Hodinky měsíce července 2022

Červenec je tady, což k velké radosti značí jediné – období dovolených, prosluněných dnů a nekonečného koupání je před námi. Ať už se proměníte v dobrodruha, nebo si užijete pohodovou dovču někde u vody, je bez debat, že odolné a dobře padnoucí hodinky vhodné pro cestování budou prostě k nezaplacení. A právě v cestovatelském duchu se nesou i červencové Hodinky měsíce, ve kterých se podíváme na hodinky Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01 a Casio G-Shock G-Lide GLX-5600RT.

Léto bez koupání si snad nikdo z nás nedovede představit. Ovšem, pokud jste milovníci hodinek, víte, že bez voděodolných hodinek, které dobře padnou na ruce a zvládnou s vámi každou výzvu, by to nebylo ono. A právě dva ideální kandidáty vám dnes představí Jirka Bareš spolu s Darinou Vokrojovou. Pro červencový měsíc nám padly do oka úžasné potápěčské hodinky Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01 a model ideální pro surfaře v podání Casio G-Shock G-Lide GLX-5600RT, se kterými budete každé léto skoro k nezastavení (samozřejmě, co se míry dobrodružství týče). Ostatně jsou pro to skvělé důvody – perfektní parametry, které vás osloví na první dobrou. Které to ale jsou, vám už prozradí naše nová recenze.

Casio G-Shock G-Lide GLX-5600RT

Léto je v plném proudu, začínají prázdniny, dny dovolených a bezstarostného volna, které mnozí rádi trávíme aktivně. I s tímto způsobem trávení času se pojí potřeba výběru vhodných hodinek. Možná už jste se někdy dostali do situace, kdy jste vyráželi na trek, kolo, k vodě a neměli jste co na ruku, protože vaše běžné každodenní hodinky vám bylo trochu líto vystavovat nebezpečí, případně přímo rasovat.

Casio G-Shock G-Lide GLX

Přesně pro tyto příležitosti jsou jako přímo stvořené hodinky značky Casio ve své řadě G-Shock. Nejenže jsou i nejlevnější modely vyhlášené svou odolností, ale pokud máme větší rozpočet, můžeme vybírat také hodinky s pokročilou výbavou a speciálními funkcemi. Na samostatný článek by bylo ideální probrat jednotlivá designová provedení i modely vzešlé ze spoluprací s jinými značkami a umělci. Pro dnešní představení jsem se však rozhodla nezaměřit na žádný „nabušený“ model, ale na hodinky ze základní kolekce, které plně pokryjí potřebu levných odolných hodinek pro volný čas. A to přesně takových, které zastoupí vaše každodenky, zároveň odvedou tu špinavou práci bez ztráty kytičky a navíc… budou něčím zajímavé.

Již nějakou dobu jsme zvyklí vídat v rámci řady G-Shock modely G-Lide, které jsou určené především pro surfaře a jsou tomu přizpůsobené také jejich funkce a kompaktní tvary pouzdra. Pokud si po přečtení této informace říkáte, že je zbytečné ve čtení dál pokračovat, počkejte a dejte hodinkám i dalším řádkům šanci, protože jejich odolnost, velikost a další funkce pro běžné užití, které máme s G-Shocky obecně spojené, určitě oceníte.


K létu tak nějak přirozeně patří barvy a právě svou barevností i určením mě v nepřeberném moři G-Shocků zaujaly novinky Casio G-Shock G-Lide GLX-5600RT. Vybírat lze mezi oranžovou a žlutou, a protože mě toto léto nějak více přitahuje žlutá, byla volba jasná – možná také proto, že pokaždé, když hodinky Casio G-Shock G-Lide GLX-5600RT-9ER vidím, dostanu chuť na svou oblíbenou citronovou zmrzlinu… Pokud nejste fanoušky barev, neklesejte na mysli, G-Lide jsou dostupné i v černé. Při pohledu na hodinky Casio GLX-5600RT-9ER mnohé asi ihned napadne, z jakého modelu vychází. Je jím Casio G-Shock DW-5600 s kompaktním pouzdrem o průměru kolem 43 mm, které je tak vhodné i pro menší zápěstí. Dnešní hodinky měsíce mají konkrétně 43,2 mm na šířku a 12,7 mm na výšku, k tomu připočtěte absenci klasických nožiček a váhu 53 g. Už pouze tyto údaje naznačují, že hodinky bude radost nosit, protože nebudou nijak překážet.

Jsou s létem sladěné do posledního detailu – barvou i šikovnými funkcemi.


Co na hodinkách upoutá jako první, je v tomto případě jednoznačně barva. Je zářivá a k létu i vodě se prostě hodí. Odhlédneme-li od zevnějšku a zaměříme-li se na strojek i funkce, zjistíme, že je v hodinkách použit strojek 3151výdrží baterie až sedm let. Už samotnou prodlouženou výdrž baterie hodnotím velmi kladně. Z funkcí dostáváme jako naprostý základ a samozřejmost automatický kalendář do roku 2099, stopky s přesností měření na 1/100 vteřiny, čtyřiadvacetihodinový odpočet, světové časy, hodinový signál, multifunkční budík. Nechybí ani podsvícení s možností nastavení automatické aktivace po pootočení ruky a volby délky svícení mezi 1,5 a 3 vteřinami. Automatické osvětlení je rozhodně praktické a není třeba se bát, že by vám nějak zásadně snížilo životnost baterie. S osvětlením se pojí zajímavá funkce, kterou Casio poslední dobou do hodinek přidává, a to je flash alert – světelné upozornění rozsvícením displeje při aktivaci budíku, dokončení odpočtu, hodinovém signálu a podobně. A pak tu jsou konečně funkce speciální, které hodinky řadí mezi G-Lide modely. Těmi jsou zobrazení aktuální fáze měsíce a informací o přílivu i odlivu k určitému datu. Informacím o přílivu a měsíční fázi je věnována vrchní třetina displeje, takže jsou údaje vždy k dispozici a dobře čitelné. Zkontrolovat si fázi přílivu a odlivu se může hodit určitě na dovolené u moře, a to ať už jste surfař nebo jiný nadšenec do vodních sportů. Znát aktuální fázi měsíce se může hodit pro rybaření, zahradničení, ale v podstatě pro všechny činnosti – měli jste někdy možnost nakouknout do lunárního kalendáře? 

Výborná čitelnost jde ruku v ruce se základními i speciálními funkcemi.
Silnou stránkou je také dobře padnoucí a pohodlný pryskyřicový řemínek.


Veškeré funkce je samozřejmě možné ovládat prostřednictvím čtyř k tomu určených tlačítek na bocích hodinek. Zde vidím jeden možný mínus. Pro majitele větších prstů nemusí být ovládání zcela komfortní, ovšem jde asi jen o praxi a grif. O skvělou čitelnost se stará klasický pozitivní displej, kvalitou zobrazení se samozřejmě nemůže rovnat s MIP LCD displejem s vysokým rozlišením, který najdeme například u dražších Casio G-Lide GBX-100, ale v drtivé většině případů opravdu nebudete mít s odečtem informací problém. Dále na hodinkách asi nic moc nepřekvapí, pryskyřicové pouzdro doplňuje pryžový řemínek, který je na ruce příjemný.

Jsou vyhlášené svou vysokou odolností a skvěle odolávají nárazům.
Displej je přehledně rozdělený do několika částí a každý z nich nese důležité informace.


Možná se vás stále drží myšlenka, zda jsou hodinky s výbavou pro surfaře tím pravým kouskem, který by měl obohatit vaši hodinkovnici. Odpověď je dle mého jednoduchá. Myslím si, že ano, protože nabízí vše to, pro co si G-Shocky běžně kupujeme – vysokou odolnost a sadu typických funkcí. Zde máte pouze jako bonus dvě speciální funkce navíc a jako velké plus vidím letní barvu. Pro samozřejmě mluví také velmi příjemná cenovka.

Klady: 

 • vysoká odolnost
 • skvělá letní barva
 • dobře čitelný displej
 • základní sada funkcí + speciální funkce navíc
 • velikost a váha pouzdra
 • delší životnost baterie (7 let)
 • cena

Zápory:

 • pro někoho hůře ovladatelná tlačítka

Autor recenze: Darina Vokrojová

Darča je specialistka na Seiko, Casio, Orient a k tomu si přibrala ještě Swiss Military by Chrono, Mezi její další záliby patří turistika, cestování a dobré víno. Jsme pyšní, že se v roce 2020 stala úspěšnou absolventkou hodinářské školy v Jihlavě.


Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01

Mido Ocean Star GTM

Protože dobrých zpráv není nikdy dost, závěrem jsme si pro vás připravili ochutnávku od značky Mido, kterou vám už co nevidět pěkně do detailu představíme. A jak z recenze vyplývá (i když vám tedy nechceme úplně napovídat :)), je rozhodně na co se těšit. Jak Jirka jeden z modelů ohodnotil?

Přátelé, je to tady – slunce už naplno ukázalo svoji sílu a navíc přichází čas dovolených, nejlépe v teplých krajích u vody. A to znamená jediné – nutnost mít hodinky k vodě a nejlépe s možností zobrazení druhého časového pásma v případě cesty do exotické destinace. My hodinkově takříkajíc více postižení to řešíme zpravidla více hodinkami. Z nabídky naší nové akvizice, tedy švýcarské značky Mido, mi padly do oka hned dva (nejen) dovolenkové modely a to potápky Mido Ocean Star 200C M042.430.11.091.00 do vody a na večer do restaurace Mido Multifort Dual Time M038.429.11.041.00 s funkcí ukazatele druhého časového pásma. Nakonec jsem se ale rozhodl vybrat jako hodinky měsíce model Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01, které nabízí výhody obou zmíněných modelů v jednom pro ty, kterým na dovolenou stačí pouze jedny hodinky 🙂 

Značka Mido čerpá své designy podle světových architektonických skvostů, a v případě řady Ocean Star se jedná o maják Europa Point Lighthouse na Gibraltaru. Musím se ale přiznat, že tohle není to nejdůležitější, čím mě tento model uchvátil 🙂 Jeho síla je totiž především v nabídce skvělých vlastností, které za danou cenu nabízí, což jistě uznáte po podrobnějším rozboru. 

Hodinky jsou spolehlivým parťákem na cestování.
Praktické a skvěle vypadají, co víc si přát.

Hodinky Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01 jsou na první pohled plnokrevné potápky se vším, co k tomu patří. To znamená voděodolnost 200 metrů postačující i k drobnému ponoru, šroubovací korunka, naprosto přehledný číselník (na který se dobře dívá i díky preciznímu zpracování), nebo jednosměrně otočná potápěčská luneta. Ta má navíc keramickou vložku, takže se nemusíte bát jejího poškrábání. Poškrábání nehrozí ani u sklíčka, které je safírové. Navíc s antireflexní vrstvou, což se na horkém slunci na dovolené rozhodně může hodit. Velmi praktickou, ale na dovolené možná trochu nepříjemnou funkcí, je ukazatel data, který Vám nemilosrdně ukáže blížící se datum odjezdu. Vyzdvihnout však musím vzhledově citlivé zakomponování datumovky pomocí černého datového věnce s bílou číslicí. 

Jedná se o Swiss Made potápky, s nimiž si každé dobrodružství užijete opravdu naplno.
Mido Ocean Star GTM

Už za tohle vybavení by podle mého názoru byla cena 33 900 Kč u tohoto Swiss Made modelu vcelku obhajitelná, ale hlavní přidaná hodnota teprve přijde. Je to jednak rezerva chodu 80 hodin, což je zhruba dvojnásobek běžné rezervy chodu u mechanických hodinek. Dlužno dodat, že Mido používá strojky s rezervou chodu 80 hodin v drtivé většině svých modelů. No a dalším trumfem je funkce GMT, tedy ukazatel druhého časového pásma. Co je však v této cenové relaci výjimečné je, že se jedná o tzv. True GMT neboli skutečné GMT. To spočívá v tom, že při nastavení času se zároveň nastavuje i čtvrtá GMT ručka a čas je tedy u obou pásem dokonale synchronizován. V první poloze vysunutí korunky je pak možnost nastavovat hlavní hodinovou ručku skokem po jedné hodině, což je velice komfortní právě při příjezdu do jiného časového pásma. Jednoduše posunete čas o daný počet hodin a GMT ručka dále ukazuje čas v domovské destinaci. A je to! Tohle všechno strojek Mido Caliber 80 (jehož základem je ETA C07.661) dokáže.

Drobnou nevýhodou, které toto řešení má, je absence rychlé korekce data, takže v případě nastavení data je nutno hodinovou ručkou objet dvakrát číselník, aby se datum změnilo. Ale za sebe mohu říci, že to nevidím jako problém. Vždyť datum se při denním užití nastavuje jen jednou za 2 měsíce, čili jen po měsících, které nemají 31 dní. Někoho by možná mohla znepokojit snížená frekvence setrvačky 3 Hz, tedy 21600 polokmitů za hodinu (pro zajištění prodloužené rezervy chodu). Já to však jako negativum vůbec nevnímám, protože například strojky Seiko, které mám v některých svých hodinkách, používají stejnou frekvenci a na jejich přesnosti se to nijak negativně neprojevuje

Díky GMT si hodinky snadno poradí se změnou pásma.
Oceníte také funkci luminiscence, díky které hodinky uvidíte perfektně i za tmy.

Další výhodou je slušná luminiscence na ručkách a indexech, což k potápkám také patří. Velikost pouzdra 44 mm je na moji ruku o obvodu 18 cm naprosto v pořádku. Na mě hodinky působí cca o 1-2 milimetry menším dojmem a to hlavně díky lunetě i armovacímu kroužku s GMT stupnicí okolo číselníku. Možná bych uvítal o něco menší výšku pouzdra, ale výška 13,3 mm mi přijde pořád v pohodě. Ocelový tah je ideální volbou jak do moře (po koupání doporučuji opláchnout sladkou vodou), tak i na jakoukoliv jinou činnost. Jeho velmi silnou stránkou je pak posuvná mikroregulace na sponě, která umožňuje velmi snadné, rychlé a naprosto přesné nastavení bez nutnosti použití jakéhokoliv nástroje. To v horkých dnech, kdy jsou přirozené změny obvodu ruky vlivem natékání nejmarkantnější, rozhodně přijde vhod! 

Hodinky mají řadu silných stránek, jednou z nich je i posuvná mikroregulace na sponě.

Dovolená je většinou velmi příjemná záležitost, ale uznejte – nebyla by s Mido Ocean Star GMT M026.629.11.051.01 ještě příjemnější? 🙂

Klady:

 • za cenu 33 900 Kč naprosto úžasné vlastnosti – tedy skvělý poměr cena/kvalita
 • voděodolnost 200 m
 • safírové sklíčko s antireflexem
 • rezerva chodu 80 hodin
 • true GMT – ukazatel druhého časového pásma
 • keramická luneta
 • vynikající mikroregulace na sponě
 • slušná luminiscence
 • super přehlednost
 • datumovka
 • velmi dobré zpracování
 • přehlednost

Zápory:

 • nezlobte se, ale já žádné nevidím 🙂

Autor recenze: Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky MeisterSinger, Junghans, Alpina, Citizen, Epos a Davosa. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *