GMT hodinky přehledně, díl 2 – Worldtimer a 24hodinovky

Po předchozím díle, ve kterém jsme se zaměřili na GMT komplikaci v podobě True (cestovatelské) a False (kancelářské), se dnes podíváme na tzv. Worldtimer a 24hodinovky. Zatímco minule se srovnávaly dva typy hodinek, které plnily stejnou funkci a na GMT se dívaly stejným způsobem – buď z pozice cestovatele, nebo pozorovatele, tak nyní půjde o dva naprosto odlišné a i z hlediska funkčnosti rozdílné přístupy ke sledování více časových pásem.

Obsah článku

Jednotlivé díly GMT hodinky přehledně:

24hodinovky

Jak napovídá název, jde o hodinky, které zobrazují čas ve formátu 24 hodin. To znamená, že jejich hodinová ručka oběhne číselník 1x za 24 hodin. Díky tomuto faktu odpadá nejasnost s tím, zda je 11 hodin AM (11:00) nebo 11 hodin PM (23:00). Když se k tomu ještě přidá luneta, která je cejchovaná také 0 až 24, je komplikace GMT na světě.

Jak odečíst časy

Nastavení druhé časové zóny se provede otočením lunety. Lokální čas se odečítá dle stupnice na číselníku (na fotografii níže 16:08). Druhé časové pásmo se odečítá pomocí stejné hodinové ručky a stupnice na lunetě (na fotografii níže 22:08).

Existují i modely 24hodinovek vybavené GMT ručkou (také obejde číselník 1x za 24 hodin). Na těchto hodinkách lze při pootočení lunety odečítat čas tří časových pásem.

Někdo si na číselník prostě nezvykne

24hodinovky nabízejí jednoduchý systém, snadné seřízení i odečítání času. Daní za to je nezvyklé rozdělení číselníku (na pozici 3 hodiny je 6 hodin, poledne není nahoře, ale je dole a na pozici 9 hodin je 18 hodin). Někdo si na to zvykne jednoduše, pro jiného může tento systém znamenat nepřekonatelnou překážku.

Máte dotazy a chtěli byste hodinky s GMT vidět naživo? Přijďte do holešovické prodejny, kde vám o nich řekneme více.

Worldtimer

Tyto hodinky mají jedno z nejefektnějších zobrazení času. Navíc na rozdíl od jiných hodinek s komplikací GMT nezobrazují čas ve dvou či třech časových pásmech. Je to neuvěřitelné, ale tyto hodinky ukazují čas ve všech časových pásmech najednou (uvažována pouze základní časová pásma – rozdělení světa do 24 hodinových pásem).

Ball Engineer Master II Diver Worldtime Limited Edition COSC DG2232A-SC-BE

Pokud je tento systém pro vás nový a lámete si hlavu s tím, jak je to u mechanických hodinek realizovat, bude pro vás možná překvapivé, jak elegantně je to realizováno. Základem jsou dva otočné prstence, z nichž jeden je cejchován 1 až 24 (hodiny) a druhý na sobě nese názvy měst, která jsou charakteristická pro jednotlivá časová pásma.

 • Prstenec měst je vlastně něco jako luneta, která je buď pevná, nebo nastavitelná. Jednou se nastaví a potom zůstává stát na dané pozici.
 • Oproti tomu je prstenec hodin vlastně další hodinovou ručkou, která se po nastavení otáčí 1x za 24 hodin. Zajímavé je, že tak činí proti směru hodinových ruček.
 • Kromě zmíněných prstenců hodinky disponují hodinovou, minutovou a sekundovou ručkou, které zobrazuji čas standardním způsobem (hodinová ručka oběhne číselník 1x za 12 hodin). 

Na fotografii hodinek ALPINA je na pozici šest hodin ještě subciferník, který udává den v měsíci.

Jak odečíst časy

Junghans Meister Worldtimer Sapphire 27/3011.46

Na Worldtimer hodinkách je možné odečítat čas následujícím způsobem (čas na obrázku výše):

 • čas pozorovatele udaný hodinovou a minutovou ručkou (10:08)
 • čas udaný prstencem hodin a minutovou ručkou, např.:
  – Londýn (10:08),
  – Hongkong (18:08),
  – Los Angeles (02:08),
  – New York (05:08),
  – Rio de Janeiro (07:08), atd. 

Kdo Worldtimery využije?

Junghans Meister Worldtimer Sapphire 27/3010.02

Jak bylo zmíněno na začátku, jde o velmi zajímavý a efektní přístup ke komplikaci GMT. Toto řešení ocení zejména ti, kteří jsou v kontaktu s osobami, které se nachází v různých koutech světa. Stačí si najít destinaci a okamžitě vidíte, kolik je v ní právě hodin.

Pravdou je, že kvůli spoustě informací, které se na číselníku nacházejí, jsou hodinky méně přehledné a odečítání druhého časového pásma je méně přehledné než u systémů, které pracují jen se dvěma nebo třemi časovými pásmy.

Shrnutí výhod a nevýhod popsaných řešení

24-hodinovky

+ jednoduchý systém, snadné seřízení i odečítání času

nezvyklé rozložení číselníku (většina uživatelů je zvyklá na 12hodinové rozvržení číselníku)

Worldtimer

+ zobrazení všech časových pásem najednou
+ efektní, asi nejsofistikovanější řešení v oblasti GMT komplikací (pomíjíme oblast Haute Horlogerie – naprostou špičku v oblasti hodinářství))

menší přehlednost (spousta údajů na číselníku)

Alpina Startimer Pilot Worldtimer Manufacture AL-718B4S6

Příklady hodinek s komplikací Worldtimer:

Závěrem

 • Informace uvedené v tomto článku jsou obecné (platí pro většinu typů) a obsluha jednotlivých typů hodinek se může lišit.
 • Příště se můžete těšit na informace o hodinkách, které zobrazují GMT v subciferníku nebo pomocí otočná lunety.

Text: Vít Černý 

Fotografie: Vít Černý, Helveti a Glycine


Jednotlivé díly GMT hodinky přehledně:

Máte dotazy a chtěli byste hodinky s GMT vidět naživo? Přijďte do holešovické prodejny, kde vám o nich řekneme více.
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *