Hodinářská akademie: Krok za krokem k ideálnímu natahovači

Nezřídka se nás lidé ptají, co že je to ten vrtič (natahovač), jestli ho potřebují a k čemu je vlastně dobrý. Pojďme si tedy stručně říct, co to vlastně ten vrtič je, kdy nám může být užitečný a proč i jaký natahovač vlastně vybrat. Zároveň se společně dobereme přesně k takovému natahovači, který bude maximálně vyhovovat vašim potřebám.

Obsah článku

Co je natahovač a kdy nám může pomoci?

O pořízení natahovače hodinek (někdy také nazývaného vrtič nebo winder), by měl uvažovat každý, kdo střídá vícero hodinek s automatickým nátahem, nebo má pouze jedny a na víkend si je odkládá. Natahovač totiž plní důležitou funkci v době, kdy je majitel nemá na ruce. Simuluje totiž pohyb ruky, udržuje je stále v chodu a zajišťuje dostatečnou rezervu nátahu.

Právě s rezervou nátahu bývá někdy problém. Nebudeme si lhát, hodně lidí dnes sedí v práci za počítačem a doma s mobilem nebo tabletem v ruce, nebo kouká na televizi. Na sport nebo jiné aktivity se hojně využívají chytré hodinky. Někdy tedy může být problém normální denní aktivitou hodinky dostatečně natáhnout. A právě v tom nám může být užitečný natahovač. 

Jak vybrat natahovač?

Výběr natahovače není žádná raketová věda, je ale nutné zodpovědět si pár základních otázek.

 • Pro kolik hodinek by měl natahovač být?
  V nabídce jsou natahovače jak pro jedny, tak pro vícero hodinek. Záleží tak pouze na to, jestli je počet hodinek finální nebo ne 🙂 U natahovačů pro vícero hodinek lze každý rotor nastavit samostatně. 
 • Jak těžké mám hodinky?
  Všeobecně platí, že levnější plastové natahovače jsou vhodné pro hodinky do maximálně 120 až 140 gramů. V opačném případě (při překročení optimální hmotnosti hodinek) se snižuje životnost natahovače. Pro těžší hodinky (nejčastěji na kovovém tahu) je nutné zvolit dražší dřevěné natahovače například Heisse & Sőhne nebo Wolf
 • Design je také důležitý.
  Natahovač může být i hezký designový prvek do domácnosti. Vyrábí se v různých tvarech a barvách. Vyrobeny jsou z plastu, z imitace kůže nebo pravé kůže, dřeva s vysokým piano leskem.
 • Jak moc se mi chce natahovač nastavovat?
  Každý natahovač je naprogramován jedním nebo několika režimy, které určují počet otáček za den, směr otáčení, případně odložení startu natahování. Ovládání může být jak mechanické, tak přes digitální display. Některé natahovače tedy stačí pouze zapnout (např. Cub), u ostatních je pak možné nastavit všechno dle vlastního uvážení (např. Heisse & Söhne Master 3 70019-77).

 • Kolik otáček za den je optimálních a jaký směr otáčení zvolit?
  Záleží na konkrétním strojku. Všeobecně platí, že postačující počet otáček je zhruba kolem 650 až 800 za den. Dobrou pomůckou mohou být různé tabulky se specifikacemi pro natahování. Jednu nabízí i společnost Wolf  – Watch winding specification (vyhledat model vašich hodinek a zjistíte jaký typ natahovače a s kolika otáčkami je dostačující). Je třeba mít na paměti, že při režimu oboustranného nátahu se počet otáčet zdvojnásobí.     

Co vám můžeme nabídnout?

Na našem e-shopu najdete natahovače od několika značek – Designhűtte, Heisse & Sőhne a Wolf. Každá značka má svá specifika, které si stručně popíšeme. 

Designhütte

Designhütte se sídlem v německém Luedenscheidu byla založena v roce 2006 bratry Janem a Ralphem Heisse. Ihned od založení majitelé začali s výrobou a distribucí velmi kvalitních a inovativních produktů pro hodinářský a šperkařský sektor. Vyrábí natahovače pod názvy Designhütte, Heisse & Sőhne a Friedrich Lederwaren, těch posledně jmenovaných je již pomálu. 

Pod značkou Designhütte najdeme hlavně cenově dostupné plastové natahovače v různých provedeních, vhodné pro lehčí hodinky, například Designhütte Urban 70005-138. Nicméně značka nabízí i kvalitnější natahovače, vhodné pro těžší hodinky, například Designhütte Basel 1 70005-37. Maximální průměr pouzdra hodinek může být u plastových natahovačů 45 – 50 mm, u dřevěných pak až 69 mm

Heisse & Sőhne

Heisse & Sőhne již nabízí dražší natahovače vyrobené ze dřeva, design některých umocňuje i vysoký piano lesk. Vhodné jsou pro těžší hodinky a maximální průměr pouzdra může být až 59 mm. Oblíbeným z této značky je například Heisse & Sőhne Master 6 70019-53. Všechny rotory jsou plně nastavitelné, kdy můžete nastavit počet otáček za den, směr otáčení a odložený start. Bonusem je elegantní nasvícení natahovaných hodinek LED diodami, například u již vzpomínaného Heisse & Sőhne Master 6 70019-53. 

WOLF

Značka WOLF vznikla v Německu a její historie sahá až do roku 1834, kdy ji založil Philip Wolf I. Přišel na to, že jeho výrobky ze stříbra – příbory, šperky atd., se lépe prodávají, když jsou dodávány v hezkých krabičkách. Po zjištění, že prodá více krabiček než výrobků ze stříbra, se rozhodl přeorientovat pouze na výrobu krabiček a boxů. 

Natahovač Wolf jako jediné natahovače na trhu počítají přesný počet otáček. Ostatní natahovače je pouze odhadují na základě uběhlého času. Tuto technologii se nechala značka Wolf patentovat v roce 2009. Dalším výrazným prvkem je tzv. dynamic cuff – polštářek, který se přizpůsobí velikosti řemínků. Není tak problém nasadit na polštářek hodinky s jakoukoliv délkou řemínku. 

Všechny natahovače Wolf jsou vhodné i pro těžší hodinky, vyrábí se z prémiových materiálů a můžeme je rozdělit na dvě základní kategorie:

 • Předprogramované, které mají odložený start 10 vteřin, 900 otáček za den při obousměrném otáčení (celkově tedy až 1800 otáček za den). Rotace má fáze pauzy a spánku, aby se předešlo přetažení pera hodinek a jejich možného poškození. Patří sem například kolekce natahovačů Cub.
    
 • Programovatelné, u kterých si uživatel může nastavit počet otáček (od 300 do 1200), směr otáčení a odložený start od 6 až po 72 hodin. Nastavit tak můžete až 57 možností otáčení, což je určitě víc než by kdokoliv čekal. Zástupců plně programovatelných natahovačů Wolf je několik, liší se hlavně designem a barevným provedením. Některé mají navíc i úložný prostor pro další hodinky nebo šperky, manžetové knoflíky atd. Jedná se například o modelové řady Axis, British Racing Green atd.  

Všechny natahovače Wolf pro počet 1 a 3 hodinky můžou běžet i na baterie. Jejich výdrž je v závislosti na používání natahovače od 3 do 6 měsíců. Čerstvou novinkou této značky je pak nejmenší cestovní natahovač The Rocket, který se dá pohodlně sbalit do batožiny a vzít sebou na dovolenou nebo služební cestu. Možností výběru je spousta. Každý majitel mechanických hodinek s automatickým nátahem si tak může vybrat natahovač podle svých potřeb, vkusu a finančních možností.

Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *