Recenze Citizen Satellite Wave GPS Eco-Drive CC7015-55E

Limitované edice jsou dnes ve světě hodinek jedním z hlavních trendů a my si dnes představíme jednu z nich – Citizen. Tyto hodinky se zcela liší od  standardní nabídky ostatních značek. Nebojím se říct, že tato novinka je modelem ryze pánským, protože představit si tyto hodinky na dámském zápěstí by bylo přinejmenším zvláštní. Tyto hodinky jsou oslavou důležitého milníku v historii značky Citizen.

Tímto milníkem je start cesty za absolutní přesností, který započal 30 let před vznikem tohoto modelu, tedy v roce 1989. A právě na tento letopočet odkazuje počet kusů této unikátní limitované edice, kterých je na celém světě pouze 1989. Přestože v nabídce japonských značek najdeme mnoho modelů s černým pouzdrem a chronografem, Citizen CC7015-55E je skutečně jedinečný. Pojďme se blíže podívat na pouzdro těchto hodinek.

Zdání klame

První, co se člověku honí hlavou, když poprvé spatří tyto hodinky je pocit, že musí být při jejich masivnosti nesmírně těžké. Opak je ale pravdou, protože pouzdro i náramek je vyrobeno ze speciálního titanu společnosti Citizen, zvaného Super Titanium™. To zaručuje nízkou hmotnost (pouhých 127 gramů), vysokou pevnost a naprostou antialergičnost. Mezi prvním dojmem a skutečností je tedy velký rozdíl, na který si však velmi snadno zvyknete.

Citizen byl vůbec první na světě, kdo vyrobil titanové hodinky a proto patří v tomto směru k absolutní špičce. Díky vlastní metodě tvrzení a povrchové úpravy dosahuje mnohem vyšší odolnosti vůči poškrábání, než ocel. V tomto případě je navíc použit úplný vrchol v kategorii povrchových úprav titanu Super Titanium™ a to DLC úprava Duratect MRK. Díky tomu má tento model nejen skvělé vlastnosti, ale také krásné černé zbarvení pouzdra a náramku. Kdo by však zatoužil o podobném modelu ve stříbrné barvě, je tu pro něj další limitovaná edice Citizen Satellite Wave GPS Eco-Drive CC7014-82E.

Na dýnku hodinek Citizen CC7015-55E najdeme číslo daného kusu limitované edice, což dělá z každých těchto hodinek skutečný unikát. Voděodolnost činí 200m, to znamená že hodinky poslouží stejně dobře jak v oblacích, tak při potápění pod vodou.

Vše, co potřebujete

Číselník hodinek Citizen CC7015-55E toho pojme opravdu hodně. I tak je zachována dobrá přehlednost, přičemž zvláště povedený detail minutové ručky, vyvedené v pilotním stylu. Strukturovaný číselník je členitý a plastický, přičemž při každém pohledu na něj lze najít nějakou jeho novou část, kterou můžete obdivovat. Jako vydařené lze hodnotit také použití oranžových detailů v osvědčeném spojení s černou barvou. Ručky (kromě sekundové) a indexy jsou pak opatřeny luminiscenční vrstvou SuperLuminova.

Vzhledem k množství funkcí nemá asi cenu rozepisovat detailní ovládání, protože do jeho tajů postupně pronikne každý uživatel sám. Stačí však prozradit, že korunka na pozici 3 a tlačítka kolem ní slouží k ovládání funkcí jako stopky, přepínání režimů, řízení alarmu atd, zatímco korunka na pozici 10. hodiny slouží k ovládání lunety s logaritmickým pravítkem. To dokresluje pilotní ráz těchto hodinek, protože logaritmické pravítko může sloužit pilotům k výpočtu zbývajícího paliva.

Za zmínku určitě stojí strojek Citizen F990, který se nachází v útrobách masivního pouzdra. Tento in-house strojek patří ke špičce v produkci značky Citizen, což dokazuje množství funkcí a samozřejmě také řízení času pomocí družic GPS. Na svém zápěstí tak máte neustále přesný čas, který lze seřídit kdekoliv na Zemi (kromě Arktidy a Antarktidy). Naprostou samozřejmostí je pak solární pohon Eco-Drive, takže není třeba se zabývat výměnou baterie. Takovou bezstarostnost jistě ocení spousta uživatelů. Vaše hodinky zkrátka běží, bez nutnosti natahování, nebo jiné zvláštní péče.

Speciální nástroj ve speciálním balení

Protože se jedná o limitovanou edici, jsou hodinky CC7015-55E dodávány ve speciálním balení. Tomu by možná slušel řemínek navíc, nicméně dlužno dodat, že na dodávaném titanovém náramku vypadají hodinky zkrátka výborně. Pozitivem je pak spona s pojistkou, což se k takovýmto ryzím „toolwatch“ hodí.

Při nasazení na ruku se připomene velikost pouzdra 47 mm, což je skutečně hodně. V reálu však hodinky vypadají o něco menší (díky lunetě a logaritmickému pravítku, které zmenšuje číselník), takže na průměrném pánském zápěstí jsou i přes svoji velikost bez problému nositelné. Pro majitele menších zápěstí to však bohužel není to pravé. Cenovka 65 900 Kč by možná mohla u někoho vyvolat dojem, že se jedná o mechanické hodinky s nějakou zajímavou komplikací. Ovšem pokud se podíváme na použitý strojek, celkové vlastnosti a fakt, že se jedná o limitovanou edici, je cena rázem pochopitelná.

Fotografie a základ článku: Onewheee.com
Původní článek v angličtině najdete
tady.
Přeložil a zpracoval Jiří Bareš.

UNBOXING / CLOSE LOOK: Citizen Satellite Wave CC7015-55E Limited Edition
Rádi si čtete naše články? Navštivte také náš e-shop s hodinkami.
Přihlaste se k odběru novinek:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *