Po dvou dílech, ve kterých jsme prošli čtyři typy zobrazení GMT, se dnes podíváme na další tři. Jde o méně známá řešení toho, jak zjistit čas v jiném časovém pásmu. Tyto zcela odlišné přístupy, z nichž jeden používá subciferník, druhý manuálně otočnou lunetu a třetí obdobu datumového okénka, mají své klady a zápory, které si rozebereme v dnešním článku. Chcete-li se o tématu dozvědět více, přečtěte si první a druhý díl tohoto seriálu.
Obsah článku
Odkazy na další díly seriálu:
- Díl 1 – True and False GMT
- Díl 2 – Worldtimer a 24hodinovky
- Díl 4 – Digi, Arnie, Timezoner a GPS
- Díl 5 – zajímavosti, shrnutí a které si vybrat
GMT subciferník
Jednoduché a jasně pochopitelné řešení. Hodinky s tímto provedením GMT mají speciální subčíselník cejchovaný 1 – 24. Ručka tohoto subčíselníku se otočí 1x za 24 hodin a udává hodiny ve druhém časovém pásmu. Minuty jsou určovány centrální minutovou ručkou. Vzhledem k malé ploše, kterou toto řešení nabízí, je odečítání druhého času méně přehledné.
Lokální čas se tedy odečítá standardně, pomocí centrálních ruček (hodiny jdou ve 12hodinovém formátu). Funkce GMT v tomto případě ovlivňuje vzhled hodinek a přehlednost odečítání lokálního času jen minimálně.
Toto provedení GMT bývá také velmi často kombinováno s funkcí chronografu. To je ta správná volba pro milovníky zaplněných a komplikovaných číselníků se spoustou funkcí.
POZOR: někdy mají hodinky toto zobrazení, ale nejsou to hodinky s GMT funkcí. Může se stát, že je to pouze zobrazení dne a noci u lokálního času – tzn. že ručka subciferníku (1 – 24) nejde nastavit nezávisle na lokálním času, který je reprezentován centrálními ručkami. V tomto případě subciferník určuje pouze zda jde o čas AM nebo PM (např. 2 nebo 14 hodin).
GMT Luneta
Že musí být pro GMT funkci speciální strojek vybavený touto funkcí? Omyl! Toto je řešení, které používá běžný strojek, a GMT je odečítáno pomocí vnitřní (nebo vnější) otočné lunety, cejchované 1 – 24.
Jak tedy funguje? Tři ručky (hodiny, minuty a sekundy) fungují naprosto stejně jako u běžných hodinek (hodinová ručka obejde číselník 1x za 12 hodin). O zjišťování času v jiném pásmu se nestará strojek, ale samotný uživatel. Základním předpokladem je, že majitel hodinek ví, v jakém je časovém pásmu, a zda je zobrazen AM (dopolední), nebo PM (odpolední) čas.
Střed číselníku tvoří pevná (neotočná) část, na které jsou identifikována časová pásma. V případě Orientů na obrázku pomocí mapy a čar jdoucích od středu k hodinovým a minutovým indexům.
Postup při zjišťování času v jiném pásmu pomocí otočné lunety:
- podle ruček zjistím čas ve svém časovém pásmu
- najdu si na mapě ve střední části číselníku svoje pásmo
- pomocí korunky otočím vnitřní lunetu tak, aby zjištěný čas (1 – 24) na lunetě ukazoval na dané časové pásmo na mapě
- najdu si na mapě místo (časové pásmo), které mě zajímá a na lunetě odečtu čas, který je u daného časového pásma
Nutno podotknout, že mapa je zobrazena tak, že ve středu číselníku je jižní pól, což může být pro některé uživatele (spíš pro většinu) zpočátku trochu matoucí (autor článku bezpečně pozná pouze africký kontinent…). Jisté ale je, že pokud majitel bude mít zájem, tak orientaci v mapě bez problémů zvládne a možná ho i bude těšit, že může svým umem oslňovat své známé. Ti, kteří se stejně jako autor článku jen pro dobrý pocit naučili používat daleko složitější kruhové logaritmické počítadlo charakteristické pro Breitling Navitimer, chápou o čem je řeč…
GMT číselný ukazatel
Zatímco první dvě řešení nabízejí méně přehledné zobrazení GMT, třetí řešení je velmi dobře čitelné. Popis tohoto provedení je jednoduchý: druhé časové pásmo se zobrazuje ve formátu 1 – 24 ve speciálním okénku, které na první pohled vypadá jako datumovka.
Lokální čas funguje stejně jako u běžných hodinek (hodinová ručka obejde číselník 1x za 12 hodin). Používání GMT funkce je jednoduché, v okénku se odečtou hodiny v druhém časovém pásmu a minuty ukazuje minutová ručka.
Pokud si majitel hodinek zvykne na polohu GMT okénka a nebude si jej plést s datumovkou, bude odečítání času ve druhé časové zóně velmi rychlé.
Shrnutí výhod a nevýhod jednotlivých typů
GMT v subciferníku
+ jednoduché a jasné zobrazení
+ neovlivňuje zásadně vzhled hodinek a přehlednost odečítání lokálního času
– horší čitelnost, pro přesnou identifikaci hodin je nutný dobrý zrak
– zobrazuje pouze dvě časová pásma
GMT pomocí otočné lunety
+ jednoduché a levné řešení
– nefunguje automaticky, ale manuálně (při každém zjištění je třeba lunetu znovu seřídit)
– nutná znalost ovládání lunety a orientace na mapě
GMT pomocí indexů ve speciálním okénku
+ zajímavé, méně obvyklé, a tím i exkluzivní řešení
+ pokud je na to uživatel zvyklý, je odečtení času velmi rychlé
– možné pletení si GMT funkce s datumovkou
– zobrazuje pouze dvě časová pásma
Příklady hodinek s GMT v subciferníku:
Příklad hodinek GMT s manuální lunetou:
Příklad hodinek s číslicovým zobrazením GMT:
Závěrem
Informace uvedené v tomto článku jsou obecné (platí pro většinu typů) a obsluha jednotlivých typů hodinek se může lišit.
Příště se můžete těšit na informace o hodinkách, které zobrazují GMT pomocí digitálního displeje a také na automaticky seřizované GMT od firmy SEIKO.
Text: Vít Černý
Fotografie: Vít Černý a Helveti
Jednotlivé díly GMT hodinky přehledně:
- Díl 1 – True and False GMT
- Díl 2 – Worldtimer a 24hodinovky
- Díl 4 – Digi, Arnie, Timezoner a GPS
- Díl 5 – zajímavosti, shrnutí a které si vybrat