Hodinky měsíce května 2021

Sláva! Máme takovou radost, až se nám v to nechce věřit! Opět pro vás máme otevřeno se vším všudy, můžete za námi tedy přijít osobně, vybrat si hodinky, podívat se na ně zblízka a sáhnout si na ně na prodejně!

To ale nic nemění na tom, že naše každoměsíční rubrika Hodinky měsíce je tady, aby vám ulehčila výběr. Dnes pro vás kolegové Jiří Bareš a Darina Vokrojová vybrali dvoje japonské solární hodinky, klasicky ve dvou cenových kategoriích. Už vás nebudu dále zdržovat, jdeme na to!

Seiko Prospex SUT405P1 Mini Tuna

Mé srdce zaplesá pokaždé, když některá z hodinářských značek přijde s novinkou, kterou lze zařadit do kategorie unisex, případně novinkou pro ženy, která však není přehnaně zdobená a nejlépe není zdobená vůbec. Pokud jste fanoušky Seika, nebo máte alespoň částečný přehled o nových modelech této značky, asi jste si také všimli, že právě Seiko nejen jednoduché, elegantní, ale též sportovní dámské hodinky v kolekci má a co je skvělá zpráva, i v kategorii pánských hodinek se objevuje čím dál více modelů s velikostí pouzdra pod 40 mm, na které mohou pomýšlet také dámy (zaznamenali jste například nové „pětky“?).

Z úvodu je již zřejmé, že hodinkami měsíce za sebe volím Seika, jaká konkrétně? Možná výběrem překvapím, ale naprosto si mě tento měsíc, ihned s prvním naskladněním, získaly velmi svérázné potápky, a to ne jen tak ledajaké – „tuňáci“ v provedení mini. Pojďme se tedy společně podívat, co nová „plechovka“ nabízí.

Proč jsem z modelu Seiko Prospex SUT405P1 tak nadšená? Design tuňáků mne oslovoval odjakživa. V nabídce značky jsou tyto hodinky s velmi netradiční (avšak pro Seiko dnes již typickou) konstrukcí, díky níž také získaly svou přezdívku, od 70. let. A protože byly vyvinuty pro profesionální využití a díky tomu také schopny potápět se do velkých hloubek, odpovídaly požadavkům rozměry. Dlouhou řadu let se jednalo o robustní a výrazné potápěčské hodinky, které si rozhodně nemohl díky jejich velikosti dovolit nosit každý. Posuďte sami – úplně první generace Seiko Tuna 6159-7010 měla průměr pouzdra 51 mm, hodinky z následující generace, např. Golden Tuna 7549-7000 se pyšnily průměrem 49 mm, některé nastupující modely se strojkem 7C46 byly již menší a nabízely i pouzdra o velikosti 47 mm, dosud asi nejmenší byly modely Arnie s průměrem 45 mm a i přesto, že některé hodinky z rodiny tuňáků nesly přezdívku Baby Tuna (modely s mechanickým strojkem 4R), neznamenalo to, že by svou velikostí pouzdra vystupovaly ze zaběhlých zvyklostí. Můžete namítnout, že se jedná o hodinky, které nemají buď vůbec žádné, nebo jen kraťounké nožky, ale to v tomto případě na věci moc nemění – průměr pouzdra v kombinaci s výškou je prostě limitující. Až rok 2020 znamenal v tomto ohledu změnu a přinesl hodinky s legendárním shroudem kolekcí Street Series Urban Safari v menším provedení – pouzdro hodinek osazených opět strojkem 4R dosahuje pouhých 43 mm. Rozměr již pro většinu populace nositelný, ale pro drobná zápěstí ke spokojenosti chyběl ještě krůček.

A ten přišel. Krůček… spíše pořádný krok v podobě modelů Mini Tuna, patřících také do kolekce Street Series, s opravdu malým pouzdrem o velikosti 38,7 mm. Konečně! Pouzdro se možná zdá být menší než ve skutečnosti je, ale nabízí vše, co se mi na modelech Tuna tak líbí a jako bonus navrch nositelnost. Díky tomu, jak „drobně“ hodinky působí v reálu, příliš nevěřím, že by výrazně zabodovaly u pánského osazenstva. Je pravdou, že i na oficiálních stránkách výrobce jsou vedeny v kategorii dámských, ale osobně je řadím mezi unisex modely, vhodné i pro malá pánská zápěstí. Krom zelené barevné varianty, tedy ref. SUT405P1, která je mým favoritem, lze volit také alternativu v modrém provedení, ref. SUT403P1. Zemitý tón zelené barvy vytváří skvělou kombinaci s výraznými indexy a ručkami, jejichž luminiscence je nažloutlá a pak také se zlatavou barvou dvacetiminutové škály jednosměrně otočné potápěčské lunety. Kulaté indexy, na které jsem u tuňáků zvyklá, nahradily indexy obdélníkové a stejnou proměnou prošly také ručky, tuto změnu osobně vítám (změna proběhla už u mechanických modelů z kolekce Street Series). Další, co mne na hodinkách potěšilo, je barva luminiscence – po přechodu do tmy na vás začne číselník zářit modrou barvou. Možnou kratší výdrž oproti zelené klasice osobně nepovažuji za překážku. Samotný číselník je vzhledem k rozměrům hodinek a konstrukci pouzdra docela malý, u tohoto typu hodinek na mne však jeho rozměr nepůsobí disproporčně.

Jak už jsme naznačila, na kulatém pouzdře z oceli je usazen ochranný věnec z oceli tzv. shroud, chránící otočnou lunetu i samotné tělo hodinek. Obsluha lunety je stoprocentní a její chod je příjemně hladký, ne však zbytečně lehký. Podobně vyhlížející hodinky by neměly být žádné leštěnky, proto má shroud kartáčovaný povrch a jediné viditelné leštěné plochy najdete u výřezů umožňujících přístup k lunetě. Tento detail působí opravdu dobře. Obecně nemám ráda na věcech a zařízeních přiznané šrouby, tuňáci jsou však výjimkou, zde jsou šrouby s imbusovou hlavičkou, lehce vystupující z boků, něčím, co tvoří charakter hodinek. Z důvodu většího pohodlí na zápěstí je i u modelů mini tuna umístěna korunka na pozici 4. hodiny. Korunka je šroubovací, a protože máme co do činění s potápkami, je šroubovací také dýnko. Z pouzdra vystupují krátké leštěné nožky, osobně bych pro jejich povrchovku volila také kartáčování, podobně jako u větších mechanických bratříčků z kolekce. Hodinky jsou dodávány s kvalitně působícím silikonovým řemínkem. Není zbytečně jemný, na ruce přesto komfortní. Myslím, že by nemusel trpět známým nešvarem některých silikonů a nemusely by na něm ulpívat prachové částečky. Body navíc získává za drobné detaily v podobě mírně zkosených hran a za nožkami se zužujícího profilu. Opomenout nesmím ani použité kovové očko – silikonová očka se svou poměrně krátkou životností bývají totiž největší slabinou řemínků. Čemu moc nerozumím, je délka řemínku. Výrobce hodinky řadí mezi dámské, délka řemínku je však pánská, což je škoda, vzniká tak nevzhledný přesah a konec řemínku trčí nepříjemně daleko. Možná se počítá s tím, že s hodinkami neopustíte vodní prostředí a celou dobu budou trůnit na neoprenu…

Na závěr zmíním, že tuňáky v provedení mini pohání solárně napájený strojek s rezervou chodu při uložení do tmy kolem 6 měsíců. Přála bych si, aby byla v budoucnu představena i varianta s mechanickým strojkem. Na druhou stranu takto mohou hodinky pokrýt roli pracantů, u nichž moc není potřeba přemýšlet, k jaké aktivitě je volíte. Za sebe mohu hodinky označit jako horkého kandidáta na volnočasovky tohoto léta. Opravdu se povedly.

Klady:

 • typický design hodinek
 • absence data
 • rozměry
 • barevné provedení
 • příjemný řemínek
 • modrá luminiscence

Zápory:

 • mechanický strojek by mne osobně potěšil více
 • délka řemínku

Autor recenze: Darina Vokrojová

Darina Vokrojová

Darča je specialistka na Seiko a k tomu si přibrala ještě Casio. Mezi její další zájmy patří knihy, sport, cestování a dobré víno.

Citizen Elegant Eco-Drive BV1111-75L

Vždycky se mi líbily hodinky s mimostřednou sekundovou ručkou. Především mám tedy na mysli hodinky mechanické a nejlépe s manuálním nátahem. To je totiž skutečná hodinková klasika, která se nikdy neomrzí. Tato kombinace však bývá většinou dražší a navíc ne každý oceňuje výhody mechanického strojku. Nebo lépe řečeno ne každý akceptuje jeho nevýhody, jako relativně nízká rezerva chodu, nebo nižší přesnost. Kdo hledá hodinky  elegantní, s mimostřednou sekundovou ručkou, bezúdržbové a ještě k tomu cenově dostupné, měl by určitě začít uvažovat o Citizen Elegant Eco-Drive BV1111-75L!

Na hodinkách Citizen Elegant Eco-Drive BV1111-75L mě zaujal na první pohled jejich vzhled. Jedná se o klasické, společensky laděné hodinky, k čemuž se dle mého názoru velmi hodí použití mimostředné sekundové ručky. Není žádným tajemstvím, že mám slabost pro značku Citizen a také že často říkám “když už quartz, tak nejlépe solární pohon Eco-Drive”! Právě ten je velkou výhodou tohoto modelu – žádné výměny baterie, žádné starosti. Právě díky němu bych hodinkám Citizen BV1111-75L poměrně snadno odpustil, že nejsou mechanické. 

Vyzdvihnout musím také přítomnost datumovky na pozici třetí hodiny, která je řešena citlivě s černým polem a bílou číslicí, takže na čistém a přehledném číselníku nepůsobí rušivě. Je pravda, že hodinky s mimostřednou sekundovou ručkou působí většinou tak trochu retro dojmem (jedná se o původní řešení sekundové ručky v jejích začátcích) a k takovému designu se většinou hodí, aby byl číselník bez data. Já osobně mám však datumovku rád a navíc u tohoto modelu je velkou výhodou jeho praktičnost. A když praktičnost, tak datumovka! 

Jediná slabina hodinek Citizen BV1111-75L je použití minerálního sklíčka. Safírové by mu slušelo mnohem více a přispělo by k větší bezstarostnosti, nicméně za cenu 5 700 Kč v kombinaci s danou výbavou  lze safírové sklíčko oželet. Naopak dostačující je podle mě voděodolnost 50m, protože jak už jsem naznačil, jedná se o model určený spíše do společnosti, nebo na běžné nošení. Do divadla či kanceláře tato voděodolnost postačí a na Ironmana stejně použijete sportovnější model (tedy doufám 🙂 ). 

Průměr pouzdra 40 mm je na společenské hodinky už poměrně velký, ale na mém průměrném zápěstí o obvodu 18 cm sedí velmi dobře. Tento model si dovedu představit i na větším zápěstí, ale pokud nemáte vyloženě úzkou ruku, bude vám pravděpodobně sedět skvěle. Poslední pochvala bude mířit k luminiscenci ruček, která sice není úplně nejsilnější a není také na moc velké ploše, ale u takto elegantních hodinek přesto potěší. Společensky laděné hodinky často žádnou luminiscenci nemají, což ovšem není tento případ.

Pokud hledáte nadčasové, elegantní a přitom bezúdržbové hodinky za dobrou cenu, pak by vám mohl model Citizen Elegant Eco-Drive BV1111-75L padnout do oka 🙂

Klady:

 • jednoduchý, elegantní design
 • solární pohon Eco-Drive
 • dobře padne na většinu pánských zápěstí
 • bezúdržbové
 • do společnosti i na každodenní nošení
 • dobrý poměr cena/kvalita 

Zápory:

 • minerální sklíčko
Citizen Elegant Eco-Drive BV1111-75L

Autor recenze: Jiří Bareš

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *