Hodinky měsíce prosince 2021

Zdravím naše pravidelné a nepravidelné čtenáře u posledního letošního dílu Hodinek měsíce od Helveti.cz! Dnes pro vás máme připravené dva kousky od oblíbených značek Tissot a Casio. Inspiruji-li vás dnešní články, nebo třeba naše akční nabídka – objednat dárky pod stromeček u nás můžete do 22. prosince 15. hod., jejich doručení do Vánoc bychom měli stíhat i takto na poslední chvíli.

Teď už vás nebudu nadále zdržovat, a moji kolegové Martin Jasovský a Jiří Bareš to po mě přeberou!

Tissot PRX

Tradičně v rubrice Hodinky měsíce představujeme konkrétní model hodinek. V tomto případě ale udělám výjimku a obsáhnu celou modelovou řadu.

Mnoho hodinářských značek oživuje, když už ne konkrétní modely, tak alespoň design let minulých. V některých případech se taková „reinkarnace“ nepovede, v dalších naopak ano, ale pouze v malém množství případů se jedná o skutečnou bombu. Když tradiční švýcarská značka Tissot představila modely PRX, mnoha hodinkovým nadšencům se rozbušilo srdce.

Za všechno může více než povedený design pouzdra připomínající 70. léta a je i trochu odkazem na průkopnickou práci věhlasného designéra slavných modelů hodinek Géralda Genty. Byl zodpovědný za designové ikony jako Universal Geneve Polerouter, Audemars Piguet „Royal Oak“, IWC Ingenieur a v neposlední řadě Patek Philippe „Nautilus“. Tissot, inspirován produkcí Géralda Genty, uvedl v roce 1978 na trh model Seastar 2030, kterého produkce pokračovala i v 80. letech v trochu pozměněné podobě. Je dost pravděpodobné, že hodinky z řady PRX vychází právě z tohoto historického modelu.

Hodinky Tissot Seastar Quartz 2030 z 80. let minulého století.

Krátce po představení vyvstaly dvě otázky: kdy budou dostupné v České republice a bude i verze s mechanickým strojkem? Na obě jsme se dočkali odpovědi, ale trvalo to. Hodinky po měsících čekání dorazily do ČR, nejdříve varianta s bateriovým strojkem a na podzim letošního roku dlouho očekávaná verze s mechanickým strojkem s automatickým nátahem.

Pouzdro soudkovitého tvaru působí velmi kompaktně. Jeho rozměr je ideálních 40 milimetrů, na ruce ovšem můžou opticky působit větším dojmem. Velmi zajímavě na mě působí kombinace matného, kartáčovaného pouzdra a leštěného ráfku se sklíčkem. S výškou pozdra necelých 11 milimetrů se hodinky bez problémů vejdou i pod rukáv košile, i když se nejedná o klasické oblekovky. Decentní korunka je samozřejmě signována logem Tissot.

Dominantním designovým prvkem je integrovaný ocelový náramek, který se směrem ke sponě zužuje. Výměna za jiný, například kožený řemínek, je téměř nemožná. Náramek, složený z menších článků, je pohodlný a na ruce nepůsobí zbytečně masivně. Spona je motýlová, bez možnosti mikroregulace.

Modely Tissot PRX jsou dostupné v třech barevných variantách číselníku – tmavě modré, černé a stříbrné. Samotné provedení číselníku je jiné u bateriových a jiné u automatických verzí. Bateriové modely mají klasické provedení s krásným sunburst efektem u modré a černé verze. Stříbrná verze má číselník lehce vertikálně broušený. Hodinky s automatickým strojkem mají číselník zajímavě strukturovaný. Na modré i černé verzi najdeme lehký sunburst efekt, stříbrná tento efekt postrádá. Osobně se mi nejvíce líbí verze s modrým číselníkem u verze s bateriovým strojkem. Sunburst efekt je skutečně nádherný a nejvíce vynikne na slunečním světle.

Strojek ETA F06.115

Kromě loga a data najdeme na číselníku i označení PRX, což je skratka pro „P“ jako Precise (přesný), „R“ jako Robust (bytelný) a „X“ značí římské číslo deset a voděodolnost 10 bar. To všechno je chráněno safírovým sklíčkem, u modelů s automatickým strojkem oceňuji použití antireflexní vrstvy, která zabezpečí bezproblémové odečítání času i na přímém slunci.

Co se týče strojků, modely PRX jsou dostupné, jak jsem zmínil výše, ve verzi s bateriovým a automatickým strojkem. Bateriové hodinky pohání strojek ETA F06.115 se třemi kameny a funkcí EOL (End of Life), která majitele upozorní na slabou baterii. U automatických modelů Použil Tissot obligátní strojek ETA Powermatic 80.111 s rezervou nátahu až 80 hodin. Když je tedy v pátek plně natažené odložíte, v pondělí ráno budou ještě v chodu.

Ačkoliv nejsem moc příznivcem „návrátů do minulosti“, tak tohle se Tissotu opravdu povedlo. Myslím, že modely PRX jsou dalším milníkem v už i tak bohaté historii této švýcarské značky.

Klady

 • Retro design 70. let
 • Kompaktní velikost pouzdra
 • Integrovaný náramek
 • Zajímavé provedení číselníků

Zápory

 • Ač jsem se snažil sebevíc, žádné jsem nenašel
Tissot PRX Powermatic 80 T137.407.11.041.00

Autor recenze:

Martin Jasovský

Martin je zkušeným matadorem ve světě hodinek. Vzdělává se v historii i mechanice hodinek a je držitelem certifikátu z hodinářské školy v Jihlavě. U nás má na starost značky Tissot, Certina, MeisterSinger a Boccia Titanium.


Casio Edifice EF-527D-3AVUEF

Nejprodávanější model Casio? No přece (troufám si říct ikonické) Casio EF-527D-1AVEF! Když se na ulici podíváte na ruce kolemjdoucích, najdete tyto hodinky na mnohém pánském zápěstí. Je také velká pravděpodobnost, že někdo z vašich známých tyto hodinky vlastní. Není se čemu divit, za danou cenu přináší tento model výborné vlastnosti a také atraktivní pilotní design, vhodný pro běžné, každodenní nošení. Častá otázka zákazníků na tento model však byla: “Je možné je dodat také v jiné barvě?”. Doba, kdy jsme museli na tuto otázku odpovídat “ne” je už minulostí!

Mě osobně nejvíc zaujala zelená varianta Casio Edifice EF-527D-3AVUEF, protože zelené hodinky se mi poslední dobou jednoduše líbí. Kdo je konzervativnější, ale černá varianta mu nevyhovuje, má možnost vyzkoušet modrou verzi Casio Edifice EF-527D-2AVUEF

Hodinky Casio Edifice EF-527D-3AVUEF nabízí vše podstatné, co jejich nositel potřebuje. To znamená atraktivní a do značné míry univerzální pilotní design, voděodolnost 100 metrů (postačí i na plavání), stopky a také datumovku na pozici třetí hodiny. Abych nezapomněl, ukazují také přesný čas 🙂 K dispozici je také logaritmické pravítko, ovládané korunkou na pozici osmé hodiny. To už sice většina populace nikdy nevyužije, ale k pilotnímu stylu se z historických a estetických důvodů zkrátka hodí. Bateriový strojek Casio 4369 zajišťuje spolehlivý chod s nutností výměny baterie cca každé 2-3 roky, což lze označit prakticky za quartzovou klasiku.

Na první pohled se může zdát, že je průměr pouzdra 45,5 mm příliš velký, ale díky celkovému provedení nepůsobí hodinky tak velkým dojmem, jako je jejich skutečný rozměr. Padnou tedy i na průměrná zápěstí, jako je to moje o obvodu cca 18 cm. Drobnou nevýhodou je použití minerálního sklíčka – safír by tomuto modelu slušel více, ale za cenu 4 390 Kč bychom už chtěli asi příliš. Stejně tak číselník se stopkami a logaritmickým pravítkem může být pro některé uživatele příliš nepřehledný. Pro mě osobně to však není problém a odečet hodin je pro mě dostatečně komfortní. Vyzdvihnout musím naopak bytelný ocelový náramek. Nejedná se tedy o tzv. “plecháč” ze skládaného plechu, což je za tuto cenu mnohem obvyklejší, než poctivý tah z plných dílků, jako v tomto případě. 

Hledáte spolehlivé hodinky se super vlastnostmi za přijatelnou cenu? Model Casio Edifice EF-527D-3AVUEF je tu pro vás, případně pro vaše blízké jako ideální dárek!

Klady:

 • výborný poměr cena/kvalita
 • voděodolnost 100m
 • atraktivní pilotní design
 • luminiscence na ručkách a indexech
 • ukazatel data
 • stopky
 • náramek z plných dílků
 • za danou cenu skvělá úroveň zpracování

Zápory:

 • minerální sklíčko
 • pro někoho mohou být nepřehledné
Casio Edifice EF-527D-3AVUEF

Autor recenze:

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

1 komentář u “Hodinky měsíce prosince 2021

 1. No strojček je tam len priemerný 3 kamenovy , neudáva sa presnosť asi do 15 sec mesačne odhadujem. baterka vydrži celkom dost podla výrobcu ETA 5,8 mes, alebo až 7.8 mes s vyčšiou kapacitou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *