Hodinky měsíce října 2021

Zdravím všechny stálé i nestálé čtenáře naší každoměsíční rubriky Hodinky měsíce! Ani letošní říjen nebude výjimkou, opět pro vás nachystal náš přední autor Jiří Bareš dvoje hodinky dvou cenových kategorií, jen bychom vám chtěli tentokrát připomenout, že do Vánoc zbývají pouhé dva měsíce! Bude právě jeden z těchto tipů vhodným dárkem pro někoho z vašich blízkých? Nebo snad pro vás? 🙂

Junghans Form A Edition 160 27/4132.00

Tradiční německá hodinářská značka Junghans byla založena v roce 1861, což znamená jediné – právě letos slaví 160 let! A to doslova volá po nějaké limitované edici, která bude takto významné výročí připomínat. Jedna taková si nedávno našla cestu do našeho obchodu a určitě stojí za to podívat se na ni blíže.

Hodinky Junghans Form A Edition 160 27/4132.00 vznikly při příležitosti oslav 160 let od vzniku značky Junghans a jejich design odkazuje na domov tradiční manufaktury – pohoří Schwarzwald (tedy Černý les). Konkrétně se jedná o grafiku na dýnku a také speciální řemínek, který mě na první pohled zaujal. Ten totiž připomíná strukturu stromu, což je dle mého názoru nápadité řešení k danému tématu. Téma limitky je patrné také z textu na číselníku, kde je text velmi citlivě zakomponován na místě indexu šesté hodiny. Za mě je to dokonalá ukázka toho, že Junghans prostě decentní a citlivá řešení umí. Celkovou čistotu a jednoduchost číselníku nijak nenarušuje ani datumovka a to především díky tomu, že je použita verze s bílou číslicí na černém poli. Pro mě osobně je zajímavý i fakt, že se jedná o model z řady Form, která nabízí spíše modernější designy, než  více “retro” řady Meister a Max Bill. Proto se jedná o skvělé propojení moderního designu a letité tradice značky.

Limitka Junghans 27/4132.00 však samozřejmě nabízí mnohem víc, než jen odkaz na založení značky. Fanoušky hodinařiny jistě potěší, že uvnitř pouzdra tepe mechanický strojek s automatickým nátahem, který výrobce označuje jako J800.2. To není nic jiného, než švýcarská ETA 2824 nebo Sellita SW200, což v obou případech znamená prověřený švýcarský strojek s rezervou chodu 38 hodin. Když už jsem zmínil pouzdro, tak musím dodat, že je vyrobeno z oceli a opatřeno černou PVD vrstvou, což se k tématu Černého lesa samozřejmě také hodí. Příjemný průměr pouzdra 39,3 mm zajišťuje, že tento model sedne na většinu pánských zápěstí, což po přiložení na mojí ruku o obvodu cca 18 cm mohu potvrdit. U těchto hodinek se naplno projevuje výborná vlastnost, typická snad pro všechna pouzdra hodinek Junghans a to je pohodlnost. Pouzdro se totiž zužuje směrem dolů k dýnku, díky čemuž hodinky působí tenčí, než ve skutečnosti jsou. 

Vzhledem k tomu, že se jedná o hodinky spíše společenské, nebo na běžné, každodenní užití, tak mi přijde plně dostačující voděodolnost 50 metrů. Ostatně namočení by výrazně snížilo životnost také stylovému koženému řemínku, což by byla rozhodně škoda. Velké plus je pak safírové sklíčko, díky němuž uživatele nemusí trápit strach z jeho poškrábání. 

Máte rádi moderní, jednoduchý nadčasový design a zároveň obdivujete tradici, trvající více než půl druhého století? Pak je tu jeden z 600 vyrobených kusů modelu Junghans Form A Edition 160 27/4132.00 právě pro vás!

Klady:

 • unikátní limitovaná edice
 • jednoduchý, přehledný a nadčasový design
 • kvalitní mechanický strojek
 • safírové sklíčko
 • praktická a decentně zpracovaná datumovka
 • velmi pohodlné pouzdro

Zápory:

 • za cenu 25 390 Kč mě žádné negativum nenapadá 🙂
UNBOXING: Junghans Form A Edition 160 27/4132.00

Citizen Eco-Drive BM8470-11EE

Sháníte hodinky, o které byste se nemuseli moc starat. Chcete jen prostě mít na zápěstí k dispozici přesný čas, nechcete se bát, jestli se hodinky někde namočí a chcete, aby fungovaly bez výměn baterií či jiného servisu třeba 10 – 15 let. Přitom ale nechcete utratit výplatu. Pomalu se začínáte smiřovat s tím, že bude nutno někde ustoupit, protože sehnat něco takového dejme tomu do 5000 Kč přece není možné. Jenže přátelé – ono to jde! Hodinky Citizen Eco-Drive BM8470-11EE vám mohou přesně takto zpříjemnit život a to za 3 800 Kč.

Když se model Citizen Eco-Drive BM8470-11EE (a jeho další barevné varianty Citizen Eco-Drive BM8476-23EE a Citizen Eco-Drive BM8476-07EE), věděl jsem hned, že to bude trhák. Solární pohon Eco-Drive, který je ve svém oboru naprostou špičkou, je totiž zárukou naprosté bezstarostnosti. Hodinky zkrátka a dobře pořád jdou  – žádné výměny baterie, nebo dokonce starost o rezervu chodu, jako u mechaniky. Životnost světlem dobíjeného článku je u Citizenu přibližně 10-15 let, což je opravdu velká porce fungování bez zásahu na rozdíl od klasické baterie, kterou je třeba měnit cca každé dva roky.

Jako velké plus hodnotím průměr pouzdra 42 mm, což je nejvíce univerzální velikost v oblasti pánských hodinek. Hodinky tak padnou téměř na každou pánskou ruku a také na té mojí o obvodu cca 18 cm se vyjímají skvěle. Obrovskou výhodou tohoto modelu je také univerzální, řekl bych tak trochu pilotní design, který umožňuje nosit tyto hodinky ve většině situací. Pravda, do divadla to rozhodně není (pokud tam nejdete v džínách a tričku, což však věřím, že nikoho nenapadne 🙂 ), ale na každodenní nošení a většinu běžných situací poslouží více než skvěle. 

Není tajemstvím, že na hodinkách mám rád datumovku a na tomto modelu ji najdete na tradiční pozici třetí hodiny. V tomto případě je dokonce doplněna o ukazatel dne v týdnu, což je z mého pohledu spíše navíc, ale tuto funkci oceňuji. Co se může hodit a co musím jednoznačně pochválit, je luminiscence na ručkách, indexech a číslicích, která umožní odečet času i po setmění. Ostatně i za světla je celková přehlednost tohoto modelu velmi dobrá. 

Na této verzi je použit nylonový řemínek s koženou částí vespod. Kožená část přispívá k větší pohodlnosti, ovšem je jisté, že zkrátí životnost řemínku. To ovšem nepovažuji za problém, protože řemínek je spotřební část hodinek a není problém po jeho skonu dokoupit jakýkoliv jiný (nebo dokonce stejný). K celkové dokonalosti chybí jenom safírové sklíčko, ovšem při ceně 3800 Kč a výčtu výše uvedených vlastností bych si ani nedovolil si postesknout nad tím, že sklíčko je u tohoto modelu “pouze” minerální. A to jsem ještě na jednu velkou výhodu zapomněl. Voděodolnost je totiž solidních 100 metrů, což je odolnost, která stačí většině lidí k jakékoliv činnosti ve vodě, při které přežijí oni sami. 

Takže proč si neudělat trochu radost pořízením takto povedeného a zároveň bezstarostně fungujícího kousku? 🙂

Klady:

 • solární pohon Eco-Drive, tedy žádné výměny baterie po dobu 10-15 let
 • ideální na běžné, každodenní nošení
 • příjemná velikost pouzdra 42 mm
 • atraktivní pilotní design
 • pohodlné
 • obdivuhodný poměr cena/kvalita
 • voděodolnost 100m 
 • ukazatel data a dne v týdnu
 • luminiscence na ručkách, indexech a číslicích

Zápory:

 • napsal bych minerální sklíčko, ale to bych se při ceně 3800 Kč musel za takovou neskromnost stydět 🙂
Citizen Eco-Drive BM8470-11EE

Autor recenze:

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky Junghans, Alpina, Citizen, Davosa a Epos. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *