliv, protože třeba právě extrémní výkyvy teplot, obzvláště ty pravidelné, mohou negativně ovlivnit především samotnou baterii v hodinkách. Úroveň odolnosti opět závisí na konkrétním kousku, ale pokud můžete, zkrátka se takovým situacím vyhněte a své hodinky prudkým teplotním výkyvům nevystavujte.

Typicky jde třeba o pořádné zchlazení při letních skocích do vody, nebo o návštěvy páry a sauny – které ovšem samy o sobě rozhodně nedoporučujeme. Jen málo co je pro oba typy hodinek náročnější. A ani mechaniky ani quartzy na to rozhodně nejsou stavěné – uvádíme to jen jako často dotazovaný jev.

Výměna baterie svépomocí

Pokud jste si nepořídili quartzové časomíry se solárním dobíjením, bude vás každých pár let čekat také výměna baterie. Ta u běžných modelů vydrží přibližně 2-3 roky a její vybití poznáte v horším případě tak, že se vám zkrátka hodinky zastaví.

Spousta kousků už má dnes ale funkci EOL, což je drobné vylepšení strojku, které zajistí, že se vám krátce před vybitím baterie (řádově třeba 1 – 3 týdny) začne vteřinová ručička na číselníku posouvat ne po jedné, nýbrž po dvou nebo třech sekundách. Tím pádem budete předem vědět, že je čas baterii vyměnit.

Zde ale přichází na řadu důležitá rada – přestože se může zdát, že výměnu zvládnete doma za pomoci kladiva a šroubováku – opak je pravdou. Samotný proces sice není až tak komplikovaný, nicméně bez potřebných nástrojů a alespoň základní praxe doporučujeme raději hodinky zanést do solidního hodinářství, kde by vám měli tenhle úkon na počkání udělat. Neriskujete tak poškození strojku, vložení špatného typu baterie apod.

Pokud mají vaše hodinky navíc i stanovenou míru voděodolnosti, určitě si je nechte otestovat. Testování voděodolnosti má také své doporučené intervaly, mezi něž se řadí i situace, kdy dojde k otevření dýnka při výměně baterie.

Většina servisních středisek na to dnes zařízení má a nemusíte se bát, že by vašim hodinkám něco hrozilo. Metoda ověření voděodolnosti je totiž „neinvazivní“ a probíhá v takové situaci téměř výlučně suchou cestou. Pokud byste se chtěli o procesu testování voděodolnosti dozvědět více, můžete zkouknout článek Jak probíhá testování voděodolnosti hodinek?

Nechávání vybité baterie uvnitř hodinek

S výměnou baterie souvisí i další důležitý tip. Občas se stane, že někdo své hodinky přestane nosit anebo třeba zdědí druhý kousek, který pro něj sice má určitou sentimentální hodnotu, ale na ruku se úplně nedostane. V takové situaci se obecně dá doporučit vyndat baterii ze strojku.

Důvod je naprosto jednoduchý – pokud byste totiž po delším čase (řádově minimálně několik let) chtěli daný model zase začít nosit a zašli si vyměnit baterku, už by mohlo být pozdě. Může se totiž stát, že chemikálie se z vnitřku článku dostanou ven a natečou do zbytku strojku. To jej většinou nenávratně poškodí a je tím pádem nutná jeho kompletní výměna. Na první pohled malá drobnost se tedy může výrazně prodražit, což je samozřejmě škoda.

Pokud hodinky dlouhodobě nepoužíváte, uložte je správně. Ideálně je skladujte na suchém místě, mimo dosah magnetů, se zataženou korunkou (pokud to model umožňuje) a – jak už bylo zmíněno – bez baterie, pokud budou nepoužité měsíce či roky. Skladování (i cestování) vám usnadní hodinkové pouzdro.

Další drobnosti, které mohou leccos zachránit

Pravidelně čistěte hodinky, hlavně kolem korunky a tlačítek. Usazeniny potu, prachu a mastnoty mohou časem způsobit zadrhávání nebo zatuhnutí ovládacích prvků. Postačí jemný hadřík a trocha vody (pokud jsou hodinky voděodolné), případně vatová tyčinka. Jak by hodinky při nošení rozhodně neměly vypadat se dozvíte v článku Hodinková Faux-Pas: I nošení hodinek má svá pravidla.

Dávejte pozor na chemikálie a kosmetiku. Parfémy, repelenty, čisticí prostředky nebo dezinfekce mohou poškodit pouzdro, řemínek nebo těsnění hodinek – obzvlášť u modelů s plastovými nebo pryžovými částmi. Podobný „likvidační“ účinek může mít po delší době i častý kontakt s potem. Pravidelná očista se vám vždy vyplatí.

Nenechávejte hodinky dlouho na přímém slunci nebo v mrazu. Trvalé vystavení extrémnímu horku (např. za oknem auta) nebo chladu může negativně ovlivnit baterii i maziva v pouzdře, což vede ke zkrácení životnosti hodinek. Co je také zásadní, je následné pozvolné zchlazení/rozehřátí v případě, že se vám něco podobného stane.

Závěr

Ať už máte raději bateriové hodinky nebo ty mechanické, velká spousta zásad, jak se k nim chovat, zůstává stejná. Pokud se budete těchto obecně platných pouček držet, šance, že vám váš kousek vydrží klidně dekády, se rapidně zvyšuje. My vám v tom samozřejmě budeme držet palce a pokud vás napadnou ještě nějaké další tipy, určitě se o ně podělte v komentářích. Stejně tak rádi odpovíme na dotazy.

Na závěr uvedeme jen krátký přehled nejdůležitějších doporučení, která by si měl osvojit každý majitel bateriových hodinek:

  • Chraňte hodinky před extrémními podmínkami. Ačkoli jsou quartzové strojky odolnější než mechanické, stále platí, že extrémní teploty, silné nárazy a elektromagnetická pole nebo nadměrná vlhkost mohou jejich životnost negativně ovlivnit.
  • Respektujte voděodolnost. Vždy se řiďte údajem o voděodolnosti uvedeným výrobcem a tomu přizpůsobte i jejich používání – a nezapomínejte, že do vody patří i vhodný řemínek.
  • Výměnu baterie svěřte odborníkům. Vyvarujete se tak nevratnému poškození strojku nebo ztrátě vodotěsnosti. Pokud jsou vaše hodinky voděodolné, nechte je po výměně baterie vždy znovu otestovat.
  • Nenechávejte vybité baterie uvnitř hodinek. Pokud hodinky dlouhodobě nepoužíváte, baterii raději vyjměte – předejdete tím riziku vytečení článku a poškození strojku.
  • Hodinky dle podmínek použití čistěte vhodným způsobem a během nošení je pokládejte na dýnko na měkkou čistou podložku a na chráněné místo. 

▶️ Pokud tápete ve výběru typu strojku, je tu pro vás článek Quartzové, nebo mechanické hodinky – které budou vyhovovat vám?

▶️ Zajímají-li vás jednotlivé kategorie hodinek, psali jsme o těch základních:
Společenské hodinky: tipy, na co se zaměřit při výběru
Oblekové hodinky: Jaké hodinky si vzít k formálnímu oblečení?
Potápěčské hodinky: rekreační a profi
Letecké hodinky: jak je poznáte a proč jsou oblíbené?
Co by měly splňovat outdoorové hodinky a jaké vybrat?
Sportovní hodinky: co čekat od klasických časomír oproti elektronice?
Jak vybrat 1. chytré hodinky a jak je zprovoznit?

Rádi čtete naše články? Navštivte náš e-shop nebo se přihlašte do newsletteru.
Přihlaste se k odběru novinek a článků:

Komentáře

Zaujal vás článek? Chcete nás pochválit nebo nám naopak něco vytknout? Budeme moc rádi za váš komentář. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *