Hodinky měsíce června 2019

Hrdinové červnového dílu: Tissot T116.410.16.057.00 a Davosa 161.576.10

Je to neuvěřitelné, ale další měsíc utekl jako voda a proto Vám přinášíme dvoje hodinky, které nás nejvíc zaujali v červnu. Opět se bude jednat o jedné trochu luxusnější a druhé dostupnější hodinky.

Davosa Argonautic Lumis T25 Automatic 161.576.10

Léto se kvapem blíží, a proto je na místě poohlédnout se po pořádných potápkách. Už dlouho sleduji řadu Davosa Argonautic Lumis, která nabízí klasické vlastnosti potápkových modelů a navíc tritiovou luminiscenci, která zajišťuje čitelnost ve tmě zcela bez ohledu na předchozí nasvícení.
S představením novinek této řady jsem uvítal opětovný příchod verze na klasickém ocelovém tahu. V minulé generaci této řady byla totiž k dostání už jen verze na pleteném mesh náramku, který nevyhovuje zdaleka každému.

A čím mě tento model nadchl? Mechanický strojek DAV 3021 (ETA 2824 nebo Sellita SW200), voděodolnost 300 m podpořená heliovým ventilem a klasický potápkový vzhled, který mi zkrátka vždy padne do oka. Dále pak safírové sklíčko a samozřejmě to nejzajímavější: tritiová luminiscence. To vše za cenu 22 740 Kč, což je dle mého názoru na Swiss made hodinky s těmito vlastnostmi velmi slušný poměr cena/výkon. Samozřejmostí je též šroubovací korunka a jednosměrně otočná potápěčská luneta, která je u tohoto modelu keramická.

Jak už jsem naznačil, na verzi na klasickém ocelovém tahu jsem se velmi těšil a když jsem ji vzal u nás na prodejně poprvé do ruky, musel jsem ocenit právě tento bytelný tah, složený z plných dílků. Doplňuje jej spona, na které se mi líbí poměrně široký rozsah mikroregulace, což umožňuje dokonalé nastavení délky tahu. Nechybí samozřejmě ani potápěčská extenze.

Při detailnějším pohledu mi učarovalo také výborné zpracování číselníku, jemuž dominují plastické vlnky a indexy, opatřené tritiovými trubičkami. Ty mají v případě modelu 161.576.10 bílou barvu, což hodnotím jako mírné negativum. Nejlépe je totiž ve tmě vidět barva zelená, která se nachází na modré verzi Davosa Argonautic Lumis T25 Automatic 161.576.40, na oranžové verzi 161.576.60 pak najdeme tritium barvy oranžové. Drobným nedostatkem je též absence tritia na výchozím bodu lunety, který je opatřen „pouze“ luminiscenčním nátěrem SuperLuminova. Stejně je na tom i bod na sekundové ručce. Datumovka na pozici třetí hodiny, kterou u všech hodinek vítám a kterou používám velmi často, má tmavý podklad, proto nepůsobí nijak rušivě.

Po zkoušce na ruce musím vyzdvihnout pohodlnost, kterou přináší hlavně zahnuté nožky. Nutno doplnit, že mi nijak nevadí větší hmotnost hodinek, proto hodnotím tento model jako velmi nositelný. Zdá se, že na mém seznamu přání právě přibyl další kandidát.

Klady:

 • tritiová luminiscence
 • poměr cena/kvalita
 • safírové sklíčko
 • voděodolnost 300m
 • velmi dobré zpracování
 • pohodlnost
 • keramická luneta

Zápory:

 • absence tritové trubičky na lumi bodu lunety a sekundové ručky
HODINKY MĚSÍCE: Davosa Argonautic Lumis T25 Automatic 161.576.10

Autor: Jiří Bareš

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky Junghans, Alpina, Junkers a Zeppelin. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Tissot Gent XL Classic T116.410.16.057.00

Jako hodinky měsíce jsem tentokrát zvolil nenápadný, ale o to zajímavější model od značky Tissot, konkrétně Tissot Gent XL Classic T116.410.16.057.00. I když tomu cena nenapovídá, hodinky z řady Gent XL mají co nabídnout.

Značku Tissot založil Charles-Félicien Tissot v roce 1953 ve švýcarském městečku Le Locle. Již od svého vzniku přicházela s různými inovacemi a přelomovými nápady. Mezi nejvýznamější můžeme zařadit Tissot Antimagnétique (1930) – první antimagnetické hodinky, Tissot Idea (1971) – první plastové mechanické hodinky nebo Tissot T-Touch Expert Solar (2014) – první solárně poháněné dotykové hodinky.

Tissot každoročně představuje vícero novinek. Pro rok 2019 mě krom modelu Tissot Heritage 1973 zaujala právě nová kolekce Gent XL. Jedná se o doplnění velmi úspěšné kolekce s větším průměrem číselníku – Chrono XL (s průměrem pouzdra 45 mm), proto tedy vznikla i kolekce Gent XL s průměrem pouzdra 42 mm. Tato nová kolekce čítá momentálně 10 modelů v různých barevných verzích číselníků a pásků. Já jsem si vybral model klasického vzhledu s černým číselníkem a černým koženým páskem.

Hodinky na první pohled zaujmou přehledným a čistým číselníkem černé barvy. Za velké plus považuji arabské číslice po celém obvodu číselníku, což v poslední době je u hodinek podobného typu spíše výjimka než pravidlo. Na klasické pozici 3 pak najdeme datumovku na černém podkladu s bílými číslicemi, velmi vhodně tak doplňuje celkový dojem z číselníku. Za mě je to určitě lepší než kombinace opačná, tedy černé číslice na pozadí bílém. Výrazné ručky s luminiscenčním nátěrem SuperLuminova ještě umocňují dobrou čitelnost a přehlednost. Ciferník je chráněn safírovým sklíčkem, které je maximálně odolným vůči oděrkám a je poškrábatelné pouze diamantem. K úplné dokonalosti chybí pouze antireflexní vrstva, ale tu za cenu 6 280 Kč nemůžeme očekávat.

Srdcem každých hodinek je strojek. U modelu Tissot T116.410.16.057.00, stejně jako u celé řady Gent XL, je jím ETA F06.115. Jedná se o švýcarský bateriový strojek jednoho z největších výrobců hodinkových strojků. Má 3 kameny a indikaci vybití baterie (EOL – End of Life), která umožňuje uživateli nechat si baterii vyměnit ještě před jejím úplným vybitím.
Pouzdro hodinek je vyrobeno z ušlechtilé oceli a je leštěné. Tady bych se trochu bál, že můžou hrozit vlásečnice či oděrky i při opatrnějším zacházení.
Při výčtu všech vlastností nesmíme zapomenout na voděodolnost, která je u tohoto modelu 100M. Hodinky tak zvládnou běžný kontakt s vodou jako je mytí rukou či sprchování, jsou ale vhodné i na plavání či šnorchlování.

Pouzdro hodinek o průměru 42 mm bez korunky dobře sedí i na zápěstí s obvodem 17 cm. Velmi kladně hodnotím výšku, která je pouhých 9 mm a hodinky se tak bez problémů vejdou pod košili či sako. Hodinky se nosí skutečně dobře, a když trochu povolí zpočátku tuhý černý kožený řemínek s klasickou sponou, jedná se u tohoto modelu určitě o adepta na každodenní nošení.

Klady:

 • Safírové sklíčko
 • Švýcarský strojek ETA
 • Voděodolnost 100M
 • Skvělá cena

Zápory:

 • leštěné pouzdro
HODINKY MĚSÍCE: Tissot Gent XL Classic T116.410.16.057.00

Autor: Martin Jasovský

Martin Jasovký

Martin je sice nováček v Helveti, ale hodinky jsou jeho největší zálibou už spoustu let. U nás se hned začal starat např. o Tissot nebo Certinu.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *