GMT hodinky přehledně, díl 3 – Subciferník, luneta a číselný ukazatel

Po dvou dílech, ve kterých jsme prošli čtyři typy zobrazení GMT, se dnes podíváme na další tři. Jde o méně známá řešení toho, jak zjistit čas v jiném časovém pásmu. Tyto zcela odlišné přístupy, z nichž jeden používá subciferník, druhý manuálně otočnou lunetu a třetí obdobu datumového okénka, mají své klady a zápory, které si rozebereme v dnešním článku. Chcete-li se o tématu dozvědět více, přečtěte si první a druhý díl tohoto seriálu.

Obsah článku

Odkazy na další díly seriálu:

GMT subciferník

Certina DS Podium GMT C034.455.11.040.00

Jednoduché a jasně pochopitelné řešení. Hodinky s tímto provedením GMT mají speciální subčíselník cejchovaný 1 – 24. Ručka tohoto subčíselníku se otočí 1x za 24 hodin a udává hodiny ve druhém časovém pásmu. Minuty jsou určovány centrální minutovou ručkou. Vzhledem k malé ploše, kterou toto řešení nabízí, je odečítání druhého času méně přehledné.

Lokální čas se tedy odečítá standardně, pomocí centrálních ruček (hodiny jdou ve 12hodinovém formátu). Funkce GMT v tomto případě ovlivňuje vzhled hodinek a přehlednost odečítání lokálního času jen minimálně. 

Tissot Tradition Quartz GMT T063.639.16.037.00

Toto provedení GMT bývá také velmi často kombinováno s funkcí chronografu. To je ta správná volba pro milovníky zaplněných a komplikovaných číselníků se spoustou funkcí.

Certina DS Podium GMT Chronograph C034.654.16.037.01

POZOR: někdy mají hodinky toto zobrazení, ale nejsou to hodinky s GMT funkcí. Může se stát, že je to pouze zobrazení dne a noci u lokálního času – tzn. že ručka subciferníku (1 – 24) nejde nastavit nezávisle na lokálním času, který je reprezentován centrálními ručkami. V tomto případě subciferník určuje pouze zda jde o čas AM nebo PM (např. 2 nebo 14 hodin).

Máte dotazy a chtěli byste hodinky s GMT vidět naživo? Přijďte do holešovické prodejny, kde vám o nich řekneme více.

GMT Luneta

Že musí být pro GMT funkci speciální strojek vybavený touto funkcí? Omyl! Toto je řešení, které používá běžný strojek, a GMT je odečítáno pomocí vnitřní (nebo vnější) otočné lunety, cejchované 1 – 24. 

Orient RA-AA0E04Y World Map Limited Edition

Jak tedy funguje? Tři ručky (hodiny, minuty a sekundy) fungují naprosto stejně jako u běžných hodinek (hodinová ručka obejde číselník 1x za 12 hodin). O zjišťování času v jiném pásmu se nestará strojek, ale samotný uživatel. Základním předpokladem je, že majitel hodinek ví, v jakém je časovém pásmu, a zda je zobrazen AM (dopolední), nebo PM (odpolední) čas.

Orient World Map RA-AA0E03L

Střed číselníku tvoří pevná (neotočná) část, na které jsou identifikována časová pásma. V případě Orientů na obrázku pomocí mapy a čar jdoucích od středu k hodinovým a minutovým indexům. 

Postup při zjišťování času v jiném pásmu pomocí otočné lunety:

  • podle ruček zjistím čas ve svém časovém pásmu
  • najdu si na mapě ve střední části číselníku svoje pásmo 
  • pomocí korunky otočím vnitřní lunetu tak, aby zjištěný čas (1 – 24) na lunetě ukazoval na dané časové pásmo na mapě
  • najdu si na mapě místo (časové pásmo), které mě zajímá a na lunetě odečtu čas, který je u daného časového pásma

Nutno podotknout, že mapa je zobrazena tak, že ve středu číselníku je jižní pól, což může být pro některé uživatele (spíš pro většinu) zpočátku trochu matoucí (autor článku bezpečně pozná pouze africký kontinent…). Jisté ale je, že pokud majitel bude mít zájem, tak orientaci v mapě bez problémů zvládne a možná ho i bude těšit, že může svým umem oslňovat své známé. Ti, kteří se stejně jako autor článku jen pro dobrý pocit naučili používat daleko složitější kruhové logaritmické počítadlo charakteristické pro Breitling Navitimer, chápou o čem je řeč… 

GMT číselný ukazatel

Fortis Aeromaster Dornier GMT Limited Edition 655-18-95-LP

Zatímco první dvě řešení nabízejí méně přehledné zobrazení GMT, třetí řešení je velmi dobře čitelné. Popis tohoto provedení je jednoduchý: druhé časové pásmo se zobrazuje ve formátu 1 – 24 ve speciálním okénku, které na první pohled vypadá jako datumovka.

Lokální čas funguje stejně jako u běžných hodinek (hodinová ručka obejde číselník 1x za 12 hodin). Používání GMT funkce je jednoduché, v okénku se odečtou hodiny v druhém časovém pásmu a minuty ukazuje minutová ručka. 

Pokud si majitel hodinek zvykne na polohu GMT okénka a nebude si jej plést s datumovkou, bude odečítání času ve druhé časové zóně velmi rychlé.

Shrnutí výhod a nevýhod jednotlivých typů

GMT v subciferníku

+ jednoduché a jasné zobrazení
+ neovlivňuje zásadně vzhled hodinek a přehlednost odečítání lokálního času

horší čitelnost, pro přesnou identifikaci hodin je nutný dobrý zrak
zobrazuje pouze dvě časová pásma

GMT pomocí otočné lunety

+ jednoduché a levné řešení

nefunguje automaticky, ale manuálně (při každém zjištění je třeba lunetu znovu  seřídit)
nutná znalost ovládání lunety a orientace na mapě

GMT pomocí indexů ve speciálním okénku

+ zajímavé, méně obvyklé, a tím i exkluzivní řešení
+ pokud je na to uživatel zvyklý, je odečtení času velmi rychlé

možné pletení si GMT funkce s datumovkou
zobrazuje pouze dvě časová pásma

Příklady hodinek s GMT v subciferníku:

Příklad hodinek GMT s manuální lunetou:

Orient World Map RA-AA0E01S

Příklad hodinek s číslicovým zobrazením GMT:

Fortis Aeromaster Dornier GMT Limited Edition 655-18-95-LP

Závěrem

Informace uvedené v tomto článku jsou obecné (platí pro většinu typů) a obsluha jednotlivých typů hodinek se může lišit.

Příště se můžete těšit na informace o hodinkách, které zobrazují GMT pomocí digitálního displeje a také na automaticky seřizované GMT od firmy SEIKO.

Text: Vít Černý 

Fotografie: Vít Černý a Helveti


Jednotlivé díly GMT hodinky přehledně:

Máte dotazy a chtěli byste hodinky s GMT vidět naživo? Přijďte do holešovické prodejny, kde vám o nich řekneme více.
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *