Hodinky měsíce července 2019

Léto máme v plném proudu, to nám ale vůbec nebrání v tom pro Vás již klasicky připravit dvojitý článek o hodinkách měsíce. Dnes se budeme věnovat hodinkám, které mají dost společných charakteristik – třeba automatický nátah, vysokou voděodolnost nebo ocelový náramek. Ale přeci jen jsou dost odlišné. V čem? To se dozvíte přečtením článku!

Orient RA-EL0002L

Pro hodinky měsíce jsem se tentokrát inspiroval létem a zvolil jsem hodinky od značky Orient, konkrétně model RA-EL0002L, známý též jako Triton. Co jiného taky vzít k vodě a dalším letním aktivitám než čistokrevné potápky s krásným modrým ciferníkem.

Model Orient RA-EL0002L patří do řady M-Force a nabízí atraktivní vzhled a vlastnosti potápěčských hodinek. Kteréže vlastnosti to tedy jsou? Vodotěsnost 200M, jednosměrně otočná potápěčská luneta na 120 „kliků“ s luminiscenčním bodem na 12. hodině, šroubovací korunka a šroubovací zadní strana hodinek. Všechno završuje vynikající luminiscence, která si nezadá s potápěčskými hodinkami Seiko proslulé právě výbornou luminiscencí. Model tak splňuje jak normu ISO 6425 pro potápěčské hodinky, tak i japonskou normu JIS (Japanese Industrial Standard) pro potápěčské hodinky 1. třídy. Mimochodem, o historii potápěčských hodinek si můžete přečíst zajímavý článek na našem blogu.

Pojďme se ale podívat co ještě hodinky nabízí a jak se nosí.
Poměrně masivní a vysoké pouzdro v sobě ukrývá mechanický strojek Orient 40N5A s automatickým nátahem. Ten nabízí ukazatel data na pozici 4 a možnost manuálního nátahu. Co velmi oceňuji, a co v dané cenové kategorii najdeme pouze u pár značek, je hacking (zastavení sekundové ručky při nastavování hodinek) a především ukazatel rezervy nátahu. Najdeme ho na pozici 1 hodiny a můžeme na něm sledovat, kolik nám ještě zbývá z celkové 40 hodinové rezervy.

Ciferník modré barvy na slunci hází krásné a zajímavé odlesky. Kdo by se ale bál, že díky přímému slunečnímu světlu bude problém s odečítáním času, tak nemusí mít obavy. Ciferník je totiž chráněn safírovým sklíčkem s antireflexní vrstvou. Nehrozí tedy jeho poškrábání a potlačí odlesky na přímém světle. Pouzdro působí velice bytelným dojmem, jeho průměr je 43,4mm a výška poctivých 14mm. Hodinky jsou na ruce vidět a jejich majitel je bude i cítit, myšleno váhově. Hodinky na ocelovém náramku váží celých 212 gramů, což rozhodně není málo. Jedinou možností, jak váhu snížit je vyměnit ocelový náramek za silikonový nebo pryžový řemínek. Bytelná šroubovací korunka je umístěna na pozici 4. hodiny a je navíc chráněna zapuštěním v pouzdru. Právě díky tomu korunka při nošení netlačí, což vidím jako velké plus.

Co se týče samotného nošení, ke košili bych to neviděl. Přece jen svými rozměry se pod košili nevejdou, a když ano, nevypadalo by to moc dobře. Ke tričku a džínům to bude vypadat sportovně, ale nejlépe jim stejně bude na pláži u vody.

Klady:

 • Vodotěsnost 200M
 • Safírové sklíčko s antireflexní vrstvou
 • Výborná luminiscence
 • Ukazatel rezervy nátahu
 • In-house automatický strojek

Zápory:

 • Vyšší hmotnost
 • Výška
HODINKY MĚSÍCE: Orient RA-EL0002L

Autor: Martin Jasovský

Martin Jasovký

Martin je sice nováček v Helveti, ale hodinky jsou jeho největší zálibou už spoustu let. U nás se hned začal starat např. o Tissot nebo Certinu.

Citizen Automatic NJ0100-89L

Je známou věcí, že japonský Citizen je absolutní špičkou, co se týče hodinek solárně napájených, rádiem či GPS řízeným, nebo třeba i hodinek titanových. Jakožto fanouška mechanických strojků mě však potěšily i jeho novinky v oblasti nabídky hodinek mechanických. Proto jsem pro tento měsíc vybral novinku Citizen Automatic NJ0100-89L.

Poměr cena/kvalita. Budu se opakovat, ale v souvislosti s tímto modelem jej musím znovu zmínit, stejně jako to dělám v podstatě u všech japonských výrobců. Řekněme si tedy, co všechno tento kousek nabízí. Mechanický strojek Citizen 8210 s automatickým nátahem (21 kamenů, 21600 polokmitů za hodinu), ocelové pouzdro a tah, povedené zpracování, dokonalá přehlednost číselníku, slušná luminiscence a voděodolnost 100 metrů. Stačí už jen doplnit cenovku 4900 Kč a není třeba už nic dodávat. V této cenové relaci se podle mě jedná o velmi slušnou výbavu, které mohou konkurovat snad jen japonští konkurenti Seiko a Orient.

Při pohledu na parametry ocelového pouzdra trochu zarazí průměr 45 mm. Samotný číselník je však menší (31 mm), hodinky tedy působí, možná i díky tvaru soudkovitého pouzdra, mnohem menším dojmem. Na mém zápěstí o obvodu 18 cm tedy sedí velmi dobře a není třeba se vůbec bát efektu komicky velkých hodinek při nasazení na průměrně velkou ruku. Právě soudkovitý tvar pouzdra, společně s krásnou modrou barvou číselníku, mě na těchto hodinkách z dílny japonského hodinářského giganta na první pohled zaujal. Trochu slabším článkem je ocelový tah, který není tvořen plnými dílky, ale skládaným plechem.

Na druhou stranu potěší mikroregulace na sponě v rozsahu přibližně jednoho článku tahu, což přináší možnost poměrně jemného nastavení délky. Trochu zamrzí také použití minerálního sklíčka, nicméně obě tyto „nedokonalosti“ jsou bohatě vyváženy příznivou cenou. Bez problému lze také odpustit absenci hackingu (zastavení sekundové ručky při nařízení), dalším plusem je potom možnost manuálního nátahu. Na hodinkách mám také rád komplikaci ukazatele data, která je při každodenním užití velmi praktická.

Celkově se tedy dle mého názoru jedná o velice zajímavý kousek pro fanoušky mechanických hodinek, kteří nechtějí sahat hluboko do kapsy, a zároveň se jedná o příjemné rozšíření možností, pokud by si člověk nevybral v nabídce konkurentů v podobě značek Seiko a Orient.

Klady:

 • Mechanika za velmi příznivou cenu
 • Velmi povedené zpracování
 • Krásný modrý číselník
 • Nositelné na průměrná zápěstí i přes větší průměr pouzdra
 • Voděodolnost 100 m

Zápory :

 • Zápory jsou vykompenzovány cenou
 • Minerální sklíčko
 • Tah ze skládaného plechu
HODINKY MĚSÍCE: Citizen Automatic NJ0100-89L

Autor: Jiří Bareš

Jiří Bareš

Jirka patří k velkým fanouškům mechanických hodinek a u nás se specializuje na hodinky Junghans, Alpina, Junkers a Zeppelin. Velmi ochotně vám ale poradí u každé značky, protože hodinky jsou jeho vášeň. Jinak je to milovník aktivního (florbal) i pasivního sportování, hrdý otec a obdivovatel hodinářského umění.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *