
Na našem blogu najdete nespočet článků věnujících se recenzím populárních modelů, historii značek nebo třeba čerstvým novinkám ze světa hodinařiny. Dá se říct, že pokud hledáte nějaké informace v tomhle okruhu, zcela jistě budete schopni najít odpověď.
Oproti tomu na téma doplňků k hodinkám zase tolik materiálu na našich stránkách nenajdete. A přesně to jsme se rozhodli trochu napravit tímto příspěvkem. Dnes se tedy podíváme na několik praktických věcí, které vám mohou ušetřit práci a potažmo i peníze. I když se to nemusí na první pohled zdát, takovýchto doplňků existuje celá řada. Snad vám tedy z tohoto článku nějaké zajímavé tipy přijdou vhod.
Obsah článku
Pouzdra & boxy
Jako první se nám vcelku logicky nabízí pouzdra na hodinky. Pokud máte v kolekci více kousků, určitě je to jedna z věcí, bez které se úplně neobejdete.
Správné uskladnění je základ a pomůže zabránit nechtěnému poškození nebo ztrátě hodinek. Obalů či stojánků na hodinky existuje samozřejmě celá řada. Nicméně my se o tom dnes nebudeme rozepisovat až tak dopodrobna. Na toto téma již v minulosti jeden článek vznikl – přečíst si ho můžete ZDE. Najdete v něm podrobné informace o tom, jaký typ boxů a cestovních pouzder vybrat podle vaší hodinkové situace.





Pokud bychom to však měli shrnout jednoduše, vždy je lepší si hodinky někam uskladnit, než je nechat jen tak ležet v šuplíku nebo na poličce. Zbytečně se vystavujete riziku, že vám váš oblíbený kousek omylem spadne na zem, poškrábe se o ostatní předměty anebo v krajním případě bude prvním úlovkem, pokud byste měli doma nebo na cestách nezvané návštěvníky.
U velmi drahých modelů stojí za zvážení i koupě trezoru nebo sejfu. Každopádně pro dostupnější hodinky se vyplatí přinejmenším to pouzdro. U často nošených modelů pak doporučujeme hodinky chránit alespoň odkládacím platíčkem. Nebudete je muset nikam zandavat a modely s citlivějším povrchem ochráníte před vznikem škrábanců. Jak se ostatně můžete dočíst v článku zmiňovaném výše, některé z pouzder a ochranných prvků vás vyjdou na méně než 300 korun, což není zase tak nákladné.
▶️ Tip na další čtení: Hodinky v bezpečí? Poradíme, jaké pouzdro nebo box vybrat
Natahovače
Pokud vlastníte automatické hodinky, můžete vedle boxů sáhnout také po natahovači. Tohle téma je mezi některými nadšenci do hodinek lehce kontroverzní, takže je příhodné, abychom si ho trochu více přiblížili.
Největším plusem u těchto zařízení je pochopitelně fakt, že pokud nenosíte své automaty každý den a nebaví vás je pokaždé nanovo nastavovat, natahovač vám ušetří všechnu práci.
Oproti tomu je ale potřeba počítat s tím, že to není úplně levná záležitost a pokud si pořídíte nějaký kvalitnější kus, zaplatíte v zásadě několik tisíc korun za to, že si jednou za čas nebudete muset hodinky nařizovat.



Zda se to vyplatí, či nikoliv je čistě subjektivní a neexistuje univerzální odpověď. Je ale třeba mít na paměti, že při neustálém pobytu hodinek v zapnutém natahovači poběží bez přestání i jejich strojek a v dlouhém horizontu bude třeba ho dříve servisovat. Je to ostatně velmi podobné jako u auta. Pokud najedete za měsíc 500 kilometrů, určitě bude nutné měnit olej mnohem později, než kdybyste za stejný čas zvládli urazit násobně víc.
▶️ Tip na další čtení: ve článku Hodinářská akademie: Krok za krokem k ideálnímu natahovači se dozvíte o natahovačích a jejich výběru více.
Leštící pasta Polywatch
Jako třetí doplněk si uvedeme věc, kterou asi někteří uvidí poprvé. Jedná se o leštící pastu na sklíčka. Na první pohled jde o velmi praktický a relativně levný způsob, jak se vypořádat se škrábanci, ale má to i svůj háček. Je důležité počítat s tím, že tento přípravek bude nejlépe fungovat na plastová sklíčka, avšak ani na nich nebude možné se zbavit těch nejhlubších vrypů.

Odstranění mělkých vlásečnic by však mělo být bez problémů. Další velmi podstatnou věcí je to, že Polywatch není určený na minerální a safírová sklíčka. Vzhledem k tomu, že se jedná o jiné materiály s odlišnými vlastnostmi, by totiž výsledný efekt po jeho použití byl naprosto minimální.
Změna vzhledu hodinek
Jako další tip tu máme náhradní řemínky, strapy a kovové náramky, což pravděpodobně málokoho překvapí. Vedle cestovního pouzdra se jedná o nejčastější příslušenství, které si zákazníci ke svým hodinkám dokupují. Je to jednoduše z toho důvodu, že prohození řemínku může zcela změnit celkový vzhled hodinek. Jen pozor na jednu věc – u kovových náramků je nutné, aby byly dělané přímo na konkrétní model, protože velmi často je jejich koncový článek tvarově uzpůsobený tak, že by k jinému kousku nepasoval.
U všech typů je pak důležitý rozměr. Ten bývá nejčastěji v sudých hodnotách milimetrů, někteří výrobci ale výběr lehce komplikují lichými rozměry. Je opravdu zásadní se držet správného rozměru, protože špatně zvolená velikost řemínku je jedním z hodinkových prohřešků, který se může vymstít (viz box s tipem níže).
▶️ Tip na další čtení: U kožených, gumových a textilních variant je pak častým důvodem výměny také opotřebení. O tom, co vznikne, když pásek zavčasu nevyměníte, psal kolega: Hodinková Faux-Pas: I nošení hodinek má svá pravidla.






Nářadí pro odhodlané nadšence
Pokud si chceme vyměňovat řemínky nebo náramky, je nutné ve většině případů mít i potřebné nářadí. Kromě řemenů s rychlostěžejkami (tj. stěžejky se speciálním „cvočkem“, díky kterému lze řemínek sundat i bez nástrojů) je úplným základem takzvaný vystěžejkovač. Jedná se o relativně levnou záležitost, která vám umožní sundání a opětovné nandání všech typů řemínků s běžným uchycením. Navíc nesejde na tom, zda je materiálem kůže, silikon nebo třeba textil.
U kovových náramků pak řešíme i samotnou úpravu délky. Na rozdíl od ostatních totiž tento typ nelze zapínat na různé délky, ale je nutné ho upravit na požadovanou velikost vyndáním jednotlivých článků. S tímhle úkonem nám pomůže zkracovač tahů. Na internetu najdete všemožné druhy s různými cenovkami, nicméně v tomto případě určitě poslouží i ty naprosto základní plastové varianty, přestože jejich životnost není nijak závratná.

Jen je třeba dávat pozor na směr, kterým vytlačujete ven osičky spojující jednotlivé dílky. Jejich konce totiž nejsou stejné, což poznáte podle šipek nacházejících se na spodní straně kovového náramku. Toto samostatné zkracování však už vyžaduje menší míru schopností a zkušenosti, a pokud si nejste jisti jak na to, doporučujeme raději zajít do hodinářství, kde vám rádi pomohou.
▶️ Tip na další čtení: Pokud byste přeci jen našli odvahu ke zkrácení tahu svépomocí, zde najdete návod i s fotkami na nejčastější typy spojení článků – Hodinářská akademie: Jak zkrátit kovový náramek (tah) u hodinek. Počítejte však s tím, že půjde o zásah do hodinek, který se v případě jejich poškození vylučuje se zárukou.
Sada na výměnu baterií
Poslední tip na doplněk je třeba brát spíše jako bonusový. Jde totiž o věc, kterou ocení asi jen opravdoví nadšenci, kteří se hodinkám věnují více. Tímto příslušenstvím je totiž sada na výměnu baterií. Na internetu je možné najít nepřeberné množství vybavení, které se dá použít i na další činnosti jako třeba vyndání lunety. Jejich kvalita se může značně lišit, nicméně obecně platí, že i některé levnější sady bývají dostačující.
Je ale potřeba zdůraznit, že přestože výměna baterie není příliš komplikovaný a časově náročný proces, je nutné v tom mít určitou praxi. Pokud chcete mít jistotu, že se hodinky při vyměňování baterie nepoškodí, doporučujeme se raději zastavit v lokálním hodinářství s pozitivními recenzemi. Pokud se ale po některé z těchto sad poohlížíte, určitě si dejte pozor, aby v ní nechybělo to nejzákladnější, což jsou například pinzety, již zmíněné vystěžejkovače a zkracovače, nebo samotné nářadí na otevření pouzdra.
Závěr
Na závěr ještě dodáme, že pokud se po některém z těchto doplňků poohlížíte, můžete klidně kouknout na náš e-shop. Většinu uvedeného příslušenství a nástrojů tam totiž najdete. U zbytku je sice třeba se porozhlédnout jinde, nicméně vzhledem k tomu, jaké množství těchto produktů se dnes nabízí, by neměl být problém najít během chvíle ten správný.
Raději byste si o hodinkách něco poslechli?
V podcastu Tik Talk Helveti probíráme všechno možné i nemožné, co se točí kolem hodinek. Mrkněte na téma, které by vás zajímalo v rubrice Tik Talk.